Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι κάποιος που ταυτόχρονα εργάζεται και θα μπορεί να παρακολουθεί μόνο τα απογευματινά φροντιστήρια σε ορισμένα μαθήματα αλλά ωστόσο θα ασχολείται καθημερινά από μόνος του λίγες ώρες θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής;

Γειά!Κοιτα έδωσα φέτος πρώτη φορά και δεν ξέρω πολλά από τις σχολές...Όμως από αυτά που έχω ακούσει και που έχω διαβάσει θεωρώ το τμήμα πολύ δύσκολο και απαιτητικό για να μπορείς να εργάζεσαι ταυτόχρονα!Αν ο χώρος της εργασίας σου είναι κοντά από εκεί που μένεις ή κοντά στην σχολή θα σου έλεγα ότι θα μπορούσες να εργάζεσαι και να βγάλεις τη σχολή!Αν πάλι μένεις πολύ μακριά από την σχολή και είναι και η εργασία σου μακριά δύσκολο....
Πάντως νομίζω για να βγάλεις την σχολή θέλει καθημερινό διάβασμα (άντε μέρα παρά μέρα) και παρακολούθηση των μαθημάτων...
Τώρα επειδή δεν ξέρω δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι κάποιος που ταυτόχρονα εργάζεται και θα μπορεί να παρακολουθεί μόνο τα απογευματινά φροντιστήρια σε ορισμένα μαθήματα αλλά ωστόσο θα ασχολείται καθημερινά από μόνος του λίγες ώρες θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής;

Επιστήμες που περιέχουν άνω του 60% μαθηματικά, δεν βγαίνουν με τουρισμό! Θέλουν ιεραποστολική αφοσίωση ειδάλλως η Στατιστική είναι από τους μαθηματικούς κλάδους που εύκολα αποτελεί εφιάλτη. Αρκετοί φοιτητές σε διάφορες επιστήμες τη σιχαίνονται ως περιεχόμενο μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών επειδή ποτέ δεν βρήκαν το χρόνο να την κατανοήσουν. Δεν γνωρίζω τι εικόνα έχεις για την επιστήμη ως προς τις μαθηματικές απαιτήσεις της. Δεν έχει καμία σχέση με τις πιτούλες και τα ιστογράμματα του Λυκείου.
 

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γειά!Κοιτα έδωσα φέτος πρώτη φορά και δεν ξέρω πολλά από τις σχολές...Όμως από αυτά που έχω ακούσει και που έχω διαβάσει θεωρώ το τμήμα πολύ δύσκολο και απαιτητικό για να μπορείς να εργάζεσαι ταυτόχρονα!Αν ο χώρος της εργασίας σου είναι κοντά από εκεί που μένεις ή κοντά στην σχολή θα σου έλεγα ότι θα μπορούσες να εργάζεσαι και να βγάλεις τη σχολή!Αν πάλι μένεις πολύ μακριά από την σχολή και είναι και η εργασία σου μακριά δύσκολο....
Πάντως νομίζω για να βγάλεις την σχολή θέλει καθημερινό διάβασμα (άντε μέρα παρά μέρα) και παρακολούθηση των μαθημάτων...
Τώρα επειδή δεν ξέρω δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα!


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Κοίτα Αθήνα μένω και εργάζομαι και το πανεπιστήμιο απέχει μόλις 15 λεπτά από το σπίτι μου. Απλά το θέμα είναι ότι λόγω εργασίας δεν θα μπορώ να παρακολουθώ τα πρωινά μαθήματα αλλά μόνο κάποια απογευματινά εφόσον γίνονται

Επιστήμες που περιέχουν άνω του 60% μαθηματικά, δεν βγαίνουν με τουρισμό! Θέλουν ιεραποστολική αφοσίωση ειδάλλως η Στατιστική είναι από τους μαθηματικούς κλάδους που εύκολα αποτελεί εφιάλτη. Αρκετοί φοιτητές σε διάφορες επιστήμες τη σιχαίνονται ως περιεχόμενο μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών επειδή ποτέ δεν βρήκαν το χρόνο να την κατανοήσουν. Δεν γνωρίζω τι εικόνα έχεις για την επιστήμη ως προς τις μαθηματικές απαιτήσεις της. Δεν έχει καμία σχέση με τις πιτούλες και τα ιστογράμματα του Λυκείου.

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι γνωρίζω ότι είναι μια πολύ απαιτητική σχολή με πολλές απαιτήσεις σε μαθηματικά και προγραμματισμό. Κοίτα είμαι διατεθειμένος να ασχοληθώ πολύ μαζί της χωρίς να με απασχολεί η γρήγορη αποφοίτηση και η εύρεση εργασίας στο αντικείμενο αυτό. Έδωσα πανελληνιες και πέρασα στην σχολή μόνο από μεράκι και την αγάπη που τρέφω για την επιστήμη των μαθηματικών και της στατιστικής επιστήμης
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πρόσφατα εισαχθείς στο τμήμα, και τουλάχιστον τον επόμενο χρόνο θα είμαι σίγουρα εκτός Αθηνών. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα,η κάποιο γκρούπ στο FB ώστε να κρατάω μια επαφή?
 

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ. Πιστεύετε οτι αξίζει κανείς να μπει εκεί πέρα ως μαθητής της θετικής κατεύθυνσης;
Πιστεύω πως είναι ένα αντικείμενο το οποίο φαντάζει αρκετά ενδιαφέρον αν και βλέπω πως έχει αρκετά χαμηλά μορια και δεν φαίνεται να την προτιμά πολύ Ο κόσμος. Υπάρχει κάποιος λόγος που αυτό το τμήμα πχ έχει σχετικά λίγα μόρια σε σχέση με άλλα όπως οικονομικές επιστήμες ή χρηματοοικονομικά αν και περιέχει μέσα και δύο κατευθύνσεις. Μήπως είναι καλύτερα να μπω πχ μαθηματικά Η ΣΕΜΦΕ ή να προτιμήσω στατιστική; Προφανώς δεν έχω γράψει τα μόρια ακόμα άλλα όποιος μπορεί ας μου δώσει μια πλήρη εικόνα της σχολής αυτής και να την συγκρίνει με τις άλλες όσον αφορά τις προοπτικές σε εργασιακό επίπεδο η και μεταπτυχιακό. Αν έχει και εμπειρία από κάποια τα τμήματα ας μου γράψει και για αυτήν.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ. Πιστεύετε οτι αξίζει κανείς να μπει εκεί πέρα ως μαθητής της θετικής κατεύθυνσης;
Πιστεύω πως είναι ένα αντικείμενο το οποίο φαντάζει αρκετά ενδιαφέρον αν και βλέπω πως έχει αρκετά χαμηλά μορια και δεν φαίνεται να την προτιμά πολύ Ο κόσμος. Υπάρχει κάποιος λόγος που αυτό το τμήμα πχ έχει σχετικά λίγα μόρια σε σχέση με άλλα όπως οικονομικές επιστήμες ή χρηματοοικονομικά αν και περιέχει μέσα και δύο κατευθύνσεις. Μήπως είναι καλύτερα να μπω πχ μαθηματικά Η ΣΕΜΦΕ ή να προτιμήσω στατιστική; Προφανώς δεν έχω γράψει τα μόρια ακόμα άλλα όποιος μπορεί ας μου δώσει μια πλήρη εικόνα της σχολής αυτής και να την συγκρίνει με τις άλλες όσον αφορά τις προοπτικές σε εργασιακό επίπεδο η και μεταπτυχιακό. Αν έχει και εμπειρία από κάποια τα τμήματα ας μου γράψει και για αυτήν.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!

Καλησπέρα φίλε.
Αρχικά ναι, είναι μια χαρά επιλογή για κάποιον απο την θετική.
Τώρα, πιστεύω οτι τα τμήματα στατιστικής και γενικά το επάγγελμα του στατιστικολόγου δεν είναι τόσο διάσημα,γιατί επισκιάζονται απο τα τμήματα μαθηματικών και οικονομικών/χρηματοοικονομικών στην Ελλάδα, και για αυτό δεν προτιμούνται τόσο πολύ. Σίγουρο είτε τελειώσεις το ένα είτε το άλλο τμήμα θα έχεις ίδιες ευκαιρίες πάνω κάτω. Οπότε θα πρότεινα να δεις τα τα προγράμματα σπουδών και να αποφασίσεις τι ταιριάζει καλύτερα σε εσένα.

Το τμήμα μαθηματικών φαίνεται να είναι πιο ευέλικτο ως προς τα θέματα του, αλλά παρέχει πολύ θεωρητικές και γενικές γνώσεις και έτσι καθιστά πιο δύσκολη την εύρεση εργασίας. Το τμήμα στατιστικής απο την άλλη είναι κάπως πιο στοχευμένο στο να παρέχει την απαραίτητη μαθηματική εκπαίδευση που είναι χρήσιμη για να ασχοληθεί κανείς με την στατιστική, και σε προετοιμάζει κάπως καλύτερα για το εργασιακό περιβάλλον(εφόσον ασχολείται με πιο εφαρμοσμένα προβλήματα της καθημερινότητας). Το μειονέκτημα είναι οτι δεν θα γνωρίσεις τα "μαθηματικά" στον βαθμό που θα τα γνώριζες φυσικά εαν επέλεγες ένα τμήμα μαθηματικών.

Η συμβουλή μου λοιπόν και πάλι,είναι να μελετήσεις τα προγράμματα σπουδών και τα περιεχόμενα των μαθημάτων, και να επιλέξεις αυτό το οποίο θεωρείς οτι σε εξυπηρετεί καλύτερα βάσει των ενδιαφερόντων σου. Να πας εκεί που πιστεύεις οτι θα έχεις τα πιο δημιουργικά χρόνια .Προφανώς σε αντίθεση με άλλα τμήματα των οικονομικών,σε τμήμα στατιστικής θα δεις τα πιο πολλά μαθηματικά. Οι ευκαιρίες απασχόλησης είναι σχεδόν οι ίδιες με τα άλλα επαγγέλματα στον τομέα των οικονομικών και των μαθηματικών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top