Αλλάζουν από φέτος τα Θρησκευτικά! Αυτά θα διδάσκονται πλέον οι μαθητές

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Όχι. Στο βιβλίο των θρησκευτικών της Β Λυκείου υπάρχουν πολλές άλλες θρησκείες που είναι και εντός ύλης, και εγώ προσωπικά τις διδαχτηκα και μάλιστα ενδελεχώς, και χωρίς να μου πει η καθηγήτρια ότι η δικιά της θρησκεία είναι καλύτερη.

Όσο για την Γ Λυκείου εξετάζει θέματα κοινωνικά και πως συνδέονται με τη θρησκεία, και πάλι δεν υπάρχει καμιά θρησκευτική προπαγάνδα σ αυτά τα ζητήματα. Στο κάτω κάτω δεν έχει ουσία να προπαγανδισεις το απόλυτο του χριστιανισμού σε 17χρονα, αυτό είναι αποτελεσματικό μόνο σε μικρότερες ηλικίες.

Απλά δεν είναι όλα τόσο μαύρο άσπρο όσο τα παρουσιάζεις.
μπορεί ο διδάσκων σε εσάς να ήταν "εκτός γραμμής"

αυτό δε σημαίνει ότι τα θρησκευτικά σταμάτησαν να αποτελούν εργαλείο κατήχησης :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
μπορεί ο διδάσκων σε εσάς να ήταν "εκτός γραμμής"

αυτό δε σημαίνει ότι τα θρησκευτικά σταμάτησαν να αποτελούν εργαλείο κατήχησης :whistle:

Προφανώς και δε σταμάτησε η κατήχηση, και χωρίς τους καθηγητές ακόμα και μέσα από το βιβλίο αν δεις κάποια πράγματα πώς είναι διατυπωμένα. Απλά στα 17 σου έχεις μια χ κριτική σκέψη και μπορείς να διακρίνεις τι είναι αντικειμενικό και τι μεροληπτικο. Επίσης αν κάποιος τόσο πολύ θέλει να μάθει και για άλλες θρησκείες, αλλά και για οτιδήποτε γενικά, δε χρειάζεται να περιμένει από το σχολείο, που στην τελική το κράζει κιόλας και του βάζει την ταμπέλα "άχρηστο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μπορεί ο διδάσκων σε εσάς να ήταν "εκτός γραμμής"

αυτό δε σημαίνει ότι τα θρησκευτικά σταμάτησαν να αποτελούν εργαλείο κατήχησης :whistle:

Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται περίεργο αλλά ο πρωταρχικός σκοπός του σχολείου είναι η μαζική παραγωγή πολιτών με στάνταρ ιδεολογικά και θρησκευτικά χαρακτηριστικά. Το μοντέρνο σχολικό σύστημα ξεκίνησε στην βιομηχανική επανάσταση, όταν υπήρξε τεράστια εισροή ανθρώπων στις πόλεις και τα εργοστάσια χρειάζονταν ανθρώπους εκπαιδευμένους σε μηχανικές διαδικασίες (ο λόγος που έχουμε ακόμη και σειρές θρανίων). Έτσι το σχολείο φρόντιζε αφενός στην μετάδοση μηχανικών γνώσεων και αφετέρου στην κατήχηση των παιδιών σύμφωνα με τις θρησκευτικές και πολιτικές ιδεοληψίες της εκάστοτε άρχουσας κοινωνικής ομάδας και εποχής.

Επί και προ χούντας για παράδειγμα στο σχολείο γινόταν θρησκευτική και εθνικιστική κατήχηση, ενώ μετά χούντας που το πολιτικό τοπίο άλλαξε και η λέξη δεξιός έγινε βρισιά, γίνεται αριστερή κατήχηση. Τα θρησκευτικά δεν συνάδουν με την παρούσα πολιτική κατήχηση γι' αυτό και σταδιακά θα καταργηθούν. Όποιος νομίζει πως σκοπός του σχολείου είναι η μόρφωση και η πνευματική απελευθέρωση των παιδιών πλανάται.

Αυτός είναι γενικά και ο λόγος που στην Ελλάδα είμαστε τόσο κατά των εναλλακτικών μορφών εκπαίδευσης όπως ιδιωτικά σχολεία (τα οποία ελέγχονται από υπουργείο όσον αφορά το τι διδάσκουν) ή κατ' οίκον διδασκαλία. Τα επιφανειακά επιχειρήματα είναι πως αυτή η εχθρικότητα υπάρχει για τα φτωχά παιδιά και για τις ίσες ευκαιρίες και άλλα τέτοια πράγματα που καταρρέουν αμέσως με μια πιο εις βάθος μελέτη της οικονομίας, οπότε ο μόνος πραγματικός λόγος είναι πως όσο πιο διεφθαρμένο κράτος, εξουσία και κατ επέκταση κοινωνία έχεις τόσο μεγαλύτερη ανάγκη για κατήχηση και ιδεολογική διαμόρφωση στα μυαλά των νέων υπάρχει για να μπορεί να συντηρηθεί το status quo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται περίεργο
από που προκύπτει ότι μου φαίνεται περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
από που προκύπτει ότι μου φαίνεται περίεργο;

Πουθενά ίσως παρέφρασα το ύφος. I apologize.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Στο σχολείο μου ο θρησκευτικός μας θα μας δώσει 7 ερωτήσεις και από αυτές τέσσερις θα πέσουν άρα 100αρι άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top