Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών - Βόλος

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Είναι καινούργιο τμήμα αλλά ακριβώς επειδή ο τίτλος είναι ασαφής μπήκα στο τρυπάκι να αναζητήσω περισσότερα.

Βρήκα το ''πρόγραμμα σπουδών'' (το βάζω σε αυτάκια γιατί δεν εξηγούσε και τίποτα) και δεν είχα καταλάβει το αντικείμενο. Είδα ότι στα μαθήματα είχε πολλά θέματα τέχνης, επικοινωνίας, συμβουλευτικής της εικόνας των επιχειρήσεων κ.λπ.

Βρήκα λοιπόν σήμερα το πιο ολοκληρωμένο φύλλο πληροφοριών για όποιον ενδιαφέρεται.. προσωπικά έχω ξετρελαθεί και σίγουρα θα το δηλώσω..

https://www.uth.gr/static/miscdocs/acad/pps_politismou_v2.pdf
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όταν δηλώνουμε ένα τμήμα καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε πόσο ρεαλιστικά συνδέεται με την αγορά εργασίας.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Μα είναι ξεκάθαρο ότι συνδέεται με την αγορά εργασίας :) έχεις μαθήματα πληροφορικής, web/app development και δημιουργία video games.

Επίσης, την αγορά εργασιας την κοιτάς μόνο αν έχεις βεβαιωθει οτι ενδιαφερεσαι για το τμήμα, ακριβώς επειδή δεν υπάρχει περιπτωση να κανεις σωστα ενα επαγγελμα που δεν σου αρέσει και να σπουδάζεις 4 + χρόνια κατι που δεν σε ικανοποιει.. η αγορα εργασιας ερχεται παντα δευτερη, και αυτο συμβουλεύουν οι συμβουλοι επαγγελματικου προσανατολισμου..

Και εκτος αυτου, το τμήμα έχει πολύ μέλλον στο εξωτερικο, αν φυσικα κανεις μεταπτυχιακο και δεν το αφησεις ετσι.. τουλαχιστον για ηνωμενο βασιλειο και αμερικη που ξερω εγώ, χρειάζονται ανθρωποι ειδικοι στον πολιτισμο και την πληροφορικη στις δημιουργικες βιομηχανιες. Αν πχ θες να ασχοληθεις με ταινίες, κιν. σχεδια, μουσεια κλπ κλπ είναι αρκετά αντιπροσωπευτικη σχολη.
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και θεωρείς ότι είναι τόσο εύκολο να φύγεις από τη χώρα σου, από τους δικούς σου ανθρώπους; Εδώ σε μια άλλη πόλη μετακομίζεις μόνιμα και νιώθεις άσχημα. Τέλος πάντων αν θεωρείς ότι σου ταιριάζει βάλε την. Ως χαροκαμένος με την αγορά εργασίας θα σε συμβούλευα να πρόσεχες τι θα έβαζες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά το εξωτερικό δεν είναι μια απλή λέξη. Σαφώς και προσφέρονται ευκαιρίες απλά υπάρχει και ποσότητα κατάθλιψης. Γενικά στις καπιταλιστικές χώρες της Δύσης, ο συναισθηματισμός είναι άγνωστη λέξη. Το μπουφάν μπορεί να πέσει από τα χέρια του μικρού παιδιού στο δρόμο και η μάνα του, δεν του δίνει καθόλου σημασία. Έτσι από μικρά μαθαίνουν να ζουν μόνα τους. Η Ελληνίδα μάνα αντίθετα, θα είχε καλέσει και την πυροσβεστική για την ανάσυρση του πεσμένου υφάσματος στο δρόμο, ενώ θα εξηγούσε το περιστατικό γιατί έπεσε το μπουφάν και 2 οικοδομικά τετράγωνα πιο κάτω και σε τηλεπαράθυρο στην κυρά-Τατιάνα.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Και θεωρείς ότι είναι τόσο εύκολο να φύγεις από τη χώρα σου, από τους δικούς σου ανθρώπους; Εδώ σε μια άλλη πόλη μετακομίζεις μόνιμα και νιώθεις άσχημα. Τέλος πάντων αν θεωρείς ότι σου ταιριάζει βάλε την. Ως χαροκαμένος με την αγορά εργασίας θα σε συμβούλευα να πρόσεχες τι θα έβαζες.

Δεν είναι εύκολο αλλά ούτε και τόσο δύσκολο. Ξέρω πολλούς ανθρώπους που μέσα σε λίγες μέρες αποφάσισαν να το κάνουν και το έκαναν. Τον πρώτο καιρό είναι περίεργα και δύσκολα αλλά τα βγάζεις πέρα.
Μετακομίζεις και νιώθεις άσχημα που είναι απόλυτα φυσικό αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να ζήσεις όλη τη ζωή στην πόλη που γεννήθηκες (αν θες, το κάνεις), ούτε και να ζήσεις στην χώρα σου (πάλι αν θες να το κάνεις είναι μια χαρά).

Θέλω να πω ότι όσο δύσκολο κι αν είναι, το εξωτερικο σίγουρα παραμένει βασικός παράγοντας επιλογής επαγγελματός μου. Είναι εξαιρετικά αυξημένες οι πιθανότητες να πάω κάπου εξωτερικά και όλοι μου οι συγγενείς (εντός ή εκτός Ελλάδας) με συμβουλεύουν είτε να φύγω γρήγορα (που δεν το θέλω) είτε να αναζητήσω αυτό που επιθυμώ στην Ελλάδα και αν δεν μπορώ να το κάνω, τότε να φύγω (αρκετά προτιμότερο).

Γενικά το έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει η περίπτωση από επιλογή να μείνω στη χώρα μου, αν η ίδια δεν μου δίνει την δυνατότητα να αναδείξω τα ταλέντα και τις γνώσεις μου. Π.χ. τα περισσότερα επαγγέλματα που με φαντάζομαι να κάνω δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα, ούτε οι βασικές υποδομές. Πολύ θα ήθελα να είμαι εγώ ο πρώτος π.χ. που θα ξεκινήσει αυτήν την εργασία στην χώρα αλλά αυτό απαιτεί πολύ χρόνο και θα αργήσει πολύ μέχρι να γίνει χειροπιαστό. Στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες όμως, όσα μου αρέσουν υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια.

Το ιδανικό θα ήταν να σπουδάσω ο,τι μου αρέσει και να το εξασκίσω εδώ. Στη γλώσσα μου θα μιλούσα, τη βασική νοοτροπία θα την γνώριζα, θα ήμουν κοντά στο σπίτι μου κ.λπ. κ.λπ. αλλά δεν είναι τις περισσότερες φορές έτσι, ούτε υπάρχουν πολλές πιθανότητες για αυτό. Εφόσον όμως μπορώ να σπουδάσω εδώ κάτι που μου προκαλεί αίσθημα πληρότητας όταν το σκέφτομαι και ταυτόχρονα να το κάνω πράξη κάπου (όπου κι αν είναι αυτό) γιατί να μην το κάνω; Από όσους γνωρίζω και έφυγαν, δεν το μετάνιωσε κανείς... σαφώς και κάποιοι το μετανιώνουν, αλλά πολλοί από αυτούς είναι άνθρωποι με την κλασική χαρούμενη και έξω καρδιά ιδιοσυγκρασία του μέσου Έλληνα και πολύ απλά δεν μπορούν να προσαρμοστούν στην αυστηρή οργάνωση/τυπικότητα των βόρειων χωρών. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ζω σε ένα κράτος οργανωμένο με πολύ τυπικές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, παρά σε ένα κράτος συναισθηματικό αλλά ανοργάνωτο ή οπισθοδρομικό. Είναι ο χαρακτήρας και οι επιθυμίες του καθένα. Εγώ π.χ. δεν ανέχομαι αγγίγματα χαιρετισμού στην πλάτη. Θέλω όρια με τον συνομιλητή μου και προσωπικό χώρο. Θέλω ευγένεια (έστω και τυπική) και μια κοινωνική αρμονία χωρίς ανισότητες και ανισονομίες. Θέλω να αισθάνομαι ότι ο μέσος όρος του πληθυσμού της χώρας μου, αποδέχεται την διαφορετικότητά μου στον χαρακτήρα μου. Προτιμώ να ζω κάπου που έχω αληθινές επαφές μόνο με 3 άτομα, παρά κάπου που γνωρίζω τους πάντες, ή που οι πάντες γνωρίζουν εμένα. Δεν μου αρέσουν οι κουτσομπολίστικες συζητήσεις, οι αγενείς οδηγοί, η αργή γραφειοκρατία. Γιατί να ζήσω σε μια χώρα της οποίας τους πολίτες δεν συμπαθώ; Η χώρα μια χαρά είναι. Και τα μουσεία της έχει, και τους υπέροχους αρχαιολογικούς χώρους, το φυσικό περιβάλλον, το βουνό, τη θάλασσα, την ιστορία, δάση, κουλτούρα, έθιμα, επιστήμες, πανεπιστήμια, όλα ωραία είναι. Οι άνθρωποι όμως δεν τρώγονται και ούτε θα μπω στην διαδικασία να τους ''μασίσω''...

Όχι ότι οι ξένοι είναι τέλειοι, απλώς έχουν στοιχεία που εγώ εκτιμώ. Λείπει η ανθρωπιά γιατί υπάρχει ο φόβος του αγνώστου και η καχυποψία. Όμως τίποτα δεν είναι τέλειο... απλώς ο καθένας ψάχνει αυτό που για τον ίδιο είναι πιο κοντά στο ιδανικό του..

Δεν ξέρω γιατί το ανέλυσα τόσο, ζητώ συγγνώμη :P βγήκα και εκτός θέματος.

Πάντως, ναι, το να πάω εξωτερικό αποτελεί μεγάλη πιθανότητα για εμένα και έχω και πολλές προτάσεις/προσκλήσεις για μόνιμη κατοικία. Θα το δούμε, μπορεί τελικά να μείνω εδώ. Μπορεί να μείνω και εδώ και έξω. Πάντως θα σπουδάσω αυτό που μου αρέσει και τίποτα λιγότερο... ακόμα και αν δεν βρω αμέσως δουλειά.. κανείς δεν χάνεται από αυτά που τόλμησε να κάνει..
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο αλλά ούτε και τόσο δύσκολο. Ξέρω πολλούς ανθρώπους που μέσα σε λίγες μέρες αποφάσισαν να το κάνουν και το έκαναν. Τον πρώτο καιρό είναι περίεργα και δύσκολα αλλά τα βγάζεις πέρα.
Μετακομίζεις και νιώθεις άσχημα που είναι απόλυτα φυσικό αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να ζήσεις όλη τη ζωή στην πόλη που γεννήθηκες (αν θες, το κάνεις), ούτε και να ζήσεις στην χώρα σου (πάλι αν θες να το κάνεις είναι μια χαρά).

Θέλω να πω ότι όσο δύσκολο κι αν είναι, το εξωτερικο σίγουρα παραμένει βασικός παράγοντας επιλογής επαγγελματός μου. Είναι εξαιρετικά αυξημένες οι πιθανότητες να πάω κάπου εξωτερικά και όλοι μου οι συγγενείς (εντός ή εκτός Ελλάδας) με συμβουλεύουν είτε να φύγω γρήγορα (που δεν το θέλω) είτε να αναζητήσω αυτό που επιθυμώ στην Ελλάδα και αν δεν μπορώ να το κάνω, τότε να φύγω (αρκετά προτιμότερο).

Γενικά το έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει η περίπτωση από επιλογή να μείνω στη χώρα μου, αν η ίδια δεν μου δίνει την δυνατότητα να αναδείξω τα ταλέντα και τις γνώσεις μου. Π.χ. τα περισσότερα επαγγέλματα που με φαντάζομαι να κάνω δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα, ούτε οι βασικές υποδομές. Πολύ θα ήθελα να είμαι εγώ ο πρώτος π.χ. που θα ξεκινήσει αυτήν την εργασία στην χώρα αλλά αυτό απαιτεί πολύ χρόνο και θα αργήσει πολύ μέχρι να γίνει χειροπιαστό. Στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες όμως, όσα μου αρέσουν υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια.

