Απορίες για κατατακτήριες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη ρώτησα και μου είπε ότι μπήκε 3ο έτος και πήρε πτυχίο σε 2 χρόνια... Βέβαια επειδή ήταν αρκετά πιο παλιά αυτό ρώτησα και την κολλητή μου που έκανε πριν 5 χρόνια ο ξάδερφος της... Ο ξάδερφος της ήταν χημικό έκανε κατατακτήριες και μπήκε στο 3ο έτος φαρμακευτικής και σε 3 χρόνια πήρε πτυχίο... Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 2 χρόνια τι να σου πω αυτό δνε το ξέρω και ελπίζω πως όχι γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες (από βιολογικό που πέρασα φέτος στην ιατρική οατν το τελειώσω...)

Στο άρθρο 25 παρ. 12, 13 και 14 του ν. 1268/1982 [φ. 87 Α'],
όπως συμπληρώθηκε με τα άρθρα 4 παρ. 3 του ν. 1674/1986 [φ. 203 Α'] και 48 του
ν. 1946/1991 [φ. 69 Α'], ορίζεται ότι : "Το Πρόγραμμα Σπουδών προσαρμόζεται στον ελάχιστο δυνατό αριθμό
εξαμήνων που απαιτούνται για την λήψη του πτυχίου, ο οποίος καθορίζεται για
κάθε πτυχίο με Προεδρικό Διάταγμα . . . και δεν μπορεί να είναι μικρότερος από
οκτώ".
Τι να σου πω κοριτσάκι μου, ψάξτο!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στο άρθρο 25 παρ. 12, 13 και 14 του ν. 1268/1982 [φ. 87 Α'],
όπως συμπληρώθηκε με τα άρθρα 4 παρ. 3 του ν. 1674/1986 [φ. 203 Α'] και 48 του
ν. 1946/1991 [φ. 69 Α'], ορίζεται ότι : "Το Πρόγραμμα Σπουδών προσαρμόζεται στον ελάχιστο δυνατό αριθμό
εξαμήνων που απαιτούνται για την λήψη του πτυχίου, ο οποίος καθορίζεται για
κάθε πτυχίο με Προεδρικό Διάταγμα . . . και δεν μπορεί να είναι μικρότερος από
οκτώ".
Τι να σου πω κοριτσάκι μου, ψάξτο!


