Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Απλά μια παρατήρηση προς τους νεότερους του forum
χωρίς να ξέρει κανείς το ψυχοσωματικό προφίλ του κάθε ανθρώπου,το περιβάλλον του,καταστάσεις κ.λπ
είνα απο παρακινδυνευμένο ως ανεύθυνο να είμαστε αφοριστικοί μαζί του,έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να καταφεύγουμε σε εύκολες κρίσεις ακόμα και αν έχουμε όλα τα δεδομένα,πόσο μάλλον εδώ μέσα,πίσω από την ευκολία και την αμεσότητα της ανωνυμίας.
Δεν είναι reality η ζωή παιδιά.
Και εξάλλου δεν ξέρουμε πως θα πάρει το άλλο άτομο τα λόγια μας.Συνεπώς αυτοσυγκράτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά μια παρατήρηση προς τους νεότερους του forum
χωρίς να ξέρει κανείς το ψυχοσωματικό προφίλ του κάθε ανθρώπου,το περιβάλλον του,καταστάσεις κ.λπ
είνα απο παρακινδυνευμένο ως ανεύθυνο να είμαστε αφοριστικοί μαζί του,έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να καταφεύγουμε σε εύκολες κρίσεις ακόμα και αν έχουμε όλα τα δεδομένα,πόσο μάλλον εδώ μέσα,πίσω από την ευκολία και την αμεσότητα της ανωνυμίας.
Δεν είναι reality η ζωή παιδιά.
Και εξάλλου δεν ξέρουμε πως θα πάρει το άλλο άτομο τα λόγια μας.Συνεπώς αυτοσυγκράτηση.

΄Εχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ μου! Κι εγώ το τράβηξα λίγο και δεν έπρεπε! Αυτό όμως που θεωρώ λάθος της κοπελιάς είναι η αποτίμηση της κατάστασης.΄Οταν προχωράμε τη ζωή μας και αναλύουμε ένα γεγονός του παρελθόντος, καλό είναι να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους θέση. Αυτό μας βοηθάει να εντοπίσουμε τα λάθη μας και να φροντίσουμε να μην τα επαναλάβουμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι δυνατόν να πείθει τον εαυτό της ότι τα έκανε όλα σωστά και το μόνο που έφταιγε για την αποτυχία της ήταν το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Φροντιστήριο αλλα με λίγα ατομα σε καθε ταξη. Γ λυκειου πηγα στον Μπαχαρακη και ημασταν 10 ατομα στην ταξη. Δουλεια δε γινοταν, αδιαφοροι καθηγητες, χαλια σημειωσεις. Οι περισσοτεροι στο φροντιστηριο πατωσαμε. Και οταν με πηραν τηλεφωνο για να δουν πως εγραψα:
-Καλημερα Σταυρο, πως τα πηγες με τα αποτελεσματα;
-Δε τα πηγα καλα, 12,800 εγραψα.
-Αμαν κι εσυ, γιατι ετσι χαλια; (Κρατηθηκα να μη τους βρισω)
-Ε τι να κανουμε, δε πειραζει. Θα ξαναδωσω του χρονου.
-Αληθεια; Αντε περνα απ' το φροντιστηριο να τα πουμε.

Προφανως και δεν ξαναπατησα. Την επομενη χρονια ξαναδινω πανελλαδικες. Παω στο Ελιξ (Οσοι ειναι απο Θεσσαλονικη θα το ξερουμ σιγουρα). Φοβερο φροντιστηριο, οι καθηγητες ενδιαφερονταν πραγματικα για εμας. Θυμαμαι ενα παιδι ειχε σπασει το ποδι του απο ενα αλλο τμημα και οι καθηγητες πηγαιναν σπιτι του να του κανουν ιδιαιτερα για εκεινο το μηνα, χωρις παραπανω χρηματα, για να μη μεινει πισω στην υλη. Αυτο θα πει ενδιαφερον. Οι σημειωσεις αψογες. Στο τμημα ημασταν 5 ατομα και γινοταν καλυτερη δουλεια και ολοι περασαμε εκει που θελαμε. Το ιδιο διαβασμα εριξα και τις 2 χρονιες που εδωσα, το φροντιστηριο ομως κανει τη διαφορα στην ποιοτητα των σημειωσεων. (Οπως καταλαβατε, μιλαω για θεωρητικα μαθηματα)
Συνεπως, ναι στο φροντιστηριο αρκει να ειναι λιγα ατομα σε καθε τμημα, να εχει επιτυχιες καθε χρονο και να ενδιαφερονται πραγματικα για τους μαθητες.
Ιδιαιτερα δε θα προτεινα απο αγγελια στον δρομο, αλλα μονο με καποιον καθηγητη που τον εχει δοκιμασει καποιος αλλος και εχει επιτυχιες. Φετος εγω θα παρω πτυχιο φιλολογιας, δεν ειμαι ετοιμος να διδαξω και γι' αυτο δε προκειται να με παρουν σε κανενα φροντιστηριο. Ιδιαιτερα ομως μπορω να βρω. Αυτο σημαινει οτι στο φροντιστηριο (τις περισσοτερες φορες) προσλαμβανουν καθηγητες με εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά πόσο έγραψες την δεύτερη χρονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Απλά μια παρατήρηση προς τους νεότερους του forum
χωρίς να ξέρει κανείς το ψυχοσωματικό προφίλ του κάθε ανθρώπου,το περιβάλλον του,καταστάσεις κ.λπ
είνα απο παρακινδυνευμένο ως ανεύθυνο να είμαστε αφοριστικοί μαζί του,έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να καταφεύγουμε σε εύκολες κρίσεις ακόμα και αν έχουμε όλα τα δεδομένα,πόσο μάλλον εδώ μέσα,πίσω από την ευκολία και την αμεσότητα της ανωνυμίας.
Δεν είναι reality η ζωή παιδιά.
Και εξάλλου δεν ξέρουμε πως θα πάρει το άλλο άτομο τα λόγια μας.Συνεπώς αυτοσυγκράτηση.
Σε ευχαριστω πολυ για αυτο..με κάλυψες πληρως..δεν ξερουν για εμενα την ψυχολογια μου και τι συμβαινει στην ζωη μου...εγω φυσικα εδω δεν τα ειπα ολα,αλλα ειπα τα απολυτως απαραιτητα..δεν ξερουν πως ειναι να παλευεις μς καταθληψη μεσα σε πανελληνιες παραμονο να με κρινουν και να με θεωρουν αχρηστη και ανώριμη.Οπως ειπα και στην αρχη εδω ηρθα για υποστηρηξη και οχι για να με κατηγορουν ουτε εμενα ουτε το φροντ.Το να κατηγορεις ειναι οτι πιο ευκολο.Εγω μεν κατηγορω το φροντ και εσεις με την σειρα σας κατηγορειτε εμενα....εγω για βοηθεια ηρθα εδω.Σας ευχαριστω για την ''βοηθεια'' σας.Δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι να προσπαθειτε να σταθειτε στο υψος σας και εγω αυτο προσπαθω να κανω τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για αυτο..με κάλυψες πληρως..δεν ξερουν για εμενα την ψυχολογια μου και τι συμβαινει στην ζωη μου...εγω φυσικα εδω δεν τα ειπα ολα,αλλα ειπα τα απολυτως απαραιτητα..δεν ξερουν πως ειναι να παλευεις μς καταθληψη μεσα σε πανελληνιες παραμονο να με κρινουν και να με θεωρουν αχρηστη και ανώριμη.Οπως ειπα και στην αρχη εδω ηρθα για υποστηρηξη και οχι για να με κατηγορουν ουτε εμενα ουτε το φροντ.Το να κατηγορεις ειναι οτι πιο ευκολο.Εγω μεν κατηγορω το φροντ και εσεις με την σειρα σας κατηγορειτε εμενα....εγω για βοηθεια ηρθα εδω.Σας ευχαριστω για την ''βοηθεια'' σας.Δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι να προσπαθειτε να σταθειτε στο υψος σας και εγω αυτο προσπαθω να κανω τωρα!

Η βοηθεια που ζήτησες ποια ειναι; Η αληθεια ειναι οτι σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το φροντιστήριο σου εκανε ΑΠΑΙΣΙΑ δουλεια και τετοιο φροντιστήριο θα έκλεινε γρηγορα σε μεγάλες πόλεις. Γιατι ομως συνεχίσεις να πηγαίνεις οταν έβλεπες οτι δεν σου χορηγείται η απαιτούμενη προσοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Γλώσσα αν είναι δυνατόν ιδιαίτερα και δη με καθηγητή που έχει βαθμολογήσει στις πανελλαδικές.Στα υπόλοιπα φροντιστήριο ή τίποτα(καλύτερα-περισσοτερος χρόνος για διάβασμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NedStark

Νεοφερμένος

Ο NedStark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι παίζει με αυτά γιατί φέτος θα ξεκινήσω για πρώτη χρονιά. Αλλά καθηγητές από ιδιαίτερα που ξέρω βάζουν πχ 2 παιδιά μαζί και τους βγαίνει πιο φθηνό. Σκεφτόμουν να το κάνω κι εγώ έτσι. Πιστεύετε ότι αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι παίζει με αυτά γιατί φέτος θα ξεκινήσω για πρώτη χρονιά. Αλλά καθηγητές από ιδιαίτερα που ξέρω βάζουν πχ 2 παιδιά μαζί και τους βγαίνει πιο φθηνό. Σκεφτόμουν να το κάνω κι εγώ έτσι. Πιστεύετε ότι αξίζει;

Το έκανα στη φυσική σε όλη την Β' και Γ' λυκείου και πράγματι αξίζει αρκεί να είστε ήδη στο ίδιο περίπου επίπεδο όταν ξεκινάτε αλλά και στη συνέχεια. Δύο άλλοι γνωστοί μου που το δοκίμασαν, τελικά αναγκάστηκαν να χωριστούν διότι ο ένας ήταν του 18 και ο άλλος του 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πάντως τα παιδιά της ηλικίας μου ή λιγο μεγαλύτερα,σε φροντιστήριο πηγαίνουν.Δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Λέω να κάνω έκθεση μαζί με ένα άλλο κορίτσι. Είμαστε και οι δύο σε πολύ καλό επίπεδο. Πιστεύετε 60 ευρώ το μήνα για 6 ώρες το μήνα είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Λέω να κάνω έκθεση μαζί με ένα άλλο κορίτσι. Είμαστε και οι δύο σε πολύ καλό επίπεδο. Πιστεύετε 60 ευρώ το μήνα για 6 ώρες το μήνα είναι καλά;
Καλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Ναι, είναι από τις καλύτερες στην περιοχή μου. Είναι και υποδιευθύντρια στο σχολείο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mv.65

