Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,969 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,559 μηνύματα σε 78,943 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Πληροφορική

aggel A4 forever (Αγγελος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O aggel A4 forever έγραψε: στις 16:13, 15-11-08:

σορρυ κιολας αλλα εχετε και τετραδιο εργασιων γιατι σε εμας στην πρωτη στο σχολειο μας δεν μας εδωσαν τιποτα τετοιο?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 17:05, 15-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgio-PD
Πρέπει να προσθέσουμε και την πάγια χρέωση έτσι???
ε ναι μου ξεφυγε δν το διαβασα καν
Παράθεση

Giorgio-PD (Γιάννης Καλλιατζής)

Φοιτητής

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Giorgio-PD έγραψε: στις 15:11, 16-11-08:

Ευχαριστώ ρε fasdag είσαι φοβερός...Respect στον fasdag :thanks:
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 15:21, 16-11-08:

ο φανης παντα ηταν για respect!!!!
Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε: στις 20:23, 18-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgio-PD
Ευχαριστώ ρε fasdag είσαι φοβερός...Respect στον fasdag :thanks:
αφου σε βοηθησε περνει λοιπον την επωνυμια Φανης-Θεος!!
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Giorgio-PD έγραψε: στις 14:39, 30-11-08:

Μας είπε ο καθηγητής της πληροφορικής στο μάθημα 11.3 Προγραμματισμός να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα που να υπολογίζει τους διαιρέτες ενός αριθμού...Και αν δεν έχει να γράφει ο αριθμός αυτός είναι πρώτος...Σας παρακαλώ βοηθήστε όποιος μπορεί
Παράθεση

BaKaS (Mpakas)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Mpakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O BaKaS έγραψε: στις 15:38, 30-11-08:

δε μου λεσ 3η γυμνασιου εισαι ???πεσ του να παει να κανει ενα format στο τοπικο του brain γτ αυτα ειναι για 2 λυκειου και βαλε
Παράθεση

Φοιτητής

O Giorgio-PD έγραψε: στις 15:41, 30-11-08:

Το ξέρω ρε μεγάλε BaKa...Αλλά αφού μας την έβαλε...Εσύ μπορείς να την λύσεις μήπω ρε...
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 15:42, 30-11-08:

Οχι τριτη γυμνασιου γινεται εισαγωγη στον προγραμματισμο και την ψευδογλωσσα. Οποτε κανε εσυ φορματ καλυτερα.
Καποιος με γνωσεις ΑΕΠΠ ας ριξει τα φωτα του, θα ειναι παιχνιδακι για κεινον.
Παράθεση

Φοιτητής

O Giorgio-PD έγραψε: στις 15:44, 30-11-08:

Ελάτε ρε παιδιά αφήστε τις μακρόσυρτες συζητήσεις και ρίχτε την απάντηση αν την ξέρετε...Σας παρακαλώ...
Παράθεση

jimbadunas (μικρος D I C E)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O jimbadunas έγραψε: στις 10:03, 16-01-09:

εεεεεεεε??? εμεις κανουμε και μωλις τελειωσα το πιο περιπλοκο προγραμμα της ζωης μου
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 19:33, 16-01-09:

What you do is not programming it's a joke but anyways Αν πας τεχνολογική θα χρειαστείς την ψευδογλώσσα πάντως
Παράθεση

jimbadunas (μικρος D I C E)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O jimbadunas έγραψε: στις 20:05, 16-01-09:

βασικα ξερω basic και ναι τεχνολογικη θα παω
Παράθεση

Φοιτητής

O Giorgio-PD έγραψε: στις 18:01, 21-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από jimbadunas
βασικα ξερω basic και ναι τεχνολογικη θα παω
Τι εννοείς το πιο περίπλοκο πρόγραμμα στη ζωή σου...Για πες το και δώσε και την λύση αν σου είναι εύκολο
Παράθεση

AntGuRu

Φοιτητής

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O AntGuRu έγραψε: στις 19:14, 22-05-09:

Παιδιά, γενικώς σαν σχολείο είμαστε λίγο ανοργάνωτο.
Στην Πληροφορική βιβλία δεν πήραμε. Την τελευταία εβδομάδα μαθήματος μας έδωσε μερικές φωτοτυπίες με σημειώσεις και ενα φύλλο με εξεταστέα ύλη.
Μια ερώτηση στην ύλη, είναι η εξής (φυσικά δεν την έχουν οι σημειώσεις, γιαυτό ρωτάω):
Να λυθεί η εξίσωση αχ+β=0 όταν δίνονται το α και το β.
Είχαμε κάνει κάτι στην τάξη αλλά είχε να κάνει με εξισώσεις 2ου βαθμού και διακρίνουσες αλλά δεν το θυμάμαι. Σε μια αποπειρά μου σήμερα κατάφερα αυτά:

Για Εξίσωση :α :β
:α * :χ + :β = 0
:χ = - :β / :α
Ανακοίνωση [:χ]
Τέλος

Χάλια;
Ευχαριστώ πάντως, εκτων προτέρων!
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 19:28, 22-05-09:

Σωστό είναι.
Απλά να φροντίσεις τα α και β να είναι πραγματικοί αριθμοί και το β/α να ΜΗΝ είναι ακέραιος.

Σε τί γλώσσα μαθαίνετε;

Αντίστοιχα, για την δευτέρου βαθμού, κάνε το ίδιο για τις δυο λύσεις της, όπως και στα μαθηματικά. Απλά πρέπει να ελέγχεις και την διακρίνουσα αν είναι μεγαλύτερη ή ίση του μηδενός.

Δες πως το κάνετε στα μαθηματικά.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 20:10, 22-05-09:

Λοιπόν ας βοηθησω και εγω. Δείτε συννημενο
Παράθεση

AntGuRu

Φοιτητής

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O AntGuRu έγραψε: στις 09:45, 23-05-09:

Όλη την χρονιά δουλεύαμε το MicroworldsPro στα Ελληνικά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το συννημένο σε τί γλώσσα είναι;

Για εξισωση_δε :α :β :γ
:δ = :β * :β + 4 * :α * :γ
ΑνΔιαφορετικά :δ > 0
[:χα = + :β + ΡίζαΔ / 2 *:α
:χβ = + :β - ΡίζαΔ / 2 *:α
ΑνΔιαφορετικά :χα = :χβ
[Ανακοίνωση [φρ( Η εξίσωση έχει μια διπλή λύση) :χα]]
[Ανακοίνωση [φρ( Η εξίσωση έχει λύσεις) :χα (και) :χβ]]]
[Ανακοίνωση [φρ( Η εξίσωση δεν έχει λύση)]

Τέλος

Το παραπάνω είναι μια προσπάθεια μου για τις 2ου βαθμού εξισώσεις. Δεν είμαι σίγουρος μόνο για το ΡίζαΔ (πώς εκφράζεται στη logo) και για το αν είναι Ανακοίνωση [φρ(... ή (φρ[... . A!
Και αυτό ( Η εξίσωση έχει λύσεις) :χα (και) :χβ]]]) πού έγραψα είναι σωστό; Για το Και δν είμαι σίγουρος
Thx everyone!
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 11:49, 23-05-09:

Δεν ξέρω το συντακτικό του microworlds για να δω πως συντάσσονται οι δομές ελέγχου της, αλλα σαν λογική μου φαίνεται σωστό. Για την ρίζα μάλλον κάποια έτοιμη συνάρτηση θα υπάρχει.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 12:18, 23-05-09:

Η γλώσσα που χρησιμοποιώ είναι η pascal.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια