Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,992 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,315 μηνύματα σε 78,973 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 461 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Δανικά

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 14:19, 30-05-14:

Υπάρχουν θρεντ για όλες τις σκανδιναβικές γλώσσες (σουηδικά-νορβηγικά-ισλανδικά) εκτός από τα δανικά!Έτσι είπα να ξεκινήσω ένα!
Η Δανική γλώσσα (dansk) ανήκει στις βόρειες (αποκαλούμενες επίσης "σκανδιναβικές γλώσσες"), υποομάδα του γερμανικού κλάδου των ινδοευρωπαϊκών γλωσσών. Ομιλείται από 6 εκατ. ανθρώπους περίπου, κυρίως στη Δανία ανάμεσα στους οποίους περιλαμβάνονται 50.000 άτομα στα βόρεια τμήματα του Σλέσβιχ-Χολστάιν στη Γερμανία, όπου βρίσκεται υπό το καθεστώς μειονοτικής γλώσσας. Η Δανική γλώσσα έχει καθεστώς επίσημης γλώσσας σε σχολεία των πρώην δανικών αποικιών, της Γροιλανδίας και των νήσων Φερόες, που απολαμβάνουν πλέον καθεστώς σχετικής αυτονομίας. Στην Ισλανδία, που ήταν τμήμα της Δανίας έως το 1944, η Δανική γλώσσα είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα που διδάσκεται στα σχολεία.

Η γλώσσα άρχισε να προβάλλει από την αρχαία σκανδιναβική γλώσσα περίπου κατά τον 13ο αιώνα ξεχωρίζοντας από τις άλλες σκανδιναβικές εθνικές γλώσσες (πρώτη μετάφραση της Βίβλου το 1550) με τη διαμόρφωση διακριτής ορθογραφίας, διαφορετικής από εκείνη της Σουηδικής. Ωστόσο, η γραπτή μορφή της γλώσσας είναι ευκολότερα κατανοητή από τους Σουηδούς, παρά η προφορική εκφορά της. Η σύγχρονη Δανική χαρακτηρίζεται από μια έντονη ροπή ελάττωσης πολλών ήχων ιδιαίτερα δύσκολων να κατανοηθούν και να προφερθούν από αλλοδαπούς ομιλητές.
(wikipedia)

Phrases
hello Hej
bye bye
congratulations Tillykke
sorry ked
really virkelig
(mylanguages.org)

Και μία γεύση από Κοπεγχάγη...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Amagertorv-central-square-in-Copenhagen-Denmark.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  560,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  copenhagen_cnt_6nov09_istock_b.jpg
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  114,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Copenhagen-gen.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  74,4 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  copenhagen-denmark-16.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  162,5 KB  
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 16:28, 30-05-14:

Η Κοπεγχάγη είναι πολύ ωραία!! Μένουν εκεί κάποιοι συγγενείς και μας έχουν δείξει φωτογραφίες!
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 16:52, 30-05-14:

Πόσα χρόνια ζουν εκεί?Εσύ έχεις πάει ποτέ?
1
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 19:20, 30-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Πόσα χρόνια ζουν εκεί?Εσύ έχεις πάει ποτέ?
Όχι! Δεν έχω πάει ποτέ στο εξωτερικό! βασικά λίγους μήνες είναι εκεί! Η Θεία μου, είχε πάει και πιο παλιά!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 20:07, 30-05-14:

Η γλωσσα τους φημολογειται οτι ενω γραπτα κουτσοθυμιζει Γερμανικα εχει απιστευτα δυσκολη προφορα. Βεβαια σαν επισκεπτης δεν αντιμετωπιζεις το παραμικρο προβλημα καθως σχεδον ολοι μιλουν Αγγλικα και μερικοι και Γερμανικα. Τωρα αν καποιος θελει να ζησει φανταζομαι οτι θα του ειναι απαραιτητη και η τοπικη γλωσσα. Οσο για την Κοπεγχαγη, ωραιο αυτο το στυλ του Βορρα αλλα πολυ γκρι μου φανηκε. Τα αξιοθεατα δεν με ενθουσιασαν, ισως φταιει οτι ειχα παει Απριλιο, ειχε πολλη συνεφια και ψιλοβροχο...
1
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 12:33, 01-06-14:

Δανικα σκεφτομαι να τα ξεκινησω... Ειμαι αναμεσα σε αυτα και σε Σουηδικα... Εχω μια φιλη απο Δανια η οποια βεβαια ζει στην Γερμανια και ανεβαζει συνεχεια στιχακια και τετοια στην γλωσσα της...Η γραφη τους μου φαινεται ενδιαφερουσα οπως και η βαρια προφορα
1
1
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 14:12, 01-06-14:

Μαθε Ολλανδικα καλυτερα, πιο νορμαλ σε προφορα και τα εχουν μητρικη 20εκ ανθρωποι, οχι 5-6εκ οπως τα Δανικα...
1
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 14:49, 01-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Μαθε Ολλανδικα καλυτερα, πιο νορμαλ σε προφορα και τα εχουν μητρικη 20εκ ανθρωποι, οχι 5-6εκ οπως τα Δανικα...
Εκανα ολλανδικα πριν 2 χρονια. Μεσω της σχολης μου μπορω να κανω ειδικευση και στην ολλανδικη φιλολογια. Η προφορα τους εχει πολυ το χ.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε: στις 15:01, 01-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Εκανα ολλανδικα πριν 2 χρονια. Μεσω της σχολης μου μπορω να κανω ειδικευση και στην ολλανδικη φιλολογια. Η προφορα τους εχει πολυ το χ.
Ναι αν δεν διαβαζαν ολα τα g σαν χ θα εμοιαζαν και οταν τα ακους με Γερμανικα
1
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 15:03, 01-06-14:

^so ist es!
Δανικα ή Σουηδικα; περα απο το ποσοι μιλουν την καθεμια... Ποσως με ενδιαφερει...
Παράθεση

Tróndur í Gøtu (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Tróndur í Gøtu έγραψε: στις 15:17, 01-06-14:

Αν συνυπολογίσουμε ότι Δανικά,Νορβηγικά,Σουηδικά με λίγη καλή θέληση είναι αμοιβαία κατανοητά τότε γνωρίζοντας μια εξ αυτών μπορείς να συνεννοηθείς με περισσότερους από 19 εκατομμύρια ανθρώπους
Προσωπικά,πριν το Borgen θεωρούσα τα Δανικά άσχημη γλώσσα αλλά πλέον με έχει γοητεύσει η (τουλάχιστον) περίεργη προφορά τους.
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 08:29, 02-06-14:

^so ist es!
Δανικα ή Σουηδικα; περα απο το ποσοι μιλουν την καθεμια... Ποσως με ενδιαφερει...
Εγώ και η Ντόιτς είμαστε υπεράνω χρησιμότητας!Για παράδειγμα εγώ,μαθαίνω μία γλώσσα που είναι μητρική για 300.000 άτομα εκ των οποίων οι 260.000 βρίσκονται στην Ισλανδία!ναι ναι ισλανδικά μαθαίνω! Η προφορά τους δεν είναι ιδιαίτερα βαριά (αν συγκρίνεις με γερμανικά,μπορεί να θεωρηθεί και "ελαφριά" η προφορά τους!(εκτός κι αν πας να ακούσεις κανέναν παππού που μένει στην μέση του νησιού,πάνω στα βουνά και στους παγετώνες!(εκείνοι ναι μιλάνε πολύ βαριά) αλλά στο Reykjavik εύκολα συννενοείσαι!
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 11:33, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Εγώ και η Ντόιτς είμαστε υπεράνω χρησιμότητας!Για παράδειγμα εγώ,μαθαίνω μία γλώσσα που είναι μητρική για 300.000 άτομα εκ των οποίων οι 260.000 βρίσκονται στην Ισλανδία!ναι ναι ισλανδικά μαθαίνω! Η προφορά τους δεν είναι ιδιαίτερα βαριά (αν συγκρίνεις με γερμανικά,μπορεί να θεωρηθεί και "ελαφριά" η προφορά τους!(εκτός κι αν πας να ακούσεις κανέναν παππού που μένει στην μέση του νησιού,πάνω στα βουνά και στους παγετώνες!(εκείνοι ναι μιλάνε πολύ βαριά) αλλά στο Reykjavik εύκολα συννενοείσαι!
Ειχα την εντυπωση οτι τα Ισλανδικα ειναι πολυ βαρια
Λατρευω την βαρια προφορα γι αυτο το σκεφτομαι για Δανικα
1
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 08:10, 04-06-14:

Ειχα την εντυπωση οτι τα Ισλανδικα ειναι πολυ βαρια
Λατρευω την βαρια προφορα γι αυτο το σκεφτομαι για Δανικα
Δεν θα το έλεγα!Έχουν πολύ στην ομιλία τους το θ και το δ!Υπάρχει κανένας στο σαιτ που να ξέρει δανικά?
Παράθεση

Orient. (Όρι)

Φοιτητής

H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε: στις 02:15, 15-07-15:

Προσπαθώ να μάθω μέσω duolingo και η προφορά με δυσκολεύει πάρα πολύ.

Αλλά τα αγαπώ τα Δανικά
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    bigxefteri