Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

jilio

Νεοφερμένος

Ο jilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειδα το Inside Man του Spike Lee. μια λεξη και μονο..............

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!!

Είναι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η η ταινία!!! δίνω ρέστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
τελευταία ταινία χθες : RING (1)

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Τhe break-up.
Eντάξει βλεπόταν αλλά δε τρελάθηκα κιόλας ύπαρχουν και πολύ καλύτερες ταινίες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.

Beowulf and Grendel

ΠΑΤΑΤΑ ατελείωτη. Πάντως σε δύο φάσεις είχαμε ξεκαρδιστεί στα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Τhe break-up.
Eντάξει βλεπόταν αλλά δε τρελάθηκα κιόλας ύπαρχουν και πολύ καλύτερες ταινίες!!!
Εγώ που το είδα το break up και δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ :mad:
Πληκτικό,μίζερο και
στο τέλος δεν τα ξαναβρήκαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
το saw 3.αισχος η ταινια.ενα show ξεσκισματος κρεατων και κοκκαλων με ηλιθια πλοκη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
το saw 3.αισχος η ταινια.ενα show ξεσκισματος κρεατων και κοκκαλων με ηλιθια πλοκη..

Tα εχεις δει τα αλλα δυο φιλε diavolako;:confused:Απο περιεργεια ρωταω.
Σαν φυσικη συνεχεια των αλλων δυο ειναι πανεξυπνη ταινια.
Οπως φυσικα πανεξυπνο ηταν και το στορυ των προηγουμενων δυο.
αυτη ηταν ενα σκαλοπατι πιο κατω συγκριτικα με τις αλλες αλλα τα saw σαν ταινιες horror\thriller ειναι μακραν απο τις καλλιτερες που εχουν δημιουργηθει ποτε.
Φυσικα εγω μιλαω οχι μονο σαν fan του ειδους αλλα και γενικοτερα αν η ταινια και οι ταινιες αξιζουν.
Στορυ,πλοκη,σκηνοθεσια,finale,σπλατερ στοιχεια κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είδα το Jesus Camp.
Είναι ένα ντοκυμαντέρ για τις παιδικές κατασκηνώσεις μικρών Ευαγγελιστών στην Αμερική.
Μια αρκετά μεγάλη ομάδα μικρών ξανθών και αθώων πιτσιρικάδων έρμαια στα χέρια της Becky Fisher καθοδηγούνται και υφίστανται πλήση εγκεφάλου για το πως θα γίνουν ο στρατός του Ιησού έτοιμοι να πεθάνουν γι΄αυτόν, όπως ακριβώς και οι "εχθροί" τους οι μωαμεθανοί.
Το 72% των παιδιών αυτών δεν πηγαίνουν στο "μιαρό" σχολείο παρά διδάσκονται όσα χρειάζεται να ξέρουν από τους γονείς τους στο σπίτι, όπως π.χ. ότι η Επιστήμη δεν μας μαθαίνει τίποτα, πως δεν υπάρχει Global Warming ("μόνο έξι βαθούς έχει ανέβει η θερμοκρασία στον πλανήτη") πως ο Χάρι Πόττερ πρέπει να παιθάνει, και πως "ΦΥΣΙΚΑ" και δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους...
Στην ταινία βλέπουμε αυτά τα παιδιά να προσεύχονται για τον καλό χριστιανό Bush κάτω από ένα χάρτινό είδωλό του, και να φωνάζουν ενάντια στις εκτρώσεις ενώ την ίδια στιγμή ετοιμάζονται για "ιερό πόλεμο".
Έξυπνα η Becky Fisher δηλώνει προς το τέλος της ταινίας πως αυτά που μαθαίνει ένα παιδί στις ηλικίες 5-10 μένουν χαραγμένα μέσα του για όλη του τη ζωή...
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=y_EKHK1C2IE
ABC News Comment: https://www.youtube.com/watch?v=7UWIb4FwHPg
Πολύ ενδιαφέρον αν και δυσάρεστο και τρομακτικό, χωρίς καθόλου διήγηση, σε αφήνει να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα από το footage που βλεπεις.
Πολύ έξυπνη η σκηνή στο τέλος:
όπου η Becky βγαίνει μέσα από ένα πλυντήριο αυτοκινήτων ενώ μπροστά της βρίσκεται ένα κόκκινο σήμα της τροχαίας με το ξεκάθαρο μήνυμα: Stop!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Γειά σου ρε Φεγγάρω με τα Ντοκιμαντέρ σου τα τρελλά!

Μου αρέσει που στο τέλος αφού τα'χεις πει όλα βάζεις κι ένα banner για να μην έχεις τις τύψεις ότι ήσουν μαρτυριάρικο!! χαχαχα δε παίζεσαι ρε, τέλος..

Μου θυμίζεις ένα παιδάκι που τρώει όλες τις καραμέλες και από τύψεις που τις έφαγε πάει στο αδελφάκι του και του λέει πάρε τη κούκλα να παίξεις λίγο κι εσύ!

Μου τη δίνουν οι μαυρίλες :mad:

Τώρα έτσι θα μ'αφήσεις? Να μη τσέλω την έξυπνη σκηνή ε?Ε?Ε??ΕΕ?εεε?ε?εεε?Ε?Εε?



:alljumpy:


Εγώ θέλω να δώ το Saw 3 καθότι με ενθουσίασαν τα δύο προηγούμενα...

Μόλις βγεί σε dvd θα χυμήξω να το τσιμπήσω με τη μέθοδο της χειρουργικής λαβίδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βρε καλό μου avap, δεν ξέρεις να κάνεις highlight? :hmm: περνάς με τον κέρσορα πάνω απ' τη μαυρίλα (κοινώς μαρκάρεις) και το κείμενο σου αποκαλύπτεται! THE GREAT REVELATION!! :P

Η σκηνή είναι περιγραφή της ταινίας ενώ τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι το ρεζουμέ! Χε χε, πως τα λέω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βρε καλό μου avap, δεν ξέρεις να κάνεις highlight? :hmm: περνάς με τον κέρσορα πάνω απ' τη μαυρίλα (κοινώς μαρκάρεις) και το κείμενο σου αποκαλύπτεται! THE GREAT REVELATION!! :P

Η σκηνή είναι περιγραφή της ταινίας ενώ τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι το ρεζουμέ! Χε χε, πως τα λέω! :P

Oυα χαχαχαχα (Βέγγος σμάϊλ) δε το'ξερα ο μπούρδας!! Ουα χαχαχα ουα χαααα!

Τρομερή σκηνή πάντως...έκανα τα τσισάκια μου!!

Για όνομα...

Όντως ήταν αποκάλυψη μεγατόνων, πάντως...αχ πόσα μου μένουν ακόμα για να μάθω...πόοοοοοοοοοοσσααααααα ρωτώ!

Αλέξης αγαπάει Σελήνη που του μαθαίνει νέα κολπάκια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
  • Prime : Δεν με ενθουσίασε... Να πω την αλήθεια,βαρετή ήταν :/:
  • Just My Luck : Πολλή πλάκα είχε αυτή η ταινία!! Αν και δεν ήταν και πολύ σοβαρή, σαν παραμύθι περισσότερο, είχε πλάκα :)
  • Αστερίξ Και Οι Βίκινγκς : Καλά, την είδα με τη 6χρονη αδελφή μου !! :P Καλή ήταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Tα εχεις δει τα αλλα δυο φιλε diavolako;:confused:Απο περιεργεια ρωταω.
Σαν φυσικη συνεχεια των αλλων δυο ειναι πανεξυπνη ταινια.
Οπως φυσικα πανεξυπνο ηταν και το στορυ των προηγουμενων δυο.
αυτη ηταν ενα σκαλοπατι πιο κατω συγκριτικα με τις αλλες αλλα τα saw σαν ταινιες horror\thriller ειναι μακραν απο τις καλλιτερες που εχουν δημιουργηθει ποτε.
Φυσικα εγω μιλαω οχι μονο σαν fan του ειδους αλλα και γενικοτερα αν η ταινια και οι ταινιες αξιζουν.
Στορυ,πλοκη,σκηνοθεσια,finale,σπλατερ στοιχεια κτλ κτλ.

εχω δει το ενα οχι το δυο.αλλα κινειται συνεχεια στο ιδιο μοτιβο.δοκιμασιες ενος παρανοικου που δοκιμαζει διαφορους ανθρωπους με καποια προβληματα στη ζωη τους τι θα εκαναν για να επιβιωσουν και πως αντιδρανε σε καποιες καταστασεις.Το θεμα ειναι οτι το πρωτο μου αρεσε γιατι ισως τοτε ηταν πρωτοτυπο και πιο εξυπνη πλοκη.Το 3 ομως ηταν η αιδια η σκετη.Δε μπορει συνεχεια να δειχνεις τοσο αιδιαστικες σκηνες.κουραζει αυτο...επρεπε να δεις φατσες απο κοπελιες μεσα στο σινεμα.ολα τα λεφτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Oυα χαχαχαχα (Βέγγος σμάϊλ) δε το'ξερα ο μπούρδας!! Ουα χαχαχα ουα χαααα!

χαχαχαχαχαχααααααααααα...έλιωσα...χαχαχαχαααααααααααααα.... :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: :worship:

εμένα μου άρεσε το saw III..θεώρησα ότι ήταν πολύ έξυπνο το τέλος και σίγουρα μ'άρεσε πολύ καλύτερα απ'το 2ο..το 2ο νομίζω,ήταν απλά μια προσπάθεια σύνδεσης του Ι με το ΙΙΙ..και,παρότι γυναίκα,δεν σιχάθηκα καθόλου,παρά μόνο στη σκηνή
που είναι ο τύπος δεμένος στον πάτο ενός..κάτι τεσπα,κι έπεφτε πάνω του το λίπος απ'τα γουρούνια,καθώς και ψιλοπολτοποιημένα κομμάτια..
:sick:

κι επειδή πρόσεξα κι εγώ αρκετούς στο σινεμά,που οι εκφράσεις τους ήταν του στυλ "τι πανάθλια,εμετική (σόρρυ,αλλά..:redface:) ταινία είναι αυτή",μόνο και μόνο επειδή σιχαίνονταν και την έβγαλαν με τη μία σκάρτη,εγώ ένα έχω να πω..ρε παιδιά,αν σιχαίνεστε εύκολα ΓΙΑΤΙ πάτε να δείτε τέτοιες ταινίες..?κι όχι τίποτα άλλο,αλλά απ'τα πολλά "μπλιαχ,μπλιουχ" που ακούγονται στην αίθουσα,αποσυντονιζόμαστε κι εμείς που θέλουμε να δούμε την ταινία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συμφωνω με την μπουρμπουληθρα.
Αν η ταινια για το ειδοςπου ανηκει δεν ειχε ολα αυτα τα στοιχεια, τοτε....απατη θα πηγαινε!:P
Το ολο στορυ δηλαδη απο την αρχη ως τωρα ηταν πανεξυπνο μεν, αλλα χωρις τα παρελκομενα δεν θα καθηλωνε.
Ειναι σαν να ζηταμε ταινιες οπως ΤCM (The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning π.χ)
Τhe Hills Have Eyes
Wrong Turn
Canibal Holocaust (αυτο καλυτερα μην το δειτε αν δεν εχετε πολυ καλα στομαχια.Μερικοι μαλιστα λενε οτι βασιζεται και σε αληθινα απομνημονευματα ενος ανθρωπου πουπ ηγαινε σε εκεινες τις φυλες....αν το δειτε λοιπον και σκεφτειτε οτι καποιος τα εζησε και τα εγραψε αυτα τοτε...αφηστε το καλυτερα..)
Και αλλες πολλες (μην αρχισω να γραφω γιατι θα ξημερωσουμε...) να μην εχουν στοιχεια gore,splater κτλ κτλ κτλ.
Δεν λεει...ετσι κι αλλιως τοσα αλλα ειδη δεν τα εχουν αυτα.;)


P.S.-Ενδεχεται να βγει και 4ο μερος...ψιθυριζεται κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
εχω δει το ενα οχι το δυο αλλα κινειται συνεχεια στο ιδιο μοτιβο.δοκιμασιες ενος παρανοικου που δοκιμαζει διαφορους ανθρωπους με καποια προβληματα στη ζωη τους τι θα εκαναν για να επιβιωσουν και πως αντιδρανε σε καποιες καταστασεις.Το θεμα ειναι οτι το πρωτο μου αρεσε γιατι ισως τοτε ηταν πρωτοτυπο και πιο εξυπνη πλοκη.Το 3 ομως ηταν η αιδια η σκετη.Δε μπορει συνεχεια να δειχνεις τοσο αιδιαστικες σκηνες.κουραζει αυτο...επρεπε να δεις φατσες απο κοπελιες μεσα στο σινεμα.ολα τα λεφτα:D

Η πορεία του Saw ξεκίνησε το 2004 με την κυκλοφορία της πρώτης ταινίας να κερδίζει καλές κριτικές όχι απαραίτητα για την ποιότητά της, αλλά γιατί απεικόνιζε όσο πιο αληθινά γίνεται το πόσα σαδιστικά και αιμοβόρα στοιχεία μπορεί να φέρει ο ανθρώπινος οργανισμός είτε πρόκειται για θύμα ή για θύτη..(θυμίσου το πριόνισμα του δεμένου ποδιού του γιατρού στη σωλήνα, ενός δηλ. απόλυτα ορθολογιστικού ατόμου!)

Η ταινία αυτό-προμοτάρεται(?) ως ακραίο θρίλερ, αλλά αυτό, μπροστά στο εξαιρετικό της θέμα που είναι τρόπον τινά καταγγελία της σύγχρονης κοινωνίας της κλειδαρότρυπας και της reality tv, είναι μάλλον υπερβολικά απλοϊκή περιγραφή...

Επίσης, καταπιάνεται με τα κατώτερα (ή ανώτερα) ένστικτα του ανθρώπου με έναν λίαν ωμό τρόπο που προσωπικά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον..

Η ιδέα ενός δολοφόνου, ο οποίος δεν αρκείται στο να σκοτώνει αλλά επινοεί μακάβρια ψυχολογικά παιχνίδια ,που έχουν ως έπαθλο την ελευθερία ιντριγκάρει, πώς να το κάνουμε..

Σίγουρα δεν έχει γίνει ούτε απλοϊκή ούτε πρόχειρη δουλειά... Αντίθετα, πρόκειται για μια αξιοθαύμαστη σκηνοθετική προσπάθεια με δεινότητα και θρασύτητα, έχοντας το όραμα και τις ιδέες για να απογειώσει το ευφάνταστο και συνολικά καλογραμμένο σενάριο του Leigh Whannell...

Ως θρίλερ, πέρα απο την άριστη άισθηση του ρυθμού που διέπει όλη την ταινία, και χτίζει το suspence άξια αναφοράς είναι και η καλοστημένη ατμόσφαιρα της τόσο στο ένα όσο και στο 2...


Υπάρχουν πολλές ενστάσεις, όπως για κάθε τι που περιλαμβάνεται στο αισθητηριακό μας γούστο...

Εγώ προτιμώ να στέκομαι στο ότι δεν ήταν άλλη μια ρηχή ταινία με κάποιον serial killer αλλά εμποτιζόταν από κάτι φρέσκο, με ενδιαφέρουσες ανατροπές, ψυχολογικές εντάσεις και φιλοσοφικές προεκτάσεις που βέβαια έτειναν στο αρρωστημένο κάτω από το πρίσμα μιας γενικότερης θεώρησης του "παζλάκια" (Jigsaw)..



Ο Tobin Bell (Jigsaw) θεωρώ πως είναι από τους πιο χαρισματικούς ηθοποιούς και η ταινία όχι άδικα έχει πατήσει πάνω του, στο χαρακτήρα που ωθεί τους ήρωες στη συναρμολόγηση ενός ανίερου παζλ, προϊόν μιας αρρωστημένα ευφυούς φαντασίας... (εννοώ για το 1 και 2)...τι ερμηνεία...

Σνιφάροντας όλη την αστερόσκονη από τους ώμους του Blair Witch Project ως της πιο πρόσφατης low budget ταινίας που γυρίστηκε στη χώρα του Πουθενά για να φέρει τούμπα τα δεδομένα της συμβατικής θεώρησης περί filmmaking και ανάγνωσης των προτιμήσεων του κοινού, το Saw μετατράπηκε εν μία νυκτί στο πιο πολυσυζητημένο κινηματογραφικό δεδομένο της χρονιάς και σε μια από τις πιο απροσδόκητες επιτυχίες της δεκαετίας, μη πώ και παραπάνω...

