Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,969 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,556 μηνύματα σε 78,943 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 373 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθηματικός διαγωνισμός "Θαλής"

In Flames

Φοιτητής

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε: στις 22:06, 14-12-07:

θέματα:

1ο: έστω α=β+2005. να βρείτε την αριθμητική τιμή της παράστασης:
Κ=-3[2(α+2β)-2(3β-2α)-4β]+19(α-β)

2ο: να βρεθεί το μικρότερο θετικό πολλαπλάσιο του 2005, το οποίο διαιρούμενο δια του 2001 αφήνει υπόλοιπο 12.

3ο: να βρεθεί ο μικρότερος θετικός ρητός αριθμός του οποίου το 33% καθώς και το 15% είναι ακέραιος.

4ο: είναι δυνατόν να υπάρχουν στο εσωτερικό ενός κυρτού τετραπλεύρου δύο διαφορετικά σημεία από το καθένα από τα οποία όλες οι πλευρές του τετραπλεύρου να φαίνονται από ίσες γωνίες? δικαιολογείστε την απάντησή σας.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 22:08, 14-12-07:

Χαζά θέματα ήταν αυτά ή μου φαίνεται;;

33% λολ..
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε: στις 22:12, 14-12-07:

άποψη σου...για άλλους ίσως να μην ισχύει αυτό...
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 23:07, 14-12-07:

Το χαζά δε σημαίνει το ότι έχουν μια Χ δυσκολία..

Απλώς στη συγκεκριμένη χρονιά είχαν στερέψει από ιδέες μάλλον...

Ή δε βρήκαν θέματα να κάνουν copy/paste από άλλο διαγωνισμό!
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

O In Flames έγραψε: στις 23:11, 14-12-07:

και πάλι γνώμη σου, το "δύσκολο" και το "πρωτότυπο" μπορεί να διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 23:12, 14-12-07:

Έχεις ένα point σε αυτό. Εσύ πώς τα βρήκες τα θέματα;
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

O In Flames έγραψε: στις 23:15, 14-12-07:

όταν έδωσα...ζήτησα στο τέλος να μου δώσουν τα θέματα...
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 23:17, 14-12-07:

Ναι, πώς σου φάνηκαν όμως;
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

O In Flames έγραψε: στις 23:20, 14-12-07:

όταν τα έβλεπα πρώτη φορά αρκετά δύσκολα μπορώ να πω...τώρα όχι βέβαια και τόσο.αλλά το δύσκολο είναι υποκειμενικό όπως προανέφερα...
Παράθεση

siva (Κώστας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O siva έγραψε: στις 11:36, 18-02-08:

η μαθηματική εταιριά απλά είναι ότι να ναι φέτος έγραψα 3.75/4 στον ευκλίδη και δεν πέρασα ο μαθηματικός μου είπε να κάνω παράπονα αλλά βαριέμαι να γράφω e-mail (πέρασε μια συμμαθητριά μου με 3 θεματα)
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,074 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 16:04, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από siva
η μαθηματική εταιριά απλά είναι ότι να ναι φέτος έγραψα 3.75/4 στον ευκλίδη και δεν πέρασα ο μαθηματικός μου είπε να κάνω παράπονα αλλά βαριέμαι να γράφω e-mail (πέρασε μια συμμαθητριά μου με 3 θεματα)

Προφανώς υπήρχαν αλλοι 500 που πήραν πάνω του 3,75, αρα συμφωνα με τον κανονισμό της ΕΜΕ δεν περνάς στην επόμενη φάση...
Παράθεση

siva (Κώστας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O siva έγραψε: στις 17:53, 18-02-08:

αν ήταν αυτό θα το καταλάβαινα αλλά πέρασαν κάποιοι με λιγότερα θέματα από εμένα...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 18:21, 18-02-08:

Ανεπίσημα βλεπουν και τροπο επίλυσης...Στην ΕΜΕ ψάχνουν μυαλα, δεν διοργανωνουν κλασικές εξετασεις...Αν καποιος εχει λυσει λιγοτερα θεματα με πιο εξυπνο τρόπο είναι πολύ πιθανό να περάσει...
Παράθεση

Ηλίας

Φοιτητής

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 22:18, 21-02-08:

Τα έλυσα με κάποια δυσκολία. Ο μαθηματικός μας μας είπε ότι αν πάμε εμείς εκεί δεν θα λύσουμε ούτε μία σειρά. Εγώ νομίζω ότι εγώ και κάποιο άλλοι θα τα καταφέρναμε.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 14:43, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας
Τα έλυσα με κάποια δυσκολία. Ο μαθηματικός μας μας είπε ότι αν πάμε εμείς εκεί δεν θα λύσουμε ούτε μία σειρά. Εγώ νομίζω ότι εγώ και κάποιο άλλοι θα τα καταφέρναμε.

Δε νομίζω οτι στα παιδιά του γυμνασίου υπάρχει η απαραίτητη νοοτροπία. Εκτός κι αν ο άλλος ειναι τρελός με το άθλημα.
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 631 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε: στις 15:26, 05-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
όταν τα έβλεπα πρώτη φορά αρκετά δύσκολα μπορώ να πω...τώρα όχι βέβαια και τόσο.αλλά το δύσκολο είναι υποκειμενικό όπως προανέφερα...
μεγάλο ρόλο παίζει και το άγχος βέβαια =)
Ακόμα, πιστεύω πως τα θέματα , σε αντίθεση με την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία, είναι γελοία όπως και οι διαγωνισμοί που οργανώνουν .
Παράθεση

Ηλίας

Φοιτητής

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 18:17, 05-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δε νομίζω οτι στα παιδιά του γυμνασίου υπάρχει η απαραίτητη νοοτροπία. Εκτός κι αν ο άλλος ειναι τρελός με το άθλημα.
Ο μαθηματικός δεν είναι τρελός απλώς έχει ξεχωρίσει 2 άτομα που τα προτιμά και πιστεύει ότι εμείς οι άλλοι δεν σκαμπάζουμε τίποτα από μαθηματικά.
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 631 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε: στις 18:31, 05-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας
Ο μαθηματικός δεν είναι τρελός απλώς έχει ξεχωρίσει 2 άτομα που τα προτιμά και πιστεύει ότι εμείς οι άλλοι δεν σκαμπάζουμε τίποτα από μαθηματικά.
ελληνικό δημόσιο
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 22:38, 07-03-08:

Αυτό έχει δικαίωμα να το κρίνει κάθε καθηγητής και δε συμβαίνει στο ελληνικό δημόσιο φιλε μου. Έτσι ακριβώς δουλεύει το αμερικάνικο σύστημα. Φυσικά αυτο δεν δίνει το δικαίωμα σε κανεναν καθηγητή να μην βοηθήσει τους πάντες ισάξια στη γνώση. Τις προσωπικές του αξιολογήσεις όμως εχει δικαίωμα σαν επιστήμονας να τις κάνει.
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε: στις 22:42, 07-03-08:

Εγώ έχασα το αργυρό μετάλλιο στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα και πήρα εν τέλει χάλκινο επειδή η official solution είχε λάθος !!

Τι ψάχνεις να βρεις!

Καλή επιτυχία σε όσους θα δώσουν Μεσογειάδα !

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά..

Στέλιος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια