Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,996 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,766 μηνύματα σε 78,990 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

fia

Μαθητής Α' λυκείου

H fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H fia έγραψε: στις 00:26, 04-05-08:

τα ΤΕΙ δεν εγιναν ΕΠΑΛ?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 00:28, 04-05-08:

αποκλειεται, τα τει ειναι ανωτατα τεχνολογικα ιδρυματα, και παιρνεις κανονικα πτυχιο απο εκει, οπως στα πανεπιστημια. ειναι σπουδες μετα το λυκειο αυτες. Μηπως εννοουσες οτι θελεις να πας σε ΤΕΙ;
Παράθεση

fia

Μαθητής Α' λυκείου

H fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H fia έγραψε: στις 00:30, 04-05-08:

οχι, δεν ξερω τι γινετε με αυτα. εγω θελω να μαθω αν μετα τα επαλ μπορω να σπουδασω...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,074 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 12:20, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από fia
τα ΤΕΙ δεν εγιναν ΕΠΑΛ?

Τα ΤΕΕ (Τεχνικά Λυκεια) έγιναν ΕΠΑΛ και όχι τα ΤΕΙ που αντίθετα, από ανώτερα έγιναν ανώτατα κι εξισώθηκαν με τα ΑΕΙ. Πλέον λέγονται ΑΤΕΙ.
Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά αν θυμάμαι καλά από ΕΠΑΛ (Τεχνικά-Επαγγελματικα Λυκεια) μπορείς να εισαχθείς σε ΑΤΕΙ με μία διαφορά. Στους 100 εισακτέους μόνο οι 10 μπορούν να είναι από ΕΠΑΛ γιατί οι άλλοι 90 είναι από Γενικά. Πολύ απλά σημαίνει οτι οι βάσεις των ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο ανεβασμένες. Ακόμη και ΑΤΕΙ με βάση 13-14 χιλιάδες για τα Γενικά μπορούν να φτάσουν τις 17 χιλιάδες για ΕΠΑΛ. Αυτά αν θυμάμαι καλά, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή που ξέρει από εισαγωγικές, πανεπιστήμια και τέτοια. Για εισαγωγή στα ΑΕΙ δεν ξέρω από ΕΠΑΛ, αν και δε νομίζω. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι ναι, μπορείς να σπουδάσεις μετά από το ΕΠΑΛ.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 12:58, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Τα ΤΕΕ (Τεχνικά Λυκεια) έγιναν ΕΠΑΛ και όχι τα ΤΕΙ που αντίθετα, από ανώτερα έγιναν ανώτατα κι εξισώθηκαν με τα ΑΕΙ. Πλέον λέγονται ΑΤΕΙ.
Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά αν θυμάμαι καλά από ΕΠΑΛ (Τεχνικά-Επαγγελματικα Λυκεια) μπορείς να εισαχθείς σε ΑΤΕΙ με μία διαφορά. Στους 100 εισακτέους μόνο οι 10 μπορούν να είναι από ΕΠΑΛ γιατί οι άλλοι 90 είναι από Γενικά. Πολύ απλά σημαίνει οτι οι βάσεις των ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο ανεβασμένες. Ακόμη και ΑΤΕΙ με βάση 13-14 χιλιάδες για τα Γενικά μπορούν να φτάσουν τις 17 χιλιάδες για ΕΠΑΛ. Αυτά αν θυμάμαι καλά, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή που ξέρει από εισαγωγικές, πανεπιστήμια και τέτοια. Για εισαγωγή στα ΑΕΙ δεν ξέρω από ΕΠΑΛ, αν και δε νομίζω. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι ναι, μπορείς να σπουδάσεις μετά από το ΕΠΑΛ.
Μηπως αυτο που λες ειναι το 10%? Αν ειναι αυτο τοτε εχει να κανει με το μηχανογραφικο και οχι με τα ΕΠΑΛ νομιζω.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 13:08, 04-05-08:

Ναι, υπάρχει κι άλλο 10% που έχει να κάνει με οσους συμπληρώνουν μηχανογραφικό για δεύτερη φορά, αλλά νομίζω υπάρχει και το 10% της αναλογίας των θέσεων από ΕΠΑΛ-Γενικά.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 13:16, 04-05-08:

Α.. δε ξερω, ελπιζω να το διευκρινησει καποιος!
Παράθεση

sophaki983 (Σοφία)

Φοιτητής

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H sophaki983 έγραψε: στις 13:28, 04-05-08:

προς fia : στο σχολείο σας δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος του ΣΕΠ...???????
ρώτα τον...... και αν δεν σε βοηθήσει ρώτα και άλλους μεγαλύτερους σου... καθηγητές του σχολείου καθηγητές του φροντηστηρίου μήπως ξέρουν αυτοί τίποτα.....!!!
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 14:07, 04-05-08:

Λοιπόν ακούστε: Τα ΤΕΕ μετονομάστηκαν σε ΕΠΑΛ, και τώρα γίνονται μερικά μαθήματα του Γενικού Λυκείου (πχ, Χημεία που δε διδάσκονταν παλαιότερα, τώρα διδάσκονται οι μαθητές της Α'). Τα ΕΠΑΛ ανήκουν στην μέση(2βάθμια) εκπαίδευση όπως και τα παλιά ΤΕΕ.

Τα ΤΕΙ μετονομάστηκαν σε ΑΤΕΙ και ανήκουν στη 3βάθμια εκπαίδευση όπως και παλιά... Στα ΑΤΕΙ μπαίνεις ΜΟΝΟ μετά από πανελλαδικές εξετάσεις και από Γενικά Λύκεια και από ΕΠΑΛ σε αντίθεση με τα ΑΕΙ που μπαίνεις ΜΟΝΟ από Γενικό Λϋκειο.

