Απόψεις για δωρεάν φροντιστήριο

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σουροτηρι για τους οδοντιατρους που σχεδιαζουν να κανουν το ιδιο τι πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σουροτηρι για τους οδοντιατρους που σχεδιαζουν να κανουν το ιδιο τι πιστευεις?

Ακριβώς τα ίδια πράγματα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μαλιστα. Αν εργαζοσουν σαν οδοντιατρος στην περιοχη αυτη τι θα κανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μαλιστα. Αν εργαζοσουν σαν οδοντιατρος στην περιοχη αυτη τι θα κανες?

Δεν χρειάζεται να σου πω τι θα έκανα αν εργαζόμουν ως οδοντίατρος σε εκείνη την περιοχή, δεδομένου ότι είμαι καθηγητής φροντιστηρίων (και σύντομα και ιδιοκτήτης ενός), μπορείς να ξαναδιαβάσεις την προηγούμενη απάντηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ναι τη διαβασα την απαντηση σου αλλα δεν αναφερεις τι θα κανες σε περιπτωση που αφορουσε αγαθα ή υπηρεσιες που παρεχεις εσυ ως εργαζομενος, οπως τυχαινει να συμπιπτει εδω μιας και εισαι καθηγητης. Απ οτι καταλαβα δε θα κανες τιποτα και θα αφηνες να κρινουν οι γονεις αν υπαρχει ποιοτικη διαφορα στις υπηρεσιες? Αν καταλαβα καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ναι τη διαβασα την απαντηση σου αλλα δεν αναφερεις τι θα κανες σε περιπτωση που αφορουσε αγαθα ή υπηρεσιες που παρεχεις εσυ ως εργαζομενος, οπως τυχαινει να συμπιπτει εδω μιας και εισαι καθηγητης. Απ οτι καταλαβα δε θα κανες τιποτα και θα αφηνες να κρινουν οι γονεις αν υπαρχει ποιοτικη διαφορα στις υπηρεσιες? Αν καταλαβα καλα.

Ακριβώς. Δεν σου λέω φυσικά ότι θα πετούσα και την σκούφια μου από την χαρά μου, ούτε ότι θα τα έβαφα μαύρα. Όπως ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει εμένα ή κάποιον άλλον για οποιονδήποτε λόγο, έτσι θα ήταν ελεύθερος να επιλέξει και το δωρεάν φροντιστήριο. Εγώ δεν θα επέλεγα να παρέχω δωρεάν μαθήματα, και αυτό δεν πιστεύω βέβαια ότι με κάνει κακό άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κάποιοι γίνονται γιατροί και καθηγητές για να γίνουν πλούσιοι, πρώτον είναι λάθος γιατί αυτά είναι λειτουργήματα και όχι επαγγέλματα. Άμα εκμεταλλεύεσαι τους άρρωστους και τα παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν, για να βγάλεις παρα εισαι μονο για φτύσιμο :) και δεύτερο γιατί μόνο το 5% από αυτούς πλουτίζει και οι υπόλοιποι ψωμολυσανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κάποιοι γίνονται γιατροί και καθηγητές για να γίνουν πλούσιοι, πρώτον είναι λάθος γιατί αυτά είναι λειτουργήματα και όχι επαγγέλματα. Άμα εκμεταλλεύεσαι τους άρρωστους και τα παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν, για να βγάλεις παρα εισαι μονο για φτύσιμο :) και δεύτερο γιατί μόνο το 5% από αυτούς πλουτίζει και οι υπόλοιποι ψωμολυσανε.

Δυστυχώς ξέρεις, με τα "ευχαριστώ" των μαθητών σου ή των ασθενών σου, δεν μπορείς να πληρώσεις την ΔΕΗ. Φτύσε με άφοβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δυστυχώς ξέρεις, με τα "ευχαριστώ" των μαθητών σου ή των ασθενών σου, δεν μπορείς να πληρώσεις την ΔΕΗ. Φτύσε με άφοβα.

καποιοι εχουν παρεξηγησει λιγο τα πραγματα..
αλλο δεν παιρνω φακελακι στην περιπτωση του γιατρου και φυσικα κανω ο,τι καλυτερο μπορω για τον ασθενη μου και αλλο ειναι λειτουργημα και δεν πληρωνομαι καθολου.




δεν βρισκω κακες τετοιες κινησεις, ανηθικο βρισκω το να κανουν μαθημα ανθρωποι που δεν εχουν το αναλογο πτυχιο αλλα ουτε και τις γνωσεις και πληρωνονται γι αυτο.
ακομα και αν το κανει για να αυξησει καποιος την φημη του ειναι και αυτος ενας τροπος στις δυσκολες εποχες που ζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μακάρι τέτοιες πρωτοβουλίες να πέρνανε και άλλοι. στο νησί που ζω, οι ντόπιοι (δηλαδή οι πιο πολλοί) χρήματα έχουν, και τα φροντιστήρια πάνε και έρχονται. ακούω ποσά απο συμμαθητές 400-500 για να κάνουν σε όλα τα μαθήματα. εε συγγνώμη μετά πάμε σε άλλη φάση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Νικολα το θεμα πηγαζει απ το οτι δεχονται τον καθενα, ανεξαρτητως δηλωσης. Αν εσυ εργαζοσουν ως καθηγητης ή ως οδοντιατρος στην πολη σου, τι θα εκανες? Εδω τυχαινει να αφορα αυτα τα 2 επαγγελματα, θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο οπως αυτο που θα σπουδασεις στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νικολα το θεμα πηγαζει απ το οτι δεχονται τον καθενα, ανεξαρτητως δηλωσης. Αν εσυ εργαζοσουν ως καθηγητης ή ως οδοντιατρος στην πολη σου, τι θα εκανες? Εδω τυχαινει να αφορα αυτα τα 2 επαγγελματα, θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο οπως αυτο που θα σπουδασεις στο μελλον.

Φίλε aladdin, μήπως είναι ώρα να μας πεις και εσύ την θέση σου αντί να ρωτάς όλους τους άλλους; Εξιστόρησε μας τι έγινε από την δική σου σκοπιά. Έχασες πχ κανέναν μαθητή που πήγε σε αυτούς; Σε απέλυσε κανείς; Μειώθηκαν οι ώρες σου; Γιατί είναι εμφανές ότι έχεις πρόβλημα με αυτήν την κίνηση, ο λόγος δεν είναι ξεκάθαρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Προσωπικα εργασιακα δε θιγομαι γιατι δεν ειμαι ουτε καθηγητης ουτε οδοντογιατρος. Ισα ισα που τους ξερω τους καθηγητες αυτους και μονο διεφθαρμενοι δεν ειναι ή να εχουν κακες προθεσεις. Απλα σαν ερωτημα μου φανηκε πολυ δυσκολο να απαντησω και να προβλεψω την εξελιξη. Αν αφορουσε το δικο μου επαγγελμα θα κανα οτι και συ ή θα αλλαζα περιοχη. Η γνωμη μου ομως ειναι οτι θα πρεπε να υπαρχει οικονομικο κριτηριο. Ειμαι δηλαδη αντιθετος με την κινηση αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
gate ετσι οπως το λες ειναι σαν να υπονοεις οτι οι καθηγητες που αμοιβονται ειναι κακοι ανθρωποι ή δε τους νοιαζει ο συνανθρωπος, που προφανως δεν ισχυει καθολικα. Οι συγκεκριμενοι καθηγητες προφανως εχουν λυσει το οικονομικο εστω στοιχειωδως, διαφορετικα δε νομιζω να το εκαναν γιατι το προγραμμα ειναι απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ καθε μερα.
Δεν ήθελα να πω κάτι τέτοιο. Καλώς ή κακώς για τους φροντιστές δεν έχουν όλα τα παιδιά οικονομική δυνατότητα να πάνε φροντιστήριο. Δεν γίνεται να εξαγριώνονται αν μια ομάδα ανθρώπων προσπαθεί να βοηθήσει αυτά τα παιδιά. Για αυτήν την περίπτωση μιλάω εγώ.
Και επειδή έχει τύχει να το συζητήσω με καθηγητές μου από αυτό το φροντιστήριο όχι δεν είναι οικονομικά άνετοι όπως λες απλά δεν τους πειράζει το να αφιερώνουν κάποιες μέρες λίγες ώρες για να διδάσκουν εθελοντικά. Οκ παράξενες ακούγονται στις μέρες μας αυτές οι πράξεις αλλά υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με αφορμή τη συζήτηση, έθεσα το θέμα στον καθηγητή/ιδιοκτήτη στο φροντιστήριο μου. Οι προτάσεις που μου παρέθεσε, μπορώ να πω, αλλάζουν κάπως την άποψη μου πάνω στο θέμα:

Καταρχήν να αναγνωρίσουμε δύο κατηγορίες, τα δωρέαν μαθήματα σε οικονομικά ασθενέστερους και τη δική σου περίπτωση, δωρεάν μαθήματα σε όλους. Δεχόμαστε όλοι ότι τα μαθήματα στους οικονομικά ασθενέστερους δεν πλήττουν τον κλάδο, καθώς απευθύνονται σε άτομα που δεν διαθέτουν τα μέσα να ανταποκριθούν στις οικονομικές απαιτήσεις των διδάκτρων.
Η δεύτερη περίπτωση τώρα είναι που θα αναλύσουμε:
Όπως είπες, η κίνηση αυτή των καθηγητών της περιοχής σου, έχει υψηλή απήχηση. Το πρόγραμμα των δωρεάν μαθημάτων έχει γεμίσει και το πρόγραμμα είναι "φουλ".

1η πρόταση: Οι ίδιοι καθηγητές που κάνουν το πρωί μάθημα θα κάνουν και το απόγευμα. Αυτό σημαίνει ότι το μάθημα που παραδίδουν το πρωί δεν θα απέχει πολύ από αυτό που θα διδάσκουν το απόγευμα. Ίσως να έχουν ένα μικρό περιθώριο βελτιστοποίησης, εξαιτίας της αλλαγής του ακροατηρίου, αλλά η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη. Ένας καθηγητής που δεν κάνει μάθημα το πρωί, πιθανόν να έχει χάσει το ενδιαφέρον του και αμφιβάλλω αν θα είναι ένας από αυτούς που πήρε την πρωτοβουλία των δωρεάν μαθημάτων. Οι καθηγητές λοιπόν που θα παραδίδουν το απόγευμα είναι αυτοί που, σε ένα ικανοποιητικό βαθμό, εργάζονται μέσα στην τάξη. Επομένως, παρακολουθώντας το μάθημα τους το πρωί είσαι καλυμμένος.

2η πρόταση: Όπως είπες, στα μαθήματα εγγράφονται παιδιά ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης, επιπέδου κτλπ. Επειδή το πρόγραμμα είναι πλήρες, δεν υφίσταται οι πολυτέλεια "να βάλεις τους καλούς με τους καλούς, τους μέτριους με τους μέτριους". Ενδέχεται να υπάρχουν τμήματα με μαθητές διαφορετικού επιπέδου και ενδιαφέροντος προς το μάθημα. Μαθητές του 10,12,16,20... Μαθητές που στοχεύουν σχολές διαφορετικού εύρους μορίων. Επομένως δημιουργείται η ανομοιογένεια που υπάρχει και στο πρωινό σχολείο. Κατά συνέπεια, ο απογευματινός καθηγητής υποχρεούται να διαμορφώσει το μάθημα του, ώστε να έχει απήχηση στο μέσο όρο της τάξης. Κάτι που γίνεται και στο πρωινό σχολείο και στρέφει αρκετούς μαθητές στο φροντιστήριο. Καταλήγουμε, λοιπόν, ότι θα υπάρξουν μαθητές που είτε θα πηγαίνουν πρωί-απόγευμα σχολείο, μη αποκομίζοντας τίποτε διαφορετικό από το απογευματινό, είτε θα στραφούν σε ιδιωτικά ιδρύματα.

3η πρόταση και σοβαρότερο επιχείρημα: Ποιος εξασφαλίζει ότι, οι ενεπλεκόμενοι στο πρόγραμμα καθηγητές, δεν το χρησιμοποιούν ως μέσο διαφήμισης και δικτύωσης? Όλοι, πιστεύω, έχουμε ακούσει ή έχουμε ζήσει περιστατικό σε σχολείο, όπου καθηγητές με άμεσους ή έμμεσους τρόπους, παρακινούν μαθητές να τους αναλάβουν σε ιδιαίτερα. Και μπορεί το πρωί, στο σχολείο, να έχει ο καθηγητής μια x,y διακριτικότητα, που το απόγευμα δεν οφείλει να έχει. Συνεπώς, μπορεί κάλλιστα, και με μεγαλύτερη άνεση, να πιάσει μερικούς από τους απογευματινούς μαθητές και να τους πει: "Εδώ πέρα η δουλειά δεν τραβάει, σταματήστε το δωρεάν και ελάτε σπίτι να σας τα εξηγήσω καλύτερα". Χωρίς να μειώνω την προσφορά όσων των κάνουν αφιλοκερδώς, δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να υπάρχουν ορισμένοι που καπιλεύονται το σύστημα αυτό.

Καταλήγοντας, πιστεύω ότι ήμουν πολύ απόλυτος στην αρχική μου τοποθέτηση. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το κράτος θα όφειλε να παρέχει στους μαθητές ό,τι χρειάζονται, για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των πανελληνίων, από άποψη γνώσης. Υποστηρίζω τους καθηγητές που, αφιλοκερδώς, βοηθούν τα οικονομικά ασθενέστερα άτομα. Ωστόσο, με τις μεταβλητές που παρέθεσα παραπάνω, δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι η κίνηση τους δεν αποτελεί αθέμιτο ανταγωνισμό για τα φροντιστήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Αυτό το φροντηστήριο που είναι; Περιοχή;

Επίσης υποτίθεται στην Ελλάδα έχουμε δωρεάν παιδεία και διάφορα άλλα σε άλλες υπηρεσίες, αλλά ο καθένας τελικά σκέφτεται πως να αρπάξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρητικά θα έπρεπε βέβαια να μας δίνει το σχολείο τα κατάλληλα εφόδια για τις πανελλήνιες και να μη χρειάζεται να σκάμε ένα σορό λεφτά στα φροντιστήρια αλλά άλλο θέμα αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Dume σ ευχαριστω που ρωτησες τους καθηγητες σου για να ακουσουμε και αλλες αποψεις. Να σου υπογραμμισω οτι οι καθηγητες που κανουν την κινηση αυτη δεν ειναι διορισμενοι στο σχολειο, ειναι οπως και οι καθηγητες στο κοινωνικο φροντιστηριο, δηλ συνταξιουχοι του δημοσιου και ιδιωτες πτυχιουχοι.

Gate4 συμφωνω, ειναι ενα τεραστιο θεμα που αλλωστε συμβαινει και σε αλλους τομεις με βασικο την υγεια, μας παει ομως σε αλλαγες εκ βαθρων πολιτικοκοινωνικοοικονομικες. Παντως αν το κρατος εβαζε καθηγητες με μερακι σε τμηματα των 4-5 ατομων, δε θα υπηρχαν φροντιστηρια ή αν γινοταν ελευθερη η προσβαση στις σχολες. Δεν ξερω ποιες ειναι οι σκεψεις σου για την ιδια κινηση των οδοντιατρων ή καποιας αλλης ομαδας ενος αλλου εργασιακου κλαδου. Γιατι με την ιδια λογικη πρεπει να πουμε οτι το κρατος επρεπε να χει για ολους δημοσια οδοντιατρεια, κατι που δε θα με χαλαγε καθολου εκτος αν ημουν οδοντιατρος! Και ομοιως δημοσιους δικηγορους, δημοσια εστιατορια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα.
Πέρσι που ήμουν γ λυκείου δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω φροντιστήριο και προσπαθούσα μόνη μου με την βοήθεια κάποιων φιλολόγων του σχολείου μου να βελτιωθώ και να ξεπεράσω τον εαυτό μου ώστε να κάνω πραγματικότητα το όνειρο μου, να σπουδάσω. Κάπου στο Γενάρη λοιπόν δημιουργείται στην πόλη μου το Κοινωνικό Φροντιστήριο. Εθελοντές καθηγητές και πρόθυμοι όλοι να κάνουν ότι καλύτερο και να μας βοηθήσουν. Παρακολουθούσα σιγά σιγά μαθήματα και μετά το Μάρτιο πήραμε την απόφαση με τις καθηγητριες να τα αυξήσουμε και μάλιστα 2 εβδομάδες πριν από τις πανελλήνιες πηγαίναμε σπίτι τους και μας έκαναν εκεί μάθημα. Ακύρωναν ιδιαίτερα μαθήματα και είχαν δώσει μεγάλη προσοχή σε μας, μας έλεγαν τι να διαβάσουμε, που έχουμε κενά , μας τα κάλυπταν ...μας έπαιρναν τηλέφωνο συνέχεια να δουν που βρισκόμαστε αν μας δυσκολεύει κάτι. Μας αγαπούσαν σαν παιδιά τους και έκαναν το καλύτερο. Ειδικά στα λατινικά που είχα μία άχρηστη καθηγητρια στο σχολείο βελτιώθηκα όσο δε πάει μέσα σε 2 μήνες. Εκεί που θα έγραφα μονάδα έγραψα 13,5 και πιστέψε με μου αρκούσε. Μετά από κάθε μάθημα συναντιόμασταν και έχουμε κρατήσει επαφή και χαίρονται τόσο πολύ όταν μαθαίνουν νέα μας. Όταν μας βλέπουν. Χρωστάω πολλά στις συγκεκριμένες κυρίες γιατί αν δεν ήταν αυτές εγώ τώρα ίσως να μην είχα κάνει το όνειρο μου πραγματικότητα. Ήταν ένα χέρι βοηθείας που μας έσωσε όλους...όλα τα παιδιά που παρακολουθούσαμε. Είμαι αιωνια ευγνώμων. :) ....Σπουδάζω Φιλολογία στην Κομοτηνή και από το 3ο έτος που θα μπορώ και με το νόμο να διδάξω θα κάνω τα χαρτιά μου για το Κοινωνικό Φροντιστήριο. Όπως με βοήθησαν και μένα , έτσι θα ήθελα και γω να βοηθήσω παιδιά που το έχουν ανάγκη...γιατί τα ίδια πέρασα και ξέρω πως είναι από το πουθενά να έρχεται μία μικρή βοήθεια που δεν είναι ακριβώς μικρή. Σου δίνει πάρα πολλά ..πάνω απ όλα μαθήματα ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ωραια η ιστορια σου. Σου δοθηκε η δυνατοτητα να σπουδασεις! Ετσι αποδεικνυεται οτι οντως γινεται δουλεια. Μακαρι η γνωση να προσφεροταν δωρεαν. Παντως παιδια πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν οικονομικα κριτηρια για να παρακολουθουν μαθηματα μονο οι αδυναμοι οικονομικα γιατι ακομη κι αυτοι ''που τα 'χουν'' δε χανουν την ευκαιρια για τζαμπα παροχες, με αποτελεσμα να μαζευονται πολλα ατομα στα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top