Νεοφερμένος

Η Mv.65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία θα έλεγα φροντιστήριο... Αρκεί βέβαια το φροντιστήριο να είναι καλό και το τμήμα να είναι ολιγομελές (δηλαδή κάτω από 5 άτομα). Δοκίμασα να κάνω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα στην Φυσική - γιατί ήμουν πιο "αδύναμη" ωστόσο δεν βοήθησε όσο θα περίμενα. Μου φαίνεται πως τα ιδιαίτερα είναι χάσιμο χρημάτων -ιδίως σε μεγαλύτερες τάξεις Λυκείου-. Θα συνιστούσα κάποια ιδιαίτερα μαθήματα που και που όταν νιώθεις πως έχεις κάποια κενά σε ένα μάθημα. Αν όμως προκύπτουν απλά απορίες σε ασκήσεις, θεωρία κλπ. καλό είναι να απευθυνθείς σε έναν καθηγητή από το φροντιστήριο και να μην πληρώσεις καθηγητή για ιδιαίτερα. Επίσης, καλό είναι το φροντιστήριο να διαθέτει καθημερινά διαθέσιμες ώρες ιδιαίτερων μαθημάτων (π.χ. το φροντιστήριο που πάω έχει αυτήν την δυνατότητα) όπου ο μαθητής όποτε έχει κάποιες απορίες μπορεί να καθίσει με έναν καθηγητή και να του τις εξηγήσει. Αν πάλι το φροντιστήριο σου δεν έχει αυτήν την δυνατότητα, νιώσε άνετα να ρωτήσεις σε ένα διάλειμμα τον καθηγητή σου για αυτήν την απορία. Όπως είπα προηγουμένως, αν αυτές οι απορίες δεν παραμείνουν απλά "απορίες" αλλά γίνουν "κενά" κάποιες επιπλέον ώρες ιδιαίτερων μαθημάτων στο σπίτι είναι απαραίτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όπως μαρτυρά και ο τίτλος του θέματος βρίσκομαι σε διλημμα για το αν θα επιλέξω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για τη φετινή σχολική χρονιά. Φέτος λοιπόν θα φοίτησω στην β λυκειου και θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών, έχοντας ως απώτερο στόχο μου να περάσω του χρόνου στη Νομική. Αγαπώ τα αρχαία, ιδιαίτερα το συντακτικό και στην α λυκείου έκανα ιδιαίτερα στην έκθεση (2 ώρες την εβδομάδα) και έκανα επίσης γύρω στις 10 ώρες συνολικά αρχαία 1 μήνα περίπου πριν από έναν διαγωνισμό αρχαιων στον οποί ο συμμετείχα επιτυχώς, κατακτώντας την 1η θέση. Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω αναλυτικά για το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα , ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή, εκφράζοντας την άποψη σας επί του θέματος:)

Φροντιστήριο: Αρχικά να σας πω ότι στο παρελθόν δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (μόνο στα αγγλικά για 2 χρόνια στο δημοτικό αλλά μετά έκανα ιδιαίτερα)
Φέτος μετά τις εξετασεις της α λυκείου έδωσα εξετασεις που διεξήγαγε ένα φροντιστήριο φημισμενο στον κλάδο του και κέρδισα έκπτωση στα δίδακτρα. Κλείσαμε ραντεβού με την μητέρα μου για να ενημερωθούμε για το πρόγραμμα σπουδών, το οποίο περιλαμβάνει εβδομαδιαίως από τις 27 Αυγούστου: 4 ώρες αρχαία ( 2 ώρες άγνωστο, 1 ώρα γραμματική και 1 ώρα συντακτικό), 2 ώρες Λατινικά γ λυκείου και 2 ώρες Έκθεση. Επίσης από τον Ιανουάριο προτείνεται να συμμετέχω σε μαθήματα Ιστορίας (1 ώρα την εβδομάδα) και Γνωστό γ λυκείου ( επίσης 1 ώρα)
Το εν λόγω φροντιστήριο παρέχει δωρεάν στους μαθητές του τα βοηθήματα του εκδοτικού του οίκου ( τα οποία συνολικά θεωρώ ότι αξίζουν γύρω στα 250 ευρώ) , ενώ στην τιμή περιλαμβάνονται και διαγωνίσματα του οεφε, αλλά και κανονικά διαγωνίσματα κάθε 2 Κυριακές περίπου. Μάλιστα υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικών τεστ (επιπλέον από τα διαγωνίσματα) αλλά και τεστ στα πλαίσια του μαθήματος. Στο φυλλάδιο το διαφημιστικό διάβασα ότι παρέχονται και δωρεάν ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας στα μαθήματα αυτά αλλά και δωρεάν διαγωνίσματα σε όλα τα μαθήματα της εκάστοτε τάξης ανεξάρτητα από το εάν τα κάνει στο φροντ ( πχ άλγεβρα β λυκειου ).Αυτα όσον αφορά τις παροχές τους. Τα ζητήματα που με απασχολούν ωστόσο είναι: 1) η απόσταση, καθώς το φροντ βρίσκεται μακριά ( μιση ώρα με το αμάξι και 3 τέταρτα με το αστικό) .Οι ώρες κατανέμονται σε 2 τετραωρα την εβδομάδα. 2) Η μη ευελιξία να αλλάζω ώρα και μερα στο μάθημα όπως γίνεται στα ιδιαίτερα. Ειδικά λόγω διαγωνισματων στο σχολείο κτλ 3) Η καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα μου έλεγε και τιπς, μου έδινε έξτρα φωτοτυπίες και μου έβαζε ΠΟΛΛΆ για το σπίτι.Εννοω ότι για την επόμενη φορά στα αρχαία για τον διαγωνισμό μου έβαζε 15 σελίδες μπρος πίσω ασκήσεις και κάναμε και κάτι σαν άγνωστο (Μου έδινε κείμενα και έκανα μετάφραση, χωρίς όμως να επιμένουμε στη φόρμα και τους κανόνες που έχω ακούσει ότι έχει το άγνωστο , τη μεθοδολογία βασικά) Θα σας πω στη συνέχεια για τα ιδιαίτερα ;) Επιστρέφοντας στο θέμα του φροντ, μας είπε ο υπεύθυνος ότι τα τμήματα είναι ανάλογα με τις επιδόσεις, γεγονός που μου άρεσε δεδομένου ότι λειτουργώ καλύτερα ( νομίζω) όταν υπάρχει ανταγωνισμός.Στον αντίποδα φοβάμαι ότι δεν θα δίνεται τόση σημασία στον κάθε μαθητή, όπως στο ιδιαίτερο. Η συνολική τιμή ( μαζί με την προετοιμασία γ λυκείου μετά τον Ιανουάριο) είναι 1300 ευρώ το χρόνο (μαζί με την έκπτωση που κέρδισα). Σαν τιμή ( δεν γνωρίζω κι ολας ) νομίζω ότι είναι καλή (βασικά πείτε μου αν γνωρίζετε)

Ιδιαίτερα: Όπως σας είπα στην αρχή, ξεκίνησα τον Οκτώβρη της ά λυκείου έκθεση με μια καθηγήτρια που μου συνέστησε μια συμμαθήτρια μου.Στην έκθεση κάναμε από ένα βοήθημα της Ελληνεκδοτικης και είχα κάθε εβδομαδα το κριτήριο τπτ βιβλίου για την επόμενη φορά. Μου διόρθωνε τα κριτήρια και συζητούσαμε κι ολας τα λάθη μου ,μου έδινε συμβουλές και επιπλέον μου έδινε φωτοτυπίες από τον Πειστικο λόγο κάποιες φορές, όχι πάντα, ενώ πριν από κάθε συνέδριο στο οποίο συμμετείχα και για το οποί ο πρπετοιμαζομουν μου έδινε πάλι φωτοτυπίες από βοηθήματα και από το ίντερνετ και με βοηθούσε( πχ και για τη Βουλή των Εφήβων μου έδωσε υλικό για την έκθεση, την έλεγξε και γενικότερα μου παρείχε έξτρα υλικό Σε κάθε περίσταση)Αυτό φοβάμαι ότι δεν θα το βρω στο φροντιστήριο και αμφιβάλλω για το εάν θα έχω έκθεση πάντα για την επόμενη φορά. Το ίδιο ισχύει και για τον διαγωνισμό των αρχαιων , ο οποίος είχε συγκεκριμένου τύπου θέματα, οπότε με εξοικείωσε με αυτά, με αποτέλεσμα να είμαι πλήρως έτοιμη. Στα ιδιαίτερα όπως είναι φυσικό θα κάνω λιγότερες ώρες Δηλαδή: 2 ώρες Αρχαία άγνωστο ( στη συνέχεια 3 αλλά θα ξεκινήσω με 2), 2 ώρες Έκθεση και 1 ώρα λατινικά. Εχω ενδοιασμους για τα παρακατω : 1) δεν θα γραφω διαγωνισματα στο μαθημα , παραμονο για το σπίτι τεστ και πολλές ασκήσεις, αλλά όχι σε συνθήκες εξετάσεων ( ταξη, χρόνος κτλ) 2) Στην α λυκείου κάποιες φορές επαναπαυομουν και λόγω των αυξημένων σχολικών υποχρεώσεων άφηνα λίγες ασκήσεις,αφού θα αντιμετωπιζομουν με επιείκεια 3) Δεν θα ξέρω τι κάνουν οι άλλοι στο φροντ και δεν ξέρω ακριβώς το "πρόγραμμα " όσον αφορά την κατανομή της ύλης από την καθηγήτρια, κάτι που γνωρίζω για το φροντ
Πάντως αν κάνω ιδιαίτερα , αφού κάνω μια πολύ καλή επανάληψη γραμματική και συντακτικό τις επόμενες 2 εβδομάδες, θα της τηλεφωνήσωκατα τις 10 Αυγούστου για να ξεκινήσουμε με το άγνωστο που έχω ακούσει ότι είναι απαιτητικό .Ακόμη, επειδή ξέρω πως δουλεύει η καθηγήτρια, είναι σίγουρο ότι θα με βάλει από νωρίς στα βαθειά ( ανάλυση μετοχών σε δευτερουσες ) γιατί και πέρυσι κανανε κάποια φαινόμενα που δεν ήταν στην ύλη της Α. Φοβάμαι ότι στο φροντιστήριο θα αργήσω να τα κάνω αυτά και δεν θα είμαι τόσο μπροστά στην ύλη. Η καθηγήτρια αυτή παίρνει 10 ευρώ την ώρα και δεν επικοινώνησα μαζί της ακόμη για τα μαθήματα και γενικά ποιο θα είναι το πρόγραμμα σπουδών της, γιατί είναι 21 Ιουλίου και δεν ήθελα να την ενοχλήσω:ρ

Αυτααα πάνω κάτω ( ξέρω σας έπρηξα και τελικά αυτό το κείμενο βγήκε μακρύναρι) Αν έχετε κάποια απορία πείτε μου και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα θα ήταν πολύ διαφωτιστική:)))Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όπως μαρτυρά και ο τίτλος του θέματος βρίσκομαι σε διλημμα για το αν θα επιλέξω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για τη φετινή σχολική χρονιά. Φέτος λοιπόν θα φοίτησω στην β λυκειου και θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών, έχοντας ως απώτερο στόχο μου να περάσω του χρόνου στη Νομική. Αγαπώ τα αρχαία, ιδιαίτερα το συντακτικό και στην α λυκείου έκανα ιδιαίτερα στην έκθεση (2 ώρες την εβδομάδα) και έκανα επίσης γύρω στις 10 ώρες συνολικά αρχαία 1 μήνα περίπου πριν από έναν διαγωνισμό αρχαιων στον οποί ο συμμετείχα επιτυχώς, κατακτώντας την 1η θέση. Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω αναλυτικά για το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα , ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή, εκφράζοντας την άποψη σας επί του θέματος:)

Φροντιστήριο: Αρχικά να σας πω ότι στο παρελθόν δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (μόνο στα αγγλικά για 2 χρόνια στο δημοτικό αλλά μετά έκανα ιδιαίτερα)
Φέτος μετά τις εξετασεις της α λυκείου έδωσα εξετασεις που διεξήγαγε ένα φροντιστήριο φημισμενο στον κλάδο του και κέρδισα έκπτωση στα δίδακτρα. Κλείσαμε ραντεβού με την μητέρα μου για να ενημερωθούμε για το πρόγραμμα σπουδών, το οποίο περιλαμβάνει εβδομαδιαίως από τις 27 Αυγούστου: 4 ώρες αρχαία ( 2 ώρες άγνωστο, 1 ώρα γραμματική και 1 ώρα συντακτικό), 2 ώρες Λατινικά γ λυκείου και 2 ώρες Έκθεση. Επίσης από τον Ιανουάριο προτείνεται να συμμετέχω σε μαθήματα Ιστορίας (1 ώρα την εβδομάδα) και Γνωστό γ λυκείου ( επίσης 1 ώρα)
Το εν λόγω φροντιστήριο παρέχει δωρεάν στους μαθητές του τα βοηθήματα του εκδοτικού του οίκου ( τα οποία συνολικά θεωρώ ότι αξίζουν γύρω στα 250 ευρώ) , ενώ στην τιμή περιλαμβάνονται και διαγωνίσματα του οεφε, αλλά και κανονικά διαγωνίσματα κάθε 2 Κυριακές περίπου. Μάλιστα υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικών τεστ (επιπλέον από τα διαγωνίσματα) αλλά και τεστ στα πλαίσια του μαθήματος. Στο φυλλάδιο το διαφημιστικό διάβασα ότι παρέχονται και δωρεάν ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας στα μαθήματα αυτά αλλά και δωρεάν διαγωνίσματα σε όλα τα μαθήματα της εκάστοτε τάξης ανεξάρτητα από το εάν τα κάνει στο φροντ ( πχ άλγεβρα β λυκειου ).Αυτα όσον αφορά τις παροχές τους. Τα ζητήματα που με απασχολούν ωστόσο είναι: 1) η απόσταση, καθώς το φροντ βρίσκεται μακριά ( μιση ώρα με το αμάξι και 3 τέταρτα με το αστικό) .Οι ώρες κατανέμονται σε 2 τετραωρα την εβδομάδα. 2) Η μη ευελιξία να αλλάζω ώρα και μερα στο μάθημα όπως γίνεται στα ιδιαίτερα. Ειδικά λόγω διαγωνισματων στο σχολείο κτλ 3) Η καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα μου έλεγε και τιπς, μου έδινε έξτρα φωτοτυπίες και μου έβαζε ΠΟΛΛΆ για το σπίτι.Εννοω ότι για την επόμενη φορά στα αρχαία για τον διαγωνισμό μου έβαζε 15 σελίδες μπρος πίσω ασκήσεις και κάναμε και κάτι σαν άγνωστο (Μου έδινε κείμενα και έκανα μετάφραση, χωρίς όμως να επιμένουμε στη φόρμα και τους κανόνες που έχω ακούσει ότι έχει το άγνωστο , τη μεθοδολογία βασικά) Θα σας πω στη συνέχεια για τα ιδιαίτερα ;) Επιστρέφοντας στο θέμα του φροντ, μας είπε ο υπεύθυνος ότι τα τμήματα είναι ανάλογα με τις επιδόσεις, γεγονός που μου άρεσε δεδομένου ότι λειτουργώ καλύτερα ( νομίζω) όταν υπάρχει ανταγωνισμός.Στον αντίποδα φοβάμαι ότι δεν θα δίνεται τόση σημασία στον κάθε μαθητή, όπως στο ιδιαίτερο. Η συνολική τιμή ( μαζί με την προετοιμασία γ λυκείου μετά τον Ιανουάριο) είναι 1300 ευρώ το χρόνο (μαζί με την έκπτωση που κέρδισα). Σαν τιμή ( δεν γνωρίζω κι ολας ) νομίζω ότι είναι καλή (βασικά πείτε μου αν γνωρίζετε)

Ιδιαίτερα: Όπως σας είπα στην αρχή, ξεκίνησα τον Οκτώβρη της ά λυκείου έκθεση με μια καθηγήτρια που μου συνέστησε μια συμμαθήτρια μου.Στην έκθεση κάναμε από ένα βοήθημα της Ελληνεκδοτικης και είχα κάθε εβδομαδα το κριτήριο τπτ βιβλίου για την επόμενη φορά. Μου διόρθωνε τα κριτήρια και συζητούσαμε κι ολας τα λάθη μου ,μου έδινε συμβουλές και επιπλέον μου έδινε φωτοτυπίες από τον Πειστικο λόγο κάποιες φορές, όχι πάντα, ενώ πριν από κάθε συνέδριο στο οποίο συμμετείχα και για το οποί ο πρπετοιμαζομουν μου έδινε πάλι φωτοτυπίες από βοηθήματα και από το ίντερνετ και με βοηθούσε( πχ και για τη Βουλή των Εφήβων μου έδωσε υλικό για την έκθεση, την έλεγξε και γενικότερα μου παρείχε έξτρα υλικό Σε κάθε περίσταση)Αυτό φοβάμαι ότι δεν θα το βρω στο φροντιστήριο και αμφιβάλλω για το εάν θα έχω έκθεση πάντα για την επόμενη φορά. Το ίδιο ισχύει και για τον διαγωνισμό των αρχαιων , ο οποίος είχε συγκεκριμένου τύπου θέματα, οπότε με εξοικείωσε με αυτά, με αποτέλεσμα να είμαι πλήρως έτοιμη. Στα ιδιαίτερα όπως είναι φυσικό θα κάνω λιγότερες ώρες Δηλαδή: 2 ώρες Αρχαία άγνωστο ( στη συνέχεια 3 αλλά θα ξεκινήσω με 2), 2 ώρες Έκθεση και 1 ώρα λατινικά. Εχω ενδοιασμους για τα παρακατω : 1) δεν θα γραφω διαγωνισματα στο μαθημα , παραμονο για το σπίτι τεστ και πολλές ασκήσεις, αλλά όχι σε συνθήκες εξετάσεων ( ταξη, χρόνος κτλ) 2) Στην α λυκείου κάποιες φορές επαναπαυομουν και λόγω των αυξημένων σχολικών υποχρεώσεων άφηνα λίγες ασκήσεις,αφού θα αντιμετωπιζομουν με επιείκεια 3) Δεν θα ξέρω τι κάνουν οι άλλοι στο φροντ και δεν ξέρω ακριβώς το "πρόγραμμα " όσον αφορά την κατανομή της ύλης από την καθηγήτρια, κάτι που γνωρίζω για το φροντ
Πάντως αν κάνω ιδιαίτερα , αφού κάνω μια πολύ καλή επανάληψη γραμματική και συντακτικό τις επόμενες 2 εβδομάδες, θα της τηλεφωνήσωκατα τις 10 Αυγούστου για να ξεκινήσουμε με το άγνωστο που έχω ακούσει ότι είναι απαιτητικό .Ακόμη, επειδή ξέρω πως δουλεύει η καθηγήτρια, είναι σίγουρο ότι θα με βάλει από νωρίς στα βαθειά ( ανάλυση μετοχών σε δευτερουσες ) γιατί και πέρυσι κανανε κάποια φαινόμενα που δεν ήταν στην ύλη της Α. Φοβάμαι ότι στο φροντιστήριο θα αργήσω να τα κάνω αυτά και δεν θα είμαι τόσο μπροστά στην ύλη. Η καθηγήτρια αυτή παίρνει 10 ευρώ την ώρα και δεν επικοινώνησα μαζί της ακόμη για τα μαθήματα και γενικά ποιο θα είναι το πρόγραμμα σπουδών της, γιατί είναι 21 Ιουλίου και δεν ήθελα να την ενοχλήσω:ρ

