Τμήμα Επιστήμης των Υλικών - Πανεπιστήμιο Πατρών

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ααα συνχαρητηρια για την θεση σου:D
Ευχαριστώ:D
πιστευω και ελπιζω αν αποφασισω να παω τελικα σε αυτη την σχολη να μπω πρωτη:P
Αν και κατά την γνώμη μου η θέση εισαγωγής δεν έχει μεγάλη σημασία (στην μετέπειτα πορεία στη σχολή εννοώ). Καλή σου επιτυχία πάντως;)
στα επαγγελματικα δικαιωματα γραφει οτι μπορεις να διδαξεις στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση.. φανταζομε ως φυσικος?
Έχω την εντύπωση οτι είναι ως φυσικός - χημικός - βιολόγος. Βέβαια δεν είμαι και σίγουρος:hmm::confused::hmm:
οποτε οταν αρχισουν τα μαθηματα θελω πολυ να μου πεις την γνωμη σου:)
Θα σου στείλω pm, αν και η άποψή μου για την χημεία δεν θα είναι και τόσο αντικειμενική γιατί ήμουν θετική:worry: και γενικός έχω μια διαφορετική άποψη περι "δυσκολίας" των μαθημάτων. Εμένα μου φαίνονται ΟΛΑ εύκολα...:spasiklas:
ευχαριστω για το καλωσορισμα:)
Τίποτα....:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αυτό ενδεχομένως να σας φανεί χρήσιμο: 10 χρόνια για το τμήμα Επιστήμης των Υλικών Πανεπιστημίου Πατρών
Και συμπληρωματικά αυτό: Καθηγητές Επιστήμης των Υλικών βοήθησαν τους Νομπελίστες Φυσικής 2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ισχύουν όλα αυτά, το αντικείμενο είναι πολύ βαρβάτο αλλά και οι υποψήφιοι φοιτητές πρέπει να ξέρουν ότι οι απαιτήσεις είναι μεγάλες. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν σε τέτοια σχολή άτομα που γράψανε κάτω από τη βάση φυσική και είναι άσχετοι από μαθηματικά. Πάντως το ζήτημα των επαγγελματικών δεν είναι τόσο αυτονόητο ειδικά σε μια τριτοκοσμική χώρα όπως η Ελλάδα. Παρόλο που έχουν αναγνωρισθεί επαγγελματικά δικαιώματα οι συγκεκριμένοι απόφοιτοι δεν μπορούν να δώσουν ακόμα στον ΑΣΕΠ και να διεκδικήσουν κάποια θέση στην ειδικότητά τους, ούτε να κάνουν τους καθηγητές σε σχολείο. Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να αγωνισθούν για αυτό και να μην περιμένουν αυτόματα χωρίς αγώνες τα πάντα.

Πρόσφατα μάλιστα διάβαζα και για τον αγώνα των συναδέλφων τους από τα Γιάννενα. Αυτοί σπουδάζουν 5 χρόνια, η σχολή απέκτησε πολυτεχνικό χαρακτήρα με τις προτροπές του ίδιου του ΤΕΕ, άλλαξε οδηγό σπουδών, αναμορφώθηκε, μετονομάστηκε σε μηχανικών και παρ'όλα αυτά το ΤΕΕ σήμερα τους προδίδει μη αναγνωρίζοντάς τους. Την στιγμή που ξένα επιμελητήρια όπως το γερμανικό τους αναγνωρίζουν σαν μηχανικούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ρε παιδια ξερει κανεις τι ειναι ο κλαδος ΠΕΟ4?
Στα επαγγελματικα δικαιωματα αναφερει οτι μπορουν να εργαστουν στη μεση εκπαιδευση αλλα εχει ενα αστερακι λεγοντας
εντασσόμενοι στον Κλάδο ΠΕ04 στον οποίο μπορούν να αποτελέσουν νέα χωριστή υποκατηγορία, ΠΕ04.06 Επιστήμονες των Υλικών.
Τι ειναι αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Στόν κλάδο ΠΕ04 ανήκουν όλες οι ειδικότητες που μπορούν να διδάξουν θετικές επιστήμες (εκτός από Μαθηματικούς που έχουν δικό τους κλάδο ΠΕ03 και μπορούν να διδάξουν μόνο μαθηματικά) στη μέση εκπαίδευση. Σε αυτόν ανήκουν Φυσικοί, Χημικοί, Βιολόγοι, Γεωλόγοι και Φυσιοδίφες. Συνολικά 5 υποκλάδοι αυτή την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overclockerd

Νεοφερμένος

Ο overclockerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με την ευκαιρία θα ήθελα και γώ να ρωτήσω κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι πρωτοετής στο τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας υλικών στο Ηράκλειο και η σχολή παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και την προτείνω ανεπιφύλακτα, αν γνωρίζει κάποιος για ποιόν λόγο θέλει να μπεί και τι περίπου σκέφτεται να κάνει, καθώς είναι καπώς ειδικεύμενη ως προς το αντικείμενο(δηλαδή τα υλικά). Αυτό δέν σημαίνει βέβαια οτι δέν έχει ευρύ πέδιο ωστέ να ασχοληθείς, αφου τα Υλικά γύρω μας είναι ουκ ολίγα :P.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι, επειδή εχώ ακούσει για διαφόρες αλλάγες στην παιδεία και πιο συγκεκριμένα για τα τμήματα υλικών, οτι αυτό στο Ηράκλειο θα συγχωνευτεί με το χημικό εκεί και για αυτό στην πάτρα οτι θα γίνει κλάδος τών μηχανολογών μηχανικών αν δεν κάνω λάθος.Αν γνώριζει κάποιος αν ισχύει αυτό, παρακάλω να μου πεί τι θά συμβεί με τους φοιτητές των συγκεκριμένων τμημάτων; θα είναι χημικοί ή μηχανολογοί αντίστοιχα ή θα γίνεται μια επιλογή μαθημάτων μέσα στα τμήματα αυτά, απ'οπου θα μπορείς να επιλέγεις τα μαθήματα που αφορούν τα υλικά; και γενικότερα ολο αυτό θα συμβεί για να επιλέγεις μαθήματα απο διαφορά τμήματα; ακουώ που λένε διαφόρα και θέλω να μου πεί κάποιος ο,τι γνωρίζει. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos.333

Νεοφερμένος

Ο panos.333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδιά εγώ σε λίγο κάνω μηχανογραφικό....μ'αρέσει πολύ η σχολή αλλά έχω ένα ερρώτημα: θα έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα που είμαι από τεχνολογική? χημεία δεν ξερω γρι....(θα προτιμουσα να απαντησει καποιος φοιτητης του τμηματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αν και δεν φοιτώ στο συγκεκριμένο τμήμα, εντούτοις η σχολή μου απαιτεί και αυτή πολή καλή Χημεία αλλά κι εγώ ερχόμουν από Τεχνολογική κατεύθυνση. Η Επιστήμη των Υλικών απαιτεί καλές γνώσεις Χημείας. Ανάλογα με το πώς είναι διαρθρωμένο το πρόγραμμα σπουδών θα συναντήσεις μικρότερη ή μεγαλύτερη δυσκολία. Σε εμάς για παράδειγμα, επειδή ήταν γνωστό ότι πολλοί φοιτητές προέρχονται από Τεχνολογική και υστερούν σε γνώσεις Χημείας απαραίτητες για τη σχολή, το μάθημα της Χημείας διαμορφώθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να παίρνει τα πράγματα από την αρχή ενώ παράλληλα εμπλουτίστηκε με 8 εργαστήρια προαιρετικού χαρακτήρα που λειτουργούν προσθετικά στον τελικό βαθμό και βοηθάνε αρκετά στην κατανόηση της θεωρίας. Πάντως, το μάθημα εξακολουθεί να είναι δύσκολο. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει μόνος σου να καθίσεις με προσωπική μελέτη να καλύψεις κενά από το Λύκειο και ό,τι άλλο χρειάζεται για να φτάσεις σε γνωσιακό επίπεδο τους συμφοιτητές σου από τη Θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ακούγεται πως της Κρήτης πάντως πάει για κλείσιμο,μάλλον θα σταματήσει να δέχεται κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis2011