Η αλήθεια είναι ότι το Saw φτάνει σε στιγμές απολαυστικής διαστροφής. Η επιτυχία του βρίσκεται στο γεγονός ότι βάζει τον θεατή στο παιχνίδι της συμμετοχής μέσω ερωτημάτων που επιβάλλονται υπό μορφή καταναγκαστικών έργων, όπως «τι θα έκανες ΕΣΥ αν η ζωή σου εξαρτιόταν από ένα κλειδί χωμένο στο στομάχι ενός ζωντανού ανθρώπου που βρίσκεται υπό το έλεός σου»;

Πόσο γελοία φαντάζουν τα θέματα των Πανελληνίων Εξετάσεων κάτι τέτοιες στιγμές, ακόμη κι αν έχεις πατήσει αδιάβαστος? Και ναι, η ταινία προσφέρει απαντήσεις στα πρακτέα των διαγωνιζόμενων, μέσω μιας πολύ ενοχλητικής οπτικοποίησης και μιας έξυπνης, στιλάτης σκηνοθεσίας, απαντώντας αρνητικά σε όσους είχαν την εντύπωση ότι επρόκειτο απλά για ένα κλειστοφοβικό φιλμ δωματίου...

Και δεν την υμνώ επειδή ποτέ ένας θεατής δεν είναι πρόθυμος να παραδεχτεί ότι τον πιάσανε κώτσο..όχι...το Saw δεν είναι μια ταινία που στερείται αδυναμιών...

Π.χ. η υπερδραματοποιημένη (Οverracting) ερμηνεία του γιατρού (στο 1) -αυτός έπαιζε στο ήρωας με τα κολάν παρεπιπτόντως!! - ή η ερμηνεία του Danny Glover ως πρώην αστυνομικού -γεγονός αναμενόμενο μετά από τόση προϋπηρεσία στη σειρά των Φονικών Όπλων -, έναν χαρακτήρα που περιέργως αφήνεται αναξιοποίητος δεδομένου της αναγνωρισιμότητας του ενσαρκωτή του και διάφορα άλλα στο 2...

Πλην ελάχιστων τεκταινόμενων το Saw δεν είναι μια ταινία ηθοποιών, αλλά περισσότερο σεναριακού και σκηνοθετικού εντυπωσιασμού, που προσπαθεί να δρέψει καρπούς από τους ενδόμυχους φόβους του θεατή και από την συλλογιστική δοκιμασία στην οποία τον προκαλεί. Ως γεύση στην άκρη της γλώσσας, οι εντυπώσεις είναι αυτές που μένουν μετά το πέρας της θέασης. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, παρά τα όποια ψήγματα πικρίας, το γλυκό είναι αυτό που κατακλύζει τις γευστικές θηλές...

Η τριλογία των Saw για μένα μπορεί να συγκριθεί μόνο με Hannibal, Seven...έχει πολλά στοιχεία που μου τις θυμίζει..

Για τη 3 δε μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά αφουγκράζομαι ότι πρόκειται για κάτι περισσότερο από splatter, με εξίσου απρόβλεπτη πλοκή ..

Θέλω να το δώ για να αποκομίσω προσωπική άποψη aν και διαβάζω απο κριτικές ότι καταρρίπτει κάθε κλισέ περί αδύναμων σίκουελ μιας και βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο Saw.

Eίναι πολύ σημαντικό για τον θεατή να έχει μία άποψη για τις δύο προηγούμενες ταινίες, αφού από μόνο του το Saw III δεν μπορεί να δώσει ένα πλήρες ιστορικό background των χαρακτήρων του...

Αν σας έχει λείψει η αγωνία και το άγχος που μόνο ένα καλό θρίλερ μπορεί να μεταδώσει, το Saw διαθέτει όλα τα μέσα για να καλύψει στο έπακρο το κενό.


Οι φίλοι του σκοτεινού και κάπως πιο μυστηριώδους σινεμά ήδη έχουν λατρέψει αυτά που προσφέρει το Saw. Αγωνία στο έπακρo και τεντωμένες αισθήσεις. Άλλοι είναι πιθανό να σταθούν στα μικρολάθη της και να την απορρίψουν. Σε καμία περίπτωση πάντως το φιλμ δεν περνά απαρατήρητο, αντίθετα παρά τα συνήθη λεγόμενα για την γνώση της έκπληξης του φινάλε παρακολουθείται με εφάμιλλο ενδιαφέρον και δεύτερη και Τρίτη φορά. Δείτε το οπωσδήποτε!

Οι φαν των θρίλερ να μην το χάσουν, σε αυτούς απευθύνεται και αυτοί είναι που θα το χαρούν περισσότερο από όλους.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΦΙΛΜ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.ΒΙΑΙΟ,ΑΓΩΝΙΩΔΕΣ,ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟ.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΧΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΩΣ ΚΛΑΣΙΚΟ.


Η τεράστια επιτυχία της ταινίας έδωσε στην Lionsgate το έναυσμα να πάρει απόφαση να κάνει την σειρά ετήσια. Περιμένω με αγωνία το Saw IV!!! Oh yes, there will be blood...


Υ.Γ. Αλήθεια εσύ τι θα ήσουν ικανός να κάνεις αν η ζωή σου ήταν σε κίνδυνο;

How much blood would you shed to stay alive? ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Mistress Fo Spices
Μια πολύ χαλαρή ταινία. Ωραία ήταν.Η ινδή πάντως πάρα πολύ όμορφη



You, Me and Dupree

Αυτός ο Owen Wilson μου σπάει τα νεύρα. Σε όλες τις ταινίες του εκπροσωπεί το χώνω την μύτη μου παντού, και καλά όλα δικαιολογούνται γιατί είμαι ευαίσθητως ηλίθιος και αφελής.


Παρεπιπτόντως έχει βγει Clerks II
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Avaptistos εγραψες με το παραπανω σου ποστ γυρω απο τα SAW!!!!:worship:
Ησουν αναλυτικοτατος και κατατοπιστικοτατος γυρω απο το ολο θεμα της συγκεκριμενης ταινιας!
Αψογος ειλικρινα!;)

Demelene το clerks πριν απο ποσα...καμια 10αρια χρονια ειχε βγει;;;
Πολυ καλη κωμωδια παντως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Avaptistos εγραψες με το παραπανω σου ποστ γυρω απο τα SAW!!!!:worship:
Ησουν αναλυτικοτατος και κατατοπιστικοτατος γυρω απο το ολο θεμα της συγκεκριμενης ταινιας!
Αψογος ειλικρινα!;)


:redface: :redface: :redface:

Κι εσύ είσαι ο καλύτερος Μοντερέητορ, όλων των φόρουμς σε παγκόσμια κλίμακα όλων των πλανητών απ'όλους τους γαλαξίες γνωστούς και μή...

Ο πιο αναλυτικός και πιο ενημερωμένος στα θέματα του cine αλλά όχι μόνο και επίσης ο πιο όμορφος ΓΑΤΟΥΛΙΝΟΣ και το πιο όμορφο φθινοπωρινό παγκάκι με τους ομορφότερους κορμούς δέντρων, globally και τα πιο ενημερωμένα (!) στρουμφοαπίθανα ξερά φύλλα πέριξ του παγκακίου που με βάζουν στη θέση να παραδεχτώ εν τοις πράγμασι ότι η Ιταλία κοσμείται απο τη παρουσία σου κείθε...

Γιατί πήγες στα ξένα ? Δεν άντεξες τον ανταγωνισμό από τον Sonic τον σκαντζόχοιρο της Sega?

When will you be back...

I am watching you closely και είσαι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση γατουλίνου...!

Ευτυχώς που'χουμε το forum και δε λείπεις και τόσο... :)

Αδημονώ να δώ SAW III, θα κάνω ατμόσφαιρα, θα κατεβάσω τηλέφωνα, θα σβήσω φώτα και θα υπάρχει μόνο o Jigsaw (ή η Αμάντα) κι εγώ..!!

Πότε θα βγει to dvd..πόοοοτεεεεεεεεεεεε γκαντ ντέμ ιτ....

Επίσης όταν θα βγεί σε HD format - (Blue Ray ή HD DvD) = το φορμά του μέλλοντος - θα'ναι από τα πρώτα στη συλλογή μου ...

avaptistos <=== Θεοκολλημένος με Serial Killer movies και γενικά με ταινίες που εμπεριέχουν το στοιχείο της περιπέτειας, του απροσδόκητου π.χ. αστυνομικές, paranormal, θριλεράκια. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
μη ρεαλιστικο.αλλα και παλι μονο το ενα μου εκανε κατι.το 3 για μενα ειναι μουφα.δεν με κρατησε σε αγωνια.δεν μου αρεσει η πλοκη.μουφα για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top