Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σιγα το μισθό , 1300€;;; Στο εξωτερικο λαμβάνεις τα 3πλασια ακομα από τον πρωτο χρόνο ειδικότητας.

Αν είσαι τόσο ευκολο να θησαυρισεις ας πάμε στην πατμο να γίνουμε δισεκατομμυριούχοι


πάνω από 1700 βγάζω ως ειδικευόμενος δε τα θεωρώ λίγα ούτε τα 1300 δε τα θεωρώ.
ο τριπλάσιος μισθός του εξωτερικού δε μπορεί να συγκριθει με τον εδώ αφού εχουμε διαφορετικές συνθήκες.



Είναι απλή λογική όποιος πάει εκεί και ανοίξει ιατρείο θα πάρει τους ασθενείς που πάνε αλλου.... δεδομένο ότι θα βγάλεις παρα πολλά λεφτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
καλημερα και καλο μηνα,ναι οι συνθηκες ειναι δυσκολες,δυσκολοι πελάτες με νοοτροπια,ξεματιάστρας,και θελει γερο στομαχι ενας γιατρος για να κανει σωστα τη δουλεια του,αν εχεις λιγο ''πολιτική'' στην συμπεριφορα ομως και αρκετα γερο στομαχι θα μπορουσες να θησαυρισεις...τουλαχιστον οσον αφορα το επαγγελμα του παιδιατρου στα νησια,κι οχι μονο...αν ξερατε ποσα αγεννητα εχουν χαθει μεσα σε βαρκες με προορισμο να πανε να γεννησουν σε κοντινα νησια με μποφορ και πολλα αλλα εμποδια.και δεν ειναι μονο ο παιδιατρος,αλλα κι ο γυναικολογος που θα εβγαζε καλα λεφτα,προκειμενουν να ταξιδεψουν σε αλλο νησι...συμφωνω και με τους δυο σας ομως παρολα αυτα.ναι ειναι μια καλη προοπτικη η ιατρικη στην ελληνικη επαρχεια,αλλα η νοοτροπια των ασθενων δυσκολα θ αλλαξει.ξερω γυναικες που το τεστ παπ το θεωρουν υπερβολη,που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους,που αρρωσταινουν και ξεματιαζονται και πολλα αλλα τριτοκοσμικα.μενω πατμο 25 χρονια απ τον πειραια ειμαι,μεγαλωσα εδω δυο παιδια,ηλικιας 17 και 12,εγω ξερω με ποσο κοπο και βασανα,ενα παραδειγμα,επερνα απο παιδιατρο την καρτελα με τα εμβολια της χρονιας,ονομα εμβολιου,μηνα και χρονο,τα παραγγελνα απ το φαρμακειο,και πολλες φορες εμβολιαζα μονη τα παιδια μου για να μην χασουν τη σειρα τους....ημουν νοσηλευτρια στο τζανειο καποτε,ειχα τη δυνατοτητα να το κανω,συν αδεσποτα που φροντιζα και τοτε δεν ειχαμε ουτε κτηνιατρο,ουτε τωρα εχουμε απ τη λερο ερχονται αυθημερον.αλλη τραγικη περιπτωση,εγκυος στον γιο μου,ηταν 15αυγουστος,δεν ειχε καραβι ουτε για δειγμα...ενιωσα πονο εντονο και εκανα αν εχεις το θεο σου μονη μου φιλαφηση και ενημερωνα τον γιατρο μου στην αθηνα που ειχε φρηκαρει ο ανθρωπος...αν αντεξει καποιος που θα χει φαει τη ζωη του,τα νιατα του να σπουδασει γιατρος,αν αγαπα τη δουλεια του,και δε βλεπει μονο το χρημα τοτε ναι εχει προοπτικη σε νησι και σε ελληνικη επαρχεια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Η Αθήνα έχει πολύ κόσμο κακά τα ψέματα. Παρόλα αυτά αν εκμεταλευτείς τα social media, δημιουργήσεις κάποιο site και πληρώσεις καμία καλή διαφήμιση οι προοπτικές είναι μεγάλες καθώς ο Έλληνας είναι εκπαιδεύμενος να δίνει 30αρια και 50αρια σε ιατρούς. Σημειώνω ότι ο ιατρος δεν έχει ΦΠΑ στις υπηρεσίες του αλλά και πάλι τα έξοδα είναι πολλά.

Το πρόβλημα σε κάθε μορφή επιχειρηματικότητας άρα και στους ιατρούς είναι το κράτος καθώς, αν δίνεις 5000 το χρόνο ενοίκιο και σου κλέβει 5000 η εφορία (τουλάχιστον) + 1000 ευρώ (ασφάλεια αστική ευθύνη) και 20.000 ευρώ να βγάζεις κάθε χρόνο θα καταλήξεις να έχεις μικρότερο εισόδημα όχι μόνο από έναν αγροτικό που πληρώνεται από το δημόσιο αλλά και από τη καθαρίστρια του νοσοκομείου. Σκέψου ότι κάποιες ειδικότητες δίνουν 50.000 και βάλε για αγοράζουν μηχανήματα για κάποιο ιατρείο άρα αν δεν έχεις λεφτά πρέπει να προσέξεις την ειδικότητα που θα διαλέξεις

Έχω κουραστεί να εξηγώ στο forum ότι πρέπει να υπάρχουν 20.000 ευρώ αφορολόγητο σε κάθε επαγγελματική δραστηριότητα σε φυσικά πρόσωπα. Η πλειοψηφία δεν το καταλαβαίνει ακόμα και έξυπνα παιδιά όπως ο Δίας που έχει αποκτήσει κύρος στο forum αυτό.

Συνεπώς για έναν ιατρό που δεν έχει λεφτά το καλύτερο είναι:
- Να φτιάξει ιατρείο σε κανά νησί, όπου θα έχει το μονοπώλειο και θα τσεπώνει 70αρια, δίχως να έχει ανάγκη να είναι συμβεβλημένος σε ΕΟΠΥΥ κ.λπ.
- Να φύγει εξωτερικό
- Το να κηνυγήσει επικουρική θέση στο ΕΣΥ όπου θα έχει τη σιγουρια ενός μέτριου προς καλού μισθού, που όμως πολλες φορές δεν αντισταθμίζεται από τον όγκο εργασίας.
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλημέρα , γνωρίζει κανένας πληροφορίες για την πυρηνική ιατρική;; Οποιαδήποτε πληροφορία γίνεται δεκτή
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
καλησπερα σας.ειμαι φοιτητης επι πτυχιω με αρκετα οφειλουμενα μαθηματα κυριως ανατομιες κτλπ.το ερωτημα ειναι απλο.ποια ιατρικη ειδικοτητα μπορω να ακολουθησω αν δεν με αρεσουν καθολου οι κλινικες,δεν ξερω να παιρνω ουτε μια πιεση πχ,δεν με αρεσει να κανω φυσικη εξεταση ασθενη.μπορω να ασκησω καποια ή πρεπει να τα παρατησω?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
καλησπερα σας.ειμαι φοιτητης επι πτυχιω με αρκετα οφειλουμενα μαθηματα κυριως ανατομιες κτλπ.το ερωτημα ειναι απλο.ποια ιατρικη ειδικοτητα μπορω να ακολουθησω αν δεν με αρεσουν καθολου οι κλινικες,δεν ξερω να παιρνω ουτε μια πιεση πχ,δεν με αρεσει να κανω φυσικη εξεταση ασθενη.μπορω να ασκησω καποια ή πρεπει να τα παρατησω?
όπως έχω πει για όλους υπάρχει μια ειδικότητα ... αρκεί να την βρει κάποιος φυσικά και όχι να παρατήσεις την ιατρική. Ερωτήσεις
1) Με την θέα του αίματος έχει πρόβλημα;
2) Στον λόγο και στο γραπτό πως τα πας;
3) Σου αρέσουν τα gadgεταάκια;
4) Το αγαπημένο σου μάθημα στο σχολείο ποιο είναι;
5) Είσαι αρρωστοφοβικός;

ας αρχίζουμε με αυτές
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Με το αιμα εννοεις αν φοβαμαι το αιμα??Οχι δεν το φοβαμαι.Στο γραπτο λογο δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα 15 ειχα γραψει πανελληνιες εκθεση ενας βαθμος αρκετα ικανοποιητικος για να πιασεις ιατρικη.Τα gadgetakia δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουνε?Το αγαπημενο μου μαθημα ηταν μαθηματικα.Αρρωστοφοβικος δεν νομιζω οτι ειμαι
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Εάν γνωρίζεις καααποια πράγματα περι ακτινοβολιών έφυγες για:
1)Πυρηνική
2)Ακτινολογία
Μία καλή επιλογή είναι και η αναισθησιολογία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Εάν γνωρίζεις καααποια πράγματα περι ακτινοβολιών έφυγες για:
1)Πυρηνική
2)Ακτινολογία
Μία καλή επιλογή είναι και η αναισθησιολογία.
το καποια πραματα πως οριζεται ομως??στην ακτινολογια αμπαλος ημουνα θυμαμαι μας δειχνανε ακτινογραφιες και λεγανε πυκνωση ο πνευμονας για γελια ξερω γω και εγω κοιτουσα σαν χανος.Τιποτα με επιδημιολογια που να μην κανεις ειδικοτητα νοσοκομειο δεν υπαρχει?
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
το καποια πραματα πως οριζεται ομως??στην ακτινολογια αμπαλος ημουνα θυμαμαι μας δειχνανε ακτινογραφιες και λεγανε πυκνωση ο πνευμονας για γελια ξερω γω και εγω κοιτουσα σαν χανος.Τιποτα με επιδημιολογια που να μην κανεις ειδικοτητα νοσοκομειο δεν υπαρχει?

Γενικα σου αρεσει η ιατρικη
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δες εδώ περισσότερα.

Όπως αναφέρει στο άρθρο
Οι αρμοδιότητες του Ιατρού Εργασίας είναι, Κλινικές, Επιτελικές και Εποπτικές σε μια επιχείρηση. Παρέχει συμβουλές και υποδείξεις στον εργοδότη, στους εργαζόμενους και στους εκπροσώπους τους, σχετικά με τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για τη σωματική και ψυχική υγεία των εργαζομένων.

Είναι η πιο λάιτ ειδικότητα που μπορώ να φανταστώ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δες εδώ περισσότερα.

Όπως αναφέρει στο άρθρο
Οι αρμοδιότητες του Ιατρού Εργασίας είναι, Κλινικές, Επιτελικές και Εποπτικές σε μια επιχείρηση. Παρέχει συμβουλές και υποδείξεις στον εργοδότη, στους εργαζόμενους και στους εκπροσώπους τους, σχετικά με τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για τη σωματική και ψυχική υγεία των εργαζομένων.

Είναι η πιο λάιτ ειδικότητα που μπορώ να φανταστώ.
πιο συγκεκριμενα θελω συμβουλες.δηλαδη παω κανω αιτηση με παιρνουν.τι θα κανω??θα ειμαι ολη μερα νοσοκομειο κτλπ??αυτα με νοιαζουν εμενα να μπορω να λουφαρω αν γινεται
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Με το αιμα εννοεις αν φοβαμαι το αιμα??Οχι δεν το φοβαμαι.Στο γραπτο λογο δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα 15 ειχα γραψει πανελληνιες εκθεση ενας βαθμος αρκετα ικανοποιητικος για να πιασεις ιατρικη.Τα gadgetakia δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουνε?Το αγαπημενο μου μαθημα ηταν μαθηματικα.Αρρωστοφοβικος δεν νομιζω οτι ειμαι
Εάν γνωρίζεις καααποια πράγματα περι ακτινοβολιών έφυγες για:
1)Πυρηνική
2)Ακτινολογία
Μία καλή επιλογή είναι και η αναισθησιολογία.
το καποια πραματα πως οριζεται ομως??στην ακτινολογια αμπαλος ημουνα θυμαμαι μας δειχνανε ακτινογραφιες και λεγανε πυκνωση ο πνευμονας για γελια ξερω γω και εγω κοιτουσα σαν χανος.Τιποτα με επιδημιολογια που να μην κανεις ειδικοτητα νοσοκομειο δεν υπαρχει?


Γενικά η Ryuzaki σου πρότεινε μια πάρα πολύ καλή ειδικότητα και για αυτό σε ρώτησα αν σου αρέσουν τα gadgeτακια :D. Το τι εντυπώσεις έχεις στο προπτυχιακό άκυρο...

άλλη ωραία μια ειδικότητα είναι η μικροβιολογια- βιοπαθολογία ...
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
πιο συγκεκριμενα θελω συμβουλες.δηλαδη παω κανω αιτηση με παιρνουν.τι θα κανω??θα ειμαι ολη μερα νοσοκομειο κτλπ??αυτα με νοιαζουν εμενα να μπορω να λουφαρω αν γινεται


Μακάρι να τρολάρεις φίλε, μακάρι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
οχι φιλε δεν τρολαρω.απλα δεν μπορω τα νοσοκομεια.το ξερω οτι ολοι λενε τι χαζομαρες λεω απλα πανω στην απελπισια να μην πανε χαμενα τα χρονια σπουδων λεω αυτο
Νομίζω πως δεν υπάρχει ειδικότητα που να μην την κάνεις στο νοσοκομείο.Οπότε θα πρέπει να ανεχτείς το περιβάλλον του νοσοκομείου για άλλα 4 χρονάκια.Πρέπει να βρεις θέση στο νοσοκομείο (θα βρεις άμεσα για την ειδικότητα που σου λέω) και να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα.Δεν γνωρίζω τί ακριβώς χρειάζεται.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ok φιλε.φανταζομαι ως ιατρος εργασιας δεν κανεις εφημερια δηλαδη εχεις καποιο ωραριο.δεν νομιζω να ασχολειται και κανενας μαζι σου οποτε ισως τη σκαπουλαρω ετσι.αλλα γενικα στο γκουγκλ που ψαχνω δεν βρισκω ακριβως τα καθηκοντα
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
ok φιλε.φανταζομαι ως ιατρος εργασιας δεν κανεις εφημερια δηλαδη εχεις καποιο ωραριο.δεν νομιζω να ασχολειται και κανενας μαζι σου οποτε ισως τη σκαπουλαρω ετσι.αλλα γενικα στο γκουγκλ που ψαχνω δεν βρισκω ακριβως τα καθηκοντα

Δική σου απόφαση φίλε.Αλλά δε φοβάσαι ότι θα ζήσεις μίζερη ζωή κάνοντας κάτι που δε σαρέσει για όλη σου τη ζωή?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top