Νεοφερμένος

Ο apostolis2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλοι, λίγο μετά την ανακοίνωση των βαθμολογίων, σκεφτομαι για το συγκεκριμένο τμήμα. Τι γίνεται, όμως, με επαγγελματικά δικαιώματα;
Οι εποχές είναι δύσκολες.
Γενική άποψη: από τα μαθήματα και μόνο φαίνεται τέλεια επιλογή...
Αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo93

Νεοφερμένος

Ο theo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια αυτο το τμημα το ειχα "σταμπαρει" απο το τελος των πανελλαδικων και απο την "υποψια" που ειχα για τους βαθμους μου.τελικα εκανα λαθος και ειναι πιο χαμηλοι:redface::redface::redface:,λετε να πεσουν οι βασεις σε αυτο της πατρας ή στις αλλες πολεις????????????:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis2011

Νεοφερμένος

Ο apostolis2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και συνεχίζω να επιμένω ( :) ) να δηλώσω πάτρα, γιάννενα ή κρήτη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχει ακουστεί ότι το συγκεκριμένο Τμήμα του Πανεπ.Πατρών είναι στα υποψήφια να κλείσει τελείως. Μαζί με το Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπ.Πατρών και του ΑΠΘ. Τώρα το πότε δεν το ξέρει κανείς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo93

Νεοφερμένος

Ο theo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αν προκειται να γινει αυτο γιατι το βαζουν στο μηχανογραφικο??????
στις σχολες που εχει γινει κατι παρομοιο τι συμβαινει με αυτους που φοιτουν?????
οσο για εσενα φιλε apostolis2011 εγω θα προτεινα το τμημα στα γιαννενα απο οσα εχω διαβασει εδω:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
γενικά theo93 προωθείται με συνελεύσεις των μελών ΔΕΠ (όπως στο Τμήμα μου) να αρχίσει η διαγραφή των αιωνίων φοιτητών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo93

Νεοφερμένος

Ο theo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
και αυτο επειρεαζει τους νεους που θα φοιτησουν εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsosp92

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια εβγαλα 12970 μορια φετος και οι βαση του 2010 ηταν 12364 εχω 600 μορια διαφορα.Θα ανεβουν πολυ οι βασεις αυτης της σχολης?Την εχω πως τα βλεπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γενικά theo93 προωθείται με συνελεύσεις των μελών ΔΕΠ (όπως στο Τμήμα μου) να αρχίσει η διαγραφή των αιωνίων φοιτητών...

[ασχετος] και τι σχεση εχει η διαγραφη αιωνιων φοιτητων με το κλεισιμο του τμηματος?[/ασχετος]

Ακούγεται πως της Κρήτης πάντως πάει για κλείσιμο,μάλλον θα σταματήσει να δέχεται κόσμο.

παντως στο μηχανογραφικο υπαρχει , αρα δεν κλεινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τέτοια τμήματα πρέπει να κλείσουν. Έχουν διεπιστημονικό αντικείμενο και μπορούν να σταθούν μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγω που ως στοχο ειχα το χημικο, αλλα δε τα πηγα καλα και δεν περναω, αξιζει να δηλωσω αυτο το τμημα ή ειναι καλυτερα να ξαναδωσω ?Το προγραμμα σπουδων που ειδα μου αρεσει αρκετα.Παραπανω λετε οτι το τμημα μπορει να κλεισει κλπ,. Γι' αυτο υπαρχουν εγκυρες πηγες?Εχει ανακοινωθει επισημα>?. Παντως στο σαιτ που μπηκα φαίνεται αρκετα οργανωμενο ως τμημα , αλλα η ερωτηση παραμενει.Να το δηλωσω η να ξαναδωσω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top