Γενικό -  Τρόπος διαβάσματος Θεωρητικών Μαθημάτων

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας. Τελείωσα το Γυμνάσιο με 18 Μ.Ο. περίπου και θα πάω Α'Λυκείου. Το θέμα μου είναι ότι ενώ στην Ιστορία είχα καλούς βαθμούς (19-19-20 και 18 εξετάσεις) όπως και στα άλλα θεωρητικά μαθήματα, δεν μπορώ εύκολα να συγκεντρωθώ, ούτε έχω ανακαλύψει κάποια συγκεκριμένη μέθοδο για να τα διαβάζω (αναφέρομαι σε όσα χρειάζονται απομνημόνευση). Τι προτείνετε ;
Επίσης, υπάρχει περίπτωση να δώσω πανελλήνιες με το νέο σύστημα και να υπάρξει μεταβολή στον τρόπο εξέτασης των Θεωρητικών Μαθημάτων που θέλουν απομνημόνευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Το παίρνεις απόφαση και κάθεσαι να διαβάσεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Φίλε μου, ποτέ μην στέκεσαι σε θεωριές του στυλ "μπορεί να αλλάξουνε τα πράγματα, ας μην αγχώνομαι". Τόσα χρόνια που ζεις στην Ελλάδα έπρεπε να'χες μάθει πως εδώ τίποτε δεν είναι σταθερό και εν μια νυχτί μπορούν να αλλάξουν τα πάντα. :P
Όσον αφορά το τρόπο διαβάσματος της Ιστορίας, μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις όλο το μάθημα έτσι ώστε να έχεις μια συνολική εικόνα του τι πρόκειται να διαβάζεις και μετά να πιάνεις μία μία τις παραγράφους και να τις μαθαίνεις απ'έξω. Θα'ναι χρονοβόρο, αλλά αυτά έχει η Γ' λυκείου.
Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας. Τελείωσα το Γυμνάσιο με 18 Μ.Ο. περίπου και θα πάω Α'Λυκείου. Το θέμα μου είναι ότι ενώ στην Ιστορία είχα καλούς βαθμούς (19-19-20 και 18 εξετάσεις) όπως και στα άλλα θεωρητικά μαθήματα, δεν μπορώ εύκολα να συγκεντρωθώ, ούτε έχω ανακαλύψει κάποια συγκεκριμένη μέθοδο για να τα διαβάζω (αναφέρομαι σε όσα χρειάζονται απομνημόνευση). Τι προτείνετε ;
Επίσης, υπάρχει περίπτωση να δώσω πανελλήνιες με το νέο σύστημα και να υπάρξει μεταβολή στον τρόπο εξέτασης των Θεωρητικών Μαθημάτων που θέλουν απομνημόνευση;
Σε ενδιαφέρουν απόλυτα οι πολύ μεγάλοι βαθμοί του σχολείου; Ετοιμάζεσαι να φύγεις έξω, μια διαδικασία κατά την οποία θα σου χρειαστούν;
Αν όχι, διάβαζε καλά χωρίς αποστήθιση. Και βαθμούς καλούς θα πάρεις και θα σου μείνουν πολλά πράγματα.
Η αποστήθιση είναι ο τρόπος διαβάσματος, που εξασφαλίζει με σιγουριά ότι μετά από λίγο καιρό δε θα θυμάσαι τίποτα.
'Οταν τελειώσεις και τη Β' Λυκείου, τότε, αφού πρώτα ρίξεις κάμποσα μπινελίκια σ' αυτό το σύστημα, αρχίζεις να διαβάζεις και με αποστήθιση.
Εγώ από θετική είχα τη βιολογία. Την έμαθα καλά χωρίς αποστήθιση. Τρεις μήνες πριν τις εξετάσεις, άρχισα και την αποστήθιση. Κάθε μέρα, μαθηματικά και βιολογία, φυσική και βιολογία, χημεία και βιολογία. Αποτέλεσμα; 19,9.
Είπαμε. Η αποστήθιση μόνο από ανάγκη, σ' αυτό το κωλοσύστημα. Ποτέ από επιλογή.
Ένα παράδειγμα. Δοκίμασε να πεις το τηλέφωνό σου όχι όπως το απομνημόνευσες, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Σε βεβαιώνω ότι δε θα έχεις καμιά τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Schooliki, δεν σκοπεύω να φύγω έξω, και επίσης λόγω οικονομικής στενότητας θα πρέπει να πάρω ένα καλό πτυχίο (δεν υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψω π.χ. "στην οικογενειακή επιχείριση"). Επομένως πρέπει να πάω καλά στις Πανελλήνιες, άρα και να έχω καλούς βαθμούς. Το όλο σύστημα δυστυχώς των Πανελληνίων βασίζεται στην στείρα αποστήθιση. Το νέο σύστημα θα είναι χειρότερο και ελπίζω να μην το προλάβω, iGianni, διότι αν ισχύσει, θα προσμετρώνται οι βαθμοί όλων των τριμήνων όλων των τάξεων για την πρόσβαση στα Πανεπιστήμια και ετήσιες Πανελλήνιες, άρα περισσότερη παπαγαλία.
Εχω καταλάβει ότι πλέον πολλοί καθηγητές δεν θέλουν παπαγαλία, γι'αυτο και σας ρωτάω με ποιον τρόπο να διαβάζω.
Aggresive, το έχω πάρει απόφαση από την Α' Γυμνασίου και η παπαγαλία που προτείνεις ("κάτσε κάτω και διάβασε") είναι το μόνο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Aggresive, το έχω πάρει απόφαση από την Α' Γυμνασίου και η παπαγαλία που προτείνεις ("κάτσε κάτω και διάβασε") είναι το μόνο εύκολο.

Πρώτον, με το " Το παίρνεις απόφαση και κάθεσαι και διαβάζεις." αναφερόμουν στο πρόβλημα συγκέντρωσης. Αν πας να διαβάσεις και ονειροπολείς προφανώς δεν το έχεις πάρει σοβαρά το θέμα.

Δεύτερον, που είδες να προτείνω παπαγαλία? Απλή αποστήθιση θέλει και κατανόηση. Αν κατανοείς κάτι, δεν χρειάζεται να το μάθεις απ'έξω. Άντε να μάθεις καμιά ημερομηνία στην ιστορία, δηλαδή έλεος.

Και αν η παπαγαλία ήταν το μόνο εύκολο, δεν θα ζητούσες συμβουλές σε φόρουμ.
Δεν υπάρχουν υπάρχουν συγκεκριμένες μέθοδοι και βλακείες για να απομνημονεύσεις κάτι. Στρώνεσαι και το μαθαίνεις. Αν ήταν έτσι, όλοι θα ήταν σοφοί τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πρώτον, με το " Το παίρνεις απόφαση και κάθεσαι και διαβάζεις." αναφερόμουν στο πρόβλημα συγκέντρωσης. Αν πας να διαβάσεις και ονειροπολείς προφανώς δεν το έχεις πάρει σοβαρά το θέμα.

Δεύτερον, που είδες να προτείνω παπαγαλία? Απλή αποστήθιση θέλει και κατανόηση. Αν κατανοείς κάτι, δεν χρειάζεται να το μάθεις απ'έξω. Άντε να μάθεις καμιά ημερομηνία στην ιστορία, δηλαδή έλεος.

Και αν η παπαγαλία ήταν το μόνο εύκολο, δεν θα ζητούσες συμβουλές σε φόρουμ.
Δεν υπάρχουν υπάρχουν συγκεκριμένες μέθοδοι και βλακείες για να απομνημονεύσεις κάτι. Στρώνεσαι και το μαθαίνεις. Αν ήταν έτσι, όλοι θα ήταν σοφοί τώρα.

Πρώτον, δεν το δευκρίνισες.
Δεύτερον, η αποστήθιση δεν συμβαδίζει με την κατανόηση.
Δεύερον και Τρίτον Εγώ δεν ζητάω συμβουλές για παπαγαλία, αλλά για περισσότερη συγκέντρωση και για να μαθαίνω κάτι (όχι να το παπαγαλίζω) γρηγορότερα. Επίσης, η αποστήθιση δεν σου εξασφαλίζει ότι θα γίνεις σοφός. Μην σου πω ότι εμποδίζει την κριτική σκέψη και την δημιουργικότητα, απαραίτητες προυποθέσεις για να πετύχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top