Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,362 εγγεγραμμένα μέλη και 2,488,750 μηνύματα σε 79,505 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 447 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Academic IELTS

NightOwl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H NightOwl έγραψε: στις 17:32, 18-12-18:

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να προετοιμαστώ για εξετάσεις στο IELTS (Academic) και ενώ έχω βρει κάποιες σελίδες με test για προετοιμασία θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έδωσε και έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιες σελίδες, βιβλία που τον βοήθησαν! Please share!!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,459 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 12:00, 19-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από NightOwl
Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να προετοιμαστώ για εξετάσεις στο IELTS (Academic) και ενώ έχω βρει κάποιες σελίδες με test για προετοιμασία θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έδωσε και έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιες σελίδες, βιβλία που τον βοήθησαν! Please share!!

Καλημέρα!

Εγώ είχα αγοράσει δύο βιβλιαράκια και έκανα τα τεστ μόνη μου.
Σε τί επίπεδο αγγλικών είσαι;
1
Παράθεση

NightOwl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H NightOwl έγραψε: στις 15:18, 19-12-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το επίπεδο μου είναι C2 σχεδόν (έδωσα το proficiency πριν 2 χρονια Αλλά χρησιμοποιώ τα αγγλικά καθημερινά)
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,459 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 21:53, 19-12-18:

Μια χαρά τότε, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
1
Παράθεση

NightOwl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H NightOwl έγραψε: στις 00:01, 20-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Μια χαρά τότε, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
Θα μπορούσες να μου στείλεις ποια βιβλία χρησιμοποίησες εσύ? Για να έχω μία γνώμη!
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka έγραψε: στις 07:59, 20-12-18:

Εγώ είχα πάρει αυτή τη σειρά.
1
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 16:04, 16-07-19:

Γενικα ειναι καλο καποιος να παει καποιος σε φροντιστητιο για το εν λογο πτυχειο ετσι ωστε ισως να τρεξει γρηγοροτερα . επισης υπαρχει υλικο στο internet ετσι ωστε καποιος να πει οτι μπορει εως ενα βαθμο να το κανει μονο του ;
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,417 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 02:08, 10-09-19:

Το δωρεάν υλικό στο ίντερνετ είναι κακής ποιότητας και/ή δεν βοηθάει στο πιο κρίσιμο part που είναι το writing, και σε μικρότερο βαθμό το speaking.

Το επί πληρωμή υλικό είναι ακριβό.

Αξίζει να πας σε ένα φροντιστήριο που ξέρεις πως κάνει καλή προετοιμασία - εννοώ να πάρεις συστάσεις πρώτα, μην πας στα τυφλά - ειδικά αν θέλεις μεγάλο βαθμό (πάνω από 6.5)
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε: στις 15:27, 13-01-20:

Καλησπέρα σε όλους,

Με το καλό ελπίζω από Φθινόπωρο 2021 να αρχίσω μεταπτυχιακό. Κυρίως ενδιαφέρομαι για προγράμματα στην Αγγλία και για ελάχιστα στην Ολλανδία.

Έχω αρχίσει σιγά σιγά να βλέπω όλα τα requirements και να προγραμματίζω τι πρέπει να αρχίσω να κάνω. Όλα ζητάνε IELTS και πάνω από 6.5/7.

Θεωρώ πως τα Αγγλικά μου είναι σε επίπεδο near native, το 2019 ήμουν ΗΠΑ για ένα 6μηνο και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε στο ακαδημαϊκό πλαίσιο ούτε στην καθημερινή ζωή. Είχα πάρει το C2 πολύ πιο παλιά. Έκτοτε έχω μελετήσει/γράψει προηγουμένως αρκετά στα αγγλικά, έχω πάρει μαθήματα στα αγγλικά, έχω παρακολουθήσει συνέδρια στα αγγλικά, τα έχω χρησιμοποιήσει επαγγελματικά κ.λπ.

Δεν γνωρίζω όμως τη δυσκολία της εξέτασης ή αν υπάρχει κάποια αυστηρή "φροντιστηριακή" δομή που αναμένεται στις απαντήσεις για να πάρει κάποιος υψηλό βαθμό. Θεωρείτε απαραίτητο να κάνει κάποιος σχετικά μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο ή μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος και με προσωπική εξάσκηση;

Προσπαθώ να βρω άτομα που προηγουμένως έχουν δώσει IELTS, αλλά μέχρι τώρα μάταια Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή έχει κάποιο φροντιστήριο να προτείνει, μπορεί να μου στείλει και προσωπικό μήνυμα (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση).
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,417 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 16:04, 13-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από Tribbiani
Προσπαθώ να βρω άτομα που προηγουμένως έχουν δώσει IELTS, αλλά μέχρι τώρα μάταια Αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή έχει κάποιο φροντιστήριο να προτείνει, μπορεί να μου στείλει και προσωπικό μήνυμα (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση).
Σε ποια περιοχή είσαι? (για να δω αν μπορώ να σου προτείνω φροντιστήριο). Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ που θα σχολάσω.
1
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε: στις 13:04, 15-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Σε ποια περιοχή είσαι? (για να δω αν μπορώ να σου προτείνω φροντιστήριο). Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ που θα σχολάσω.

Μένω Αθήνα, ο,τιδήποτε κοντά στο κέντρο ή σε κεντρικούς σταθμούς του Μετρό θα με βόλευε
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 23:40, 15-01-20:

Υπαρχουν αρκετα ατομα που το δουλευουν μονα τους βεβαια δεν ξερω πως την παλευουν στο κομματι της εκθεσης που πιστευω καλο ειναι να εχεις καποιο να βλεπει τι εχεις γραψει κτλ για να σε βοηθησει να αποφυγεις λαθοι κτλ. Ολλανδια ισως να μπορεις να μπεις και χωρις αυτο αν εχει c2 μεσα σε καποια χρονικα ορια
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε: στις 00:55, 16-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από Tribbiani
Μένω Αθήνα, ο,τιδήποτε κοντά στο κέντρο ή σε κεντρικούς σταθμούς του Μετρό θα με βόλευε
Στο κέντρο δύσκολο να βρεις καλό φροντιστήριο. Έχω κάποιο υπόψιν κοντά στην κόκκινη γραμμή του μετρό αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο κοντά είναι. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Αν τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά όσο λες, δεν θα δυσκολευτείς να πιάσεις σκορ 6.5-7. Η έκθεση είναι το πιο απαιτητικό κομμάτι, δεύτερο πιο δύσκολο τα προφορικά. Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά μαθήματα να σου δείξουν λίγο τα τρικ της εξέτασης, γιατί έχει κάποιες ιδιομορφίες και στο reading και στο listening, αλλά κυρίως για να δουλέψεις την έκθεση.
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

O Tribbiani έγραψε: στις 01:32, 19-01-20:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχετικά με το IELTS - Από Leo 93
      Το θέμα έχει λάβει 308 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-04-19 στις 12:26.
    • Πιστοποίησεις Αγγλικών, IELTS - Από petroskaz
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-14 στις 20:04.
    • City & guilds Vs ielts - Από xristina elen
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-08-13 στις 02:13.
    • Βιβλια προετοιμασιας IELTS - Από EnlightMe
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-08-12 στις 22:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα