Πανελλήνιες από ΤΕΕ

Nasos Loco

Νεοφερμένος

Ο Nasos Loco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δεν θα τα κανεις εννοεις κανονικα στο σχολειο...θα χρειαστεια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ιδιαιτερα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
δεν θα τα κανεις εννοεις κανονικα στο σχολειο...θα χρειαστεια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ιδιαιτερα ομως...

Δεν ειναι απαραιτητο..Εγω δεν εκανα ουτε ενα ιδιαιτερο...Δε πηγα καν φροντιστηριο..Την αποφαση να δωσω, την πηρα δυο μερες πριν ληξει η προθεσμια για τις αιτησεις τον Φεβρουαριο..Στην αρχη τα μαθηματικα ειδικα, μού φαινοντουσαν κινεζικα,γιατι ειχα να τα κανω απο το 2004, που τελειωσα το Τεε..Το μονο καλο ηταν, οτι ηταν το ιδιο βιβλιο που καναμε στο Τεε..Η δε νεοελληνικη γλωσσα ακομα χειροτερα,γιατι εχει αλλαξει το βιβλιο και πλεον ειναι ιδιο με του Γελ..Τα δε ειδικοτητας τελειως διαφορετικα,γιατι εγω ειχα τελειωσει οικονομιας και εδινα με νοσηλευτικη.. Ομως δε πανικοβληθηκα...Πηγα και αγορασα βοηθηματα και διαβασα μονη μου...Με βοηθησαν παρα πολυ και εβγαλα 1759 και περασα μαιευτικη Αθηνας...Κανενας δε με βοηθησε..Δε ζητησα βεβαια και εγω τη βοηθεια τους...Ειχα πει, πως θα τα καταφερω μονη μου..Δεν ειναι δυσκολο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nasos Loco

Νεοφερμένος

Ο Nasos Loco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
για καποιον ομως π δουλευει ταυτοχρονα ειναι καπως δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο..Εγω δεν εκανα ουτε ενα ιδιαιτερο...Δε πηγα καν φροντιστηριο..Την αποφαση να δωσω, την πηρα δυο μερες πριν ληξει η προθεσμια για τις αιτησεις τον Φεβρουαριο..Στην αρχη τα μαθηματικα ειδικα, μού φαινοντουσαν κινεζικα,γιατι ειχα να τα κανω απο το 2004, που τελειωσα το Τεε..Το μονο καλο ηταν, οτι ηταν το ιδιο βιβλιο που καναμε στο Τεε..Η δε νεοελληνικη γλωσσα ακομα χειροτερα,γιατι εχει αλλαξει το βιβλιο και πλεον ειναι ιδιο με του Γελ..Τα δε ειδικοτητας τελειως διαφορετικα,γιατι εγω ειχα τελειωσει οικονομιας και εδινα με νοσηλευτικη.. Ομως δε πανικοβληθηκα...Πηγα και αγορασα βοηθηματα και διαβασα μονη μου...Με βοηθησαν παρα πολυ και εβγαλα 1759 και περασα μαιευτικη Αθηνας...Κανενας δε με βοηθησε..Δε ζητησα βεβαια και εγω τη βοηθεια τους...Ειχα πει, πως θα τα καταφερω μονη μου..Δεν ειναι δυσκολο...

LoL και εγώ ίδια περίπτωση ήμουν! Τελείωσα το 2003 μηχανοσυνθέτης αεροσκαφών από ΤΕΕ και έδωσα πανελλήνιες και πέρασα σε σχολή που δεν μου άρεσε καθόλου. Το 2010 πήρα χαμπάρι ότι ο νόμος για τα τεχνικά λύκεια άλλαξε και πλέον μπορούσες να δώσεις για όπου ήθελες ασχέτως ειδικότητας.Δεν έχασα χρόνο. Κατέβασα την νομοθεσία την διάβασα καλά και πήγα και δήλωσα συμμετοχή στις πανελλήνιες κανονικά. Στην αρχή μου έκαναν νερά οι διευθυντάδες διότι δεν γνώριζαν τίποτα και κλασικά δεν ήθελαν μπελάδες. Πιθανών να σε διώξουν στην αρχή. Δεν κολλάς όμως τους εξηγείς και θα καταλάβουν.
Ήθελα φυσικοθεραπεία (από πιτσιρικάς) αλλά μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο κατέληξα στην μαιευτική διότι το έβρισκα πιο ενδιαφέρον.

Μετά την αίτηση πήγα να ρωτήσω στον Πουκαμισά για φροντιστήριο αλλά με την τιμή που μου είπε και για τα 4 μαθήματα μου κόπηκε η χαρά. Η μόνη λύση ήταν το καθημερινό διάβασμα ( μετά την δουλειά στις 17:00 ξεκινούσα χαλαρά ως αργά το βράδυ κάθε μέρα εκτός Κυριακής) με προσωπική προσπάθεια. Στην αρχή επειδή δεν είχα ιδέα έβλεπα παιδικά που έδειχναν το ανθρώπινο σώμα και γενικά επένδυσα στα εκπαιδευτικά βίντεο γιατί οι γνώσεις μου στην ανατομία ήταν μηδέν. Σιγά σιγά όμως άρχισα να τα κατανοώ καλά. Μαθηματικά και γλώσσα ήταν απλά θέμα καλής εξάσκησης. Αν το θέλεις πραγματικά τότε μπορείς. Απλά θα κάτσεις μία δύο μέρες και θα οργανώσεις ένα σωστό χρονοδιάγραμμα και ένα αυστηρό πρόγραμμα προετοιμασίας από το οποίο θα φροντίσεις να μην ξεφεύγεις. Όταν δουλεύεις είναι λίγο δύσκολο μα δεν είναι ακατόρθωτο. Μπορείς να το κάνεις άνετα και στο τέλος θα εκπλαγείς με το πόσο εύκολο ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
για καποιον ομως π δουλευει ταυτοχρονα ειναι καπως δυσκολο...

Δεν ειναι δυσκολο,πιστεψε με...Οπως ειπε και ο φιλος,ειναι θεμα χρονοδιαγραμματος..Εγω επειδη ειχα χρονο να διαβασω μονο απο Φεβρουαριο-Ιουνιο,εκανα ενα προγραμμα... Ελεγα Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη απο 17:00 μεχρι 19:00 θα διαβασω μαθηματικα(τα οποια στην αρχη, μού φαινοντουσαν κινεζικα).. 19:00 με 21:00 θα διαβασω νεοελληνικη γλωσσα(οπου ειχα παρει βοηθημα και διευκολυνθηκ α πολυ)... Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο 17:00 με 19:00 διαβαζα ανατομια και 19:00 με 21:00 διαβαζα παθολογια...Κυριακη ξεκουραση...15 μερες πριν δωσω τα μαθηματα γενικης παιδειας(μαθηματικα-νεοελληνικη γλωσσα), διαβαζα μονο αυτα απο δυο ωρες καθημερινα..Τη μια μερα το ενα,την αλλη το αλλο..Μολις εδωσα και μαθηματικα,απεμεναν 15 μερες για να δωσω ανατομια και παθολογια..Και ετσι τις επομενες 15 μερες ,εκανα το ιδιο με την ανατομια και την παθολογια...Απο δυο ωρες το καθενα..Και ετσι ειχα βγαλει την υλη του καθε μαθηματος απο 3 φορες και μού εμενε χρονος και για βαθια επαναληψη...Δηλαδη, ειναι ζητημα 4 ωρων διαβασματος καθημερινα.. Ολα ειναι θεμα προγραμματισμου...:)

LoL και εγώ ίδια περίπτωση ήμουν! Τελείωσα το 2003 μηχανοσυνθέτης αεροσκαφών από ΤΕΕ και έδωσα πανελλήνιες και πέρασα σε σχολή που δεν μου άρεσε καθόλου. Το 2010 πήρα χαμπάρι ότι ο νόμος για τα τεχνικά λύκεια άλλαξε και πλέον μπορούσες να δώσεις για όπου ήθελες ασχέτως ειδικότητας.Δεν έχασα χρόνο. Κατέβασα την νομοθεσία την διάβασα καλά και πήγα και δήλωσα συμμετοχή στις πανελλήνιες κανονικά. Στην αρχή μου έκαναν νερά οι διευθυντάδες διότι δεν γνώριζαν τίποτα και κλασικά δεν ήθελαν μπελάδες. Πιθανών να σε διώξουν στην αρχή. Δεν κολλάς όμως τους εξηγείς και θα καταλάβουν.
Ήθελα φυσικοθεραπεία (από πιτσιρικάς) αλλά μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο κατέληξα στην μαιευτική διότι το έβρισκα πιο ενδιαφέρον.
Και εγω πηγα σε αλλο επαλ, για να μου κανουν την αιτηση..Στο πρωτο δεν ηξεραν καν το νομο και μετα που τους ειπα οτι γινεται και πηραν στο υπουργειο για επιβεβαιωση,μού ειπαν οτι δε γινεται να ανοιξουν καινουρια ειδικοτητα για εμενα..Στο αλλο επαλ που πηγα,ευτυχως ηταν πιο οργανωμενοι και ηξεραν την εγκυκλιο...Θα εδινα και εγω απο το 2010,αλλά το πηρα χαμπαρι καλοκαιρι του 11,οτι μπορω να αλλαξω ειδικοτητα..Δε πειραζει,καλλιο αργα, παρα ποτε...Αφου περασα και εκει που ηθελα,χαλαλι..;)

Μετά την αίτηση πήγα να ρωτήσω στον Πουκαμισά για φροντιστήριο αλλά με την τιμή που μου είπε και για τα 4 μαθήματα μου κόπηκε η χαρά. Η μόνη λύση ήταν το καθημερινό διάβασμα ( μετά την δουλειά στις 17:00 ξεκινούσα χαλαρά ως αργά το βράδυ κάθε μέρα εκτός Κυριακής) με προσωπική προσπάθεια. Στην αρχή επειδή δεν είχα ιδέα έβλεπα παιδικά που έδειχναν το ανθρώπινο σώμα και γενικά επένδυσα στα εκπαιδευτικά βίντεο γιατί οι γνώσεις μου στην ανατομία ήταν μηδέν. Σιγά σιγά όμως άρχισα να τα κατανοώ καλά. Μαθηματικά και γλώσσα ήταν απλά θέμα καλής εξάσκησης. Αν το θέλεις πραγματικά τότε μπορείς. Απλά θα κάτσεις μία δύο μέρες και θα οργανώσεις ένα σωστό χρονοδιάγραμμα και ένα αυστηρό πρόγραμμα προετοιμασίας από το οποίο θα φροντίσεις να μην ξεφεύγεις. Όταν δουλεύεις είναι λίγο δύσκολο μα δεν είναι ακατόρθωτο. Μπορείς να το κάνεις άνετα και στο τέλος θα εκπλαγείς με το πόσο εύκολο ήταν.
Εγω δε μπηκα καν στο κοπο να παω να ρωτησω για φροντιστηριο,γιατι ηξερα τι κεραμιδα θα μού ερθει...:P
Και εγω το ιδιο εκανα,εκανα χρονοδιαγραμμα και δε παρεκκλινα απο αυτο καθολου...Στην ουσια 4 ωρες διαβασματος καθημερινα, εφταναν και περισσευαν...Εγω δεν ειχα τοσο προβλημα στην ανατομια,οσο στα μαθηματικα,τα οποια μετα απο τοσα χρονια,μού φαινοντουσαν κινεζικα στην αρχη..Αλλά δε τα παρατησα..Ελεγα στον εαυτο μου:Θα τα μαθω,ο κοσμος να χαλασει..Πηρα και καποια βοηθηματα,ειδικα μαθηματικα και νεοελληνικη γλωσσα και τελικα περασα στη 1 μου επιλογη με μεγαλο βαθμο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
μπορείς εαν ήσουν απο ημερήσιο τεε να δωσεις εξετάσεις με το επαλ. μαθηματικά εκθεση και τα 2 μαθηματα της ειδικοτητας που θα επιλέξεις ασχέτως τι ειδικότητα ειχες στο τεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
μπορείς εαν ήσουν απο ημερήσιο τεε να δωσεις εξετάσεις με το επαλ. μαθηματικά εκθεση και τα 2 μαθηματα της ειδικοτητας που θα επιλέξεις ασχέτως τι ειδικότητα ειχες στο τεε

Nαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpaxt

Νεοφερμένος

Η mpaxt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδια,η αληθεια ειναι οτι εχς απογοητευτει πληρως με τα δικαιωματα των αποφοιτων των ΤΕΕ.Ξερω οτι το εχετε αναλυσει σε παλαιοτερα ποστ αυτο το θεμα αλλα ελπιζω να απαντησετε αλλη μια φορα θετωντας βεβαια πιο συγκεκριμενες ερωτησεις εγω με την σειρα μου.Λοιπον......αποφοιτησα το 2006 απο το Ναυτικο λυκειο πειραια-9 ΤΕΕ πειραια η δευτερη του ονομασια τοτε,θελω λοιπον φετος να δηλωσω συμμετοχη στις πανελληνιες αλλα με δικαιωμα συμμετοχης σε ΑΕΙ.μπορω?????εχω πλεον μπερδευτει με την ομαδα Α ομαδα Β!ελεος ετσι οπως τα εχουν κανει!αυτο που θελω λοιπον ειναι να περασω σε ΑΕΙ κ οχι σε ΤΕΙ.υπαρχει ελπιδα?αν οχι απο πανελληνιες καποιος αλλοσ τροπος να το καταφερω αυτο χωρις βεβαια να φοιτησω ξανα στο σχολειο για 3 χρονια!αχαχαχαχα!!!εστω για ενα χρονο κ καλα την τελευταια ταξη του λυκειου οκ ναι το δεχομαι αλλα οχι και 3 χρονια!!!ελπιζω να μπορειτε να βοηθησετε λιγο στο ξεκαθαρισμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander1990

Νεοφερμένος

Ο alexander1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τελικα τι γινεται ρε παιδια;;; ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ Β κυκλου 2007 υπαλληλων γραφειου και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες.... δινω κανονικα η πρεπει να παω απο 2α λυκειου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
τελικα τι γινεται ρε παιδια;;; ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ Β κυκλου 2007 υπαλληλων γραφειου και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες.... δινω κανονικα η πρεπει να παω απο 2α λυκειου;;;

Δινεις κανονικα με επαλ..Γιατι να πας 2 λυκειου; Δε χρειαζεται..Εισαι αποφοιτος..Δινεις ειτε με ομαδα α(μονο για Τει) 4 μαθηματα..Νεοελληνικη γλωσσα(οχι αυτη που καναμε στο Τεε,αλλά ιδια με το Γελ),μαθηματικα(ιδια με το Τεε,με μικροδιαφορες στην υλη)+2 ειδικοτητας..Ή αν θες και για Πανεπιστημια,δινεις με ομαδα β(4 μαθηματα κοινα με Γελ και +2 ειδικοτητας)..Αλλά θα σου προτεινα την α ομαδα, οπου ειιναι μονο η νεοελληνικη γλωσσα κοινη με το Γελ,και τα δυο ειδικοτητας και τα μαθηματικα ιδια με το Τεε..Ιδιο βιβλιο δηλαδη.. Αν θες να περασεις μονο σε Τει,βασικα..Αφου εισαι αποφοιτος,μπορεις να δωσεις με οποιαδηποτε ειδικοτητα θελεις,ανεξαρτητα ποια ειδικοτητα τελειωσες στο Τεε..Θα πας τον Φεβρουαριο και θα κανεις την αιτηση συμμετοχη στις πανελλαδικες εξετασεις..

Υ.Σ:Και εγω υπαλληλων γραφειου τελειωσα το 2004 απο Τεε β κυκλου και τωρα εδωσα με βοηθων νοσηλευτων και περασα μαιευτικη Ατει Αθηνας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander1990

Νεοφερμένος

Ο alexander1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! εγω βασικα ψαχνομαι για σωματα ασφαλειας ποια κατηγορια να δηλωσω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! εγω βασικα ψαχνομαι για σωματα ασφαλειας ποια κατηγορια να δηλωσω;;

Μεχρι φετος οποια ειδικοτητα και να διαλεγες,μπορουσες να δηλωσεις και σωματα ασφαλειας... Απο ομαδα α παιρνουν λιγοτερους,αλλά ειναι πιο ευκολο να γραψεις βαθμο,απο τι στην ομαδα β..Παντως ακουγεται,οτι για τα Γελ και για την ομαδα β των Επαλ,θα κανουν ενα ξεχωριστο πεδιο(5ο δηλαδη),για σωματα ασφαλειας και στρατιωτικες σχολες...Τωρα δε ξερω αν θα το εφαρμοσουν απο του χρονου και ποσο επηρεαζει και την ομαδα α... Παντως σιγουρα θα υπαρξει και αλλη μειωση εισαχθεων,σε αυτες τις σχολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander1990

Νεοφερμένος

Ο alexander1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πραγματι γνωριζω για τη μειωση... τωρα για το ξεχωριστο πεδιο 1η φορα το ακουω.... δηλαδη αν το κανουν και επιλεξω την β ομαδα θα διδαχθω μαθηματα σχετικα με σωματα ασφαλειας;;; δεν το πολυκαταλαβα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
πραγματι γνωριζω για τη μειωση... τωρα για το ξεχωριστο πεδιο 1η φορα το ακουω.... δηλαδη αν το κανουν και επιλεξω την β ομαδα θα διδαχθω μαθηματα σχετικα με σωματα ασφαλειας;;; δεν το πολυκαταλαβα....

Ετσι ειπαν, οτι θα κανουν ενα ξεχωριστο πεδιο για αστυνομικες και στρατιωτικες σχολες...Τωρα δε ξερω κατα ποσο θα υλοποιηθει αμεσα αυτο... Απλα αμα διαλεξεις β ομαδα,θα υπαρχει ενα συγκεκριμενο μαθημα,για να μπορεις να δηλωσεις το πεδιο αυτο.. Οπως θα γινεται και στα γελ...Δηλαδη τα παιδια απο τη β ομαδα,δινουν τα 6 μαθηματα που δινουν και στα γελ αναλογα την κατευθυνση +2 της ειδικοτητας που εχουν στο Επαλ... Τωρα απο τη α ομαδα,δε ξερω πως θα γινει και αν γινει...Μεχρι τωρα, απο οποιον τομεα και να ησουν,μπορουσες να δηλωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelo!!!

Νεοφερμένος

Ο angelo!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλημερα κοσμε και ντουνια!!!νεοπας στο e-steki!!ματσ μουτσ !καλως ορισα και καλως σας βρηκα...!
ειμαι ο Αγγελος 23 ετων και πριν λιγα χρονια τελειωσα ημερησιο Τ.Ε.Ε. β κυκλου γραφιστικης,επειδη ομως απο τον κλαδο αυτον δεν με ενδιαεφεραν οι σχολες δεν εδωσα πανελληνιες και ετσι μπηκα στην αγορα εργασιας αμεσως ...
τωρα ομως οντας ανεργος πλεον και μπολικο χρονο στην διαθεση μου σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες για καποιο ΑΕΙ θεωρητικων επιστημων ...
μπορω να δωσω μεσα απο επαλ η γελ?κανω καποιεσ ταξεις η οχι?και αν οχι ποτε μπορω να κανω το μηχανογραφικο μου και με ποιο τροπο?
διαβασα και τα ανωθεν ποστς ..αλλα μπερδευτηκα λιγο ρωτησα και στο επαλ της περιοχης και απογοητευτηκα ...τελικα τι κανω?οεο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Απολυτήριο λυκείου έχεις? Αν ναι από επαλ η από γενικό το πήρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
καλημερα κοσμε και ντουνια!!!νεοπας στο e-steki!!ματσ μουτσ !καλως ορισα και καλως σας βρηκα...!
ειμαι ο Αγγελος 23 ετων και πριν λιγα χρονια τελειωσα ημερησιο Τ.Ε.Ε. β κυκλου γραφιστικης,επειδη ομως απο τον κλαδο αυτον δεν με ενδιαεφεραν οι σχολες δεν εδωσα πανελληνιες και ετσι μπηκα στην αγορα εργασιας αμεσως ...
τωρα ομως οντας ανεργος πλεον και μπολικο χρονο στην διαθεση μου σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες για καποιο ΑΕΙ θεωρητικων επιστημων ...
μπορω να δωσω μεσα απο επαλ η γελ?κανω καποιεσ ταξεις η οχι?και αν οχι ποτε μπορω να κανω το μηχανογραφικο μου και με ποιο τροπο?
διαβασα και τα ανωθεν ποστς ..αλλα μπερδευτηκα λιγο ρωτησα και στο επαλ της περιοχης και απογοητευτηκα ...τελικα τι κανω?οεο?

Καταρχας καλωσορισες... Λοιπον: Μπορεις να πας και να δηλωσεις να δωσεις με Επαλ β ομαδας,οπου δινεις τα ιδια μαθηματα με το γελ+ 2 ειδικοτητας,που θα επιλεξεις... ..Δε θα χρειαστει να κανεις καποιες ταξεις,γιατι εχεις απολυτηριο λυκειου,οποτε δε χρειαζεται..Τον Φεβρουαριο θα βγει μια εγκυκλιος στο σαιτ του υπουργειου,οπου θα λεει ,μεσα σε ποια προθεσμια θα πας στο επαλ,να καταθεσεις την αιτηση για συμμετοχη στις εξετασεις... Μηχανογραφικο,δε θα κανεις τωρα..Δε θα κανεις δηλαδη οπως καναμε στο τεε,αλλά τον Ιουνιο μολις τελειωσουν οι πανελλαδικες και μεσα παλι στις ημερομηνιες που θα ανακοινωσει το υπουργειο, θα πας στο επαλ,να παρεις ενα κωδικο ασφαλειας..Και με αυτο θα καταθεσεις μονος σου το μηχανογραφικο,απο τον υπολογιστη σου...
Τωρα τι μαθηματα δινουν απο επαλ β δε πολυξερω,γιατι εγω εδωσα με επαλ α..Αλλά σαφως θα ειναι αναλογα το πεδιο που θες...Ειδικοτητα ομως μη δηλωσεις γραφιστικη,αλλά καποια που εχει πιο ευκολα μαθηματα ειδικοτητας,για να παρεις μεγαλο βαθμο σιγουρα απο εκει...Ως αποφοιτος τεε,εχεις την δυνατοτητα να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις...Αν τωρα θελεις να δωσεις μονο για Τει,δινεις με ομαδα α...Αυτη περιλαμβανει τα μαθηματικα που καναμε στο τεε,νεοελληνικη γλωσσα -ιδια υλη και ιδιο βιβλιο με γελ και δυο μαθηματα ειδικοτητας... Απλα να ξερεις οτι πολλοιλιγοι δινουν με τη ομαδα β..Δηλαδη απο επαλ ομαδα β,εδωσαν φετος 603 ατομα,ενω απο επαλ ομαδας α εδωσαν 20000..Ο λογος ειναι, οτι οι περισσοτεροι σκεφτονται,αφου δινω τα ιδια μαθηματα με το γελ,γιατι δε παω γελ; Οποτε σε πολλα σχολεια,δε δημιουργειται τμημα...Οποτε πρεπει να ψαξεις,να δεις ποιο επαλ εχει..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Απολυτήριο λυκείου έχεις? Αν ναι από επαλ η από γενικό το πήρες?

Δεν εχει σχεση τωρα πια αυτο..Πλεον ειναι ισοτιμα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelo!!!

Νεοφερμένος

Ο angelo!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω Μαργαριτα για την βοηθεια
απλα μια διευκρινιση,..τι εννοεις πρεπει να υπαρχει τμημα??λογικα οσοι πανε στο επαλ θελουν να δωσουν σε τεχνικες σχολες...ητοι ΤΕΙ
αρα λογικα εγω που θελω για ΑΕΙ δεν τιθεται θεμα τμηματος ουτε συγκεκριμενης ειδικοτητας...
αν παλι θελω να δωσω για τεχνικη σχολη (λεμε τωρα)ετσι οπως μου λενε και διαβαζω καταλαβαινω οτι δεν παιζει ρολο τι ειδικοτητα ειχα στο τεε ...οποτε αν δεν υπαρχει η ειδικοτητα μου στο χ ,ψ , επαλ δεν τιθεται θεμα τμηματος παλι ....
εγω ειμαι σε επαρχια και εδω εχει μονο ενα επαλ με τομεις μηχανολογιας και οικονομικων κατι...και ενα γελ ....το αλλο ειναι 50 χλ μακρυα....
α ρε ελλαδαρα ..πφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ευχαριστω Μαργαριτα για την βοηθεια
απλα μια διευκρινιση,..τι εννοεις πρεπει να υπαρχει τμημα??λογικα οσοι πανε στο επαλ θελουν να δωσουν σε τεχνικες σχολες...ητοι ΤΕΙ
αρα λογικα εγω που θελω για ΑΕΙ δεν τιθεται θεμα τμηματος ουτε συγκεκριμενης ειδικοτητας...
αν παλι (λεμε τωρα)θελω να δωσω για τεχνικη σχολη ετσι οπως μου λενε και διαβαζω καταλαβαινω οτι δεν παιζει ρολο τι ειδικοτητα ειχα στο τεε ...οποτε αν δεν υπαρχει η ειδικοτητα μου στο χ ,ψ , επαλ δεν τιθεται θεμα τμηματος παλι ....
εγω ειμαι σε επαρχια και εδω εχει μονο ενα επαλ με τομεις μηχανολογιας και οικονομικων κατι...και ενα γελ ....το αλλο ειναι 50 χλ μακρυα....
α ρε ελλαδαρα ..πφφφφφφ

Oι περισσοτεροι που πανε επαλ,δινουν με την ομαδα α..Λογω οτι ειναι πιο ευκολη ή σκεφτονται οτι απο το να δωσουν με ομαδα β,πανε καλυτερα γελ,αφου στην ουσια ειναι το ιδιο.. Αυτο που σου ειπαν,ισχυει..Ως αποφοιτος Τεε,μπορεις να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις,ανεξαρτητα απο ποια τελειωσες...Τα παιδια που δινουν με ομαδα β του επαλ,δινουν πανελληνιες στα σχολεια που δινουν και τα παιδια των γελ και τα μονα μαθηματα που δινουν στο επαλ,ειναι τα δυο της ειδικοτητας ,σε κοινα θεματα με την ομαδα α..Εσυ ομως θα κανεις την αιτηση στο επαλ και θα διαλεξεις ομαδα β.. Οποτε,ναι δε θα εχεις προβλημα...Δε χρειαζεται να εχει δημιουργηθει τμημα,σωστα.. Αλλά σιγουρα για εμας που ειμαστε απο τεε,η ομαδα α ειναι πιο προσιτη...;)

Εγω ειχα τελειωσει Υπαλληλων διοικησης β κυκλου ΤΕΕ το 2004 και εδωσα φετος με ομαδα α επαλ με την ειδικοτητα βοηθων νοσηλευτων και περασα μαιευτικη Τει Αθηνας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top