Λογοτεχνία στην έκθεση

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπερα! δημιούργησα αυτή την ομάδα, για να συζητάμε διάφορα θέματα λογοτεχνίας , τι μας δυσκολεύει τι όχι... απορίες και διάφορες ερωτήσεις. Επισης πως το διαβάζετε ο καθένας αυτο το κομματι
Για πειτε.. πως σας φαινεται ;;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπερα! δημιούργησα αυτή την ομάδα, για να συζητάμε διάφορα θέματα λογοτεχνίας , τι μας δυσκολεύει τι όχι... απορίες και διάφορες ερωτήσεις. Επισης πως το διαβάζετε ο καθένας αυτο το κομματι
Για πειτε.. πως σας φαινεται ;;
Εμένα μου άρεσε που συνδυάστηκε με την έκθεση. Για να λύσεις το θέμα γ, εκτός ότι θα πρέπει να ξέρεις τα βασικά (εκφραστικοί τρόποι), θέλει και ο ίδιος ο μαθητής να έχει μια κριτική ικανότητα, ώστε να καταλάβει το νόημα του κειμένου. Στο σχολείο και στο φροντιστήριο, δεν δίνεται έμφαση στην θεωρία γιατί πάνω κάτω είναι ίδιες. Τώρα εξαρτάται και τι λογοτεχνικό κείμενο θα πέσει στις εξετάσεις. Εμένα δεν με έχει δυσκολέψει μέχρι στιγμής κάποιο λογοτεχνικό, σε σημείο να πω δεν καταλαβαίνω τίποτα, ή δεν βγάζει νόημα. Αν και θυμάμαι από πέρυσι κάποια ποιήματα του Καβάφη, που με δυσκόλεψαν στην κατανόηση, τώρα δεν θεωρώ πως θα με δυσκόλευαν.. τέλος πάντων, είναι ένα θέμα που όποτε το γράφω μου λένε ότι το έγραψες πολύ ωραία και εύστοχο, σε σημείο να θυμίζει απάντηση σε βοήθημα, που προφανώς και μου φαίνεται κάπως γιατί από ένα ολόκληρο τμήμα γίνεται εμφανής ο διαχωρισμός από τους άλλους (αυτό γίνεται στο φροντιστήριο, σχολείο). Σε γενικές γραμμές, ούτε κρύο ούτε ζέστη μου βγάζει, είναι ένα θέμα που πρέπει να απαντήσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top