Αυτααα πάνω κάτω ( ξέρω σας έπρηξα και τελικά αυτό το κείμενο βγήκε μακρύναρι) Αν έχετε κάποια απορία πείτε μου και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα θα ήταν πολύ διαφωτιστική:)))Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας :))

Αν εμπιστευεσαι την καθηγήτρια που σου εκανε ιδιαίτερα,εγω θα σου προτεινα να κανεις ιδιαίτερα(βεβαια 10 €ευρω την ωρα μου φαίνονται λιγα.Εγω φετος που πήγαινα 3η Λυκείου εκανα ιδιαίτερα και η καθηγήτρια μου επαιρνε 15€ εξαιτιαςτου οτι εκανε μονο εκθεση και στην αδερφη μου που.ηταν θετικη).Οσον αφορα την υλη δεν θα έχεις κανενα θεμα με το ιδιαίτερο διοτι θα βγει σιγουρα μεσα Μαρτίου.Δεν χρειάζεται να ρωτας αυτους που πηγαίνουν στα φροντιστήρια και σου λένε οτι εχουν βγάλει την ύλη νωρίτερα.Η καθηγήτρια σου ξέρει σιγουρα ποτε θα πρεπει να εχει βγει ΚΑΛΑ .Επιπλέον μπορει να επικεντρωθεί πανω σου και σε βοηθησει περισσότερο καλυπτοντας τα κενα σου ,κατι που στα φροντιστήρια ειναι αρκετα δυσκολο γτ οι.καθηγητές δεν εχουν πολυ χρονο για να ασχοληθουν με ολους τους μαθητες.Ασε και την ωρα που θα χανεις πηγαινοερχοντας.(1 ωρα συνολικα).Και το δευτερόλεπτο ειναι πολυτιμο.

Εγω προτεινω ιδιαίτερα με τα χιλια εφοσον εχεις την οικονομική δυνατότητα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Όπως μαρτυρά και ο τίτλος του θέματος βρίσκομαι σε διλημμα για το αν θα επιλέξω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για τη φετινή σχολική χρονιά. Φέτος λοιπόν θα φοίτησω στην β λυκειου και θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών, έχοντας ως απώτερο στόχο μου να περάσω του χρόνου στη Νομική. Αγαπώ τα αρχαία, ιδιαίτερα το συντακτικό και στην α λυκείου έκανα ιδιαίτερα στην έκθεση (2 ώρες την εβδομάδα) και έκανα επίσης γύρω στις 10 ώρες συνολικά αρχαία 1 μήνα περίπου πριν από έναν διαγωνισμό αρχαιων στον οποί ο συμμετείχα επιτυχώς, κατακτώντας την 1η θέση. Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω αναλυτικά για το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα , ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή, εκφράζοντας την άποψη σας επί του θέματος:)

Φροντιστήριο: Αρχικά να σας πω ότι στο παρελθόν δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (μόνο στα αγγλικά για 2 χρόνια στο δημοτικό αλλά μετά έκανα ιδιαίτερα)
Φέτος μετά τις εξετασεις της α λυκείου έδωσα εξετασεις που διεξήγαγε ένα φροντιστήριο φημισμενο στον κλάδο του και κέρδισα έκπτωση στα δίδακτρα. Κλείσαμε ραντεβού με την μητέρα μου για να ενημερωθούμε για το πρόγραμμα σπουδών, το οποίο περιλαμβάνει εβδομαδιαίως από τις 27 Αυγούστου: 4 ώρες αρχαία ( 2 ώρες άγνωστο, 1 ώρα γραμματική και 1 ώρα συντακτικό), 2 ώρες Λατινικά γ λυκείου και 2 ώρες Έκθεση. Επίσης από τον Ιανουάριο προτείνεται να συμμετέχω σε μαθήματα Ιστορίας (1 ώρα την εβδομάδα) και Γνωστό γ λυκείου ( επίσης 1 ώρα)
Το εν λόγω φροντιστήριο παρέχει δωρεάν στους μαθητές του τα βοηθήματα του εκδοτικού του οίκου ( τα οποία συνολικά θεωρώ ότι αξίζουν γύρω στα 250 ευρώ) , ενώ στην τιμή περιλαμβάνονται και διαγωνίσματα του οεφε, αλλά και κανονικά διαγωνίσματα κάθε 2 Κυριακές περίπου. Μάλιστα υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικών τεστ (επιπλέον από τα διαγωνίσματα) αλλά και τεστ στα πλαίσια του μαθήματος. Στο φυλλάδιο το διαφημιστικό διάβασα ότι παρέχονται και δωρεάν ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας στα μαθήματα αυτά αλλά και δωρεάν διαγωνίσματα σε όλα τα μαθήματα της εκάστοτε τάξης ανεξάρτητα από το εάν τα κάνει στο φροντ ( πχ άλγεβρα β λυκειου ).Αυτα όσον αφορά τις παροχές τους. Τα ζητήματα που με απασχολούν ωστόσο είναι: 1) η απόσταση, καθώς το φροντ βρίσκεται μακριά ( μιση ώρα με το αμάξι και 3 τέταρτα με το αστικό) .Οι ώρες κατανέμονται σε 2 τετραωρα την εβδομάδα. 2) Η μη ευελιξία να αλλάζω ώρα και μερα στο μάθημα όπως γίνεται στα ιδιαίτερα. Ειδικά λόγω διαγωνισματων στο σχολείο κτλ 3) Η καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα μου έλεγε και τιπς, μου έδινε έξτρα φωτοτυπίες και μου έβαζε ΠΟΛΛΆ για το σπίτι.Εννοω ότι για την επόμενη φορά στα αρχαία για τον διαγωνισμό μου έβαζε 15 σελίδες μπρος πίσω ασκήσεις και κάναμε και κάτι σαν άγνωστο (Μου έδινε κείμενα και έκανα μετάφραση, χωρίς όμως να επιμένουμε στη φόρμα και τους κανόνες που έχω ακούσει ότι έχει το άγνωστο , τη μεθοδολογία βασικά) Θα σας πω στη συνέχεια για τα ιδιαίτερα ;) Επιστρέφοντας στο θέμα του φροντ, μας είπε ο υπεύθυνος ότι τα τμήματα είναι ανάλογα με τις επιδόσεις, γεγονός που μου άρεσε δεδομένου ότι λειτουργώ καλύτερα ( νομίζω) όταν υπάρχει ανταγωνισμός.Στον αντίποδα φοβάμαι ότι δεν θα δίνεται τόση σημασία στον κάθε μαθητή, όπως στο ιδιαίτερο. Η συνολική τιμή ( μαζί με την προετοιμασία γ λυκείου μετά τον Ιανουάριο) είναι 1300 ευρώ το χρόνο (μαζί με την έκπτωση που κέρδισα). Σαν τιμή ( δεν γνωρίζω κι ολας ) νομίζω ότι είναι καλή (βασικά πείτε μου αν γνωρίζετε)

Ιδιαίτερα: Όπως σας είπα στην αρχή, ξεκίνησα τον Οκτώβρη της ά λυκείου έκθεση με μια καθηγήτρια που μου συνέστησε μια συμμαθήτρια μου.Στην έκθεση κάναμε από ένα βοήθημα της Ελληνεκδοτικης και είχα κάθε εβδομαδα το κριτήριο τπτ βιβλίου για την επόμενη φορά. Μου διόρθωνε τα κριτήρια και συζητούσαμε κι ολας τα λάθη μου ,μου έδινε συμβουλές και επιπλέον μου έδινε φωτοτυπίες από τον Πειστικο λόγο κάποιες φορές, όχι πάντα, ενώ πριν από κάθε συνέδριο στο οποίο συμμετείχα και για το οποί ο πρπετοιμαζομουν μου έδινε πάλι φωτοτυπίες από βοηθήματα και από το ίντερνετ και με βοηθούσε( πχ και για τη Βουλή των Εφήβων μου έδωσε υλικό για την έκθεση, την έλεγξε και γενικότερα μου παρείχε έξτρα υλικό Σε κάθε περίσταση)Αυτό φοβάμαι ότι δεν θα το βρω στο φροντιστήριο και αμφιβάλλω για το εάν θα έχω έκθεση πάντα για την επόμενη φορά. Το ίδιο ισχύει και για τον διαγωνισμό των αρχαιων , ο οποίος είχε συγκεκριμένου τύπου θέματα, οπότε με εξοικείωσε με αυτά, με αποτέλεσμα να είμαι πλήρως έτοιμη. Στα ιδιαίτερα όπως είναι φυσικό θα κάνω λιγότερες ώρες Δηλαδή: 2 ώρες Αρχαία άγνωστο ( στη συνέχεια 3 αλλά θα ξεκινήσω με 2), 2 ώρες Έκθεση και 1 ώρα λατινικά. Εχω ενδοιασμους για τα παρακατω : 1) δεν θα γραφω διαγωνισματα στο μαθημα , παραμονο για το σπίτι τεστ και πολλές ασκήσεις, αλλά όχι σε συνθήκες εξετάσεων ( ταξη, χρόνος κτλ) 2) Στην α λυκείου κάποιες φορές επαναπαυομουν και λόγω των αυξημένων σχολικών υποχρεώσεων άφηνα λίγες ασκήσεις,αφού θα αντιμετωπιζομουν με επιείκεια 3) Δεν θα ξέρω τι κάνουν οι άλλοι στο φροντ και δεν ξέρω ακριβώς το "πρόγραμμα " όσον αφορά την κατανομή της ύλης από την καθηγήτρια, κάτι που γνωρίζω για το φροντ
Πάντως αν κάνω ιδιαίτερα , αφού κάνω μια πολύ καλή επανάληψη γραμματική και συντακτικό τις επόμενες 2 εβδομάδες, θα της τηλεφωνήσωκατα τις 10 Αυγούστου για να ξεκινήσουμε με το άγνωστο που έχω ακούσει ότι είναι απαιτητικό .Ακόμη, επειδή ξέρω πως δουλεύει η καθηγήτρια, είναι σίγουρο ότι θα με βάλει από νωρίς στα βαθειά ( ανάλυση μετοχών σε δευτερουσες ) γιατί και πέρυσι κανανε κάποια φαινόμενα που δεν ήταν στην ύλη της Α. Φοβάμαι ότι στο φροντιστήριο θα αργήσω να τα κάνω αυτά και δεν θα είμαι τόσο μπροστά στην ύλη. Η καθηγήτρια αυτή παίρνει 10 ευρώ την ώρα και δεν επικοινώνησα μαζί της ακόμη για τα μαθήματα και γενικά ποιο θα είναι το πρόγραμμα σπουδών της, γιατί είναι 21 Ιουλίου και δεν ήθελα να την ενοχλήσω:ρ

Αυτααα πάνω κάτω ( ξέρω σας έπρηξα και τελικά αυτό το κείμενο βγήκε μακρύναρι) Αν έχετε κάποια απορία πείτε μου και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα θα ήταν πολύ διαφωτιστική:)))Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας :))
Όντως μεγάλο μήνυμα!
Δεν πειράζει .
Από δική μου εμπειρία θα σου πρότεινα ιδιαίτερα
Στην επιλογή αυτή ισχύει το εξής: υπάρχεις ΕΣΥ , ο ΚΑΘΗΓΗΤΉΣ, το ΑΓΧΟΣ σου , οι ΑΠΟΡΊΕΣ σου και τίποτα άλλο.Δεν θα είν' άλλα παιδιά που ξεσσπουν, γελούν , χαζολογουν κλπ κλπ. Δεν λέω ότι γίνεται έτσι σε κάθε φροντ και ταυτόχρονα
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την δουλειά που γίνεται εκεί.
Θεωρώ το κλίμα είν' στραμμένο μόνο σε σένα.(ιδιαίτερα)
Θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θ διαβάζει ο καθηγητής για σενα. Καταλααβες με ποια έννοια.
Έχουμε δει πολλούς με τα ιδιαίτερα να αποτυγχάνουν και άλλοι με τα φροντ να πετυχαινουν. ;)
Αλλά αν " αντέχει" η τσέπη κάνε ιδιαίτερα.
Επίσης αν δεν θέλεις μόνο ιδιαίτερα γτ βλέπω κ τ υπέρ του φροντ ν γράφεις. Κάνε ιδιαίτερα μόνο αρχαία κ έκθεση.
Χμμμαλλα αν είν' ν χάνεις μισή ώρα για να πας δεν ξέρω... Σε αυτό δεν μπορώ να επεμβω. Καλύτερα θα ήταν την μισή ώρα να την αφιέρωνα σε μένα .. ή σε ένα μινι τσεκ απ.
Δεν ξέρω με βάση την δική μου εμπειρία σου ξανά λέω καλύτερα ιδιαίτερα.
Η επιλογή δική σου. Καλή συνέχεια.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Και εγω νομικη ηθελα αλλα δεν την πιανω για 150 μόρια(εγραψα 17335)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως μεγάλο μήνυμα!
Δεν πειράζει .
Από δική μου εμπειρία θα σου πρότεινα ιδιαίτερα
Στην επιλογή αυτή ισχύει το εξής: υπάρχεις ΕΣΥ , ο ΚΑΘΗΓΗΤΉΣ, το ΑΓΧΟΣ σου , οι ΑΠΟΡΊΕΣ σου και τίποτα άλλο.Δεν θα είν' άλλα παιδιά που ξεσσπουν, γελούν , χαζολογουν κλπ κλπ. Δεν λέω ότι γίνεται έτσι σε κάθε φροντ και ταυτόχρονα
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την δουλειά που γίνεται εκεί.
Θεωρώ το κλίμα είν' στραμμένο μόνο σε σένα.(ιδιαίτερα)
Θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θ διαβάζει ο καθηγητής για σενα. Καταλααβες με ποια έννοια.
Έχουμε δει πολλούς με τα ιδιαίτερα να αποτυγχάνουν και άλλοι με τα φροντ να πετυχαινουν. ;)
Αλλά αν " αντέχει" η τσέπη κάνε ιδιαίτερα.
Επίσης αν δεν θέλεις μόνο ιδιαίτερα γτ βλέπω κ τ υπέρ του φροντ ν γράφεις. Κάνε ιδιαίτερα μόνο αρχαία κ έκθεση.
Χμμμαλλα αν είν' ν χάνεις μισή ώρα για να πας δεν ξέρω... Σε αυτό δεν μπορώ να επεμβω. Καλύτερα θα ήταν την μισή ώρα να την αφιέρωνα σε μένα .. ή σε ένα μινι τσεκ απ.
Δεν ξέρω με βάση την δική μου εμπειρία σου ξανά λέω καλύτερα ιδιαίτερα.
Η επιλογή δική σου. Καλή συνέχεια.
:bye:
++ Ότι αλλο είπε πάνω ο νικοσ22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να μάθω αν προτιμάτε ιδιαίτερα ή φροντιστήρια στη γ λυκειου θεωρητικη κατεύθυνση. Τα φροντιστήρια μου λένε τιμές από 250 έως και 450€ το μήνα . Από την άλλη, έχω μια γνωστή η οποία είναι φιλόλογος και έχει μεγάλη διδακτική εμπειρία καθώς δούλευε σε φροντιστήριο και τώρα είναι συγγραφέας βοηθημάτων για τη γ Λυκείου. Αυτή μου πρότεινε να κάνουμε μαθήματα με 7€/ώρα. Τι θα προτιμούσατε και Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top