Αρχιτεκτονική

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Υπαρχουν εδω (to be) αρχιτεκτονες? Για πειτε καμια εντυπωση για εμας που το σκεφτομαστε.. Αξιζει? Πως ειναι ο κοσμος στην αρχιτεκτονικη και τα μαθηματα, υπαρχει χρονος? Το χετε μετανιωσει που περασατε?

Πανελληνιες του χρονου ,οποτε αρχισαν αποριες.. Κανω σχεδιο απο περυσι και η αρχιτεκτονικη ειναι η σχολη που θελω πιο πολυ.. Δεν εχει ομως και ιδιαιτερα μεγαλη επαγγ. αποκατασταση οποτε το σκεφτομαι. Και το σκεφτομαι για τις αλλες πολεις. Αν περασω Αθηνα θα παω, Πατρα ομως τί να κανω 5 χρονια? :P (no offence Πατρινοι :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου άρεσε και για χρόνια είχα την αρχιτεκτονική πρώτο στόχο. Τώρα όμως που τα ξαναβλέπω, μου φαίνονται κουραστικά τα μαθήματα και χωρίς καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Μιας και δεν έχω ξανακάνει σχέδιο εντατικά, παρότι μ αρέσει, δεν ξέρω πώς θα ανταποκριθώ.. Γι αυτό και στράφηκα στο άλλο μου... Πάθος, τους υπολογιστές και μάλλον θα πάω ημμυ, αφού δεν μ αφήνουν να φύγω για Πάτρα (ceid)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Και ποιός το λέει οτι οι ΗΜΜΥ έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα από τους αρχιτέκτονες;;)
Όλοι οι κλάδοι την ίδια κρίση περνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
HMMY και ischool πάνε πακέτο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
same here! Μπορεί κάποιος/κάποια να μας γράψει τι μπορείς να κάνεις με πτυχίο αρχιτεκτονικής; (εκτός από αέρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
same here! Μπορεί κάποιος/κάποια να μας γράψει τι μπορείς να κάνεις με πτυχίο αρχιτεκτονικής; (εκτός από αέρα)

Διακοσμείς αρχιτεκτονικά τον τοίχο του εφηβικού δωματίου σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω ακριβώς τι μπορεί να κάνει ένας αρχιτέκτονας ή ένας ΗΜΜΥ αλλά οι αρχιτέκτονες τουλάχιστον είναι πιο λίγοι.Από την άλλη έχουμε γεμίσει ΗΜΜΥ.8 πολυτεχνεία έχουν ΗΜΜΥ από 280 φοιτητές.Στους αρχιτέκτονες παίρνουν πολύ λιγότερους.
Συν ότι αν μου λέγανε να χαρακτηρίσω κάποιον από τους 2 ως ταλαντούχους σίγουρα θα επέλεγα τους αρχιτέκτονες.Θέλει και ταλέντο στο χέρι να κάνεις τέτοια σχέδια.Ενώ τα ηλεκτρολογικά και οι υπολογιστές θέλουν απλά διάβασμα και ένα μέσο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Διακοσμείς αρχιτεκτονικά τον τοίχο του εφηβικού δωματίου σου. :P


pssssh! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

ε, με 60% ανεργία των νέων και καθημερινά να κλείνουν δουλειές, να προστίθενται νέοι φόροι,...κτλ τι περιμένεις. :P

βασικά ήθελα να κάνω λίγο χιούμορ :P

πέρα από την πλάκα, όποιος ψάχνεται με κάποιο μετ/κό σε δυναμικό πεδίο και έχει ΟΡΕΞΗ για δουλειά δεν χάνεται (συμβουλή για κάθε επιστήμη και όχι μόνο για την αρχιτεκτονική) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα πράγματα είναι στρωμένα με ροδοπέταλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Να προσθέσω πως η Αρχιτεκτονική έχει τα πιο ωραία κορίτσια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Να σπουδάσεις αρχιτεκτονική δεν πρέπει να το δεις επάγγελμα και αν σκέφτεσαι αποκατάσταση επαγγελματική και δημόσιο, οι πιο πολλοί το βλέπουν μεράκι, όνειρο αγάπη για αυτό που κάνουνε, ίσως γιαυτό έχουν λιγάκι τη φήμη των τρελών και των αναρχικών. Επαγγελματικά είναι όπως όλοι οι μηχανικοί που η κρίση σταμάτησε τις κατασκευές και κανείς δεν ξερει πότε θα φτιάξει η κατάσταση. Πολλοί αρχιτεκτονες σήμερα υποαπασχολούνται ακόμα και φτιάχνοντας αιτήσεις για νομιμοποιησεις αυθαιρ'ετων και δουλεύοντας σε μεσιτικά γραφεία ή άσχετες άλλες δουλειές. Πολλοί αρχιτέκτονες που δούλευαν σε εταιρίες απολύονται καθημερινά. Υπάρχουν μερκά μεταπυχιακά στην ελλάδα Αθήνα κα ιΘεσσαλονίκη σχετικά με αρχιτεκτονική του τοπείου ή τα μνημεία αλλά για τωρα στην ελλάδα δεν αυξάνουν τις πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση και κανε΄νας δεν ξέρει πότε η κρίση στους αρχιτεκτονες και γενικά στους μηχανικους θα τελειώσει. Στο εξωτερικο υπάρχουν επιλογές για μεταπτυχιακό αλλά όχι για να γυρίσεις μετά ελλάδα κα ινα σε περιμένει δουλειά αλλά για να εργαστεις εκεί. Μερικές πληροφορίες για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό
https://www.bath.ac.u...-engi-envi-desi
https://www.bartlett....ectural-studies
https://www.kent.ac.u...chitecture.html
https://www1.plymouth...seOverview.aspx
https://www.sheffield...ring-design-msc
https://www.cardiff.a...hi/mscmarch.php
https://www.masterstudies.gr/Master/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδια, εγω εννοουσα οσο το δυνατον γενικοτερες εντυπωσεις απο το τμημα τις αρχιτεκτονικης.. Ποιο ειναι το κλιμα? Οχι τοσο για τις επαγγ. προοπτικες τις οποιες εχω ψαξει ηδη ΠΟΛΥ (ναι, και δεν ειναι καλές :/: ) .. Αλλα απ οτι βλεπω το e-steki δεν εχει και τοσο αρχιτεκτονες.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Παιδια, εγω εννοουσα οσο το δυνατον γενικοτερες εντυπωσεις απο το τμημα τις αρχιτεκτονικης.. Ποιο ειναι το κλιμα? Οχι τοσο για τις επαγγ. προοπτικες τις οποιες εχω ψαξει ηδη ΠΟΛΥ (ναι, και δεν ειναι καλές :/: ) .. Αλλα απ οτι βλεπω το e-steki δεν εχει και τοσο αρχιτεκτονες.. :P
Η σχολή με μια λέξη είναι ΓΑΜάΤΗ σε όλα και μεταφορικά και κυριολεκτικά.
(Δεν είμαι αρχιτέκτονας, απλά μεταφέρω την άποψη ειδικού)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Παιδια, εγω εννοουσα οσο το δυνατον γενικοτερες εντυπωσεις απο το τμημα τις αρχιτεκτονικης.. Ποιο ειναι το κλιμα? Οχι τοσο για τις επαγγ. προοπτικες τις οποιες εχω ψαξει ηδη ΠΟΛΥ (ναι, και δεν ειναι καλές :/: ) .. Αλλα απ οτι βλεπω το e-steki δεν εχει και τοσο αρχιτεκτονες.. :P

Όταν λές γενικότερες εντυπώσεις εννοείς εάν έχει ωραίες γκόμενες; Nαι έχει...Κατά τα άλλα είναι τμήμα με πάρα πολύ σχέδιο, πάρα πολλές εργασίες, projects, εκδρομές, μαθήματα τέχνης κτλπ. και κάποια βασικά μαθήματα στατικής. Αν δεν μπορείς να τραβήξεις ίσιες γραμμές ή δεν έχεις κάποιο στοιχειώδες ταλέντο στο να σχεδιάζεις στο χώρο κτλπ να την αποφύγεις τη σχολή, μην κολλάς μόνο στις επαγγελματικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κι ένα ενδιαφέρον video από τους ΜΙΤες, btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αλό, και πάλι! Μια φίλη μου (Β' Λυκ. κι αυτή) γράφτηκε σχέδιο (ελ.+γρ.) σ' ένα τοπικό και της είπαν 1600/σχ.χρονιά και 200 για τον εξοπλισμό. 6ώρες/βδομάδα. Νομίζω πως είναι ok. Αθήνα και Θεσσαλονίκη, τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Αλό, και πάλι! Μια φίλη μου (Β' Λυκ. κι αυτή) γράφτηκε σχέδιο (ελ.+γρ.) σ' ένα τοπικό και της είπαν 1600/σχ.χρονιά και 200 για τον εξοπλισμό. 6ώρες/βδομάδα. Νομίζω πως είναι ok. Αθήνα και Θεσσαλονίκη, τι παίζει;
Κάπως έτσι (και μάλλον λίγο παραπάνω) είναι και στην Αθήνα. Πρόπερσι (2011-2012) στο φροντιστήριο "Πλάκας" (στη Γυφάδα) η τιμή ήταν 220€ το μήνα για 6 ώρες τη βδομάδα (3 ελεύθερο και 3 γραμμικό), αλλά γίνονταν και παραπάνω ώρες χωρίς έξτρα πληρωμή.



Συγνώμη για το OFF TOPIC αλλά μόλις τώρα το είδα....



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κάπως έτσι (και μάλλον λίγο παραπάνω) είναι και στην Αθήνα. Πρόπερσι (2011-2012) στο φροντιστήριο "Πλάκας" (στη Γυφάδα) η τιμή ήταν 220€ το μήνα για 6 ώρες τη βδομάδα (3 ελεύθερο και 3 γραμμικό), αλλά γίνονταν και παραπάνω ώρες χωρίς έξτρα πληρωμή.



Συγνώμη για το OFF TOPIC αλλά μόλις τώρα το είδα....




Ευχαριστώ για την απάντηση! :) Καιαιαιαι 5,000th message replying to me! im honored! χαχα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εδώ ,

Πρωτοετής Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Υπαρχουν εδω (to be) αρχιτεκτονες? Για πειτε καμια εντυπωση για εμας που το σκεφτομαστε.. Αξιζει? Πως ειναι ο κοσμος στην αρχιτεκτονικη και τα μαθηματα, υπαρχει χρονος? Το χετε μετανιωσει που περασατε?

Πανελληνιες του χρονου ,οποτε αρχισαν αποριες.. Κανω σχεδιο απο περυσι και η αρχιτεκτονικη ειναι η σχολη που θελω πιο πολυ.. Δεν εχει ομως και ιδιαιτερα μεγαλη επαγγ. αποκατασταση οποτε το σκεφτομαι. Και το σκεφτομαι για τις αλλες πολεις. Αν περασω Αθηνα θα παω, Πατρα ομως τί να κανω 5 χρονια? :P (no offence Πατρινοι :/: )

Φίλε , καταρχήν για να πας Αρχιτεκτονική όπως φυσικά και σε οποιαδήποτε σχολή πρέπει να σε ενδιαφέρει. Εγώ από 3η Γυμνασίου ήθελα να γίνω Αρχιτέκτονας. Στο Λύκειο κοίταξα τα μαθήματα σχολής, τις προοπτικές, το θέλω μου και αποφάσισα ότι 1η μου επιλογή θα είναι η Αρχιτεκτονική.

Σήμερα , καμία σχολή δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση, μην το ψάχνεις. Αλλά αν είναι αυτό το πράγμα που σε ενδιαφέρει ακολούθησε το..

Δεν μπορώ να σου πω ακόμα για τον χρόνο και τα μαθήματα μιας και δεν ε΄χουμε ξεκινήσει ακόμα(βλέπεις τι γίνεται:/:).
Πάντως ανυπομονώ να αρχίσω!:clapup:

Όπου και εάν περάσεις Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα δεν θα έχεις πρόβλημα, είναι όλες καλές σχολές. Βεβαίως πρώτη επιλογή νομίζω ότι θα βάλεις Αρχιτεκτονική ΕΜΠ(ναι το brandname του ΕΜΠ:D).

Καλή επιτυχία!

Αλό, και πάλι! Μια φίλη μου (Β' Λυκ. κι αυτή) γράφτηκε σχέδιο (ελ.+γρ.) σ' ένα τοπικό και της είπαν 1600/σχ.χρονιά και 200 για τον εξοπλισμό. 6ώρες/βδομάδα. Νομίζω πως είναι ok. Αθήνα και Θεσσαλονίκη, τι παίζει;

Εγώ πήγα φροντιστήριο στον Πειραιά σε ένα τοπικό φροντιστήριο σχεδίου.175 ευρώ το μήνα. Πού καλός όμως. Για τα υλικά και την τιμή τους όπου και αν πας περίπου τα ίδια θα πληρώσεις.

Ναι 6 ώρες την βδομάδα. 3 ώρες ελεύθερο και 3 ώρες γραμμικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top