Οι μαθητές και των Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑΛ έχουν ίσες ευκαιρίες για να μπουν σε ΑΤΕΙ: μετάφραση--> Το 90% Είναι και από ΕΠΑΛ και Από Γενικό που έγραψαν εξετάσεις τη χρονικά που κατέθεσαν μηχανογραφικό. Το 10% είναι για αυτούς που έχουν ήδη δώσει και χωρίς να ξαναγράψουν εξετάσεις καταθέτουν μηχανογραφικό.

Παράθεση

fia

Μαθητής Α' λυκείου

H fia έγραψε: στις 15:59, 04-05-08:

εχουμε καθηγητη ΣΕΠ, ρωτησα και μου ειπαν οτι γινετε, αλλα ενα παιδι μου ειπε οτι δεν μπορω να σπουδασω μετα γιατι πρεπει να παω θεωρητικη κατευθηνση. σας ευχαριστω πολυ!!!:thanks:
Παράθεση

tirovlaxos (Μανώλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O tirovlaxos έγραψε: στις 22:14, 04-05-08:

και εγώ στο γυμνάσιο ήμουν πολύ μπερδεμένος με το τι θέλω να κάνω.. είχα και ηλίθια καθηγήτρια στο σεπ... ευτυχώς όμως ξεμπέρδεψα το νήμα μόνος!
Παράθεση

tfslover

Μαθητής Α' λυκείου

H tfslover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H tfslover έγραψε: στις 14:44, 06-05-08:

Βασικα δεν πας πανεπιστημιο...Αλλα υπαρχει ανωτερη σχολη μετα το ΕΠΑΛ.Μια φιλη μου τωρα 8α δωσει εξετασεις (για κατι παραπλησιο...οχι βοηθος βρεφονηπιοκομου)για να περασει σε ανωτερη σχολη απο Επαλ.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 14:46, 06-05-08:

Υπάρχει πρόσβαση στα ΤΕΙ που είναι πανεπιστήμια, αλλά με αρκετά ανεβασμένες βάσεις.
Παράθεση

fia

Μαθητής Α' λυκείου

H fia έγραψε: στις 20:06, 06-05-08:

εγω τι να κανω τωρα? δν ειμαι κ πολυ καλη μαθητρια...
Παράθεση

angel123456 (Μαριέλενα)

Φοιτητής

H Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H angel123456 έγραψε: στις 20:11, 06-05-08:

δεν πρεπει να σκεφτεσαι το αν εισαικαλη μαθητρια ή οχι!εξαλλου ολα αλλαζουν...μπορεις αν το θες να προσπαθησεις και να τα καταφερεις...αλλα κυριως εξαρταται απο το τι θες εσυ να κανεις.μν κοιταξεις που θα πανε οι φιλοι σου...φιλους θα κανεις!παντως στο ενιαιο δν ειναι δυσκολα τα πραγματα και δν το λεω επειδη ειμαι"καλη" αλλα επειδη κανω συγκριση!
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 20:32, 06-05-08:

Η αλήθεια ειναι οτι είσαι Γ' Γυμνασίου, οπότε αν στα βασικά μαθήματα κατεύθυνσης δεν βγαζεις τουλάχιστον 14-15, τότε πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά.
Παράθεση

angel123456 (Μαριέλενα)

Φοιτητής

H Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H angel123456 έγραψε: στις 20:40, 06-05-08:

μα ειναι νωρις να ξερει τι κατευθυνση θα ακολουθησει,εγω πιστευω πως πρεπει να παει ενιαιο και αν δν μπορει να τα καταφερει να αλλαξει...εξαλλου πολλες ειναι οι φορες που καλοι μαθητες πατωνουν στις εξετασεις ενω χειροτεροι γραφουν πολυ καλυτερα.
Παράθεση

Stelios3 (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Stelios3 έγραψε: στις 14:22, 07-05-08:

Και πλεον με τα ΕΠΑΛ μπορει να αλλαξει διχως να χασει χρονια!
Παράθεση

fia

Μαθητής Α' λυκείου

H fia έγραψε: στις 21:28, 07-05-08:

ειμαι μαθητρια του 16. και επειτηδες θα παω σε διαφορετικο σχολειο που θα πανε οι φιλες μου. ευχαριστω
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 22:16, 07-05-08:

Αυτό το κριτήριο επιλογής είναι το χειρότερο και το πιο αποτυχημένο. Αν είσαι μαθήτρια του 16 έχεις, με λίγη προσπάθεια, τις δυνατότητες να περάσεις τις Πανελλήνιες από Ενιαίο. Αν όμως θες να θυσιάσεις τη ζωή και τις δυνατότητές σου για 3 χρόνια χαβαλέ με τις φίλες σου, τότε ΟΚ. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα. Όσο πιο ψηλά μπορείς να φτάσεις, κάν'το. Αυτή η βλακεία που ακούω να λένε "Μην το λες, οι τεχνικοί και οι τειτζήδες μπορούν επίσης να πιάσουν την καλή." Ε, ωραία, αυτό ισχύει πραγματικά. Δε νομίζω όμως να σε χαλούσε ένα πανεπιστημιακό πτυχίο τη στιγμή που μπορείς να το πάρεις. Να μη μπορούσες να πω ΟΚ, αλλά με 16 και λίγη προσπάθεια νομίζω οτι μπορείς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Λέων Συγγ

Βρείτε παρόμοια