Το ιδανικό θα ήταν να σπουδάσω ο,τι μου αρέσει και να το εξασκίσω εδώ. Στη γλώσσα μου θα μιλούσα, τη βασική νοοτροπία θα την γνώριζα, θα ήμουν κοντά στο σπίτι μου κ.λπ. κ.λπ. αλλά δεν είναι τις περισσότερες φορές έτσι, ούτε υπάρχουν πολλές πιθανότητες για αυτό. Εφόσον όμως μπορώ να σπουδάσω εδώ κάτι που μου προκαλεί αίσθημα πληρότητας όταν το σκέφτομαι και ταυτόχρονα να το κάνω πράξη κάπου (όπου κι αν είναι αυτό) γιατί να μην το κάνω; Από όσους γνωρίζω και έφυγαν, δεν το μετάνιωσε κανείς... σαφώς και κάποιοι το μετανιώνουν, αλλά πολλοί από αυτούς είναι άνθρωποι με την κλασική χαρούμενη και έξω καρδιά ιδιοσυγκρασία του μέσου Έλληνα και πολύ απλά δεν μπορούν να προσαρμοστούν στην αυστηρή οργάνωση/τυπικότητα των βόρειων χωρών. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ζω σε ένα κράτος οργανωμένο με πολύ τυπικές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, παρά σε ένα κράτος συναισθηματικό αλλά ανοργάνωτο ή οπισθοδρομικό. Είναι ο χαρακτήρας και οι επιθυμίες του καθένα. Εγώ π.χ. δεν ανέχομαι αγγίγματα χαιρετισμού στην πλάτη. Θέλω όρια με τον συνομιλητή μου και προσωπικό χώρο. Θέλω ευγένεια (έστω και τυπική) και μια κοινωνική αρμονία χωρίς ανισότητες και ανισονομίες. Θέλω να αισθάνομαι ότι ο μέσος όρος του πληθυσμού της χώρας μου, αποδέχεται την διαφορετικότητά μου στον χαρακτήρα μου. Προτιμώ να ζω κάπου που έχω αληθινές επαφές μόνο με 3 άτομα, παρά κάπου που γνωρίζω τους πάντες, ή που οι πάντες γνωρίζουν εμένα. Δεν μου αρέσουν οι κουτσομπολίστικες συζητήσεις, οι αγενείς οδηγοί, η αργή γραφειοκρατία. Γιατί να ζήσω σε μια χώρα της οποίας τους πολίτες δεν συμπαθώ; Η χώρα μια χαρά είναι. Και τα μουσεία της έχει, και τους υπέροχους αρχαιολογικούς χώρους, το φυσικό περιβάλλον, το βουνό, τη θάλασσα, την ιστορία, δάση, κουλτούρα, έθιμα, επιστήμες, πανεπιστήμια, όλα ωραία είναι. Οι άνθρωποι όμως δεν τρώγονται και ούτε θα μπω στην διαδικασία να τους ''μασίσω''...

Όχι ότι οι ξένοι είναι τέλειοι, απλώς έχουν στοιχεία που εγώ εκτιμώ. Λείπει η ανθρωπιά γιατί υπάρχει ο φόβος του αγνώστου και η καχυποψία. Όμως τίποτα δεν είναι τέλειο... απλώς ο καθένας ψάχνει αυτό που για τον ίδιο είναι πιο κοντά στο ιδανικό του..

Δεν ξέρω γιατί το ανέλυσα τόσο, ζητώ συγγνώμη :P βγήκα και εκτός θέματος.

Πάντως, ναι, το να πάω εξωτερικό αποτελεί μεγάλη πιθανότητα για εμένα και έχω και πολλές προτάσεις/προσκλήσεις για μόνιμη κατοικία. Θα το δούμε, μπορεί τελικά να μείνω εδώ. Μπορεί να μείνω και εδώ και έξω. Πάντως θα σπουδάσω αυτό που μου αρέσει και τίποτα λιγότερο... ακόμα και αν δεν βρω αμέσως δουλειά.. κανείς δεν χάνεται από αυτά που τόλμησε να κάνει..

Αφού το θέλεις τόσο κάντο. Αλλά ποτέ μην κάνεις σχέδια για το μέλλον (ειδικά μετά από μια δεκαετία με πενταετία μετά) κοίτα το τώρα και τι δυνατότητες έχεις.

ΥΓ. Μπορεί οι Έλληνες να έχουν ένα σωρό στραβά μα μην ξεχνάς πως και εσύ είσαι Έλληνας. Δηλαδή θες δε θες κουβαλάς τον τρόπο σκέψης, γιατί μητρική γλώσσα = νοοτροπία.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Πέρασε κανείς άλλος εδώ;;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Βρήκα λοιπόν σήμερα το πιο ολοκληρωμένο φύλλο πληροφοριών για όποιον ενδιαφέρεται.. προσωπικά έχω ξετρελαθεί και σίγουρα θα το δηλώσω..

https://www.uth.gr/static/miscdocs/acad/pps_politismou_v2.pdf

Πλεον αυτη τη σελιδα την εμφανιζει ως μη διαθεσιμη.. Πως την βρηκες αν θυμασαι; Πρεπει να εχουν αλλαξει το σαιτ απο περσι οποτε λογικο αν δεν μπορεσεις να την ξαναβρεις αλλα.... πραγματικα τι περιμενουν για να δημοσιευσουν περισσοτερες πληροφοριες οσον αφορα τα νεοτερα τμηματα του πανεπιστημιου; :cray:
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι δεν θέλουν με τίποτα να αφήσουν την χώρα τους, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι που δεν τους τρομάζει τόσο η ιδέα του εξωτερικού. Και όσο δυσκολα και αν είναι, πολλοί έχουν την θέληση να προσπαθήσουν. Ας μιλάμε για τον εαυτό μας :)

Κατά τ’αλλα, το τμήμα και εμενα μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Θα διδάσκουν αρκετοί καθηγητές από το δικό μου τμήμα. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι στα τμήματα του Βόλου είναι πολύ εύκολο να αναπτύξεις καλές σχέσεις με καθηγητές, ειδικά αυτοί από το τμήμα μου που θα διδάξουν εκεί είναι πολύ προσιτοί. Οπότε αν ενδιαφέρεσαι και εσυ, τότε θα σε βοηθήσουν αρκετά με τις απορίες σου, την πρακτική σου κτλ. Θεωρώ πως αν σου αρέσει το αντικείμενο θα βρεις τον δρόμο σου, υπάρχει ζήτηση τόσο σε digital media όσο και σε εκθέσεις, κτλ. Καλή επιλογή.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι δεν θέλουν με τίποτα να αφήσουν την χώρα τους, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι που δεν τους τρομάζει τόσο η ιδέα του εξωτερικού. Και όσο δυσκολα και αν είναι, πολλοί έχουν την θέληση να προσπαθήσουν. Ας μιλάμε για τον εαυτό μας :)
Συμφωνω! Προσωπικα δεν απορριπτω τελειως την επιλογη του εξωτερικου αλλα δεν ειναι παντα ευκολο να αφησεις την οικογενεια, τους φιλους, κι οσα εχεις γνωρισει και ζησει μεχρι εκεινη τη στιγμη πισω και να ξεκινησεις ουσιαστικα μια καινουρια ζωη απ το 0. Ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα αυτο οποτε...

Κατά τ’αλλα, το τμήμα και εμενα μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Θα διδάσκουν αρκετοί καθηγητές από το δικό μου τμήμα. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι στα τμήματα του Βόλου είναι πολύ εύκολο να αναπτύξεις καλές σχέσεις με καθηγητές, ειδικά αυτοί από το τμήμα μου που θα διδάξουν εκεί είναι πολύ προσιτοί. Οπότε αν ενδιαφέρεσαι και εσυ, τότε θα σε βοηθήσουν αρκετά με τις απορίες σου, την πρακτική σου κτλ. Θεωρώ πως αν σου αρέσει το αντικείμενο θα βρεις τον δρόμο σου, υπάρχει ζήτηση τόσο σε digital media όσο και σε εκθέσεις, κτλ. Καλή επιλογή.
Οντως ακουγεται πολυ ενδιαφερον τμημα! Εσυ που εχεις περασει; ^^
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Συμφωνω! Προσωπικα δεν απορριπτω τελειως την επιλογη του εξωτερικου αλλα δεν ειναι παντα ευκολο να αφησεις την οικογενεια, τους φιλους, κι οσα εχεις γνωρισει και ζησει μεχρι εκεινη τη στιγμη πισω και να ξεκινησεις ουσιαστικα μια καινουρια ζωη απ το 0. Ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα αυτο οποτε...


