Τμήμα Χημείας vs Μαθηματικών vs Βιολογίας

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας ,πρόσφατα τελείωσα τις πανελλήνιες έχοντας συγκεντρώσει 17.298 από το 3ο πεδίο και 14.523 από το 2ο.Η αλήθεια είναι ότι αρχικά στόχευα για ιατρικη ωστόσο τα πράγματα δεν πήγαν έτσι όπως τα υπολόγισα συνεπώς κοιτάω άλλες επιλογές .Ως μαθητρια γενικά πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση ωστόσο γνωρίζοντας ότι οι πιθανότητες διορισμού είναι μικρές και ο ανταγωνισμός μεγάλος το απέφευγα. Την φετινή χρονιά γενικά δεν είχα επαφή με τα μαθηματικά παρά μόνο ότι έβλεπα από το μάθημα στο σχολείο χωρίς να λύνω γενικά ασκήσεις και να κάνω κάποια ουσιώδη προσπάθεια.Εν τέλει αποφάσισα να τα δώσω στις πανελλήνιες διαβάζοντας μόνο την προηγούμενη μέρα και όταν γράφαμε στο σχολείο για να ανοίξω το πεδίο και να έχω επιλογές.Όμως τα μαθηματικά πάντα αποτελούσαν μεγάλη αγάπη για εμενα και σε σχέση με την προσπάθεια που εκανα ο βαθμός μου στις πανελλήνιες είναι ικανοποιητικός. Εφόσον λοιπόν έχω συγκεντρώσει αυτά τα μόρια σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο για εμένα να επιλέξω.Τα μαθηματικά που αν τα σπούδασω υπάρχει πιθανότητα να έχω κενά εξαιτίας της αποχης μου στην γ λυκειου αλλά ωστόσο στις προηγούμενες τάξεις αποτελούσαν<< την μεγάλη μου αγαπη>>, την χημεία που αποτελεί μάθημα που μου αρέσει αρκετά και μου δίνει και περισσότερες επιλογές πέρα από την εκπαίδευση η την βιολογία που ενώ τα προηγούμενα χρόνια δεν αποτελούσε ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα στην γ λυκειου έγινε ..Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικές με την επαγγελματική αποκατάσταση κάθε τμήματος αλλά και σε σχέση με την δυσκολία της σχολής.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κατ' αρχάς σου προτείνω επιλέξεις σχολή με βάση το τι θέλεις να κάνεις επαγγελματικά και όχι το πόσο καλό background εχεις από το σχολείο ή το πόσο σου άρεσαν τα αντίστοιχα μαθήματα. Σχετικά με την εκπαίδευση οι τρεις σχολές δε διαφέρουν ως προς την πιθανότητα διορισμού νομίζω. Το μαθηματικό πλέον με ανάλογη εξειδίκευση μπορεί να σε οδηγήσει σε πολλούς διαφορετικούς κλάδους, ξεκινώντας από την επιχειρησιακή έρευνα και συνεχίζοντας στην πληροφορική, τη στατιστική ή τη φυσική-μετεωρολογία και άλλα πολλά. Η βιολογία αποτελούσε για χρόνια ένα κατ' εξοχήν ερευνητικό επάγγελμα, ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει μια ζήτηση στο χώρο της υγείας και της βιοτεχνολογίας. Η χημεία επίσης μπορεί να σε οδηγήσει στην έρευνα, ωστόσο οι χημικοί δουλεύουν πολύ στη βιομηχανία. Τα θέμα είναι να σκεφτείς και το πώς θα ήθελες να εργάζεσαι: μέσα σε ένα εργαστήριο κάνοντας άλλοτε πρωτότυπα και άλλοτε τετριμμένα πειράματα ή σε ένα γραφείο αναλύοντας δεδομένα και βγάζοντας συμπεράσματα; Σε κάθε περίπτωση ξέχνα ποιο μάθημα σαρέσει και σκέψου τι θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον.
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι αυτό που θα μου άρεσε και που θα με <<γεμιζε>> πραγματικά θα ήταν να δίδασκω ένα μάθημα,αυτό ήθελα πάντα εξάλλου. Ωστόσο πιστεύω ότι στο τέλος θα καταλήξω να κάνω κάτι αλλο και θα μου άρεσε να ασχοληθώ με την έρευνα όσο αφορά την χημεία και την βιολογία αλλά στα μαθηματικά κάτι πέρα απο την εκπαίδευση δεν θα με ενδιέφερε ,επομένως αυτό με ωθεί στο να μην επιλέξω το συγκεκριμένο τμήμα. Γνωριζεις αν σε ερευνητικό επίπεδο η χημεία η η βιολογία έχει καλύτερες προοπτικές;
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και οι δύο σχολές έχουν πολλές ευκαιρίες στην έρευνα. Η χημεία, εκτός από τη βασική έρευνα στη μελέτη και τη σύνθεση ενώσεων, έχει εφαρμογές στη βιοτεχνολογία τροφίμων και τη σύνθεση φαρμάκων. Η βιολογία πάλι, εκτός από τη βασική έρευνα στην ανακάλυψη νέων μηχανισμών, έχει εφαρμογές στην έρευνα πάνω σε ασθένειες ή την ανάπτυξη πιθανών θεραπειών. Αν σε ενδιαφέρει η έρευνα θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά με τη σχολή σου, να γράφεις βαθμούς και να συνεργάζεσαι με καθηγητές για να τους προσφέρεις ερευνητικό έργο και αυτοί να σου προσφέρουν επιστημονικές δημοσιεύσεις.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει και η εκπαίδευση να ξέρεις έχεις πολλές ευκαιρίες μπροστά. Εκτός από τους διορισμούς που αναγκαστικά θα γίνουν, γιατί πλέον ο μέσος όρος των εκπαιδευτικών είναι 65+, υπάρχουν πολλά φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, ενώ πλέον έχουν ανοίξει και πολλά πανεπιστημιακά φροντιστήρια. Αν σπουδάσεις βιολογία ή χημεία μπορεί να χτίσεις καριέρα και να βγάλεις ένα σκασμό λεφτά κάνοντας πανεπιστημιακά μαθήματα για κατατακτήριες ιατρικής, οδοντιατρικής, φαρμακευτικής κοκ.
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top