Αυστραλία: Μαθαίνουν στους μαθητές τρόπους συμπεριφοράς και οικιακά

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το κολλέγιο του Αγίου Αυγουστίνου στο Μπρούκβιλ του Σύδνεϋ προχωρά σε μια καινοτομία. Οι άρρενες μαθητές του θα παρακολουθούν από εδώ και στο εξής μαθήματα για το νοικοκυριό αλλά και συμπεριφοράς. Το κολλέγιο επιδιώκει με αυτόν τον τρόπο να ενηλικιωθούν πρόωρα οι μαθητές, γνωρίζοντας τις καθημερινές ανάγκες ενός νοικοκυριού ή ακόμη και πώς να σταθούν σαν φυσιολογικοί ενήλικες στην κοινωνία. Τα μαθήματα αυτά θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος των πτυχών της καθημερινής ζωής, όχι μόνο σε θέμα νοικοκυριού αλλά και στις διαπροσωπικές σχέσεις. Συγκεκριμένα, θα καταπιαστούν με το σιδέρωμα( φώτο), το στρώσιμο κρεβατιού, σωστή ετοιμασία της τραπεζαρίας για φαγητό και δείπνο και θα μάθουν να μαγειρεύουν. Παράλληλα, θα παρακολουθήσουν μαθήματα συμπεριφοράς, όπως πως να κάνουν σωστά μια χειραψία αλλά και πως θα χρειαστεί να συμπεριφερθούν στο πρώτο τους ραντεβού.
Ενδιαφέρουσες είναι και οι δηλώσεις των «πρωταγωνιστών» της όλης υπόθεσης. Ο διευθυντής του κολλεγίου επισημαίνει ότι «η εκπαίδευση πρέπει να διευρύνει τους ορίζοντες. Το θέμα δεν είναι μόνο ο έλεγχος στο τέλος της χρονιάς αλλά να αναπτύσσουν το χαρακτήρα και να κτίσουν την δική τους προσωπικότητα». Από την άλλη, ο 14χρονος Βίνσεντ Κίπρι δήλωσε ότι αρχικά δεν ενθουσιάστηκε από τα πρωτότυπα μαθήματα, όμως τα βρήκε διασκεδαστικά με τη πάροδο του χρόνου.
Σε κάποιες προηγμένες οικονομικοκοινωνικά χώρες η Παιδεία που ήταν ήδη σε υψηλό επίπεδο, συνεχίζει να κάνει άλματα προς τα εμπρός. Εμείς, σαν χώρα, μπορούμε να τις ακολουθήσουμε ή θα συνεχίσουμε στο ίδιο μίζερο μοτίβο;


:whistle::whistle:


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εξωφρενικά βλακώδες μου φαίνεται, τουλάχιστον για την ελληνική όπως και την ευρωπαική κουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εξωφρενικά βλακώδες μου φαίνεται, τουλάχιστον για την ελληνική όπως και την ευρωπαική κουλτούρα.

Διαφωνώ.

Το γεγονός ότι μαθαίνεις πως να στρώνεις το κρεβάτι σου και πως να αναλαμβάνεις το νοικοκυρίο του σπιτιού είναι μεγάλη καινοτομία,που γεφυρώνει το χάσμα των 2 φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εξωφρενικά βλακώδες μου φαίνεται, τουλάχιστον για την ελληνική όπως και την ευρωπαική κουλτούρα.

Πραγματικά γιατί το λες αυτό?Για την ευρωπαϊκή κουλτούρα νομίζω πως σαν ιδέα είναι αρκετά προσιτή!Τώρα ίσως για την ελληνική νοοτροπία να απέχει κάποιες χιλιαααδες χιλιόμετρα αλλά νομίζω πως είναι καιρός ο Έλληνας να ξεπεράσει τις κομπλεξικές ιδέες του και να προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω.Βέβαια πρέπει πρώτα να αλλάξουν μερικά πράγματα στην ελληνική παιδεία έτσι ώστε μια τέτοια ιδέα να είναι πιο ''ευκολοχώνευτη''.Δεν θεωρώ καθόλου κακό ένας άντρας να ξέρει να μαγειρεύει και να σιδερώνει και δεν θα αρχίσω τα επιχειρήματα ότι μπορεί μεθαύριο να βοηθάει τη γυναίκα του στο σπίτι κλπ κλπ , αλλά μπορεί απλά να βοηθηθεί σε προσωπικό επίπεδο.Και στην τελική το να έχει κάποιος περισσότερες γνώσεις νομίζω μόνο σε καλό μπορεί να του βγει.Αν θέλει τις χρησιμοποιεί!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τα μαθαινουμε και στο σπιτι.. δε νομιζω πως χρειαζεται και στο σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αυτό που εννοώ είναι ότι πιστεύω πως είναι ανώφελο να διδάσκεται στο σχολείο.Και σε παρθεναγωγείο να εφαρμοζόταν, το ίδιο θα μου'κανε.

Διαφωνώ.

Το γεγονός ότι μαθαίνεις πως να στρώνεις το κρεβάτι σου και πως να αναλαμβάνεις το νοικοκυρίο του σπιτιού είναι μεγάλη καινοτομία,που γεφυρώνει το χάσμα των 2 φύλων.

Θεωρώ ότι άλλες δραστηριότητες είναι πιο ευεργετικές για το άτομο.Εμένα τουλάχιστον η μάνα μου μου έμαθε να στρώνω το κρεβάτι μου και να μη πετάω τα μποξεράκια πάνω στο κομοδίνο, για την αυστραλίδα μάνα μπορεί να είναι πιο δύσκολο τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το κολλέγιο του Αγίου Αυγουστίνου στο Μπρούκβιλ του Σύδνεϋ προχωρά σε μια καινοτομία. Οι άρρενες μαθητές του θα παρακολουθούν από εδώ και στο εξής μαθήματα για το νοικοκυριό αλλά και συμπεριφοράς. Το κολλέγιο επιδιώκει με αυτόν τον τρόπο να ενηλικιωθούν πρόωρα οι μαθητές, γνωρίζοντας τις καθημερινές ανάγκες ενός νοικοκυριού ή ακόμη και πώς να σταθούν σαν φυσιολογικοί ενήλικες στην κοινωνία. Τα μαθήματα αυτά θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος των πτυχών της καθημερινής ζωής, όχι μόνο σε θέμα νοικοκυριού αλλά και στις διαπροσωπικές σχέσεις. Συγκεκριμένα, θα καταπιαστούν με το σιδέρωμα( φώτο), το στρώσιμο κρεβατιού, σωστή ετοιμασία της τραπεζαρίας για φαγητό και δείπνο και θα μάθουν να μαγειρεύουν. Παράλληλα, θα παρακολουθήσουν μαθήματα συμπεριφοράς, όπως πως να κάνουν σωστά μια χειραψία αλλά και πως θα χρειαστεί να συμπεριφερθούν στο πρώτο τους ραντεβού.
Ενδιαφέρουσες είναι και οι δηλώσεις των «πρωταγωνιστών» της όλης υπόθεσης. Ο διευθυντής του κολλεγίου επισημαίνει ότι «η εκπαίδευση πρέπει να διευρύνει τους ορίζοντες. Το θέμα δεν είναι μόνο ο έλεγχος στο τέλος της χρονιάς αλλά να αναπτύσσουν το χαρακτήρα και να κτίσουν την δική τους προσωπικότητα». Από την άλλη, ο 14χρονος Βίνσεντ Κίπρι δήλωσε ότι αρχικά δεν ενθουσιάστηκε από τα πρωτότυπα μαθήματα, όμως τα βρήκε διασκεδαστικά με τη πάροδο του χρόνου.
Σε κάποιες προηγμένες οικονομικοκοινωνικά χώρες η Παιδεία που ήταν ήδη σε υψηλό επίπεδο, συνεχίζει να κάνει άλματα προς τα εμπρός. Εμείς, σαν χώρα, μπορούμε να τις ακολουθήσουμε ή θα συνεχίσουμε στο ίδιο μίζερο μοτίβο;


:whistle::whistle:


πηγή

Γιατί όχι?Το βρίσκω εξαιρετικά καλή ιδέα!Μακάρι να εφαρμοζόταν στην Ελλάδα!Αλλά γιατί αυτά τα μαθήματα να παρακολουθούνται μόνο από αγόρια?Λίγα κορίτσια υπάρχουν που είναι τελείως ανοικοκύρευτα και ακατάστατα?Κατά τ'άλλα,ΟΚ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι δε θα έδινα για να έβλεπα τους παλιούς (πλέον) συμμαθητές μου να μαθαίνουν οικιακά! :angelnot: :hehe:

Oχι ότι συμφωνώ με το θέμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top