Μήπως αυτό είναι για το πρώτο πτυχίο και αν είσαι ήδη κάτοχος πτυχίου διαφοροποιηται; δε ξέρω τι να σου πω... Όταν (και αν θέλω ακόμα) να κάνω κατατακτήριες θα το κοιτάξω... Ευχαριστώ πάντως!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ας τα ξεδιαλύνουμε:
α) το εξάμηνο κατάταξης ενός πτυχιούχου ΑΕΙ σε (δεύτερο) τμήμα εξαρτάται από το βαθμό συνάφειας του πρώτου πτυχίου με το δεύτερο (νέο) τμήμα. Μπορεί να είναι το Α (καμία συνάφεια), μπορεί να είναι το Γ (συνηθέστερο), μπορεί να είναι το Ε (με το νέο νόμο max για 5ετή τμήματα), μπορεί να είναι το Ζ εξάμηνο (με τον παλιό νόμο για τα 5ετή τμήματα και με μεγάλη συνάφεια).
β) το εξάμηνο κατάταξης σημαίνει ότι έχεις άλλο τόσο χρόνο (το ελάχιστο) να ολοκληρώσεις τις σπουδές σε 4ετή ή 5ετή τμήματα. Δηλαδή αν μπεις στο 3ο έτος (=5ο εξάμηνο) έχεις ακόμα 2 έτη ή 3 έτη για απονομή πτυχίου για 4ετή ή 5ετή τμήματα, αντίστοιχα.
γ) Η αίτηση αναγνώρισης των συναφών μαθημάτων από το πρώτο πτυχίο, στο δεύτερο τμήμα (συν τα 3 μαθήματα στις κατατακτήριες εξετάσεις, που αναγνωρίζονται αυτόματα) δεν έχει σχέση με τα εξάμηνα σπουδών, που αυτά έχουν απλά ταξινομηθεί στο δεύτερο τμήμα, αλλά με το αν αυτά έχουν διδαχθεί στο πρώτο πτυχίο και μόνο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν μαθήματα σε οποιοδήποτε εξάμηνο σπουδών και αν τύχει να βρίσκονται στο δεύτερο τμήμα (από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο)!
δ) Όποια μαθήματα αναγνωριστούν, υφίσταται βεβαίως απαλλαγή παρακολούθησης (προφανώς). Για τα υπόλοιπα που δεν αναγνωρίστηκαν, πρέπει να τα περάσεις (επίσης, προφανώς) και αυτό φυσικά δεν σχετίζεται με το εξάμηνο κατάταξης εκάστου πτυχιούχου. Μαθήματα που πρέπει να περαστούν μπορεί να είναι από το πρώτο εξάμηνο μέχρι και το τελευταίο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου στο δεύτερο τμήμα και να έχεις χρωστούμενα από το πρώτο εξάμηνο (ακραίο σενάριο).
ε) Παράδειγμα: ένας φοιτητής που έχει καταταγεί στο γ εξάμηνο, χρωστά μαθήματα από το Α εξάμηνο ως και το τελευταίο εξάμηνο στο δεύτερο τμήμα, εκτός των αναγνωρισμένων (όπως είπαμε) και προσαρμόζει το πρόγραμμά του ανάλογα με τα μαθήματα που έχει να περάσει σε χειμερινά-εαρινά εξάμηνα. Φυσικά μπορεί να πάρει τα μαθήματα προηγούμενων (χειμερινών-εαρινών) εξαμήνων μαζί με το εξάμηνο που είναι τοποθετημένος. Και αν οδηγός σπουδών στο δεύτερο τμήμα το επιτρέπει, και μαθήματα από μεγαλύτερα εξάμηνα (μέχρι να συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό πιστωτικών μονάδων που επιτρέπεται και αν δεν είναι "μαθήματα-αλυσίδες") κ.λπ. συνδυασμούς.
στ) Αν προβλέπεται πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη υποχρεωτικά, τότε πρέπει να τα κάνει κανονικά (δεν παίρνεις απαλλαγή από αυτά).
ζ) προσωπικό παράδειγμα: ήμουν πτυχιούχος ενός 5ετούς πανεπιστημιακού τμήματος και πέτυχα σε κατατακτήριες εξετάσεις (με τον παλιό νόμο, 1% επιτυχόντες από πτυχιούχος πανεπιστημίου επιτρεπόταν) σε νέο πανεπιστημιακό 5ετές τμήμα συναφές (=ίδιου ακαδημαϊκού και επαγγελματικού κλάδου) με το πρώτο πτυχίο. Κατετάγη στο 7ο εξάμηνο σπουδών και πήρα το δεύτερο πτυχίο σε 2 χρόνια. Αναγνωρίστηκαν τα συναφή (=ίδια/παρόμοια μαθήματα με συνοπτικές διαδικασίες μιας και ήταν στο ίδιο πανεπιστήμιο (βοηθάει τρομερά αυτό αν είναι στο ίδιο πανεπιστήμιο σε "απροβλημάτιστες" αναγνωρίσεις μαθημάτων) και είχα να περάσω τα νέα μαθήματα του δεύτερου τμήματος, πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη.

Αν ξέχασα κάτι, ρωτήστε.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Ας τα ξεδιαλύνουμε:
α) το εξάμηνο κατάταξης ενός πτυχιούχου ΑΕΙ σε (δεύτερο) τμήμα εξαρτάται από το βαθμό συνάφειας του πρώτου πτυχίου με το δεύτερο (νέο) τμήμα. Μπορεί να είναι το Α (καμία συνάφεια), μπορεί να είναι το Γ (συνηθέστερο), μπορεί να είναι το Ε (με το νέο νόμο max για 5ετή τμήματα), μπορεί να είναι το Ζ εξάμηνο (με τον παλιό νόμο για τα 5ετή τμήματα και με μεγάλη συνάφεια).
β) το εξάμηνο κατάταξης σημαίνει ότι έχεις άλλο τόσο χρόνο (το ελάχιστο) να ολοκληρώσεις τις σπουδές σε 4ετή ή 5ετή τμήματα. Δηλαδή αν μπεις στο 3ο έτος (=5ο εξάμηνο) έχεις ακόμα 2 έτη ή 3 έτη για απονομή πτυχίου για 4ετή ή 5ετή τμήματα, αντίστοιχα.
γ) Η αίτηση αναγνώρισης των συναφών μαθημάτων από το πρώτο πτυχίο, στο δεύτερο τμήμα (συν τα 3 μαθήματα στις κατατακτήριες εξετάσεις, που αναγνωρίζονται αυτόματα) δεν έχει σχέση με τα εξάμηνα σπουδών, που αυτά έχουν απλά ταξινομηθεί στο δεύτερο τμήμα, αλλά με το αν αυτά έχουν διδαχθεί στο πρώτο πτυχίο και μόνο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν μαθήματα σε οποιοδήποτε εξάμηνο σπουδών και αν τύχει να βρίσκονται στο δεύτερο τμήμα (από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο)!
δ) Όποια μαθήματα αναγνωριστούν, υφίσταται βεβαίως απαλλαγή παρακολούθησης (προφανώς). Για τα υπόλοιπα που δεν αναγνωρίστηκαν, πρέπει να τα περάσεις (επίσης, προφανώς) και αυτό φυσικά δεν σχετίζεται με το εξάμηνο κατάταξης εκάστου πτυχιούχου. Μαθήματα που πρέπει να περαστούν μπορεί να είναι από το πρώτο εξάμηνο μέχρι και το τελευταίο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου στο δεύτερο τμήμα και να έχεις χρωστούμενα από το πρώτο εξάμηνο (ακραίο σενάριο).
ε) Παράδειγμα: ένας φοιτητής που έχει καταταγεί στο γ εξάμηνο, χρωστά μαθήματα από το Α εξάμηνο ως και το τελευταίο εξάμηνο στο δεύτερο τμήμα, εκτός των αναγνωρισμένων (όπως είπαμε) και προσαρμόζει το πρόγραμμά του ανάλογα με τα μαθήματα που έχει να περάσει σε χειμερινά-εαρινά εξάμηνα. Φυσικά μπορεί να πάρει τα μαθήματα προηγούμενων (χειμερινών-εαρινών) εξαμήνων μαζί με το εξάμηνο που είναι τοποθετημένος. Και αν οδηγός σπουδών στο δεύτερο τμήμα το επιτρέπει, και μαθήματα από μεγαλύτερα εξάμηνα (μέχρι να συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό πιστωτικών μονάδων που επιτρέπεται και αν δεν είναι "μαθήματα-αλυσίδες") κ.λπ. συνδυασμούς.
στ) Αν προβλέπεται πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη υποχρεωτικά, τότε πρέπει να τα κάνει κανονικά (δεν παίρνεις απαλλαγή από αυτά).
ζ) προσωπικό παράδειγμα: ήμουν πτυχιούχος ενός 5ετούς πανεπιστημιακού τμήματος και πέτυχα σε κατατακτήριες εξετάσεις (με τον παλιό νόμο, 1% επιτυχόντες από πτυχιούχος πανεπιστημίου επιτρεπόταν) σε νέο πανεπιστημιακό 5ετές τμήμα συναφές (=ίδιου ακαδημαϊκού και επαγγελματικού κλάδου) με το πρώτο πτυχίο. Κατετάγη στο 7ο εξάμηνο σπουδών και πήρα το δεύτερο πτυχίο σε 2 χρόνια. Αναγνωρίστηκαν τα συναφή (=ίδια/παρόμοια μαθήματα με συνοπτικές διαδικασίες μιας και ήταν στο ίδιο πανεπιστήμιο (βοηθάει τρομερά αυτό αν είναι στο ίδιο πανεπιστήμιο σε "απροβλημάτιστες" αναγνωρίσεις μαθημάτων) και είχα να περάσω τα νέα μαθήματα του δεύτερου τμήματος, πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη.

Αν ξέχασα κάτι, ρωτήστε.

Τουλάχιστον στην νομική το εξάμηνο κατάταξης προβλέπεται στο ΦΕΚ. Νομίζω ότι εξαρτάται το εξάμηνο κατάταξης στην ιατρική, τύπου αν είσαι από φαρμακευτική ή ΤΕΙ ακτινολογία είναι διαφορετικό το εξάμηνο κατάταξης.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ας τα ξεδιαλύνουμε:
α) το εξάμηνο κατάταξης ενός πτυχιούχου ΑΕΙ σε (δεύτερο) τμήμα εξαρτάται από το βαθμό συνάφειας του πρώτου πτυχίου με το δεύτερο (νέο) τμήμα. Μπορεί να είναι το Α (καμία συνάφεια), μπορεί να είναι το Γ (συνηθέστερο), μπορεί να είναι το Ε (με το νέο νόμο max για 5ετή τμήματα), μπορεί να είναι το Ζ εξάμηνο (με τον παλιό νόμο για τα 5ετή τμήματα και με μεγάλη συνάφεια).
β) το εξάμηνο κατάταξης σημαίνει ότι έχεις άλλο τόσο χρόνο (το ελάχιστο) να ολοκληρώσεις τις σπουδές σε 4ετή ή 5ετή τμήματα. Δηλαδή αν μπεις στο 3ο έτος (=5ο εξάμηνο) έχεις ακόμα 2 έτη ή 3 έτη για απονομή πτυχίου για 4ετή ή 5ετή τμήματα, αντίστοιχα.
γ) Η αίτηση αναγνώρισης των συναφών μαθημάτων από το πρώτο πτυχίο, στο δεύτερο τμήμα (συν τα 3 μαθήματα στις κατατακτήριες εξετάσεις, που αναγνωρίζονται αυτόματα) δεν έχει σχέση με τα εξάμηνα σπουδών, που αυτά έχουν απλά ταξινομηθεί στο δεύτερο τμήμα, αλλά με το αν αυτά έχουν διδαχθεί στο πρώτο πτυχίο και μόνο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν μαθήματα σε οποιοδήποτε εξάμηνο σπουδών και αν τύχει να βρίσκονται στο δεύτερο τμήμα (από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο)!
δ) Όποια μαθήματα αναγνωριστούν, υφίσταται βεβαίως απαλλαγή παρακολούθησης (προφανώς). Για τα υπόλοιπα που δεν αναγνωρίστηκαν, πρέπει να τα περάσεις (επίσης, προφανώς) και αυτό φυσικά δεν σχετίζεται με το εξάμηνο κατάταξης εκάστου πτυχιούχου. Μαθήματα που πρέπει να περαστούν μπορεί να είναι από το πρώτο εξάμηνο μέχρι και το τελευταίο! Μπορεί, δηλαδή, να αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου στο δεύτερο τμήμα και να έχεις χρωστούμενα από το πρώτο εξάμηνο (ακραίο σενάριο).
ε) Παράδειγμα: ένας φοιτητής που έχει καταταγεί στο γ εξάμηνο, χρωστά μαθήματα από το Α εξάμηνο ως και το τελευταίο εξάμηνο στο δεύτερο τμήμα, εκτός των αναγνωρισμένων (όπως είπαμε) και προσαρμόζει το πρόγραμμά του ανάλογα με τα μαθήματα που έχει να περάσει σε χειμερινά-εαρινά εξάμηνα. Φυσικά μπορεί να πάρει τα μαθήματα προηγούμενων (χειμερινών-εαρινών) εξαμήνων μαζί με το εξάμηνο που είναι τοποθετημένος. Και αν οδηγός σπουδών στο δεύτερο τμήμα το επιτρέπει, και μαθήματα από μεγαλύτερα εξάμηνα (μέχρι να συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό πιστωτικών μονάδων που επιτρέπεται και αν δεν είναι "μαθήματα-αλυσίδες") κ.λπ. συνδυασμούς.
στ) Αν προβλέπεται πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη υποχρεωτικά, τότε πρέπει να τα κάνει κανονικά (δεν παίρνεις απαλλαγή από αυτά).
ζ) προσωπικό παράδειγμα: ήμουν πτυχιούχος ενός 5ετούς πανεπιστημιακού τμήματος και πέτυχα σε κατατακτήριες εξετάσεις (με τον παλιό νόμο, 1% επιτυχόντες από πτυχιούχος πανεπιστημίου επιτρεπόταν) σε νέο πανεπιστημιακό 5ετές τμήμα συναφές (=ίδιου ακαδημαϊκού και επαγγελματικού κλάδου) με το πρώτο πτυχίο. Κατετάγη στο 7ο εξάμηνο σπουδών και πήρα το δεύτερο πτυχίο σε 2 χρόνια. Αναγνωρίστηκαν τα συναφή (=ίδια/παρόμοια μαθήματα με συνοπτικές διαδικασίες μιας και ήταν στο ίδιο πανεπιστήμιο (βοηθάει τρομερά αυτό αν είναι στο ίδιο πανεπιστήμιο σε "απροβλημάτιστες" αναγνωρίσεις μαθημάτων) και είχα να περάσω τα νέα μαθήματα του δεύτερου τμήματος, πρακτική άσκηση και πτυχιακή μελέτη.

Αν ξέχασα κάτι, ρωτήστε.


Ευχαριστούμε πολύ!
 

Euniki_98

Νεοφερμένος

Η Euniki_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξερω οτι μπορούν να δώσουν κατατακτήριες απόφοιτοι διετούς και υπέρ διετούς κύκλου σπουδών. Αυτο σημαινει οτι μπορούν να δώσουν και απόφοιτοι ΙΕΚ?
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξερω οτι μπορούν να δώσουν κατατακτήριες απόφοιτοι διετούς και υπέρ διετούς κύκλου σπουδών. Αυτο σημαινει οτι μπορούν να δώσουν και απόφοιτοι ΙΕΚ?
Όχι, δεν μπορούν να δώσουν κατατακτήριες οι απόφοιτοι ΙΕΚ! Αναλυτικότερα:

α) Απόφοιτος ΙΕΚ (δηλαδή Διπλωματούχος ΙΕΚ) θεωρείται κάποιος που έχει σπουδάσει επιτυχώς 2,5 έτη στα ΙΕΚ (κάτοχος ΒΕΚ) και, επιπλέον, είναι επιτυχών στις εξετάσεις Πιστοποίησης των ΙΕΚ (και τότε μόνο χαρακτηρίζεται Διπλωματούχος ΙΕΚ επιπέδου 5 με τα επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν, σχετικά).

β) Η φράση "απόφοιτοι διετούς και υπερ διετούς κύκλου σπουδών" αφορά παλιότερες δομές εκπαίδευσης (π.χ. ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ) και σημερινούς πτυχιούχους ανώτερων σπουδών (αστυφύλακες, πυροσβέστες, υπαξιωματικούς, εκκλησιακή ακαδημία, ενδεχομένως ΑΣΤΕΡ/ΑΣΤΕΚ, κ.λπ.). Οι τελευταίοι (πτυχιούχοι ανώτερων σπουδών) είναι και αυτοί στο επίπεδο 5 με το ΕΠΠ, όπως και οι διπλωματούχοι ΙΕΚ.

γ) ΟΜΩΣ: Τα ΙΕΚ ανήκουν στην κατάρτιση/μη-τυπική εκπαίδευση (=επίπεδο 5), ενώ τα υπόλοιπα (ανώτερες σπουδές διετούς/υπερδιετούς κύκλου σπουδών) στην τυπική εκπαίδευσης (=επίπεδο 5). Για αυτό και οι πρώτοι δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις κατατακτήριες και οι δεύτεροι έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις κατατακτήριες.


Σχόλιο 1 εκτός θέματος: πλέον με τη νέα νομοθεσία και οι πτυχιούχοι ΕΠΑΛ δίνουν πιστοποίηση (μετά τη μαθητεία), για να είναι στο επίπεδο 5 (όπως και οι παραπάνω πτυχιούχοι). Όμως το επίπεδο δυσκολίας πιστοποίησης ΕΠΑΛ είναι χαμηλότερο από ό,τι το αυτό της πιστοποίησης ΙΕΚ.

