Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,099 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,730 μηνύματα σε 79,144 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 506 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιολογία

'Ιρις (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H 'Ιρις έγραψε: στις 18:42, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Doctorgeorge
Γνωρίζει κάποιος φόρουμ για φοιτητές Βιολογίας; Που να ασχολείται μόνο με τη Βιολογία;
Επίσης είναι εύκολο απο τα παιδιά που είναι ήδη φοιτητές στην Αθήνα να μας πουν τα βιβλία με τους συγγραφείς του Α εξαμήνου; Ευχαριστώ
Το φόρουμ για φοιτητές Βιολογίας Αθήνας είναι:http://viologiko.forumup.gr/
Έχει βέβαια πιο πολλά για τη σχολή, αλλά έχει και αρκετά θέματα βιολογίας.
Αθήνα
Α εξάμηνο
Εισαγωγή στη Βιολογία:
"Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας" Alberts και πολλοί άλλοι
Εισαγωγή στη Βοτανική:
Εισαγωγή στη βοτανική, Γαλάτης Β, Αποστολάκος Π, Κατσαρός Β
Ανόργανη Χημεία:
Βασική ανόργανη χημεία, Κλούρας
Οργανική Χημεία:
Οργανική Χημεία, John McMurry
Αυτά ήταν τα περσινά. Φετός δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά δε νομίζω. Όμως, άλλαξε ο μαθηματικός και σίγουρα θα αλλάξει και το βιβλίο. Γι αυτό και δεν το αναφέρω.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από giot
Ίρις μιας και είσαι στην σχολή και κάτι ξέρεις παραπάνω, ως βιολόγος με μεταπτυχιακό στην γενετική, τι διεξόδους έχεις??? (εκτός από έρευνα)..
Δε γνωρίζω σίγουρα, αλλά πιστεύω ότι σε νοσοκομείο μπορείς να δουλέψεις. Συγκεκριμένα τι θα κάνεις δε γνωρίζω. Σε θεωρητικό επίπεδο δίνεις συμβουλές σε ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί, τι πιθανότητες υπάρχουν να γεννηθεί παιδί με ασθένεια, συμμετέχεις σε προγεννητικούς ελέγχους. Μπορείς, επίσης, να δουλέψεις σε κάποια εξειδικευμένα τμήματα εξωσωματικής γονιμοποίησης. Αυτά. Για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω και πολλά επί του θέματος. Δεν έχω ψαχτεί επαγγελματικά όσον αφορά τη γενετική. Στην Ελλάδα πολλά από αυτά τα αναλαμβάνουν γιατροί, ξεχνόντας πόσο χρήσιμοι είναι οι Βιολόγοι. Ας πει, όμως, και κάποιος άλλος που έχει ψάξει το θέμα.
Είμαι σίγουρη πως σε κάθε περίπτωση μπορείς να δουλέψεις ως καθηγητής
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 16:22, 11-11-09:

Αληθεύει πως κάθε τμήμα επικεντρώνεται σε συγκεκριμένο κλάδο;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο από το πρόγραμμα σπουδών.:what:
Παράθεση

'Ιρις (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H 'Ιρις έγραψε: στις 20:54, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Αληθεύει πως κάθε τμήμα επικεντρώνεται σε συγκεκριμένο κλάδο;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο από το πρόγραμμα σπουδών.:what:
Κοίτα, θεωρητικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δηλαδή τα Βιολογικά Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πάτρας και Κρήτης οφείλουν να σου δώσουν γνώσεις για όλους τους κλάδους της Βιολογίας κι οφείλουν να έχουν ερευνα σε όλους τους τομείς. Πρακτικά, όμως, σίγουρα κάθε τμήμα Βιολογίας θα έχει κάποιον τομέα που υπερτερεί του άλλου επειδή εκείνη την εποχή συγκεντρώθηκαν καλοί και δραστήριοι καθηγητές ή είχε κάποια καλή χρηματοδότηση. Δεν μπορώ να πω ότι μοιράστηκαν τα Βιολογικά και είπαν εσύ θα ασχοληθείς κυρίως με τη Βοτανική, εσύ με τη Ζωολογία, εσύ με τη Μοριακή κι εμείς με την Οικολογία.
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 23:32, 17-11-09:

Δεν μπορώ να πω ότι μοιράστηκαν τα Βιολογικά και είπαν εσύ θα ασχοληθείς κυρίως με τη Βοτανική, εσύ με τη Ζωολογία, εσύ με τη Μοριακή κι εμείς με την Οικολογία.
Δεν εννοούσα αυτό.
Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε: στις 15:28, 18-11-09:

Σαν δεύτερη επιλογή λέω και εγώ να βάλω βιολογία και με κανένα μεταπτυχιακό να μπω στην έρευνα, σε κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο ή νοσοκομείο όμως η βιολογία βρίσκεται στο δεύτερο και τέταρτο πεδίο. Εμείς όμως οι τεχνολογικοί δεν θα έχουμε πρόβλημα μετά με την χημεία?
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 17:03, 18-11-09:

Δεν ειναι στο τεταρτο πεδιο η βιολογια, στο δευτερο και τριτο ειναι.
1
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 17:08, 18-11-09:

2ο-4ο το ιδιο ειναι ως προς τα μορια..
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 17:12, 18-11-09:

οχι, απλα εχουν κοινα μαθηματα βαρυτητας
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 17:14, 18-11-09:

αρα τα ιδια μορια -.-'
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 17:39, 18-11-09:

Χμ ναι αλλο καταλαβα αρχικα. Τεσπα ετσι κι αλλιως απο τεχνολογικη δε παιζει να πηγαινει κανεις βιολογικο δεν εχει κανενα λογο.
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 954 μηνύματα.

O VouDou έγραψε: στις 17:43, 18-11-09:

Και στο 4ο είναι η "βιολογία"... Θυμίζω ότι υπάρχουν 2 τμήματα εκεί:
α) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων (πτυχίο ΠΕ Βιολόγων)
β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας (κλάδος της Βιολογίας... πτυχίο ΠΕ Βιολόγων-Βιοχημικών)

Άρα "Βιολόγος" υπάρχει και στο 2ο και στο 3ο και στο 4ο Πεδίο...
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 17:49, 18-11-09:

Ετσι ναι αλλα νομιζα εννοουσε καθαρα βιολογικο τμημα. Ειλικρινα ομως δε καταλαβαινω γιατι καποιος να παει σε οποιοδηποτε βιολογικο αποφευγοντας τη χημεια στο λυκειο οταν στη σχολη μετα θα κανει γενικη, οργανικη, βιοχημεια και φυσικοχημεια... εκτος αυτου με μαθηματα βαρυτητας βιολογια και χημεια (δλδ να επιλεξεις 3ο πεδιο) συνηθως εχεις πιο πολλα μορια γιατι ειναι πιο ευκολα μαθηματα απο μαθηματικα & φυσικη.
2
Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε: στις 15:18, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Χμ ναι αλλο καταλαβα αρχικα. Τεσπα ετσι κι αλλιως απο τεχνολογικη δε παιζει να πηγαινει κανεις βιολογικο δεν εχει κανενα λογο.
Αρχική Δημοσίευση από Krou
Ετσι ναι αλλα νομιζα εννοουσε καθαρα βιολογικο τμημα. Ειλικρινα ομως δε καταλαβαινω γιατι καποιος να παει σε οποιοδηποτε βιολογικο αποφευγοντας τη χημεια στο λυκειο οταν στη σχολη μετα θα κανει γενικη, οργανικη, βιοχημεια και φυσικοχημεια... εκτος αυτου με μαθηματα βαρυτητας βιολογια και χημεια (δλδ να επιλεξεις 3ο πεδιο) συνηθως εχεις πιο πολλα μορια γιατι ειναι πιο ευκολα μαθηματα απο μαθηματικα & φυσικη.
Γιατί αυτή η σχολή ίσως του προέκυψε στην πορεία...δεν είναι θέμα αποφυγής της χημείας...
Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Φοιτητής

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε: στις 14:32, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από VouDou
Και στο 4ο είναι η "βιολογία"... Θυμίζω ότι υπάρχουν 2 τμήματα εκεί:
α) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων (πτυχίο ΠΕ Βιολόγων)
β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας (κλάδος της Βιολογίας... πτυχίο ΠΕ Βιολόγων-Βιοχημικών)

Άρα "Βιολόγος" υπάρχει και στο 2ο και στο 3ο και στο 4ο Πεδίο...
Υπάρχει κανείς φοιτητής στο Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας ; Σκέφτομαι να δηλώσω εκεί δεύτερη επιλογή (μετά τη Μοριακή Αλεξ/πολης) και θέλω να ακούσω εντυπώσεις... Από γνωστό που έχω στην Αλεξανδρούπολη έχω ακούσει οτι είναι σκότωμα αλλά παράλληλα και πολύ ενδιαφέρον ... Ισχύει το ίδιο και για τη σχολή στη Λάρισα ; Πως είναι σε γενικές γραμμές οι υποδομές του πανεπιστημίου και οι καθηγητές ;
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε: στις 15:20, 23-11-09:

https://www.ischool.gr/showthread.php?t=40729
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε: στις 15:40, 24-11-09:

ερωτηση- σκεφτομαι να περασω στο βιολογικο απο τεχνολογικη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχο ιδεα απο χημεια και απο οτι ξερω χρειαζετε στη σχολη.
α)αμα κανω ιδιαιτερα το καλοκαιρι μετα τις πανελαδικες καλυπτοντε τα κενα?
β) σαν βιολογος συγκεκριμενα γενετικη μηχανικη που μπορει να δουλεψει κανεις
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε: στις 16:35, 24-11-09:

Aν διαβάζεις φετος τη χημεια γενικης μπορεις στη γ να αλλάξεις κατεύθυνση,νομίζω πως είναι καλύτερο.Γενικά,η αποψη πως από τεχνολογική μπαίνεις πιο εύκολα στο βιολογικό μου φαίνεται λανθασμένη για στη θετική θα έχεις -αντικειμενικά- πιο εύκολα μαθήματα βαρύτητας.
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 20:00, 24-11-09:

Καλύτερα να μείνεις στο σχολείο τεχνολο και να κάνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερα χημεία χαλαρά για να μπεις φορτσάτος στη γ
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε: στις 15:18, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
β) σαν βιολογος συγκεκριμενα γενετικη μηχανικη που μπορει να δουλεψει κανεις?
καμια ιδεα?
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 21:11, 02-12-09:

Μια ξαδερφη μου δουλευει σε ιχθυοκαλλιεργειες και βγαζει πολλα λεφτα. Πλεον στην Τουρκια αλλα και Ελλαδα που ηταν πολλα επαιρνε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος