Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,989 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,283 μηνύματα σε 78,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 203 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Konstantina_Φ (Κωνσταντίνα)

Καθηγητής

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Konstantina_Φ έγραψε: στις 22:59, 21-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Να ρωτησω κατι.. Η φράση ''πλείω κτήματα'', εχουμε να το κλινουμε, και νομιζα οτι ήταν ρήμα αλλα στην μεταφραση μεταφραζεται ως ''ο έχων κτήματα'', και με μπερδεψε.. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι είναι το ''πλείω'' γραματικά και να μου πει πως κλίνεται?
Γειά σου! Λοιπόν, το "πλείω κτήματα' δε μεταφράζεται ως "ο έχων κτήματα" αλλά ως "περισσότερα κτήματα" . Το "έχων" στο αρχαίο κείμενο, μεταφράζεται ως "επειδή έχει" (αιτιολογική μετοχή). Δηλ. "έχων πλείω κτήματα"= επειδή έχει περισσότερα κτήματα. Τώρα, για τη γραμματική που λες, το "πλείω" είναι αιτιατική πληθυντικού ουδέτερου γένους του επιθέτου "το πολύ", και είναι σε συγκριτικό βαθμό (το πολύ-το πλέον-το πλείστο). Δε γνωρίζω αν έχετε κάνει τα παραθετικά ακόμα. Κλίνεται κατά το "βέλτιον'' (δες τη γραμματική σου, στα παραθετικά των επιθέτων). Ελπίζω να βοήθησα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 18:07, 22-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantina_Φ
Γειά σου! Λοιπόν, το "πλείω κτήματα' δε μεταφράζεται ως "ο έχων κτήματα" αλλά ως "περισσότερα κτήματα" . Το "έχων" στο αρχαίο κείμενο, μεταφράζεται ως "επειδή έχει" (αιτιολογική μετοχή). Δηλ. "έχων πλείω κτήματα"= επειδή έχει περισσότερα κτήματα. Τώρα, για τη γραμματική που λες, το "πλείω" είναι αιτιατική πληθυντικού ουδέτερου γένους του επιθέτου "το πολύ", και είναι σε συγκριτικό βαθμό (το πολύ-το πλέον-το πλείστο). Δε γνωρίζω αν έχετε κάνει τα παραθετικά ακόμα. Κλίνεται κατά το "βέλτιον'' (δες τη γραμματική σου, στα παραθετικά των επιθέτων). Ελπίζω να βοήθησα
Aα ναι σωστα, τωρα που το ειδα καλυτερα η μεταφραση ειναι ''επειδη εχει περισσοτερα αποκτηματα''... Μπερδευτηκα.. Ναι τα εχουμε κανει τα παραθετικα, καταλαβα... Ευχαριστωω
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Φοιτητής

H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 689 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε: στις 15:37, 11-11-13:

Λοιπόν γράψαμε διαγώνισμα και είχε μετάφραση το κείμενο της ενότητας 4/να αναγνωρίσουμε συντακτικά 6 λέξεις του κειμένου/μια ερώτηση σχετικά με το κείμενο(ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να είναι ευτυχισμένοι οι κάτοικοι μιας πόλης)/μια άσκηση για σχηματίσουμε ουσιαστικά από κάποια επίθετα/μια άσκηση με συνηρημένα ρήματα και μια άσκηση με παραθετικά(σε διάφορες πτώσεις )
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 18:27, 12-11-13:

Ερωτησουλα σαν ασχετη! Το ρημα οικω πως γινεται στον παρατατικο της ενεργητικης; μονο στο πρωτο προσωπο θελω! Ευχαριστω
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 18:35, 12-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Ερωτησουλα σαν ασχετη! Το ρημα οικω πως γινεται στον παρατατικο της ενεργητικης; μονο στο πρωτο προσωπο θελω! Ευχαριστω
ᾤκουν
ᾤκεις
ᾤκει
ᾠκοῦμεν
ᾠκεῖτε
ᾤκουν

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 18:37, 12-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
ᾤκουν
ᾤκεις
ᾤκει
ᾠκοῦμεν
ᾠκεῖτε
ᾤκουν

