Έχω μείνει πάρα πολύ πίσω στο φροντιστήριο...

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξεκίνησα φροντιστήριο τέλη Οκτώβρη.
Δεν διάβαζα και ιδού τα αποτελέσματα.
Στο φροντιστήριο τελειώνουμε ύλη και κάνουμε επαναλήψεις, και εγώ ουσιαστικά δεν έχω κάν αρχίσει.

Για να προλάβω τυχόν αρνητικά σχόλια, ξέρω ότι έκανα μαλ*κία αλλά δεν αλλάζει. 2η Ευκαιρία δεν έχω.Είναι δεδομένο αυτό. Και γιαυτό μετά το μήνυμα μου αυτό,αφού πάρω μερικές δευτερες γνώμες θα αποσυνδεθώ τελείως απόλα και θα κάτσω να ξεσκιστώ.Δεν περιμένω δηλαδή, αποτελέσματα χωρίς σκληρή-έξυπνη δουλειά.

Τώρα,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω απο που να αρχίσω. (Είμαι πίσω και στα 4 μαθήματα της κατεύθυνσης μου.)
Πάω πχ να διαβάσω Βιολογία,αγχωνομαι,την παρατάω πιάνω φυσική, σκέφτομαι αυτά που μας έβαλε στην έκθεση, τα διαγωνίσματα που δεν έχω πάει ακόμη να γράψω, τα καθήκοντα, τα κενά μου, το πόσο τεράστια ύλη είναι και τον απειροελάχιστο χρόνο που έχω μεχρι τις πανελλήνιες και με πιάνει πανικός και τρόμος.

Αν και η κατάσταση ειναι τραγική,δεν θέλω να τα παρατήσω.
Ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος να οργανώσω το διάβασμα μου για να τους φτάσω,ώστε τελικά να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό στις πανελλήνιες;
Έχετε κάποια ιδέα;
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπόν, αν ήμουν εσύ θα έβλεπα τι κενά έχω φυσικοχημεία από τις προηγούμενες τάξεις και θα προσπαθούσα να τα καλύψω μέσα σε λίγες μέρες, ενώ ταυτόχρονα θα διάβαζα και βιολογία που εντάξει δεν μετράνε τόσο οι προηγούμενες τάξεις και βασίζεται σε απέξω θεωρία... Τώρα έκθεση το θετικό είναι ότι τα πράγματα φέτος είναι πιο φλου πιο υποκειμενικά οπότε εκεί δεν νομίζω ότι θα έχεις ιδιαίτερο θέμα... Τώρα για την ύλη θα πρέπει να είναι οι καθηγητές πολύ έμπειροι έτσι ώστε να σε καθοδηγήσουν σωστά... Προφανώς αυτό που πιάνεις το ένα και αφήνεις το άλλο μόνο χρόνο σου τρώει..Η ψυχολογία σου θα πρέπει να είναι ψηλά γιατί με κατεβασμένο ηθικό ας έχεις τελειώσει την ύλη και από το καλοκαίρι δεν έχει σημασία...Θα σου πρότεινα να διαβάζεις και όσο μπορείς στο σχολείο, αλλά αν γίνεται σωστό μάθημα τότε προσπάθησε να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς από εκεί και να ρωτήσεις τους καθηγητές σου αν είναι να σε βοηθήσουν και εκείνοι... Αν δεν γίνεται σωστό μάθημα τότε κάνε πράγματα του φροντιστηριου... Τώρα αυτά στα λέω αν και εγώ ο ίδιος φέτος είμαι υποψήφιος, αλλά είμαι πίσω στην ύλη μιας που τα παράτησα ένα μήνα και τώρα ξανάρχισα...Αυτο που μου λένε όλοι είναι κλείσε τα αυτιά μέχρι την Ιούνιο και βασισου στους καθηγητές σου και στον εαυτό σου και ας λένε οι άλλοι. Ότι έχουν τελειώσει την ύλη από την β λυκειου... Δεν σημαίνει κάτι...Θα πρέπει να κατανοείς πλήρως αυτά που μαθαίνεις μιας που θα έχεις ελάχιστο χρόνο για επανάληψη...με τους καθηγητές του φροντιστηριου έχεις μιλήσει; Τι πιστεύουν;
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγώ είμαι θεωρητική κατεύθυνση (επομένως δε γνωρίζω λεπτομερώς την ύλη που έχεις) αλλά θέλω να σου πω το εξής: Το γεγονός ότι αναγνωρίζεις το ότι δε διάβαζες επαρκώς σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο :) Οκ, δε θα πεθάνουμε κιόλας για τις Πανελλήνιες. Καλά κάνεις και δε θες να τα παρατήσεις όμως. Από εδώ και πέρα, προσπάθησε να βάλεις ένα πρόγραμμα. Καλώς ή κακώς, δε γίνεται από την μία μέρα στην άλλη να χτυπάς 8ωρα διαβάσματος. Ξεκίνα διαβάζοντας 2 ώρες πχ, και σιγά σιγά αύξησε τες. Ελπίζω να προλάβεις να καλύψεις όλη την ύλη και τυχόν κενά που έχεις. Καλή τύχη!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ξεκίνησα φροντιστήριο τέλη Οκτώβρη.
Δεν διάβαζα και ιδού τα αποτελέσματα.
Στο φροντιστήριο τελειώνουμε ύλη και κάνουμε επαναλήψεις, και εγώ ουσιαστικά δεν έχω κάν αρχίσει.

Για να προλάβω τυχόν αρνητικά σχόλια, ξέρω ότι έκανα μαλ*κία αλλά δεν αλλάζει. 2η Ευκαιρία δεν έχω.Είναι δεδομένο αυτό. Και γιαυτό μετά το μήνυμα μου αυτό,αφού πάρω μερικές δευτερες γνώμες θα αποσυνδεθώ τελείως απόλα και θα κάτσω να ξεσκιστώ.Δεν περιμένω δηλαδή, αποτελέσματα χωρίς σκληρή-έξυπνη δουλειά.

Τώρα,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω απο που να αρχίσω. (Είμαι πίσω και στα 4 μαθήματα της κατεύθυνσης μου.)
Πάω πχ να διαβάσω Βιολογία,αγχωνομαι,την παρατάω πιάνω φυσική, σκέφτομαι αυτά που μας έβαλε στην έκθεση, τα διαγωνίσματα που δεν έχω πάει ακόμη να γράψω, τα καθήκοντα, τα κενά μου, το πόσο τεράστια ύλη είναι και τον απειροελάχιστο χρόνο που έχω μεχρι τις πανελλήνιες και με πιάνει πανικός και τρόμος.

Αν και η κατάσταση ειναι τραγική,δεν θέλω να τα παρατήσω.
Ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος να οργανώσω το διάβασμα μου για να τους φτάσω,ώστε τελικά να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό στις πανελλήνιες;
Έχετε κάποια ιδέα;


  • Για αρχή, πάρε χαρτί και μολύβι και βγάλε ένα πρόγραμμα διαβάσματος.

  • Αν σε μπερδεύει πολύ το να διαβάζεις δύο-τρία μαθήματα την ίδια μέρα, βάλε κάθε μέρα κι από ένα μάθημα.

  • Άσε τις Κυριακές (και τα Σάββατα, ίσως) για να κάνεις επανάληψη - ξεκινώντας από εκεί που έχεις κενά και προχωρώντας σε ενότητες της φετινής ύλης.

  • Σπάσε το διάβασμα σου σε μονόωρα ή δίωρα διαστήματα. Αν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό στη ζωή σου, ακολούθησε ένα πάττερν παρόμοιο με αυτό μίας τυπικής προπόνησης:

    • Πρώτα το ζέσταμα. Και όχι χαζομάρες, καλό ζέσταμα. Ξεκίνα και ξεσκόνισε τη θεωρία σου και, όχι ξερά, αλλά με κάποιες παρατηρήσεις που θα βρεις, και, κυρίως, με λυμένα παραδείγματα. Δεν έχει νόημα να διαβάζεις το θεώρημα του Steiner αν δε δεις και ένα παράδειγμα να πιάσεις λίγο πώς εφαρμόζεται - άλλωστε, στο ζέσταμα, οι διατάσεις είναι δυναμικές.

    • Μετά η κυρίως προπόνηση. Τι έχει το πρόγραμμα σήμερα; Δρομικά ή ενδυνάμωση. Με άλλα λόγια, μπορείς να πεις ότι αυτό το δίωρο θα δεις μόνο ασκήσεις ή μόνο ΣΛ/πολλαπλής επιλογής ή ό,τι άλλο θες. Αλλά συγκεντρώσου σε αυτά. Μην το πας λίγο απ' όλα. Και, το βασικότερο, φρόντισε αυτό που θα δεις να είναι σχετικό με το ζέσταμά σου!

    • Αποθεραπεία τώρα - δηλαδή, στατικές διατάσεις. Πάρε τη θεωρία που είδες στην αρχή και δες τι σχέση είχε με αυτά που έκανες μέσα στην κυρίως προπόνησή σου. Μήπως τώρα που έκανες 2-3 ασκήσεις το θεώρημα του Steiner είναι πιο σαφές απ' ό,τι στην αρχή;



  • Γενικά, μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα αύριο. Όπως ξέρεις - και αυτό είναι καλό για εσένα - δε γίνεσαι μαραθωνοδρόμος από couch potato σε μία ημέρα. Αλλά, μπορείς να βγάλεις τον μαραθώνιο σε έναν καλό χρόνο αν προπονείσαι για 5-6 μήνες. Οπότε, μπορείς να δεις αποτελέσματα στο τέλος.

  • Μην κάνεις τη χαζομάρα να κλειστείς τελείως μέσα βλέποντάς το και λίγο σαν αυτο-τιμωρία - του τύπου «τόσον καιρό ξυνόμουν, καλά να πάθω τώρα». Δε βοηθάει, από τη στιγμή που νιώθεις άσχημα γι' αυτό, να κάνεις τον εαυτό σου να νιώθει πιο άσχημα. Δεν κερδίζεις κάτι, άσε που δημιουργείς και αρνητικό κλίμα για το διάβασμά σου. Οπότε, να βγαίνεις, να συζητάς, απλά λιγότερο από ό,τι έως τώρα. Το διάβασμά σου, αν το θες, θα είναι προτεραιότητά σου.



Κατά τα άλλα, νομίζω, αν έχεις αρκετή θέληση, μπορείς να πας για μία αξιοπρεπή εμφάνιση στις πανελλήνιες.

Καλό διάβασμα, λοιπόν!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θεωρώ πως πρέπει να παρατήσεις το φροντιστήριο γιατί μόνο κακό σου κάνει και είτε θα κανείς ιδιαίτερα είτε θα διάβαςεις μόνος σου.
Το ότι το φροντιστήριο δε στοχεύει σε σένα και δε σε διώχνει αφού δε μπορεί να κινηθεί στους ρυθμους σου και έτσι απλά τρώει τα λεφτά των γονιών σου το κάνει μη αξιόπιστο και φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς. Σε κάνουν έμμεσα να νιώθεις τύψεις ότι δε διάβαζες και μπλα μπλα ενώ σήμαντικο μερίδιο ευθύνης έχουν και αυτοί απλά είσαι πολύ μικρός για να το καταλάβεις.


Διαβάζεις στοχευμένα τα εύκολα μαθήματα για να χτυπήσεις βαθμό πχ βιολογία και αφήνεις σε δεύτερη μοίρα τα αλλά πχ φυσική στα οποία θα διαβάσεις άριστα την θεωρία και να λύνεις απλές ασκήσεις.

Διαφωνώ με τον φίλο πάνω θεωρώ πως πρέπει να κλείστεις μέσα και να περιορίσεις στο ελάχιστο τις εξόδουσ σου (να μη βγαίνεις ούτε Σάββατο ) . Να κανείς μικρές βόλτες για να ξεσκάς και για καφέ το πολύ μισή ώρα αν έχεις ανάγκη για λίγη κοινωνική ζωή. Καθόλου νυχτέρινες εξόδουΣ και Σταθερο ωράριο ύπνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συμφωνώ με fockos ότι το φροντιστήριο δεν μπορεί να ακολουθήσει τους ρυθμούς σου και δεν βοηθάει. Συμφωνώ επίσης με ένα σταθερό και σωστό ωράριο ύπνου, αλλά διαφωνώ στο να κλειστείς σπίτι!! Ελάτε ρε παιδιά, ο άλλος έχει σχολείο και φροντιστήριο (πείτε ότι το κάνει ιδιαίτερο), ok να διαβάζει και 3 με 6 ώρες μαξ τη μέρα. Το να βγαίνεις για να ξεκουράζεσαι και να χαλαρώνεις σου δίνει δύναμη, τόσο ψυχική όσο και εγκεφαλική να αποδώσεις καλύτερα στο όποιο διάβασμά σου.
Αν κλειστείς σε ένα σπίτι μέσα στα βιβλία και δεν βγαίνεις, το πιθανότερο είναι μέχρι τις πανελλήνιες και να πέσεις ψυχολογικά και να εξαντληθείς. Ξανά λέω ότι το να ξεκουράζεσαι και να εκτονώνεσαι, μόνο καλό μπορεί να κάνει στο να αποδίδει μετά στο διάβασμά σου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω ότι το να κλειστεί μέσα ένας άνθρωπος που είναι απροπόνητος στο διάβασμα μόνο κακό θα του κάνει, ειδικά αν το κάνει για 5 μήνες. Είναι άλλο πράγμα κάποιος που έχει άνεση με το διάβασμα, ξέρει πώς να μαθαίνει και μπορεί να διαχειριστεί τον χρόνο του να αποφασίσει να «καεί» για κάποιο διάστημα και άλλο κάποιος που δεν το έκανε αυτό ως τώρα.

Θα επιμείνω στην αναλογία με τον αθλητισμό. Δεν μπορεί κάποιος που δεν βγάζει δύο γύρους (800 μέτρα) στον στίβο χωρίς να μείνει από ανάσα ξαφνικά να πει, «τέρμα όλα, πάω να κάνω κάθε μέρα 5 χιλιόμετρα, να γίνω Κιπτσόγκε». Καλύτερα να το βάλει σιγά-σιγά στο πρόγραμμα το τρέξιμο.

Προφανώς, βέβαια, @Σέργιος Αποστόλ, η απόφαση είναι όλη δική σου.

Υ.Γ.: Στο θέμα του φροντιστηρίου, έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες, καλύτερα να το αφήσεις, εκτός αν δεις ότι είναι διατεθειμένοι να συνεργαστούν επί της ουσίας μαζί σου.
 

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά, το φροντιστήριο το έχουν πληρώσει ήδη οι γονείς μου. Δεν γίνεται να το σταματήσω γιατί δεν θα πάρουν τα χρήματα πίσω. Ξεκίνησα ήδη ναδιαβάζω κάθε μέρα,όλη μέρα. Κοιμάμαι 12 και ξυπνάω 5. Το έχω πάρει απόφαση, ότι θα το παλέψω.Όσο για εξόδους κλπ. Τίποτα, ούτε κατά φαντασίαν.Το μόνο διάλειμμα που κάνω είναι όπως τώρα 5 λεπτά είτε για να φάω είτε για να ξεκουραστώ καιξαναρχίσω το διάβασμα με 100% συγκέντρωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκίνησα φροντιστήριο τέλη Οκτώβρη.
Δεν διάβαζα και ιδού τα αποτελέσματα.
Στο φροντιστήριο τελειώνουμε ύλη και κάνουμε επαναλήψεις, και εγώ ουσιαστικά δεν έχω κάν αρχίσει.

Για να προλάβω τυχόν αρνητικά σχόλια, ξέρω ότι έκανα μαλ*κία αλλά δεν αλλάζει. 2η Ευκαιρία δεν έχω.Είναι δεδομένο αυτό. Και γιαυτό μετά το μήνυμα μου αυτό,αφού πάρω μερικές δευτερες γνώμες θα αποσυνδεθώ τελείως απόλα και θα κάτσω να ξεσκιστώ.Δεν περιμένω δηλαδή, αποτελέσματα χωρίς σκληρή-έξυπνη δουλειά.

Τώρα,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω απο που να αρχίσω. (Είμαι πίσω και στα 4 μαθήματα της κατεύθυνσης μου.)
Πάω πχ να διαβάσω Βιολογία,αγχωνομαι,την παρατάω πιάνω φυσική, σκέφτομαι αυτά που μας έβαλε στην έκθεση, τα διαγωνίσματα που δεν έχω πάει ακόμη να γράψω, τα καθήκοντα, τα κενά μου, το πόσο τεράστια ύλη είναι και τον απειροελάχιστο χρόνο που έχω μεχρι τις πανελλήνιες και με πιάνει πανικός και τρόμος.

Αν και η κατάσταση ειναι τραγική,δεν θέλω να τα παρατήσω.
Ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος να οργανώσω το διάβασμα μου για να τους φτάσω,ώστε τελικά να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό στις πανελλήνιες;
Έχετε κάποια ιδέα;


Οταν προκραστιναρεις σε βαθμό αίσχους ενώ έχεις σημαντικά deadlines πάνω από το κεφάλι σου όπως ακριβώς έκανες είναι ένα μυνημα εκ των άνωθεν η εκ των έσω σου ότι αυτό που κανεις δεν είναι αυτό που θέλεις να κανεις στην πραγματικότητα.

Στην θέση σου αντί να ψάχνω τρόπο να βγάλω απτή φωτιά τη Λόλα θα επανεξεταζα την όλη διαδικα στην οποία έχεις μπει πρώτου χάσεις και άλλο χρόνο και χρήμα από την ζωή σου, γιατί αν δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις στις πανελλαδικές όπου η πίεση και τα deadlines είναι στο ζενίθ όταν περάσεις στην χψ σχολή που το περιβάλλον ειναι de facto πιο λασκα πας στην καλύτερη για 10ετη φοίτηση.


Αυτά με όλη την καλή διάθεση και χωρίς ίχνος ειρωνείας η επίκρισης.

Με όλη την καλή διάθεση
 

Βαγγέλης Κομνής

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης Κομνής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

  • Πιστεύω θέλει οργανώμενο διάβασμα ,όχι απαραίτητα ποσοτικό αλλά ποιοτικό.

  • Σίγουρα δεν θέλει άγχος.

  • Μπορείς να βοηθηθείς από φίλους (απορίες,βοήθεια στις ασκήσεις κτλπ) , δεν είναι ντροπή.

  • Μπορείς να κάνεις κάποια ιδιαίτερα μαθήματα με τους καθηγητές του φροντιστηρίου.

  • Αν οι καθηγητές του σχολείου σου έχουν όρεξη να σε βοηθήσουν τότε μίλησε μαζί τους για να αναπληρώσεις τα κενά που έχεις(τους βλέπεις κάθε μέρα λογικά οπότε δεν χρειάζεται να περιμένεις το μάθημα στο φροντιστήριο για να λυθούν οι απορίες σου).

  • Το να αποκοπείς από παντού (social media κτλπ) δεν θα σε βοηθήσει πιστεύω, και χωρίς κινητό αν δεν θέλεις να διαβάσεις θα κοιτά τον τοίχο. Απλά βάλε ένα μέτρο.



Και για τα άτομα μικρότερης ηλικίας που θα δουν αυτό , να ξέρουν ότι σε κάποια μαθήματα που είναι "αλυσίδα" αρκεί ένας χρόνος χωρίς διάβασμα για να σου κάνει την ζωή δύσκολη αργότερα. Το ίδιο περνάω με τα μαθηματικά όπου θεωρώ επιτυχία βαθμούς κοντά στο 7.
 

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Σαν να διαβαζω τον εαυτο μου περυσι, ιδια εποχη. Μετριο διαβασμα, ειχα περασει τους περασμενους μηνες εχοντας μια ιδεα αλλα χωρις να εχω καταφερει ποτε να ξεπερασω ακομα και το 12 σε μερικα μαθηματα. Αυτα που εχω να πω ειναι:
1. Εχεις πολυ χρονο μπροστα σου. Πολυ χρονο, ΠΑΡΑ πολυ χρονο. Μπορει να μην ειναι απειρος, αλλα ειναι σιγουρα περισσοτερος απο οσο νομιζεις. 4 μηνες και παραπανω. Τις περισσοτερες ενοτητες της Φυσικης (δε γνωριζω κατα ποσο εχει αλλαξει η υλη) τις περνουσα σε 3 μερες. Πρωτα θεωρια, μετα λυμενα παραδειγματα, μετα ασκησεις. Χωρις αγχος.
2.Αξιοποιησε σωστα τις απουσιες σου. Δες ποιοι καθηγητες βαζουν απουσιες και ποιοι αξιζουν παρακολουθηση (μερικοι ειναι εξαιρετικοι, δυστυχως δεν επεσα σε τετοιους). Προσπαθησε να περνας τη θεωρια των μαθηματων στο σχολειο, αν βλεπεις οτι το να λυνεις ασκησεις εκει σε κουραζει. Αν εισαι τυχερος, ο υπευθυνος καθηγητης της ταξης σου ειναι ελαστικος με τις απουσιες. Να λειπεις οποτε νιωθεις οτι το χρειαζεσαι, μην κρατησεις ολες τις απουσιες για το τελος ενω εχεις διαγωνισμα αυριο και πεθαινεις απο το αγχος. Καποιοι θα με κρινουν δικαιως για αυτα που λεω, αλλα οι προτεραιοτητες σου ειναι συγκεκριμενες.
3. Αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, εχε παντα στο μυαλο σου ποσος καιρος μενει για τις εξετασεις. Οχι σε μερες προφανως, απλα μια γενικη ιδεα. Προσωπικα το να ξερω ποσος ακριβως χρονος μου μενει με καθησυχαζει, αλλους τους αγχωνει.
4. Θετε ρεαλιστικους στοχους και φροντιζε να τους πετυχαινεις. Προφανως αυτο δε θα συμβαινει παντα, αλλα χρειαζεται μια πειθαρχια η οποια να μην σου κοβει τα φτερα.

Ολες οι συμβουλες τυπου "μην καεις" και "ο καθενας εχει τους δικους του ρυθμους" ειναι φυσικα σωστες, αλλα δε νιωθω οτι με βοηθησαν ποτε πρακτικα στη διαρκεια των εξετασεων. Σου ευχομαι καλη επιτυχια!
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δίνω 2η φορά πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση και δεν ξέρω πως να προγραμματίσω το διάβασμα μου γενικά ποτέ μου μπορεσα να προγραμματίσω το διάβασμα. Θα με βοηθουσε πολύ αν κάποιος μου έλεγε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διαβάσματος έχω φροντιστήριο Δευτέρα απόγευμα, Τετάρτη πρωί (γιατί δινω 2η φορά) και Παρασκευή πρωί. Οπότε θέλω να μου προτείνετε για μια εβδομάδα τι να διαβάζω κάθε μέρα θα με βοηθούσε άπειρα.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δίνω 2η φορά πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση και δεν ξέρω πως να προγραμματίσω το διάβασμα μου γενικά ποτέ μου μπορεσα να προγραμματίσω το διάβασμα. Θα με βοηθουσε πολύ αν κάποιος μου έλεγε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διαβάσματος έχω φροντιστήριο Δευτέρα απόγευμα, Τετάρτη πρωί (γιατί δινω 2η φορά) και Παρασκευή πρωί. Οπότε θέλω να μου προτείνετε για μια εβδομάδα τι να διαβάζω κάθε μέρα θα με βοηθούσε άπειρα.
Γεια σου, δίνω φέτος πρώτη χρονιά και εγώ θεωρητική. Εξαρτάται κιόλας αν θα δώσεις με το νέο ή το παλιό σύστημα. Πρέπει να δεις που έχεις αδυναμίες για να επιμείνεις σε εκείνα περισσότερο όσο μπορείς φυσικά, χωρίς να παραμελείς μαθήματα που τα πας καλά. Μπορείς πχ το πρωί που έχεις φροντιστήριο, όταν τελειώνεις να λες θα ξεκουραστώ για ένα 25 λεπτό, και μετά θα ασχοληθώ με τις ασκήσεις που μου βάλανε, και παράλληλα από μόνος μου να πάρω την πρωτοβουλία να προχωρήσω πάρα κάτω στην ιστορία και γενικά σε κάποιο μάθημα. Εξαρτάται και τι τύπος διαβάσματος σε βολεύει πχ σου αρέσει να διαβάσεις 4 ώρες συνεχόμενα, ή θες παράλληλα και κάποιο διάλειμμα, επίσης προτιμάς την μια μέρα να την έχεις αφιερωμένη σε ένα μάθημα, ή θες κάθε μέρα να ασχολείσαι με λίγο από όλα; Εάν δώσεις με το παλιό, έχεις το πλεονέκτημα ότι αρκετά πράγματα τα έχεις διαβάσει και τα έχεις δει πολλές φορές και δεν σου είναι καινούργια. Γενικά εξαρτάται από εσένα πως σε βολεύει καλύτερα να διαβάζεις και πότε είσαι πιο αποδοτικός.
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σου, δίνω φέτος πρώτη χρονιά και εγώ θεωρητική. Εξαρτάται κιόλας αν θα δώσεις με το νέο ή το παλιό σύστημα. Πρέπει να δεις που έχεις αδυναμίες για να επιμείνεις σε εκείνα περισσότερο όσο μπορείς φυσικά, χωρίς να παραμελείς μαθήματα που τα πας καλά. Μπορείς πχ το πρωί που έχεις φροντιστήριο, όταν τελειώνεις να λες θα ξεκουραστώ για ένα 25 λεπτό, και μετά θα ασχοληθώ με τις ασκήσεις που μου βάλανε, και παράλληλα από μόνος μου να πάρω την πρωτοβουλία να προχωρήσω πάρα κάτω στην ιστορία και γενικά σε κάποιο μάθημα. Εξαρτάται και τι τύπος διαβάσματος σε βολεύει πχ σου αρέσει να διαβάσεις 4 ώρες συνεχόμενα, ή θες παράλληλα και κάποιο διάλειμμα, επίσης προτιμάς την μια μέρα να την έχεις αφιερωμένη σε ένα μάθημα, ή θες κάθε μέρα να ασχολείσαι με λίγο από όλα; Εάν δώσεις με το παλιό, έχεις το πλεονέκτημα ότι αρκετά πράγματα τα έχεις διαβάσει και τα έχεις δει πολλές φορές και δεν σου είναι καινούργια. Γενικά εξαρτάται από εσένα πως σε βολεύει καλύτερα να διαβάζεις και πότε είσαι πιο αποδοτικός.


Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και καλή επιτυχία και σε σένα. Οι συμβουλές σου είναι βοηθητικές αλλά θα με βοηθούσε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα (εγώ έχω φροντ. Δευτέρα απόγευμα: έκθεση, Τετάρτη πρωί: αρχαία και Παρασκευή πρωί: ιστορία λατινικά) αν δεν σου είναι κόπος θα με βοηθούσε να μου προτείνετε ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο. Ευχαριστώ για την βοήθεια σου εκ των προτέρων.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και καλή επιτυχία και σε σένα. Οι συμβουλές σου είναι βοηθητικές αλλά θα με βοηθούσε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα (εγώ έχω φροντ. Δευτέρα απόγευμα: έκθεση, Τετάρτη πρωί: αρχαία και Παρασκευή πρωί: ιστορία λατινικά) αν δεν σου είναι κόπος θα με βοηθούσε να μου προτείνετε ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο. Ευχαριστώ για την βοήθεια σου εκ των προτέρων.


Το πρόγραμμα διαβάσματος είναι κάτι που θα πρέπει να διαμορφώσεις εσύ η ίδια. Π.χ, σκέψου τι σε βολεύει περισσότερο, να διαβάζεις σε μία μέρα μόνο ένα μάθημα, ή λίγο από 2-3; (Προσωπικά πιστεύω ότι καλό είναι σε μια μέρα να διαβάζεις μέχρι 2 για να μη μπερδέψεις μετά όσα έμαθες). Ζήτησε και από το φροντιστήριό σου να σε βοηθήσει σε αυτό, οι καθηγητές σου θα ξέρουν καλύτερα από εμάς.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.

Τώρα,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω απο που να αρχίσω. (Είμαι πίσω και στα 4 μαθήματα της κατεύθυνσης μου.)
Πάω πχ να διαβάσω Βιολογία,αγχωνομαι,την παρατάω πιάνω φυσική, σκέφτομαι αυτά που μας έβαλε στην έκθεση, τα διαγωνίσματα που δεν έχω πάει ακόμη να γράψω, τα καθήκοντα, τα κενά μου, το πόσο τεράστια ύλη είναι και τον απειροελάχιστο χρόνο που έχω μεχρι τις πανελλήνιες και με πιάνει πανικός και τρόμος.

Γενικά χρυσός κανόνας of getting things done: όταν έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε (πχ να βγάλουμε μία μεγάλη ύλη), βλέπουμε ένα ένα τα κεφάλαια, τα διαιρούμε ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο σε μικρότερες ύπο-ενότητες και κάθε μέρα θα έχουμε μία "μικρή ύλη" που έχουμε διαλέξει εμείς η οποία θα πρέπει υποχρεωτικά να βγει. Έτσι ώστε να βγει δίχως να φαίνεται γίγαντας στα καθημερινά studying sessions.

Οπότε θα πρέπει κάπως έτσι να καταπολεμήσεις την φρίκη σου κι όχι παρατώντας τα όλα (όπως έκανες μέχρι τώρα εάν έχω καταλάβει σωστά).

Επιπλέον θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ειλικρινά, ποιοί είναι οι στόχοι σου, γιατί πρέπει να κάτσεις να στρωθείς, γιατί περνάς από όλο αυτό κτλ μπας και κινητοποιηθείς σοβαρά και στρωθείς δίχως να τα παρατάς. Δηλαδή νοηματοδότησε λίγο αυτήν την διαδικασία και κάνε συνειδητά ό,τι πρέπει να κάνεις γιατί πολλές φορές μέσα στον χαμό να τα κάνουμε όλα ξεχνάμε γιατί πρέπει να τα κάνουμε, if that makes sense.

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί ακυρώνεις το ενδεχόμενο μίας δεύτερης προσπάθειας. Ακόμη και οικονομικό να είναι το θέμα, περισσότερα λεφτά θα χάλαγες με το να σπουδάσεις σε μία σχολή που δεν σου αρέσει παρά αν ξαναπροσπαθούσες (σοβαρά αυτή την φορά) ακόμη και με λιγότερες ώρες φροντιστηρίου. Αλλά μην τα σκέφτεσαι αυτά τώρα, βάλε τα δυνατά σου και αξιοποίησε όλο τον χρόνο που σου απομένει παραγωγικά!
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το πρόγραμμα διαβάσματος είναι κάτι που θα πρέπει να διαμορφώσεις εσύ η ίδια. Π.χ, σκέψου τι σε βολεύει περισσότερο, να διαβάζεις σε μία μέρα μόνο ένα μάθημα, ή λίγο από 2-3; (Προσωπικά πιστεύω ότι καλό είναι σε μια μέρα να διαβάζεις μέχρι 2 για να μη μπερδέψεις μετά όσα έμαθες). Ζήτησε και από το φροντιστήριό σου να σε βοηθήσει σε αυτό, οι καθηγητές σου θα ξέρουν καλύτερα από εμάς.

Θέλω να μου πεις ΕΣΥ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΈΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΉ. ΘΕΛΩ ΤΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΓΝΏΜΗ (επειδή φαίνεσαι οργανωτικό άτομο) ΔΗΛΑΔΉ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ.

ΟΠΌΤΕ ΘΈΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΒΆΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΆΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ.

Επειδή έχεις βοηθήσει μέσα από αυτό το φόρουμ κι άλλους πιστεύω πως θα μου απαντήσεις σε αυτό που σου ζητάω. Ελπίζω να μην φαίνεται απειλητικό το μήνυμα μου γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Θέλω να καταλαβεις τι ζητάω και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτό που σου ζητάω. Επίσης σου εύχομαι να πετύχεις να περάσεις στο 1ο σου στόχο όποιος κι αν είναι αυτός.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις ΕΣΥ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΈΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΉ. ΘΕΛΩ ΤΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΓΝΏΜΗ (επειδή φαίνεσαι οργανωτικό άτομο) ΔΗΛΑΔΉ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ.

ΟΠΌΤΕ ΘΈΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΒΆΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΆΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ.

Επειδή έχεις βοηθήσει μέσα από αυτό το φόρουμ κι άλλους πιστεύω πως θα μου απαντήσεις σε αυτό που σου ζητάω. Ελπίζω να μην φαίνεται απειλητικό το μήνυμα μου γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Θέλω να καταλαβεις τι ζητάω και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτό που σου ζητάω. Επίσης σου εύχομαι να πετύχεις να περάσεις στο 1ο σου στόχο όποιος κι αν είναι αυτός.
Το περσινό πρόγραμμα που είχες δε σε βοήθησε;
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το περσινό πρόγραμμα που είχες δε σε βοήθησε;


Όχι καθόλου. Ιππολύτη επειδή έχεις περάσει νομική και μάλιστα στην πόλη μου, στη Θεσσαλονίκη, θέλω να μου πεις το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος που είχες αν μπορείς να μου πεις ένα για μένα ακόμη καλύτερα (έχω φροντ Δευτέρα απόγευμα έκθεση Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά) αν όχι πες μου ακριβώς το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος θα με βοηθούσε παρά παρά πολύ γιατί κι εγώ νομική θέλω να περάσω. Η βοήθεια σου θα είναι πολύτιμη για μένα, καθώς βρίσκομαι σε αδιέξοδο με την οργάνωση του διαβάσματος.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Όχι καθόλου. Ιππολύτη επειδή έχεις περάσει νομική και μάλιστα στην πόλη μου, στη Θεσσαλονίκη, θέλω να μου πεις το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος που είχες αν μπορείς να μου πεις ένα για μένα ακόμη καλύτερα (έχω φροντ Δευτέρα απόγευμα έκθεση Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά) αν όχι πες μου ακριβώς το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος θα με βοηθούσε παρά παρά πολύ γιατί κι εγώ νομική θέλω να περάσω. Η βοήθεια σου θα είναι πολύτιμη για μένα, καθώς βρίσκομαι σε αδιέξοδο με την οργάνωση του διαβάσματος.

Γνωρίζεις ότι επειδή δούλεψε για εκείνη δεν σημαίνει ότι θα δουλέψει και για εσένα έτσι; Δηλαδή δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα περάσεις ακολουθώντας πιστά το πρόγραμμα κάποιου άλλου που πέρασε.
Σόρρυ που πετάχτηκα απλά μου φάνηκε λίγο χαζό αυτό το κόνσεπτ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top