Βιολογικό Πάτρας

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οπως φαινεται και απο τον τιτλο θα ηθελα καποιες πληροφοριες για αυτο το τμημα.
Απλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για ιατρικη την οποια πολυ πιθανο να την πιασω γιατι φετος δεν προσπαθησα οσο μπορουσα, για πολλους λογους.
Η βιολογια σαν επιστημη με τρελαινει, μου προκαλει μια περιεργεια. Απλα θελω να εχω καποιες πληροφοριες για συνεργασιες με ινστιτουτα ή με αλλα πανεπιστημια ( εχω ακουσει για το ΙΤΕ), επαγγελματικη αποκατασταση (κυριως ερευνα η οποια με εξιταρει)

Το αστειο ειναι οτι την βιολογια αθηνας την εχασα για 50 μορια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (2014):
https://www.adip.gr/eks/UniPatras_Biology_2014.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι από Πάτρα κ θα πάω βιολογικο. Η καθηγήτρια του σχολείου μ μ είπε ότι οι καθηγητές που έχουν μείνει δεν είναι αξιόλογοι (με ελάχιστες εξαιρέσεις) κ ο καθηγητής του ιδιαίτερου μ είπε ότι υπάρχει έλλειψη προσωπικού, έλλειψη χρηματοδότησης Σε σχέση με τα αλλά βιολογικά και τα εργαστήρια που γίνονται είναι τα βασικά κ πολύ λιγότερα από τα αλλά τμήματα. Κ οι δυο καθηγητές έχουν δουλέψει παλιότερα στο βιολογικο Πάτρας. Μια κοπέλα π τώρα τελειώνει το διδακτορικό της μ τα παρουσιασε όλα τέλεια. Εγώ σκεφτόμουν να βάλω Αθήνας γτ Κρήτης είναι πολύ δύσκολο κ μακριά κ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Τι μου προτείνετε; (Ένας καθηγητής μοριακής βιολογίας στο βιολογικο Πάτρας είπε στην καθηγήτρια μ για μοριακή βιολογίας π με ενδιαφέρει καλύτερα Αθήνα κ Πάτρα καλύτερα για οικολογίας που δεν το ψήνω τοσο)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δε βρίσκω τον λόγο να αλλάξεις πόλη εφόσον η πόλη σου έχει Βιολογικό τμήμα το οποίο είναι αξιόλογο.

Τόσο η καθηγήτρια του σχολείου όσο και ο ιδιαιτεράς δεν είναι αξιόλογες πηγές για να χαρακτηρίσουν την ποιότητα μιας σχολής διότι και οι δύο δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με το επάγγελμα αλά ασχολήθηκαν με την εκπαίδευση.
Ούτε η κοπέλα που κάνει διδακτορικό δε μπορεί να κρίνει αντικειμενικά γιατί μπορεί να προμοτάρει άθελα της το πανεπιστήμιο της.

Αν θέλεις βιολογικό πας Πάτρα και τα επιλέον χρήματα που θα έδινες για τα ενοίκια και την διαβίωση σου τα δίνεις για μετεκπαίδευση.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και οι δυο καθηγητές έχουν δουλέψει μέσα στο πανεπιστημιο έχουν γνωστούς μέσα σε αυτό και από την πείρα τους μπορούν να κρίνουν το έργο των υπολοίπων καθηγητών. Για αυτό ίσως λαμβάνω πιο σοβαρά τη γνώμη τους από της κοπέλας αλλά δεν είμαι σιγουρος
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και οι δυο καθηγητές έχουν δουλέψει μέσα στο πανεπιστημιο έχουν γνωστούς μέσα σε αυτό και από την πείρα τους μπορούν να κρίνουν το έργο των υπολοίπων καθηγητών. Για αυτό ίσως λαμβάνω πιο σοβαρά τη γνώμη τους από της κοπέλας αλλά δεν είμαι σιγουρος

σίγουρα έχουν μια ιδέα στο τι παίζει στην Πάτρα αλλά δε μπορεί να γνωρίζουν για Αθήνα και Κρήτη στον ίδιο βαθμό, βρίσκω υπερβολικό να φύγεις από Πάτρα και να ξοδεύσεις ένα σωρό λεφτά για να δεις μια καλύτερη κατάσταση (που δε θα δεις) στην Αθήνα.....

Γνώμη μου είναι πάντως αφού έχουν αποφασίσει να δουλέψουν σε εκπαιδευση είναι επειδή δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλό στο βιολογικό και εκεί έπρεπε να σταθούν και όχι για το πόσο καλή είναι σχολή.

Το βιολογικό είναι μια εξαιρετική σχολή που μπορείς να εξειδικευτείς σε πολλά πράγματα αλλά με σοβαρά θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Αν σου αρέσει πραγματικά μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Μπορείς να γίνεις προιστάμενος σε εργστήριο νοσοκομείου αλλά δεν σε αφήνουν να ανοίξεις δικό σου ιδιωτικό..
Μπορείς να ακολουθήσεις ειδικότητα γενετιστή (η πιο cool ιατρική ειδικότητα από όλες τις ειδικότητες)
Στο εξωτερικό μπορείς εύκολα να κάνεις έρευνα (μπορείς και Ελλάδα αλλά οι μισθοί είναι σαν να κοροδιεύουν).
Γονιδιακές θεραπείες είναι το μέλλον στην ιατρική και ο βιολόγος είναι ακρογωνιαίος λίθος σε αυτό.

Επίσης υπάρχουν τομείς που δε γνωρίζω ......... ο λόγος που δε συμπαθώ την σχολή και δε θα την πρότεινα σε παιδιά είναι επειδή δεν υπάρχουν σοβαρά επαγγελματικά δικαιώματα και σε αυτό ευθύνεται ο επαγγελματικός σύλλογος σας και όχι γιατί η Πάτρα δεν έχει καλούς καθηγητές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σίγουρα έχουν μια ιδέα στο τι παίζει στην Πάτρα αλλά δε μπορεί να γνωρίζουν για Αθήνα και Κρήτη στον ίδιο βαθμό, βρίσκω υπερβολικό να φύγεις από Πάτρα και να ξοδεύσεις ένα σωρό λεφτά για να δεις μια καλύτερη κατάσταση (που δε θα δεις) στην Αθήνα.....

Γνώμη μου είναι πάντως αφού έχουν αποφασίσει να δουλέψουν σε εκπαιδευση είναι επειδή δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλό στο βιολογικό και εκεί έπρεπε να σταθούν και όχι για το πόσο καλή είναι σχολή.

Το βιολογικό είναι μια εξαιρετική σχολή που μπορείς να εξειδικευτείς σε πολλά πράγματα αλλά με σοβαρά θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Αν σου αρέσει πραγματικά μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Μπορείς να γίνεις προιστάμενος σε εργστήριο νοσοκομείου αλλά δεν σε αφήνουν να ανοίξεις δικό σου ιδιωτικό..
Μπορείς να ακολουθήσεις ειδικότητα γενετιστή (η πιο cool ιατρική ειδικότητα από όλες τις ειδικότητες)
Στο εξωτερικό μπορείς εύκολα να κάνεις έρευνα (μπορείς και Ελλάδα αλλά οι μισθοί είναι σαν να κοροδιεύουν).
Γονιδιακές θεραπείες είναι το μέλλον στην ιατρική και ο βιολόγος είναι ακρογωνιαίος λίθος σε αυτό.

Επίσης υπάρχουν τομείς που δε γνωρίζω ......... ο λόγος που δε συμπαθώ την σχολή και δε θα την πρότεινα σε παιδιά είναι επειδή δεν υπάρχουν σοβαρά επαγγελματικά δικαιώματα και σε αυτό ευθύνεται ο επαγγελματικός σύλλογος σας και όχι γιατί η Πάτρα δεν έχει καλούς καθηγητές.
Kαι που ξερεις εσυ ρε φιλε οτι απλως δεν γουστερναν να γινουν καθηγητες.Πως μπορεις και κρινεις τοσο ευκολα ανθρωπους που δε ξερεις καν.Σοβαρεψου λιγο
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Kαι που ξερεις εσυ ρε φιλε οτι απλως δεν γουστερναν να γινουν καθηγητες.Πως μπορεις και κρινεις τοσο ευκολα ανθρωπους που δε ξερεις καν.Σοβαρεψου λιγο


Αν γούσταραν δικαίωμα τους.. απο την στιγμή που διάλεξαν να διδάξουν στην δευτεροβάθμια δεν ασχολούνται σοβαρά με το επάγγελμα..
τώρα μπορείτε να τους βλέπετε σαν μικρούς Θεούς θα τους απομυθοποιήσετε στην συνέχεια,
Αν παω εγώ και γίνω κσθηγητης δευτεροβάθμιας στα ΤΕΕ και ΙΕΚ ή ιδιαιτερας θα ασχολούμαι με την ιατρική ; Το ίδιο πραγμα ειναι..

Λοιπόν για να λήξουμε το θέμα δεν έχω σκοπό να υποβιβάσω κανέναν και καθηγητής στην δευτεροβάθμια δεν ειναι αυκολο πρσγμα απλά βρίσκω παράλογο να λένε στο παιδί πήγαινε βιολογικό Κρήτης κσι όχι Πάτρας,

Γνώμη μου ειναι να σπουδάσει Πάτρα και οι 20.000 που θα διαθέταν οι γονείς του για ενοίκια , διαμονές κοκ να τα διαθέσουν στην Κύπρο για μεταπτυχιακό και διδακτορικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Siastef

Νεοφερμένος

Η Siastef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα .. ???? Φέτος έδωσα πανελλαδικες εξατασεις μέσω ΕΠΑΛ .. Και τα πήγα αρκετά καλά.. .. θέλω λοιπόν να γραφτώ στη σχολή βιολογίας στην Πάτρα... Το θέμα μου ομως είναι ότι δεν ξέρω αν θα καταφέρω γιατί στο επαλ που πήγαινα εγώ δύο χρόνια ... Οι καθηγητές ερχόταν μετά τα Χριστούγεννα και με πλήρη αδιαφορία... Οπότε λοιπόν .. το μάθημα της χημείας δεν έγινε απλά ποτέ... Το πολύ να έγινε τρεις φορές.. Φυσική γινόταν σπάνια όπως και μαθήματικα στα οποία μαθήματικα είχα και κενά από πριν... οπότε λοιπόν .. δεν ξέρω ούτε τα στοιχειά στη χημια... Δεν έχω ιδέα από μαθήματικα δεν μπορώ να λύσω μια διακρινουσα... Μια εξίσωση.... Πραγματικά τίποτα .. όπως και φυσική... Ο λόγος που πέρασα .. ήταν ότι στα μαθηματικά που δεν διδάχθηκα.. εγραψα ένα στα είκοσι και στα υπόλοιπα μάθηματα 18 και έτσι τα πήγα αρκετά καλά... Το πρόβλημα είναι ότι διάβασα στο πρόγραμμα σπουδών της βιολογίας.. μαθήματα όπως χημια μαθήματικα και πιστεύω θα μου στερισουν αυτή τη σχολή που τόσο μου αρεσει????. Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και κυρίως οικονομικου πρόβληματος δεν έχω λευτα για φρόντιστηριο.. και έτσι δεν τολμώ να δηλώσω τη σχολή .... Μου έχουν πει ότι με σημειώσεις μπορώ ανετα να περάσω αυτά τα μαθήματα και να μην αγχώνομαι... Αλλά δεν έχω πράγματικα ιδεα πως είναι το σύστημα... Εκεί... Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος με βοηθουσε με τη γνώμη του ευχαριστω πολυ κγαις!☺
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Έχει κάποιος γνώμη για τη σχολή αυτή; Η καθηγήτρια στο σχολειο μου είπε ότι το προσωπικό πλέον με ελάχιστες εξαιρέσεις δεν είναι καλό (μ είπε ότι πριν 10 χρόνια ήταν τοπ) κ δούλευε μέχρι το 14 εκεί. Ο βιολογος των ιδιαίτερων μου είπε ότι υπάρχουν έλλειψη χρημάτων για προσωπικό κ υλικά και για αυτό υπάρχουν ελλείψεις ενώ γίνονται μόνο λίγα εργαστήρια (όλα αυτά σε σχέση με τα υπόλοιπα βιολογικά). Εσείς τι λέτε; Ας μιλήσει κάποιος που να ξέρεις; (Κατά προτίμηση όχι σπουδαστής του τμήματος γτ ίσως να μν καταλάβει τα αρνητικά του τμήματος. Καλύτερα κάποιος που να έχει δει την κατάσταση στο βιολογικο Πάτρας κ κάποιο άλλο)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχει κάποιος γνώμη για τη σχολή αυτή; Η καθηγήτρια στο σχολειο μου είπε ότι το προσωπικό πλέον με ελάχιστες εξαιρέσεις δεν είναι καλό (μ είπε ότι πριν 10 χρόνια ήταν τοπ) κ δούλευε μέχρι το 14 εκεί. Ο βιολογος των ιδιαίτερων μου είπε ότι υπάρχουν έλλειψη χρημάτων για προσωπικό κ υλικά και για αυτό υπάρχουν ελλείψεις ενώ γίνονται μόνο λίγα εργαστήρια (όλα αυτά σε σχέση με τα υπόλοιπα βιολογικά). Εσείς τι λέτε; Ας μιλήσει κάποιος που να ξέρεις; (Κατά προτίμηση όχι σπουδαστής του τμήματος γτ ίσως να μν καταλάβει τα αρνητικά του τμήματος. Καλύτερα κάποιος που να έχει δει την κατάσταση στο βιολογικο Πάτρας κ κάποιο άλλο)