Awww dankeschön.
Πακιστανικα ειναι
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 18:38, 12-11-13:

Awww dankeschön.
Πακιστανικα ειναι
niente amore
α??
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 18:40, 12-11-13:

τα αρχαια...η μεγαλη μου αγαπη... εχουν μεγαλη ομοιοτητα με την πακιστανικη γλωσσα
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 18:41, 12-11-13:

τα αρχαια...η μεγαλη μου αγαπη... εχει μεγαλη ομοιοτητα με την πακιστανικη γλωσσα
Αα I see..
Πακιστανικα πακιστανικα, αλλα ειναι ωραια τα ατιμα οταν τα καταλαβαινεις..
Παράθεση

Γιωτα

Νεοφερμένος

H Γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Γιωτα έγραψε: στις 12:42, 15-09-19:

Γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Δυστυχώς εχουμε μια πολύ απαιτητική καθηγήτρια στα αρχαια και μας βαζει παρα πολλα καθηκοντα.Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι παρα πολλα αυτα αυτα που πρέπει να θυμομαστε. Κανενα tip για να θυμασαι τα αρχαια;
Παράθεση

Ιππολύτη

Φοιτητής

Ο Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 902 μηνύματα.

O Ιππολύτη έγραψε: στις 13:22, 15-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωτα
Γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Δυστυχώς εχουμε μια πολύ απαιτητική καθηγήτρια στα αρχαια και μας βαζει παρα πολλα καθηκοντα.Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι παρα πολλα αυτα αυτα που πρέπει να θυμομαστε. Κανενα tip για να θυμασαι τα αρχαια;

Γράψε πολλά παραδείγματα αφού τα μάθεις απ έξω. Το γράψιμο στα αρχαία είναι απαραίτητο για να μάθεις τόνους και πνεύματα.

Και μάθε παραδειγματα απο τύπους τραγουδιστά. Παρε δηλαδη ένα ουσιαστικό και καθώς το λες φτιάξε μια μελωδία στο μυαλό σου για να το συνδέσεις.

Το απ εξω στα αρχαία πάντως δεν το γλιτώνεις. Αλλά το ότι σας βάζει μεγάλο φόρτο η καθηγήτρια ίσως να είναι και καλό γιατί θα κάνεις επαναλήψεις! Όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο πιο εύκολα μαθαίνεις τα επόμενα.
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,074 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 13:30, 15-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωτα

ΕΥΤΥΧΩΣ έχετε μια πολύ απαιτητική καθηγήτρια!!! Λοιπόν η επεξεργασία των αρχαίων κειμένων, δεν γίνεται με παπαγαλία! Πρέπει να αφιερώσεις πολλές ώρες ώστε να τα κατανοήσεις και να τα αφομοιώσεις! Μόνο όταν οι γνώσεις σου φτάσουν σ΄ ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, θα αρχίσουν να σου λένε τα μυστικά τους! Οπότε ποιοτικό διάβασμα, γράψιμο και πάλι γράψιμο (μόνο όταν τα γράφεις θα τα θυμάσαι, με το να τα διαβάζεις απλά δεν κάνεις δουλειά) και πολλές πολλές επαναλήψεις!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 15-09-19 στις 13:33.
2
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Φοιτητής

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,040 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 13:34, 15-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ιππολύτη
Και μάθε παραδειγματα απο τύπους τραγουδιστά. Παρε δηλαδη ένα ουσιαστικό και καθώς το λες φτιάξε μια μελωδία στο μυαλό σου για να το συνδέσεις.
Παράθεση

sparaskeg (Παρασκευή)

Νεοφερμένος

H Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H sparaskeg έγραψε: στις 18:53, 15-09-19:

Γράψιμο! Και εγώ δεν ξέρω πόσα τετράδια τελείωσα για τα αρχαία. Αν δεν τα γράψεις πολλες φορές πχ ρήματα αντικαταστασεις ουσιαστικά κτλ δε γίνεται δουλειά. Σχετικά με το συντακτικό επίσης πολύ διάβασμα και επανάληψη συνέχεια. Αρχαια κείμενα και εξάσκηση. Συγκέντρωση και σκέψη για όσο χρειαστεί.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια