Φυσικοθεραπεία - εντυπώσεις και Μ.Ο. αποφοίτησης

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
μπορώ να απαντήσω για το επάγγελμα. Μπορείς να βρεις δουλειά ακόμα και ως φοιτητής. Έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.
Μήπως έχεις ιδέα και για τους μισθούς; Τι παίζει; Πληρώνει επίσκεψη ο ασθενής;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μήπως έχεις ιδέα και για τους μισθούς; Τι παίζει; Πληρώνει επίσκεψη ο ασθενής;


δυστυχώς λεπτομέρειες για το επάγγελμα δεν ξέρω φίλε μου και για να μην παραπληροφορήσω καλύτερα ψάξε στο ίντερνετ ή ακόμα καλύτερα ρώτα κάποιον φυσικοθεραπευτή :P.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα περνάω φυσικοθεραπεία. Ποια είναι η άποψή σας για τη σχολή (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κυρίως). Παίρνεις γνώσεις για το ανθρώπινο σώμα, όπως ένας γιατρός; Ή αυτές είναι πιο επιφανειακές; Επίσης, τι μέλλει γενέσθαι με το επάγγελμα; Αξίζει; Είναι ενδιαφέρον (κατά την γνώμη σας πάντα);

Παίρνεις γνώσεις σε πολλά πράγματα παραπάνω από τους ιατρούς, δηλαδή ανατομία σκελετού και μυών ένας φυσικοθεραπευτής γνωρίζει καλύτερα από έναν ιατρό.. υπάρχουν πολλές εξειδικεύσεις και είναι ένας κλάδος που ολοένα εξελίσσεται. Την θεωρώ κορυφαία σχολή και άριστη επιλογή που την έκανες. (1000 φορές αυτή η σχολή παρά βιολογία για κάποιους που ενδιαφέρεται για ιατρική).
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παίρνεις γνώσεις σε πολλά πράγματα παραπάνω από τους ιατρούς, δηλαδή ανατομία σκελετού και μυών ένας φυσικοθεραπευτής γνωρίζει καλύτερα από έναν ιατρό.. υπάρχουν πολλές εξειδικεύσεις και είναι ένας κλάδος που ολοένα εξελίσσεται. Την θεωρώ κορυφαία σχολή και άριστη επιλογή που την έκανες. (1000 φορές αυτή η σχολή παρά βιολογία για κάποιους που ενδιαφέρεται για ιατρική).
Σ' ευχαριστώ πολύ!! Ό,τι άλλο σου έρθει, πες μου, εκτιμώ τη γνώμη σου:clapup:
 

sakis_p

Νεοφερμένος

Ο sakis_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καθώς ενδιαφέρομαι να δωσω κατατακτήριες για το ΤΕΙ Αθήνας βλέπω ότι η ύλη είναι τεράστια και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει δώσει ή είναι φοιτητης εκεί να με κατευθύνει στο τι ζητάνε, τρόπο εξέτασης, που να δώσω έμφαση κλπ
Ευχαριστώ
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έδωσα φέτος και σκέφτομαι πολύ την φυσικοθεραπεία και συγκεκριμένα το τμήμα της Αθήνας. Κάπου άκουσα όμως ότι για το τμήμα της Αθήνας τα μαθήματα δεν γίνονται μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά σε μια πολυκατοικία (ναι δεν ξέρω). Υπάρχει κανείς που να ξέρει αν αυτό ισχύει η ίσχυε παλιά?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έδωσα φέτος και σκέφτομαι πολύ την φυσικοθεραπεία και συγκεκριμένα το τμήμα της Αθήνας. Κάπου άκουσα όμως ότι για το τμήμα της Αθήνας τα μαθήματα δεν γίνονται μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά σε μια πολυκατοικία (ναι δεν ξέρω). Υπάρχει κανείς που να ξέρει αν αυτό ισχύει η ίσχυε παλιά?
https://www.phys.uniwa.gr/undergraduate-studies/ πληροφορίες αναλυτικότατες για το τμήμα.

https://www.uniwa.gr/to-panepistimio/ypodomes/ για τα κτίρια.

Δεν είδα κάπου να γίνεται μάθημα σε πολυκατοικία :P
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Έδωσα φέτος και σκέφτομαι πολύ την φυσικοθεραπεία και συγκεκριμένα το τμήμα της Αθήνας. Κάπου άκουσα όμως ότι για το τμήμα της Αθήνας τα μαθήματα δεν γίνονται μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά σε μια πολυκατοικία (ναι δεν ξέρω). Υπάρχει κανείς που να ξέρει αν αυτό ισχύει η ίσχυε παλιά?
Σωστα, ειναι ενα τρομακτικο κτιριο ακριβως απεναντι απο το γεωπονικο.Εγω για αυτον ακριβως το λογο δε πηγα στο τμημα της αθηνας κ θεωρω οτι εκανα βλακεια, αμα πιανεις αθηνα πηγαινε αθηνα, χιλιες φορες καλυτερο απο το να τρεχεις συνδο καθε πρωι, για τα αλλα δυο τμηματα της περιφερειας δε το συζηταω καν,η αθηνα εχει πολλα περισσοτερα να προσφερει
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σωστα, ειναι ενα τρομακτικο κτιριο ακριβως απεναντι απο το γεωπονικο.Εγω για αυτον ακριβως το λογο δε πηγα στο τμημα της αθηνας κ θεωρω οτι εκανα βλακεια, αμα πιανεις αθηνα πηγαινε αθηνα, χιλιες φορες καλυτερο απο το να τρεχεις συνδο καθε πρωι, για τα αλλα δυο τμηματα της περιφερειας δε το συζηταω καν,η αθηνα εχει πολλα περισσοτερα να προσφερει
Δηλαδή αυτό ισχύει ακόμα? Είσαι ακόμα φοιτητής/τρια η έχεις τελειώσει?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό ισχύει ακόμα? Είσαι ακόμα φοιτητής/τρια η έχεις τελειώσει?
Εχω τελειωσει.. σχεδον δηλαδη.Η αληθεια ειναι οτι κατι ειχα ακουσει οτι παιζει κ να εχουν μεταφερθει αλλα δε ξερω, παντως αυτη η πολυκατοικια που λες εχει μεσα επισης μαιευτικη, εργοθεραπεια κ ενα ακομα τμημα.Αν εισαι αθηνα περνα αποκει να δεις, αλλιως παρε τηλ τη γραμματεια τις πρωινες ωρες για νασαι σιγουρος. Εγω πιστευω οτι δεν εχουν
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχω τελειωσει.. σχεδον δηλαδη.Η αληθεια ειναι οτι κατι ειχα ακουσει οτι παιζει κ να εχουν μεταφερθει αλλα δε ξερω, παντως αυτη η πολυκατοικια που λες εχει μεσα επισης μαιευτικη, εργοθεραπεια κ ενα ακομα τμημα.Αν εισαι αθηνα περνα αποκει να δεις, αλλιως παρε τηλ τη γραμματεια τις πρωινες ωρες για νασαι σιγουρος. Εγω πιστευω οτι δεν εχουν
Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω. Επίσης είσαι ευχαριστημένος από μαθήματα κτλ, γιατί με ελκύουν τα μαθήματα αλλά φοβάμαι λίγο(έως πολύ) την επαγγελματική αποκατάσταση.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω. Επίσης είσαι ευχαριστημένος από μαθήματα κτλ, γιατί με ελκύουν τα μαθήματα αλλά φοβάμαι λίγο(έως πολύ) την επαγγελματική αποκατάσταση.
Εχει ενδιαφεροντα μαθηματα κ σχετικα καλη επαγγελματικη αποκατασταση, ειδικά αμα πας εξωτερικο ειτε για μεταπτυχιακο κ εξειδικευση ειτε για δουλεια, θεωρω πολυ σημαντικο αμα εχεις κανα γνωστο να περασεις να κατσεις κανα 4ωρο να δεις πως ειναι η δουλεια αν θα μπορεις να την κανεις γτ αρκετες φορες δουλευεις εις βάρος της υγειας σ πχ σηκωνοντας νευρολογικους ασθενεις κτλπ, παντως αμα μπεις στο δημοσιο ειναι σα να μη δουλευεις, εσυ καθοριζεις στην ουσια το ωραριο σ κ φευγεις απ το νισοκομειι οποτε θες, αυτα
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχει ενδιαφεροντα μαθηματα κ σχετικα καλη επαγγελματικη αποκατασταση, ειδικά αμα πας εξωτερικο ειτε για μεταπτυχιακο κ εξειδικευση ειτε για δουλεια, θεωρω πολυ σημαντικο αμα εχεις κανα γνωστο να περασεις να κατσεις κανα 4ωρο να δεις πως ειναι η δουλεια αν θα μπορεις να την κανεις γτ αρκετες φορες δουλευεις εις βάρος της υγειας σ πχ σηκωνοντας νευρολογικους ασθενεις κτλπ, παντως αμα μπεις στο δημοσιο ειναι σα να μη δουλευεις, εσυ καθοριζεις στην ουσια το ωραριο σ κ φευγεις απ το νισοκομειι οποτε θες, αυτα
Να σαι καλά, ευχαριστώ πολύ
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχω ακόμη μια ερώτηση αν ξέρει κάνεις. Δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το τμήμα της Θεσσαλονίκης λόγω κυρίως των καθηγητών, ξέρει κανείς ποιο θεωρείται το καλύτερο αν μπορεί να γίνει μια τέτοια σύγκριση?
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Υπαρχει κανεις να σπουδασει στο τμημα της Αθηνας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top