To Πανεπιστήμιο Πατρών είναι καλό Πανεπιστήμιο γενικά απλά δεν αποτελεί προτεραιότητα για το Ελληνικό κράτος. Οι καθηγητές σε μεγάλο βαθμό πασχίζουν για το καλό επίπεδο και δημόσια εικόνα του, αλλά άνευ χρηματοδότησης μην περιμένεις και πολλά. Το προσωπικό είναι λιγάκι γερασμένο ενώ οι νέοι Λέκτορες σπανίζουν σε πολλά Τμήματα. Πολλές ερευνητικές κατευθύνσεις συγχωνεύονται, μαθήματα καταργούνται λόγω ανυπαρξίας νέου καθηγητή να καλύψει το αντικείμενο κλπ. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν ψάξεις τους οδηγούς σπουδών της τελευταίας δεκαετίας να δεις την χρονική εξέλιξη σε μαθήματα, καθηγητές, εργαστήρια, κλπ. Ένα σημαντικό μειονέκτημα για το είδος των σπουδών, το Τμήμα Βιολογίας προσφέρει 1 μάθημα Μαθηματικών για Θετική Επιστήμη.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δευτερη φορα που εδωσα πανελληνιες και συγκεντρωσα 14825 μορια.Υπαρχουν ελπιδες για τη παραπανω σχολη?Γενικοτερες πληροφοριες για το τμημα?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δευτερη φορα που εδωσα πανελληνιες και συγκεντρωσα 14825 μορια.Υπαρχουν ελπιδες για τη παραπανω σχολη?Γενικοτερες πληροφοριες για το τμημα?
το τμημα απο οτι μου εχουν μεταφερει ειναι αρκετα καλο με καλα εργαστηρια,γινεται αρκετα καλη δουλεια.το πολυ θετικο ειναι οτι καποιες πολυ δυνατες βιολογουδες :playboy:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το τμήμα είναι μια χαρά!
Η βαθμολογία σου όμως Paul δεν είναι αρκετή για τη συγκεκριμένη σχολή :/
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Οταν έδινα πανελλήνιες ειχα έναν αρκετά καλό καθηγητή στη βιολογία που σπούδασε βιολογία στη Πάτρα, από το επίπεδο του καταλαβαίνω ότι της Πάτρας το βιολογικο πρέπει να είναι καλό.
Οπως είπε και ο @Viedo δυστυχώς η βαθμολογια σου δεν είναι αρκετά υψηλή για αυτο το τμήμα, όμως περίμενε μέχρι να βγουν οι βάσεις ανά σχολή ποτε δεν ξερεις
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
σιγουρο ειναι αυτο?περσι ποσο ειχε?οταν η τελευταια ιατρικη θα ειναι 17400 το βιολογικο της πατρας δεδομενα θα ναι κατω απο 16000 μορια αρα γτ να μην κατσει 14700?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οντως δεν εχει ελπιδες.περσι το βιολογικο πατρας ειχε 17100 περιπου με τελευταια ιατρικη 18100.αρα απεχουν 1000 μορια.οποτε καμια 16300-16400 θα ειναι η βαση.καλα ρε σεις τοσο ψηλα τα βιολογικα??ημαρτον.ειναι η νεα μοδα οπως ηταν καποιες χρονιες τα παιδαγωγικα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα βιολογικά ήταν πάντα υψηλά, καθώς η μεγαλύτερη μερίδα είναι συμμετέχοντες που δεν κατάφεραν να εισαχθούν Ιατρική.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Τα βιολογικά ήταν πάντα υψηλά, καθώς η μεγαλύτερη μερίδα είναι συμμετέχοντες που δεν κατάφεραν να εισαχθούν Ιατρική.
δεν το καταλαβαινω ομως πως σχετιζονται αυτες οι 2 σχολες.εγω για τους αποτυχοντες ιατρικης ηξερα τους φαρμακοποιους οχι τους βιολογους
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βιολογία, Μοριακή Βιολογία, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική είναι η 2η επιλογή των περισσότερων που δεν πετυχαίνουν στην Ιατρική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top