Πληροφορική: ΕΚΠΑ vs ΠΑΠΕΙ vs ΟΠΑ vs Κρήτη

Kom

Νεοφερμένος

Ο Kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα να ρωτησω για τις σχολες πληροφορικης μιας και κοντευει ο καιρος για το μηχανογραφικο. Με τα μορια που πηρα περναω σε ολες τις σχολες πληροφορικης και δεν υπαρχει θεμα για να περασω επαρχια. Ειμαι αναμεσα σε παπει , εκπα , ασσοε , απθ και πανεπιστημιο κρητης. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για ολα αυτα τα τμηματα απλως θελω να επιλεξω το τμημα που ταιριαζει εμενα περισσοτερο. Απο τα μαθηματα που εχω δει με ενδιαφερουν πολυ αυτα που εχουν σχεση με την ασφαλεια υπολογιστων. Για το εκπα δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει τηλεπικοινωνιες που δεν με πολυ ενδιαφερει. Το πανεπιστημιο κρητης αρχικα με ενδιεφερε πολυ αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το πως μπορει να συγκριθει σε σχεση με τα αλλα πανεπιστημια. Ποια ειναι η γνωμη σας;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα να ρωτησω για τις σχολες πληροφορικης μιας και κοντευει ο καιρος για το μηχανογραφικο. Με τα μορια που πηρα περναω σε ολες τις σχολες πληροφορικης και δεν υπαρχει θεμα για να περασω επαρχια. Ειμαι αναμεσα σε παπει , εκπα , ασσοε , απθ και πανεπιστημιο κρητης. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για ολα αυτα τα τμηματα απλως θελω να επιλεξω το τμημα που ταιριαζει εμενα περισσοτερο. Απο τα μαθηματα που εχω δει με ενδιαφερουν πολυ αυτα που εχουν σχεση με την ασφαλεια υπολογιστων. Για το εκπα δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει τηλεπικοινωνιες που δεν με πολυ ενδιαφερει. Το πανεπιστημιο κρητης αρχικα με ενδιεφερε πολυ αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το πως μπορει να συγκριθει σε σχεση με τα αλλα πανεπιστημια. Ποια ειναι η γνωμη σας;


Καλησπέρα νομίζω εφόσον σε ενδιαφέρει η ασφάλεια υπολογιστών το ΟΠΑ θα σου ταιριάζει πολύ. Έχουμε κατεύθυνση ασφάλειας , που έχει ακριβώς αυτό που θες πιστεύω , δες πρόγραμμα σπουδών για τα υπόλοιπα μαθήματα , δες και την κατεύθυνση ασφάλειας για να δεις τι ακριβώς κάνουν εκεί τα παιδιά και κάνε την επιλογή σου :). Καλή σταδιοδρομία και με το καλό συνάδελφος! :D
 

Kom

Νεοφερμένος

Ο Kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Α ευχαριστω μελλοντικε συναδελφε :thumbsup:. Θα λαβω υποψη την συμβουλη σας:happy:
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πιστευετε οτι με 16.671 μορια ειμαι ασφαλης και θα μπω σιγουρα στην πληροφορικη οπα?
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν σε καίει τόσο δες για κάθε τμήμα τι ονόματα έχει (αν έχει) στην ασφάλεια και ψάξε τους στο google scholar. Πχ το ΕΚΠΑ γενικά έχει καλό όνομα αλλά ο Κιαγιάς που είχε όλο το security πάνω του σηκώθηκε και πήγε Εδιμβούργο.

Το ΟΠΑ έχει το Γκρίτζαλη που ..οκ είναι αυτός που είναι.

Απ' όσο ξέρω το ΠΑΠΕΙ ενώ θεωρείται μέτριο σαν τμήμα έχει πιο οργανωμένο τμήμα security με εξειδικευμένο μεταπτυχιακό κλπ. Αλλά γενικά αν δεν είσαι 100% σίγουρος πως θες να ασχοληθείς με αυτό θα σου λεγα μη σε απασχολεί από τώρα μια ειδίκευση στο προπτυχιακό, το πιο πιθανό πως θα αλλάξεις και ενδιαφέροντα ήδη μες στη σχολή.
 

Kom

Νεοφερμένος

Ο Kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν σε καίει τόσο δες για κάθε τμήμα τι ονόματα έχει (αν έχει) στην ασφάλεια και ψάξε τους στο google scholar. Πχ το ΕΚΠΑ γενικά έχει καλό όνομα αλλά ο Κιαγιάς που είχε όλο το security πάνω του σηκώθηκε και πήγε Εδιμβούργο.

Το ΟΠΑ έχει το Γκρίτζαλη που ..οκ είναι αυτός που είναι.

Απ' όσο ξέρω το ΠΑΠΕΙ ενώ θεωρείται μέτριο σαν τμήμα έχει πιο οργανωμένο τμήμα security με εξειδικευμένο μεταπτυχιακό κλπ. Αλλά γενικά αν δεν είσαι 100% σίγουρος πως θες να ασχοληθείς με αυτό θα σου λεγα μη σε απασχολεί από τώρα μια ειδίκευση στο προπτυχιακό, το πιο πιθανό πως θα αλλάξεις και ενδιαφέροντα ήδη μες στη σχολή.


Ναι βεβαια και εγω αυτο σκεφτηκα. Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου αρεσει η ασφαλεια αλλα απ' οσο εχω ψαξει μου φαινεται πολυ ενδιαφερον αντικειμενο. Θα το δουμε και στην πραξη βεβαια... Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kom

Νεοφερμένος

Ο Kom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελικα αποφασισα για πρωτη επιλογη οπα ή επιστημης υπολογιστων κρητης. Εσεις ποιο πιστευετε οτι θα μου δωσει καλυτερες βασεις ;; Σας παρακαλω να απαντησετε αν ξερετε για το πανεπιστημιο κρητης και οχι να πειτε οπα επειδη ειναι αθηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexgiann

Νεοφερμένος

Ο alexgiann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας, φέτος δίνω πανελλήνιες και θέλω να ασχοληθώ με πληροφορική και πιο συγκεκριμένα με software και στο μέλλον ίσως με cybersecurity. Όσον αφορά τα μόρια των σχολών, μπορώ μέσω μετεγγραφής να περάσω σε όποια θέλω από τις 3 οπότε δεν είναι θέμα. Ποια σχολή από αυτές πιστεύετε αξίζει περισσότερο για εμένα με βάση τις επαγγελματικές προοπτικές και το πρόγραμμα σπουδών?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
ΕΚΠΑ είναι η πιο αναγνωρίσιμη από τις 3 άρα αυτή επιλέγεις πρώτα.

Ασχολήσου σου με πιστοποιήσεις. π.χ. για security δες αυτό:

1) Φτιάχνεις ένα local server στο pc ή το Mac μέσω docker. Βλέπεις πως δουλεύει linux και παίζεις με αυτό. Παίζεις apache, nodejs (express.js), php, lavarel, wordpress κ.λπ.
2) Φτιάχνεις λογαριασμό στo aws. Παίζεις με τις υπηρεσίες του EC2, load banner, amazon s3 με τη βοήθεια κάποιου course.
3) Όταν αποκτήσεις ευχέρεια, χτυπάς πιστοποιήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top