Οντως ακουγεται πολυ ενδιαφερον τμημα! Εσυ που εχεις περασει; ^^
Σίγουρα στο εξωτερικό έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες. Αλλά και στην Ελλάδα μπορείς να το προσπαθήσεις, θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις καλές σχέσεις με τους καθηγητές σου αλλά και με συμφοιτητές που γενικά «ψαχνονται», ώστε να κανεις γνωριμίες και να μάθεις περισσότερα για τον τομέα που σε ενδιαφέρει. Όμως το βρίσκω εντελώς άτοπο να λέμε αμέσως σε κάποιον να απορρίψει το εξωτερικό, ενώ δεν ξέρουμε καν με ποιο άτομο μιλάμε, τον χαρακτήρα του κτλ.
Κατά τ’αλλα εγώ είμαι... παλιά εδώ, αρχιτεκτονική τελειώνω σύντομα με το καλό :hehe:
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σίγουρα στο εξωτερικό έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες. Αλλά και στην Ελλάδα μπορείς να το προσπαθήσεις, θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις καλές σχέσεις με τους καθηγητές σου αλλά και με συμφοιτητές που γενικά «ψαχνονται», ώστε να κανεις γνωριμίες και να μάθεις περισσότερα για τον τομέα που σε ενδιαφέρει.
Αληθευει! Εσυ, ως αποφοιτη, πως θα προτεινες σε καποιον νεο φοιτητη να καταφερει να θεμελιωσει καλες σχεσεις με τους καθηγητες του;
Όμως το βρίσκω εντελώς άτοπο να λέμε αμέσως σε κάποιον να απορρίψει το εξωτερικό, ενώ δεν ξέρουμε καν με ποιο άτομο μιλάμε, τον χαρακτήρα του κτλ.
Δυστυχως γνωριζω πολλα ατομα που τελειωσαν σπουδες σε πεδια που γνωριζουν καλυτερες συνθηκες επαγγελματικης αποκαταστασης στο εξωτερικο και παρ'ολ'αυτα επελεξαν να μεινουν στην Ελλαδα γιατι πολυ απλα η (ημι)μονιμη ζωη στο εξωτερικο δεν τους ταιριαζει...:/:
Κατά τ’αλλα εγώ είμαι... παλιά εδώ, αρχιτεκτονική τελειώνω σύντομα με το καλό :hehe:
Αχ, πολυ ωραια σχολη!! ^^ Παντα σκεφτομουν οτι εκανα λαθος που δεν ακολουθησα το σχεδιο με φροντιστηρια κλπ οταν ημουν μικροτερη.. Αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα πολυ πιθανο να ηλπιζα κι εγω να περασω στν αρχιτεκτονικη ή σε καποιον συγγενικο της κλαδο :clapping: Βεβαια ενα (μεγαλο) θεματακι για μενα θα ηταν και τα μαθηματικα αλλα νταξει... :laugh:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@bubblebee Γενικά, το να αποκτάς καλές σχέσεις μέσα στη σχολή είναι καλό, είτε μιλάμε για άλλα παιδιά είτε για καθηγήτριες/τές. Πέρα από το ότι, πράγματι, δικτυώνεσαι καλύτερα μέσα στη σχολή και όλα αυτά, είναι πολύ χρήσιμο σε έναν χώρο που περνάς τόσον καιρό - αν πατάς :Ρ - να έχεις και μία πιο προσωπική σχέση με κάποιους ανθρώπους. Μην ξεχνάμε ότι και οι σχολές βοηθάνε στην κοινωνικοποίηση και όλα τα συναφή, οπότε, με κάθε τρόπο, επιδίωξε να δικτυωθείς στο τμήμα σου.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αληθευει! Εσυ, ως αποφοιτη, πως θα προτεινες σε καποιον νεο φοιτητη να καταφερει να θεμελιωσει καλες σχεσεις με τους καθηγητες του;
Γενικά για εμενα είναι καλό αρχικά να είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου. Δηλαδή να παρακολουθείς τα μαθήματα όσο μπορείς. Ίσως έχετε εργασίες να κάνετε, σε αυτές τις περιπτώσεις οι καθηγητές λογικά θα κάνουν διορθώσεις. Θεωρώ ότι πρέπει να πηγαίνεις να κανεις αυτές τις διορθώσεις, να έχεις μια επαφή με τους καθηγητές, να τους ρωτάς απορίες κτλ. Επίσης,με τον καιρό ίσως διαπιστώσεις ότι έχεις κλίση σε κάτι συγκεκριμένο, οποτε μπορεί να πάρεις κάποια μαθήματα επιλογής πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα που τα κάνει ο ίδιος καθηγητής/καθηγήτρια. Οπότε θα νιώσεις και εσυ πιο οικεία μαζί τους σταδιακά. Αλλα στην τελική, άνθρωποι είναι και αυτοί :P Σε εμάς ανετα τους πιάνεις την κουβέντα και πριν το μάθημα πχ. Θα τα δεις στην πορεία όλα αυτά. Αν τέλος πάντων σε ενδιαφέρει πραγματικά αυτό που κανεις και αναπτύξεις καλή σχέση και με κάποιον καθηγητή, ίσως σου προτείνει και ιδέες για τα επόμενα σου βήματα ή ακόμα και κάποια συνεργασία. Ποτε δεν ξέρεις. Αλλά παρτο χαλαρά και σιγά σιγά θα δεις πως θα πάει!

Δυστυχως γνωριζω πολλα ατομα που τελειωσαν σπουδες σε πεδια που γνωριζουν καλυτερες συνθηκες επαγγελματικης αποκαταστασης στο εξωτερικο και παρ'ολ'αυτα επελεξαν να μεινουν στην Ελλαδα γιατι πολυ απλα η (ημι)μονιμη ζωη στο εξωτερικο δεν τους ταιριαζει...:/:
Ο καθένας με τα γούστα του, δεν θα κρίνω τις επιλογές των άλλων. Αλλά είναι πολλοί και αυτοί που επιλέγουν να φύγουν και υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό για όποιον ενδιαφέρεται.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Θεωρώ ότι πρέπει να πηγαίνεις να κανεις αυτές τις διορθώσεις, να έχεις μια επαφή με τους καθηγητές, να τους ρωτάς απορίες κτλ.
Σ ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες~ και συγγνωμη που σε πεθανα στις ερωτησεις! Το μονο που δεν καταλαβα ηταν το παραπανω κομματι που παρεθεσα κι αυτο ισως γτ δν εχω περασει απο αντιστοιχη διαδικασια ακομη.. :redface:
Ο καθένας με τα γούστα του, δεν θα κρίνω τις επιλογές των άλλων. Αλλά είναι πολλοί και αυτοί που επιλέγουν να φύγουν και υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό για όποιον ενδιαφέρεται.
Συμφωνω οτι δεν ειναι καλο να κρινουμε τις επιλογες των αλλων αλλα αυτο που πραγματικα μου τν δινει ειναι οταν υπαρχουν ευκαιριες για επαγγελματικα εξελιξη στο εξωτερικο αλλα καποιος δεν τις επιλεγει κι ανταυτου καθεται στην Ελλαδα και κλαιγεται που δεν βρισκει δουλεια.... :/ Και ναι το κτλβν οτι η ζωη εξω δν ειναι γι ολους οπως αναφεραμε και σε προηγουμενα μνμτ... Τελοσπαντων ομως τα παραδειγματα που εχω στο μυαλο μου και στα οποια βασιζομαι για να εκφερω αυτη τη γνωμη ειναι πολυ συγκεκριμενα και σιγουρα οχι ο κανονας.
Παρεπιπτόντως ο,τι απορία έχετε για το τμήμα ρωτήστε εμένα :P:D

https://www.uth.gr/spoydes/proptych...tismoy-kai-dimioyrgikon-meson-kai-biomihanion
Μπηκα στο σαιτ του τμηματος χτες για να ξαναδω τν οδηγο σπουδων και παρατηρησα οτι το λινκ του ηταν παρομοιο με το παλιο που ειχες ποσταρει εσυ αλλα ξεχασα να γυρισω εδω και να τ αναφερω -.- Σ ευχαριστω οπως και να χει!! :)
@bubblebee Γενικά, το να αποκτάς καλές σχέσεις μέσα στη σχολή είναι καλό, είτε μιλάμε για άλλα παιδιά είτε για καθηγήτριες/τές. Πέρα από το ότι, πράγματι, δικτυώνεσαι καλύτερα μέσα στη σχολή και όλα αυτά, είναι πολύ χρήσιμο σε έναν χώρο που περνάς τόσον καιρό - αν πατάς :Ρ - να έχεις και μία πιο προσωπική σχέση με κάποιους ανθρώπους. Μην ξεχνάμε ότι και οι σχολές βοηθάνε στην κοινωνικοποίηση και όλα τα συναφή, οπότε, με κάθε τρόπο, επιδίωξε να δικτυωθείς στο τμήμα σου.
Ναι το γνωριζω αυτο! Συγκεκριμενα για τροπους με τους οποιους μπορει καποιος να τ επιτυχει αυτο ρωτησα.. ^^
 

Anta148

Νεοφερμένος

Η Anta148 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους παλιούς και νέους φοιτητές του τμήματος!
Είμαι και εγώ (ξανά) πρωτοετής στο συγκεκριμένο τμήμα και θα ήθελα από τους παλιούς τα φώτα σας!
1. Έχει ανακοινωθεί τι θα γίνει με τα μαθήματα λόγω Covid? Εξ αποστάσεως ή δια ζώσης;
2. Υπάρχουν μαθήματα στο πρώτο έτος με υποχρεωτική παρακολούθηση; Ρωτάω γιατί είμαι εργαζόμενη.
Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή ακαδημαϊκή χρονιά!
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους παλιούς και νέους φοιτητές του τμήματος!
Είμαι και εγώ (ξανά) πρωτοετής στο συγκεκριμένο τμήμα και θα ήθελα από τους παλιούς τα φώτα σας!
1. Έχει ανακοινωθεί τι θα γίνει με τα μαθήματα λόγω Covid? Εξ αποστάσεως ή δια ζώσης;
2. Υπάρχουν μαθήματα στο πρώτο έτος με υποχρεωτική παρακολούθηση; Ρωτάω γιατί είμαι εργαζόμενη.
Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή ακαδημαϊκή χρονιά!
Γεια σου και καλως ήρθες!
1. Ως προς το τι θα γίνει τελικά με τ μαθήματα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα κάτι. Το μόνο που γνωρίζουμε γενικά για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας είναι ότι 1η Οκτώβρη ξεκινάνε οι σχολές και ότι τα εργαστήρια και τα μαθήματα που ειναι μέχρι 50 εγγεγραμμένοι φοιτητές, θα γίνουν δια ζώσης. Το θέμα είναι ότι η σχολή μας δεν έχει ακόμα βγάλει οδηγίες που να εξηγεί τι θα ισχύσει με εμάς. Επειδή έχουμε εργαστήρια, μπορεί να γίνουν δια ζώσης, μπορεί όμως και ηλεκτρονικά. Όμως επειδή υπάρχουν και μαθήματα επιλογής που είναι εγγεγραμμένοι μέχρι 30 φοιτητές, ίσως αυτά γίνουν από κοντά..
2. Ως προς τα υποχρεωτικά, δεν υπάρχουν. Ακόμα και τα εργαστήρια δεν έχουν απουσίες. Μπορείς όμως να τηλεφωνήσεις στη γραμματεία και να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη..
:)
 

Anta148

Νεοφερμένος

Η Anta148 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Μια που σε βρήκα εύκαιρο και αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά, σαν "παλιός" μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τις εντυπώσεις σου από τα μαθήματα, τα διδακτικά αντικείμενα, αν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σου, πως μπορείς να το συνδυάσεις με άλλα αντικείμενα. Γενικά οποία πληροφορία είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top