Μητροπολιτικό ή Αegean

Aggeliki Panta

Νεοφερμένος

Η Aggeliki Panta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι απόφοιτη ΙΕΚ Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου. Έχω δουλέψει σε συλλόγους ως Ειδικός παιδαγωγός και στην πρακτική μου άσκηση ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό. Έχω εξειδίκευση στην ειδική αγωγή - μαθησιακές δυσκολίες.
Πρόσφατα άρχισα να ψάχνω σχόλες εκτός από την επιλογή των πανελληνίων ώστε να κάνω αυτό που αγαπώ πιο εύκολα μιας και τώρα δεν αντιμετωπίζομαι το ίδιο λόγω πτυχίου.
Ρωτώντας στο Μητροπολιτικό κολλέγιο , για το τμήμα Ειδικής αγωγής έμαθα πως είναι 3 χρόνια και 5500 ευρώ το χρόνο , από το πανεπιστήμιο University of East London . Βεβαία βλέποντας τα μαθήματα είναι πολύ γενικά πάνω στην ειδική αγωγή , κατά τη γνώμη μου και λιγάκι υπερβολική η τιμή.
Ρωτώντας στο Aegean College , για το τμήμα Pre Primary Education ειδικής αγωγής έμαθα πως είναι 3 χρόνια και 3500 ευρώ το χρόνο , από το πανεπιστήμιο . Τα μαθήματα είναι πιο εξειδικευμένα όμως σε περιορίζει σαν ειδικότητα μιας και αναφέρεται στην προσχολική ( ως τίτλος, βεβαία στα μαθήματα αναφέρει τις μαθησιακές δυσκολίες,που είναι κάτι που με ενδιαφέρει ).
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάποιο από τα δυο , ποιο πανεπιστήμιο είναι πιο καλό?
Θα σκεφτόμουν την Εργοθεραπεία όπου στο Μητροπολιτικό έχει επίσης 5500 ευρώ το χρόνο είναι 4 χρόνια , από το πανεπιστήμιο Queen Margaret ενω το Aegean 4000 ευρώ το χρόνο είναι 4 χρόνια , από το πανεπιστήμιο Canterbury Christ Church .
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι απόφοιτη ΙΕΚ Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου. Έχω δουλέψει σε συλλόγους ως Ειδικός παιδαγωγός και στην πρακτική μου άσκηση ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό. Έχω εξειδίκευση στην ειδική αγωγή - μαθησιακές δυσκολίες.
Πρόσφατα άρχισα να ψάχνω σχόλες εκτός από την επιλογή των πανελληνίων ώστε να κάνω αυτό που αγαπώ πιο εύκολα μιας και τώρα δεν αντιμετωπίζομαι το ίδιο λόγω πτυχίου.
Ρωτώντας στο Μητροπολιτικό κολλέγιο , για το τμήμα Ειδικής αγωγής έμαθα πως είναι 3 χρόνια και 5500 ευρώ το χρόνο , από το πανεπιστήμιο University of East London . Βεβαία βλέποντας τα μαθήματα είναι πολύ γενικά πάνω στην ειδική αγωγή , κατά τη γνώμη μου και λιγάκι υπερβολική η τιμή.
Ρωτώντας στο Aegean College , για το τμήμα Pre Primary Education ειδικής αγωγής έμαθα πως είναι 3 χρόνια και 3500 ευρώ το χρόνο , από το πανεπιστήμιο . Τα μαθήματα είναι πιο εξειδικευμένα όμως σε περιορίζει σαν ειδικότητα μιας και αναφέρεται στην προσχολική ( ως τίτλος, βεβαία στα μαθήματα αναφέρει τις μαθησιακές δυσκολίες,που είναι κάτι που με ενδιαφέρει ).
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάποιο από τα δυο , ποιο πανεπιστήμιο είναι πιο καλό?
Θα σκεφτόμουν την Εργοθεραπεία όπου στο Μητροπολιτικό έχει επίσης 5500 ευρώ το χρόνο είναι 4 χρόνια , από το πανεπιστήμιο Queen Margaret ενω το Aegean 4000 ευρώ το χρόνο είναι 4 χρόνια , από το πανεπιστήμιο Canterbury Christ Church .

Θα μπορουσα να σε ρωτησω γιατι αποκλιεις το ενδεχομενο των πανελληνιων;μιας και απο οσο φαινεται σαρεσει αυτο που κανεις καιβθες να εξελιχθεις περαιτερω;
 

Aggeliki Panta

Νεοφερμένος

Η Aggeliki Panta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γιατί δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία εκτός αυτού έχω "χτίσει" τη ζωή μου στην Αθήνα και δίνοντας πανελλήνιες δεν ξέρω που θα βρεθώ ,θέλω κάτι έτοιμο και απλά να διαβάσω .
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ειδικά για τα επαγγέλματα υγείας, στο διαδίκτυο βλέπω αρκετά παράπονα για τα κολέγια και πολλοί αναφέρουν ότι παίρνει πολλά χρόνια η αναγνώριση του πτυχίου από το ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ), οπότε δεν θα μπορέσεις να εργαστείς γρήγορα με αυτό το πτυχίο στο Δημόσιο, και επιπροσθέτως τονίζουν πως δεν παρέχεται πάντα η κατάλληλη υποστήριξη στους φοιτητές και τους αποφοίτους αναφορικά με θέματα που άπτονται των σπουδών τους και την εύρεση εργασίας. Προσωπικά, θα πρότεινα να ψάξεις σε ειδικές ομάδες στα social media, καθώς και να ρίξεις μια ματιά στις google αξιολογήσεις, προκειμένου να δεις την εμπειρία των φοιτητών/αποφοίτων, γιατί θα δώσεις ένα σημαντικό χρηματικό ποσό, συνεπώς έλεγξε πολλές παραμέτρους πριν προβείς στην τελική σου απόφαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ζήτα από τα κολλέγια να σε φέρουν σε επαφή με αποφοίτους, οι οποίοι θα σου πουν πού εργάζονται αυτή τη στιγμή και πώς τους βοήθησε το πτυχίο που πήραν να βρουν τη συγκεκριμένη θέση.
Απαντήσεις του τύπου, "πολλοί απόφοιτοι μας..." "είναι πολύ εύκολο..." κτλπ είναι φούμαρα. 1-2 βιωματικές ιστορίες αποφοίτων αξίζουν πολύ περισσότερο από τα οποιαδήποτε καθυσηχαστικά σχόλια και στατιστικά προσφέρει η ίδια η σχολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top