ΦΠΑ και Φροντιστήρια.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
eh όχι ΦΠΑ απαραίτητα μπερδεύτηκα με απόδειξη, νόμιμα γενικά
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εννοώ αν το φροντιστήριο σου διαφημίζει πχ 350 το μήνα προσφορά και πας να πληρώσεις θα σου δώσει από μόνο του απόδειξη ή θα περιμένει να του ζητήσεις εσύ για να σου πει τότε "α τότε είναι 380". Γιατί αν πάει έτσι η ευθύνη είναι και των φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κανονικά, εφόσον έχει γίνει διαφήμιση ενός συγκεκριμένου ποσού, θα πρέπει να σου δώσει απόδειξη για το ποσό αυτό. Δεν μπορεί να διαφημίσει μια τιμή υπό προϋποθέσεις όπως χωρίς απόδειξη, με μικρότερη απόδειξη, χωρίς ΦΠΑ κλπ. Επίσης οι ανώτατες τιμές είναι αναρτημένες και στο Παρατηρητήριο Τιμών οπότε μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να τις τσεκάρει.

Τώρα για το αν θα σου δώσει από μόνος του απόδειξη ή όχι... αυτό εξαρτάται από το πόσο νομοταγής είναι. Πάντως αν του ζητήσεις απόδειξη θα πρέπει να σου δώσει για όλο το διαφημιζόμενο ποσό. Αν δεν το κάνει, τότε πρόκειται περί λαμόγιου και μπορείς να πράξεις τα δέοντα.

Με δεδομένο το φορολογικό πλαίσιο και τις γενικότερες συνθήκες που επικρατούν στη χώρα μας, είναι γεγονός πως υπάρχει μεγάλο περιθώριο για παρεκκλίσεις από τη νομιμότητα. Πρόκειται όμως για ένα παιχνίδι με δύο παίκτες και καλό είναι να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και ο πληρωτής. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν είναι το ζήτημα, πως οι γονείς δεν θέλουν να πληρώσουν ΦΠΑ, οι γονείς δεν θέλουν να πληρώσουν ένα μάτσο λεφτά.

Οι τιμές των φροντιστηρίων είναι ήδη ανεβασμένες, γενικευμένα, κάτι που θα χαρακτηρίζονταν ως πληθωρισμός του τομέα. Φυσικά και κανείς δεν μπορεί να αλλάξει το καθεστώς, διότι εκλαμβάνεται ως αναγκαιότητα το να στείλεις το παιδί σου σε ένα φροντιστήριο, όπως πχ να το στείλεις στο γιατρό, με το οποιο τίμημα, έτσι ο κλάδος βρίσκει πάτημα για εκμετάλλευση.
Η προυπάρχουσα αυξημένη τιμή, μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θελήσει να απορροφήσει το ΦΠΑ, υπάρχει εναλλακτική, και είναι η μείωση του κέρδους. Δηλαδή πολλές τοπικές μικρές επιχειρήσεις που απορρόφησαν το ΦΠΑ χωρίς περικοπές σε εργατικό δυναμικό/απολαβές, έχουν κάποιο κρυφό πρωτοποριακό σχέδιο; Όχι, απλά κατανόησαν πως κατά τη διάρκεια μιας κρίσης, δεν θα πρέπει να αποτελεί και πρώτο κανόνα ο αποθησαυρισμός.
Αλλά αναντίρρητα, η λογική ενός επιχειρηματία ο οποίος θέλει απλά να διατηρεί τα υπερκέρδη του στα ύψη, ιδιαίτερα αυτοί των μεγάλων φροντιστηριακών ομίλων, είναι να κάνουν περικοπές από προσωπικό, διότι στο εκπαιδευτικό υλικό δε γίνεται.

Άμα με ρωτήσεις πως αυτό είναι το κύριο πρόβλημα, θα απαντήσω όχι, διότι υπάρχουν μεγαλοεπιχειρήσεις που δεν έχουν ξεπληρώσει τα χρέη τους προς το Δημόσιο, άρα τα δημόσια ταμεία δεν πλήττονται σε μεγάλο βαθμό από αυτού του είδους τη φοροδιαφυγή. Επιπλέον, είναι προβληματικό και το παρόν φορολογικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Στο παλιό φροντιστήριο, επειδή έκανα ιδιαίτερα, μας έκανε πρόταση να πληρώνουμε με τιμές φροντιστηρίου αλλά με απόδειξη τα μισά δίδακτρα. (Εν τω μεταξύ, το κουφό είναι πως εγώ δε ζήτησα ιδιαίτερα. Απλά δεν υπήρχε άλλο τμήμα. Αφού αυτοί δεν είχαν παιδιά, θα πρέπει εγώ να θεωρηθώ πως κάνω ιδιαίτερα;; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι τιμές των φροντιστηρίων είναι ήδη ανεβασμένες, γενικευμένα, κάτι που θα χαρακτηρίζονταν ως πληθωρισμός του τομέα. Φυσικά και κανείς δεν μπορεί να αλλάξει το καθεστώς, διότι εκλαμβάνεται ως αναγκαιότητα το να στείλεις το παιδί σου σε ένα φροντιστήριο, όπως πχ να το στείλεις στο γιατρό, με το οποιο τίμημα, έτσι ο κλάδος βρίσκει πάτημα για εκμετάλλευση.
Για ποια φροντιστήρια μιλάμε; Για τα ΜΕ ή τα ξένων γλωσσών; Στα ξένων γλωσσών οι τιμές δεν είναι καθόλου ανεβασμένες, αντιθέτως τα τελευταία χρόνια είναι σε πτωτική πορεία, σε σημείο κάποιες τάξεις να δίνονται κάτω του κόστους ή δωρεάν ή με διάφορα δωράκια (δωρεάν βιβλία κλπ) για να προσελκύσουν τον κόσμο.

Στα μέσης εκπαίδευσης οι τιμές είναι υψηλότερες αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη πως μπορείς να τις πεις υψηλές, δεδομένης της υπηρεσίας που προσφέρουν. Απ' ό,τι ακούω στην αγορά από συναδέλφους κλπ υπάρχει μεγάλη αναδουλειά στον κλάδο.

Η προυπάρχουσα αυξημένη τιμή, μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θελήσει να απορροφήσει το ΦΠΑ, υπάρχει εναλλακτική, και είναι η μείωση του κέρδους. Δηλαδή πολλές τοπικές μικρές επιχειρήσεις που απορρόφησαν το ΦΠΑ χωρίς περικοπές σε εργατικό δυναμικό/απολαβές, έχουν κάποιο κρυφό πρωτοποριακό σχέδιο; Όχι, απλά κατανόησαν πως κατά τη διάρκεια μιας κρίσης, δεν θα πρέπει να αποτελεί και πρώτο κανόνα ο αποθησαυρισμός.
Η μείωση του κέρδους είναι μια μεγάλη μούφα. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κέρδος στην αγορά και αν υπάρχει δεν είναι 40-50% (γιατί τόσο πρέπει να είναι για να πεις ότι απορροφάς 23%). Απορρόφηση έως ένα βαθμό μπορεί να γίνει εξισορροπώντας τον ΦΠΑ των αγορών με τον ΦΠΑ των πωλήσεων, μόνο που για τα φροντιστήρια δεν ισχύει αυτό, αφού τα περισσότερα έξοδά τους δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ. Κατά τ' άλλα εγώ αυτό που βλέπω στην αγορά είναι ότι ο ΦΠΑ "απορροφήθηκε" με περικοπές: σε μισθούς, σε δαπάνες, σε ποιότητα και στο μέγεθος των προϊόντων π.χ. πολλά προϊόντα κοστίζουν το ίδιο αλλά πωλούνται σε μικρότερες συσκευασίες. Παράδειγμα: κυκλοφόρησαν πρόσφατα κάποια καινούρια βιβλία αγγλικών με χαμηλότερες τιμές - χαρά οι μαθητές - αλλά όταν τα παίρνουν βλέπουν πως αντί για companion με λέξεις έχουν ένα CD από το οποίο τυπώνεις εσύ τις λέξεις με δικό σου κόστος. Είναι πράγματι φτηνότερο αυτό το βιβλίο ή απλά πληρώνεις λιγότερα επειδή αγοράζεις λιγότερα; Ιδού η απορία.

Και οι περικοπές στο προσωπικό γι' αυτό γίνονται. Όχι για να αυξηθούν τα ανύπαρκτα κέρδη, αλλά για να βουλώσουν οι τρύπες που έχει ανοίξει η υπερφορολόγηση. Ποια υπερκέρδη... αν υπήρχαν υπερκέρδη θα φύτρωναν τα φροντιστήρια σαν μανιτάρια αντί να κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο. Τι να λέμε τώρα.

Στο παλιό φροντιστήριο, επειδή έκανα ιδιαίτερα, μας έκανε πρόταση να πληρώνουμε με τιμές φροντιστηρίου αλλά με απόδειξη τα μισά δίδακτρα. (Εν τω μεταξύ, το κουφό είναι πως εγώ δε ζήτησα ιδιαίτερα. Απλά δεν υπήρχε άλλο τμήμα. Αφού αυτοί δεν είχαν παιδιά, θα πρέπει εγώ να θεωρηθώ πως κάνω ιδιαίτερα;; )
Το θέμα είναι πως αφού δεν είχαν άλλα παιδιά, εσύ έκανες de facto ιδιαίτερα. Αν εσύ δεν ήθελες να πληρώσεις για ιδιαίτερα μπορούσες να πας σε άλλο φροντιστήριο. Η λύση που σου βρήκαν είναι αρκετά καλή για να βολευτείτε και οι δύο - αν δεν σου άρεσε, ας έλεγες όχι.

Παράνομη βέβαια. Κανονικά θα έπρεπε να σου πουν "δεν έχουμε τμήμα, μπορείτε αν θέλετε να κάνετε ατομικό μάθημα με κόστος Χ" οπότε το πιθανότερο θα ήταν να σε έχαναν από πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική...θα κλείσουν πολλά φροντιστήρια..τι θα πει δεν έχουμε τμήμα; Κάνετε ή δεν κάνετε την τάδε γλώσσα; Άμα δεν υπάρχει τμήμα, να δημιουργηθεί. Και να σου πουν, πληρώνεις κανονικά αλλά μόλις έρθει κάποιος θα μπει σε αυτό το τμήμα και συμφωνείς εννοείται. Δεν νοείται να περιμένουν 3-3 τα παιδιά για να πληρώνουν με κανονικές τιμές. Άλλωστε αν ήθελα ιδιαίτερα, θα έφερνα καθηγήτρια στο σπίτι, δεν θα πήγαινα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εμένα μια χαρά λογικό μου ακούγεται. Δηλαδή αν πας να αγοράσεις ένα αμάξι και δεν έχουν το μοντέλο που θέλεις θα τους πεις δώστε μου το καλύτερο μοντέλο στην ίδια τιμή?
Κι εγώ το είχα κάνει αυτό, επειδή δεν υπήρχε τμήμα στο φροντιστήριο της γειτονιάς μου είπαν να κάνω ιδιαίτερο και πλήρωνα αρκετά περισσότερα δυστυχώς, αλλά δεν σε αναγκάζει κανείς να το κάνεις. Τα ιδιαίτερα στο σπίτι έχουν άλλα κακά, ο καθένας διαλέγει τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πάω πάσο. Αλλά έτσι, μόνο πελάτες δεν θα μαζέψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και θα μαζέψουν πελάτες άμα σου πουν ότι έχουν τμήμα ενώ δεν έχουν?

Επίσης, για να το δούμε και λίγο από την πλευρά του καθηγητή: αν εσύ πληρώνεις τιμή τμήματος ενώ κάνεις ιδιαίτερο, ο καθηγητής πώς θα πληρωθεί;

Άλλο το ιδιαίτερο στο σπίτι και άλλο το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο. Αν ήθελες ιδιαίτερο στο σπίτι, γιατί πήγες στο φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά εγώ μερικές απορίες.
Δε θα μιλήσω για τα ιδιωτικά σχολεία ή Πανεπιστήμια αλλά για φροντιστήρια και ΙΕΚ (ιδιωτικά).
Πως θα μπορέσει μια οικογένεια (μεσαία) να πληρώσει το 23% ΦΠΑ στην ιδιωτική παιδεία;
Γιατί επιπλέον τους βάζουμε 1 επιπλέον έξοδο στη μέση.
Θα συμφωνήσω και καλά εδώ QUOTE=vasilakis13;4232045]Προτιμούσες δηλαδή αυτά τα χρήματα να τα δώσουν οι γονείς για τα φροντιστήρια μιας και εσύ δεν πας φροντιστήριο?
Μόνο με το φπα στα ιδιωτικά σχολεία θα συμφωνούσα. Από κει και πέρα δεν γίνεται να μπαίνει φπα για υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχει το κράτος. Και ουσιαστικά πάλι οι μικρομεσσαίοι θα πλήρωναν μόνο, αφού οι υπόλοιποι προτιμούν τα ιδιαίτερα όπου επικρατεί πλήρης φοροδιαφυγή...[/QUOTE]

Το φροντιστήριο δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης μην τρελαθούμε...
Αλλά δυστυχώς μετά από κάποια στιγμή έτσι όπως είναι τα πράγματα θα χρειαστούν και τα φροντιστήρια.
Στα ΙΕΚ όμως κάτι μαθαίνεις για δουλεία.
Υπάρχουν μαθήματα επαγγέλματα όπως κομμωτική ξέρω εγώ που δε τα μαθαίνεις σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ αλλά σε κάποιο ΙΕΚ.
Πως μπορεί μια μεσαία οικογένεια να αντέξει αυτόν τον φόρο; η απορία μου είναι αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση με το αν κάποιο προϊόν είναι είδος πρώτης ανάγκης ή όχι. Και το το ψωμί είναι είδος πρώτης ανάγκης, και το νερό και οι σερβιέτες - αλλά ΦΠΑ έχουν κανονικά.

Ο λόγος που το ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση ήταν λάθος, και καλώς το πήραν πίσω, είναι διττός: πρώτον η παιδεία είναι κοινωνικό αγαθό και δεύτερον μια αύξηση της τάξης του 23% με το καλημέρα σας είναι υπερβολική.

Κοινωνικό αγαθό σημαίνει ότι ως κοινωνία έχουμε να κερδίσουμε από την πρόσβαση των συμπολιτών μας στην εκπαίδευση, ακόμα κι αν εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε παιδιά και δεν σπουδάζουμε ούτε ενδιαφερόμαστε να μάθουμε αγγλικά / χορό / μπάσκετ / βιολί. Αντιθέτως, η κοινωνία συνολικά δεν οφελείται από την εύκολη και φτηνή πρόσβαση στο αλκοόλ, τα τσιγάρα, τα τυχερά παιχνίδια, τα γλυκά, τα κινητά τηλέφωνα κλπ. Συνεπώς οι κατηγορίες αυτές δεν προστατεύονται (δεν εξαιρούνται ΦΠΑ) ενώ η εκπαίδευση προστατεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
@Nina-Nana H εκπαίδευση είναι κοινωνικό αγαθό όπως το ρεύμα, το νερό, οι μετακινήσεις, η υγεία κ.λπ. Από αυτά μόνο oι υπηρεσίες στην εκπαίδευση και η υγεία απαλάσσονται από ΦΠΑ.


@Σωτήρης13 Η οικογένεια εκεί που πληρώνει 5 ευρώ την ώρα θα πληρώνει 6.15 ευρώ την ώρα. Δεν έγινε και τίποτα. Και στη τελική αν υπολογίσεις το χοιρινό, τα εισητήρια στα ΜΜΜ, την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, το κρασί μέτρα που εφαρμόστηκαν για να μην εφαρμοστεί η απαλλαγή ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση η μέση ελληνική οικογένεια βγήκε χαμένη. Οι μόνοι ευνοημένοι είναι οι ιδιοκτήκτες φροντιστηρίων και ιδιωτικών σχολείων.

Επίσης σκεφτείτε και το άλλο. Ο ιδιοκτήτης πρακτορείου ΟΠΑΠ και να θέλει δεν μπορεί να ξεφύγει από την εφορία. Αντίθετα στη εκπαίδευση υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή. Πόσοι φοιτητές εδώ στο forum κάνουν ιδιαίτερα μαύρα; Μόνο και μόνο γι αυτό οι πρώτοι έπρεπε να είχαν μεγαλύτερες φοροελαφρύνσεις από τους δεύτερους...

Στο παλιό φροντιστήριο, επειδή έκανα ιδιαίτερα, μας έκανε πρόταση να πληρώνουμε με τιμές φροντιστηρίου αλλά με απόδειξη τα μισά δίδακτρα. (Εν τω μεταξύ, το κουφό είναι πως εγώ δε ζήτησα ιδιαίτερα. Απλά δεν υπήρχε άλλο τμήμα. Αφού αυτοί δεν είχαν παιδιά, θα πρέπει εγώ να θεωρηθώ πως κάνω ιδιαίτερα;; )

Ο φροντιστηριούχος είναι κακός επαγγελματίας. Από τη στιγμή που διαφημίζει μια υπηρεσία πρέπει να σε εξυπηρετήσει χωρίς επιπρόσθετο κόστος. Με τέτοιες πρακτικές δεν απορώ γιατί δεν μπορεί να συμπληρώσει τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Επίσης σκεφτείτε και το άλλο. Ο ιδιοκτήτης πρακτορείου ΟΠΑΠ και να θέλει δεν μπορεί να ξεφύγει από την εφορία. Αντίθετα στη εκπαίδευση υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή. Πόσοι φοιτητές εδώ στο forum κάνουν ιδιαίτερα μαύρα; Μόνο και μόνο γι αυτό οι πρώτοι έπρεπε να είχαν μεγαλύτερες φοροελαφρύνσεις από τους δεύτερους...

Ναι εντάξει το μαύρο χρήμα (στην κοινωνία πρέπει να το χτυπήσουμε είτε πρόκειται για φροντιστήρια είτε πρόκειται για οτιδήποτε άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Και θα μαζέψουν πελάτες άμα σου πουν ότι έχουν τμήμα ενώ δεν έχουν?

Επίσης, για να το δούμε και λίγο από την πλευρά του καθηγητή: αν εσύ πληρώνεις τιμή τμήματος ενώ κάνεις ιδιαίτερο, ο καθηγητής πώς θα πληρωθεί;

Άλλο το ιδιαίτερο στο σπίτι και άλλο το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο. Αν ήθελες ιδιαίτερο στο σπίτι, γιατί πήγες στο φροντιστήριο?
Αυτό που προσπαθώ να πω εγώ, είναι πως με το να δείχνει κάποιος ενδιαφέρον για μάθημα, και το φροντιστήριο να του λέει πως μπορεί να κάνει ιδιαίτερα ΜΟΝΟ είναι απόλυτα λογικό και το πιο πιθανό να σηκωθεί να φύγει! Επειδή αν ήθελα να κάνω ιδιαίτερα, θα έψαχνα μόνος μου να βρω καθηγητή, δεν θα πήγαινα στο φροντιστήριο να πω θέλω ιδιαίτερα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι το "μαύρο" είναι μονόδρομος για ένα φροντιστήριο που θέλει να τα καταφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
το "μαύρο" είναι μονόδρομος για ένα φροντιστήριο που θέλει να τα καταφέρει!

Ναι αλλά το "μαύρο" μετά από λίγα χρόνια θα το πληρώσει ο λαός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι αλλά το "μαύρο" μετά από λίγα χρόνια θα το πληρώσει ο λαός
Χαίρω πολύ..! Όλα όσα γίνονται στη χώρα μας..ο ελληνικός λαός καταλήγει να τα πληρώνει..και μάλιστα αυτοί που δεν τα 'χουν. Το ιδανικό θα ήταν ο κόσμος να μην είχε ανάγκη τα φροντιστήρια...υποτίθεται ντε σε δημόσιο σχολείο πάμε..."δωρεάν παιδεία". Την έχουμε χρυσοπληρώσει αυτή τη δωρεάν παιδεία και την δωρεάν υγεία (που δεν κάνεις τίποτα πλέον χωρίς φακελάκι). Γενικά, όλες τις κρατικές παροχές καταλήγουμε να τις πληρώνουμε ακόμα και αν δεν επωφελούμαστε απ'αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια είναι αναγκαίο κακό επειδή όλοι θέλουν να στείλουν τα παιδιά τους να γίνουν επιστήμονες και για αυτό ανεβαίνει ο ανταγωνισμός. Η παιδιά δωρεάν είναι δεν σε αναγκάζει κανένας να πας φροντιστήριο. Φαντάσου όμως για να είσαι στο πανεπιστήμιο να πλήρωνες κάτι χιλιάρικα κάθε χρόνο. Να πληρώνεις βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια είναι αναγκαίο κακό επειδή όλοι θέλουν να στείλουν τα παιδιά τους να γίνουν επιστήμονες και για αυτό ανεβαίνει ο ανταγωνισμός. Η παιδιά δωρεάν είναι δεν σε αναγκάζει κανένας να πας φροντιστήριο. Φαντάσου όμως για να είσαι στο πανεπιστήμιο να πλήρωνες κάτι χιλιάρικα κάθε χρόνο. Να πληρώνεις βιβλία.

Βασικά τα πανεπιστημιακά βιβλία είναι δωρεάν για όσους είνι n+2 χρόνια στη σχολή (ν τα έτη φοίτησης) από εκεί και πέρα πληρώνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια είναι αναγκαίο κακό επειδή όλοι θέλουν να στείλουν τα παιδιά τους να γίνουν επιστήμονες και για αυτό ανεβαίνει ο ανταγωνισμός. Η παιδιά δωρεάν είναι δεν σε αναγκάζει κανένας να πας φροντιστήριο. Φαντάσου όμως για να είσαι στο πανεπιστήμιο να πλήρωνες κάτι χιλιάρικα κάθε χρόνο. Να πληρώνεις βιβλία.
Πλάκα κάνεις τώρα, έτσι; Φυσικά και αναγκάζομαι να πάω φροντιστήριο..δεν είναι προσωπική μου επιλογή..Όταν ο καθηγητής στο σχολείο είναι αδιάφορος για το μάθημα, αδιάφορος για την πρόοδο τον μαθητών, αδιάφορος για το αν το παιδί κατανοεί το μάθημα ή όχι τότε ναι..είναι αναγκαστικό να πάω φροντιστήριο..επειδή το 50% αν όχι περισσότεροι μπήκαν στο δημόσιο απλά για να βολευτούν..χωρίς να θέλουν να κάνουν αυτή τη δουλειά! Όταν εμένα στο σχολείο μου οι καθηγητές των μαθηματικών και της φυσικής, το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν τις εφαρμογές του βιβλίου στον πίνακα και βλέποντας ότι κανείς δεν κατάλαβε να λένε "εντάξει; πάμε παρακάτω." ακόμα κι αν κάποιος πει ότι δυσκολεύεται..τότε ναι..αναγκάζομαι να πάω φροντιστήριο..και κάνεις λάθος..δεν θέλουν όλοι να γίνουν επιστήμονες..θέλουν απλά να σπουδάσουν, να μορφωθούν..που είναι απολύτως λογικό στην εποχή μας αλλά και για την ανάπτυξη του κόσμου. Εξάλλου, σε όλη τη γη επιστήμονες βγαίνουν παντού...οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο θέλουν να σπουδάσουν...υπάρχουν όμως φροντιστήρια πουθενά αλλού εκτός της Ελλάδας; Όχι..Και έτσι όπως το σκέφτομαι...ναι θα ήταν πολύ καλύτερο να πληρώναμε και τα σχολεία και τα πανεπιστήμια γιατί αυτό που έχουμε τώρα ούτε δωρεάν είναι, ούτε παιδεία είναι. Τουλάχιστον, αν πληρώναμε, θα γινόταν εξαιρετική δουλειά στο σχολείο και εννοείται δεν θα υπήρχαν φροντιστήρια. Έτσι κάνουν σε όλες τις χώρες και γι'αυτό όλα κυλούν ομαλά. Πληρώνεις στο πανεπιστήμιο, όμως όταν βγεις, βρίσκεις κατευθείαν δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top