Σχολή Γεωπονίας

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως έχω ξαναπεί, όντως υπάρχει ένα θέμα με τις σχολές που είχαν βασικό μάθημα τη Χημεία στις Δέσμες κατά την αλλαγή από τις Δέσμες στα Πεδία. Η ύλη στην Ανόργανη & Οργανική Χημεία αποτελεί στο ΓΠΑ τη "φυσική" συνέχεια της ύλης των δεσμών και όντως υπάρχει πρόβλημα με το νέο σύστημα.

Εκ των έσω δεν ξέρω λεπτομέρειες (δηλαδή πόσο θα σε δυσκολέψει), ωστόσο πράγματι έχει γίνει μία προσπάθεια από τη σχολή/διδάσκοντες για τα άτομα της Τεχνολογικής που δεν γνωρίζουν χημεία. Όπως και να έχει το σίγουρο είναι ότι θα στρωθεί κάποιος στο διάβασμα ξέρει δεν ξέρει χημείες. Δεν ήταν ποτέ τα ίδια με αυτά που διδάσκονταν στο λύκειο (αυτό συμβαίνει μόνο κατά μεγάλο ποσοστό στα Μαθηματικά).

Το ΓΠΑ έχει πλέον ~120 μαθήματα (ανάλογα και το Τμήμα), τα οποία είναι περίπου τα μισά θεωρίες και τα άλλα μισά εργαστήρια και η πρακτική (που αναφέρθηκε) γίνεται καλοκαίρια (ο νόμος λέει, πρέπει να είσαι 5ετία μαξ οπότε έχεις δουλίτσες και τα καλοκαίρια). Αναφέρεται αυτός ο αριθμός (ο τριψήφιος), γιατί η θεωρία εξετάζεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ από το εργαστήριο και πρέπει να περάσεις τη βάση και στα δύο (δεν πάει αθροιστικά, για να βγει ο μέσος όρος). Τα περισσότερα εργαστηριακά μαθήματα για ένα συνειδητοποιημένο φοιτητή βγαίνουν με ~2 μέρες διάβασμα (μέρες, όχι απογεύματα), αλλά αυτό δεν αποκλείει ότι υπάρχουν και πιο δύσκολα που απαιτούν περισσότερο κόπο. Όπως και να έχει η ένταση γνώσης είναι αρκετή και διαρκής με συνεχή και καθημερινή παρουσία στη σχολή, λόγω των εργαστηρίων.

Τα γεωπονικά πανεπιστήμια/τμήματα στην Ελλάδα είναι 4: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλο, Ορεστιάδα. Απλά δεν υπάρχουν όλα τα Τμήματα γεωπονικού χαρακτήρα σε όλες αυτές τις πόλεις (Αθήνα 6, Θεσσαλονίκη 5, Βόλος 2, Ορεστιάδα 3).

Τα Τμήματα ΕΦΠ, ΕΖΠ&Υ, Ε&ΤΤ, ΓΒ --> χημεία και βιολογία
Τμήμα ΑΦΠ&ΓΜ --> αρχή χημεία, μετά μαθηματικά-φυσικά
Τμήμα ΑΟΑ --> Στατιστική-Μαθηματικά (με ολίγη χημεία στην αρχή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eternity

Νεοφερμένος

Ο Eternity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σχολη γεωπονικης εχω ακουσει απο εναν φιλο μου οτι ειναι πολυ καλη σχολη:) Γενικα θεωρω οτι το επαγγελμα του γεωπονου ειναι Παρα πολυ χρησιμο ειδικα στην εποχη μας:) Βεβαια δεν πρει να ξεχναμε τον σημαντικοτερο αποφοιτο αυτης της σχολης:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ ευχαριστώ αλλά δεν μ απάντησες εγω 7α χρειαστώ ιδιαίτερα στη χημεία και στη βιολογία η στα διδάσκουν μέσα από την αρχή
ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και δεν ξέρω αν μπορώ να ανταπεξελθω

Αν διαβάζεις νομίζω πως μπορείς να ανταπεξέλθεις. Οι περισσότεροι εξάλλου που μπαίνουν στο γεωπονικό είναι από τεχνολογική κατεύθυνση ( ακόμα και από θεωρητική έχουμε). Βέβαια αυτό που λέει ο Iliaso, ότι φοιτητές επί πτυχίο χρωστάνε χημείες πρώτου έτους ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν έχεις καμία σχέση με τη χημεία και δεν έχεις ιδέα από αυτά που κάνατε στο λύκειο τότε είναι δύσκολα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν διαβάζεις νομίζω πως μπορείς να ανταπεξέλθεις. Οι περισσότεροι εξάλλου που μπαίνουν στο γεωπονικό είναι από τεχνολογική κατεύθυνση ( ακόμα και από θεωρητική έχουμε). Βέβαια αυτό που λέει ο Iliaso, ότι φοιτητές επί πτυχίο χρωστάνε χημείες πρώτου έτους ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν έχεις καμία σχέση με τη χημεία και δεν έχεις ιδέα από αυτά που κάνατε στο λύκειο τότε είναι δύσκολα τα πράγματα...

Ποιους ποιους???:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιους ποιους???:eek:

Εγώ ξέρω αρκετούς... Τι θες βρε να σου πω και ονόματα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σωτηρία!

Νεοφερμένος

Η σωτηρία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας!εδωσα φέτος πανελληνιες κ ψαχνομαι γιατι δεν εχω καταληξει που θελω ακομα να περασω..οσα εχω διαβασει για το γεωπονικο μου φαινονται ενδιαφεροντα..μπορειτε ομως να μου πειτε αν ξερετε αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Νοτ,αν και πολύς κόσμος θα γυρίσει στα χωράφια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ποια σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
καλησπερα παιδια,
ποια σχολη του γπα θα προτεινατε απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης? φυτικης παραγωγης η ζωικης και υδατοκαλλιεργιων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Οποιο τμήμα και να τελειώσεις τα ίδια δικαιώματα έχεις . Αρα δες τι σου αρέσει πιό πολύ , αν και στην αρχή έχετε πολλά κοινά μαθήματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ευχαριστω, αν και ακομα ψαχνομαι δεν ειμαι σιγουρος για γεωπονια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα!! Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στη Γεωλογία ενώ ήθελα Γεωπονία στη Θεσσαλονίκη και δεν την έπιασα για λίγο... Και ερωτώ: να ξαναδώσω μπας και περάσω γεωπονία ή να πάω στη γεωλογία;;; Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το καθένα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Άλλο πράγμα η μία άλλο η άλλη.Αν ήθελες γεωπονία για καμιά ΑΟ δε σε συμφέρει να μείνεις γεωλογία που δεν έχει παραπλήσιο τομέα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα!! Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στη Γεωλογία ενώ ήθελα Γεωπονία στη Θεσσαλονίκη και δεν την έπιασα για λίγο... Και ερωτώ: να ξαναδώσω μπας και περάσω γεωπονία ή να πάω στη γεωλογία;;; Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το καθένα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω...
Εγω είμαι στο Γεωπονικό Αθήνας αυτή τη στιγμή, και είχα και γω στο μηχανογραφικό το γεωλογικό πολύ ψηλα. Η άποψη μου είναι η εξής: Πρώτα απόλα πάει το τι θες εσύ πραγματικά να κάνεις. Απο κει και πέρα επαγγελματικά τα γεωπονικά επαγγέλματα φαίνεται να έχουν δουλειά αργότερα όταν εμείς τελειώσουμε (εγώ θα μπω 2ο έτος) αν λάβεις υπόψη και τη κατάσταση στην Ελλάδα. Γεωλογία αν και θα πρεπε να χει πραμα στην Ελλάδα, δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Γεωπονία με τα χίλια σε αυτό το τομέα.. Προσωπική μου γνώμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θέλω να πω πως όλα αυτά τα εργοστάσια που λες στηρίζονταν στις επιδοτήσεις που έδινε η ΕΕ μέσω του πελατειακού συστήματος πολιτικοί-συνδικαλιστές. Απο μόνα τους, δεν μπορούσανε να σταθούν. Πλέον δεν υπάρχει αγροτική πολιτική στην ΕΕ, είναι άλλος τομέας και άλλες μορφές παραγωγής που θα μας βοηθούσαν να ανακάμψουμε.
πιστευεις οτι η γεωπονια εχει μελλον ως σπουδες?

Σημείωση: Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από το θέμα Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Γιατί εσύ δε το πιστεύεις;
Και όχι μόνο η γεωπονία αλλά και τα άλλα περιβαλλοντικά..
(αν δε παινέψεις το σπίτι σου :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γιατί εσύ δε το πιστεύεις;
Και όχι μόνο η γεωπονία αλλά και τα άλλα περιβαλλοντικά..
(αν δε παινέψεις το σπίτι σου :p)

που ξερω γιατι σκεφτομουν αμα ειναι δυσκολη σχολη να παω οικονομικα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γιατί εσύ δε το πιστεύεις;
Και όχι μόνο η γεωπονία αλλά και τα άλλα περιβαλλοντικά..
(αν δε παινέψεις το σπίτι σου :p)
Για γεωπονια δεν ξερω αλλα τωρα με την κριση θα εχει τρελη ζητηση...ενας ξαδερφος μου εχει τελειωσει σχολη σχετικα με το περιβαλλον και εκτος οτι βρηκε αμεσως δουλεια με 900€ κανει κατι ερευνες σε ιδιωτικες εταιριες και βγαζει 2000 ζεστα ευρα..:P
που ξερω γιατι σκεφτομουν αμα ειναι δυσκολη σχολη να παω οικονομικα..!
Θα σου προτεινα γεωπονος,σκεψου οτι καθε χρονο στα οικονομικα μπαινουν και βγαινουν παρα πολλοι και οι περισσοτεροι δουλευουν σε καφετεριες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για γεωπονια δεν ξερω αλλα τωρα με την κριση θα εχει τρελη ζητηση...ενας ξαδερφος μου εχει τελειωσει σχολη σχετικα με το περιβαλλον και εκτος οτι βρηκε αμεσως δουλεια με 900€ κανει κατι ερευνες σε ιδιωτικες εταιριες και βγαζει 2000 ζεστα ευρα..:P

Θα σου προτεινα γεωπονος,σκεψου οτι καθε χρονο στα οικονομικα μπαινουν και βγαινουν παρα πολλοι και οι περισσοτεροι δουλευουν σε καφετεριες ;)

ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top