Σχόλιο 2 εκτός θέματος: άλλο ένα παράδειγμα του ότι όσοι ανήκουν σε δεδομένο επίπεδο του ΕΠΠ δεν είναι ακριβώς "ίδιοι και ισότιμοι" μεταξύ τους μιας και δεν έχουν ακολουθήσει επιτυχώς του ίδιου χαρακτήρα/ποσότητας/ποιότητας/δυσκολίας σπουδές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα :)

Επειδή σκοπεύω να δώσω και εγώ κατατακτήριες τον Δεκέμβρη του 20, και έχω αρχίσει να διαβάζω από τώρα (μιας και από όσο έχω δει η ύλη είναι σταθερή τα τελευταία χρόνια -ίσως να ρισκάρω, ελπίζω να μην αλλάξει σε εμένα) θα ήθελα εάν θέλετε όσοι έχετε δώσει να μου πείτε την εμπειρία σας, πόσο δύσκολο είναι και γενικά την φιλοσοφία των θεμάτων και του τρόπου της εξέτασης. Έχω ακούσει ότι είναι στυλ πανελληνίων, με 2 εξεταστές, βαθμολογία στα 20 και απόκρυψη στοιχείων, αλλά θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες εάν σας είναι εύκολο. Είναι εύκολο κάποιος να περάσει εάν προετοιμαστεί καλά; Γνωρίζω ότι είναι σαν τις πανελλήνιες και εξαρτάται από το πόσο καλά θα γράψεις εσύ σε σύγκριση με τόσους άλλους που θέλουν να μπουν και ίσως λίγο πιο αγχωτικό καθώς διεκδικείς την θέση σου, μόνο σε μία σχολή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :bigarmhug
 

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Πλέον όπως είναι ο Νόμος αρκεί να πιάσεις την βάση σε κάθε μάθημα ή να πιάσεις την βάση στον μέσο όρο με την προυπόθεση ότι υπάρχουν κενές θέσεις.

Τμήματα όπως η Ιατρική όπου οι υποψήφιοι είναι πολλοί δεν παίζει αυτό που έγραψα αλλά σε κάτι άλλα τμήματα που συνήθως οι υποψήφιοι είναι λιγότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις παίζει μια χαρά.

Για να υπολογίσεις τις θέσεις είναι 12% επί των θέσεων που είχε για τις Πανελλήνιες εξετάσεις που έδωσαν τον περασμένο Ιούνιο.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πλέον όπως είναι ο Νόμος αρκεί να πιάσεις την βάση σε κάθε μάθημα ή να πιάσεις την βάση στον μέσο όρο με την προυπόθεση ότι υπάρχουν κενές θέσεις.

Τμήματα όπως η Ιατρική όπου οι υποψήφιοι είναι πολλοί δεν παίζει αυτό που έγραψα αλλά σε κάτι άλλα τμήματα που συνήθως οι υποψήφιοι είναι λιγότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις παίζει μια χαρά.

Για να υπολογίσεις τις θέσεις είναι 12% επί των θέσεων που είχε για τις Πανελλήνιες εξετάσεις που έδωσαν τον περασμένο Ιούνιο.

Καλησπέρα, συγγνώμη τώρα το είδα :'(

Ναι το υπολόγισα και μπαίνουν μόνο 19 άτομα φέτος και φαντάζομαι ότι θα δίνουν πάρα πολλοί. Δεν με αγχώνει τόσο τι θα γράψω εγώ, γιατί θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ ώστε να έχω πιθανότητες. Αυτό που με αγχώνει είναι μήπως οι άλλοι γράψουν καλύτερα από εμένα, ακόμα και εγώ να έχω γράψει αρκετά καλά! Δεν πάω με την προοπτική της βάσης, αλλά θέλω σε κάθε μάθημα τουλάχιστον να έχω ένα 18!! Από τα 3 μαθήματα που δίνω το πιο δύσκολο μου φαντάζει η κοινωνική πολιτική και η κοινωνική εργασία. Η κοινωνιολογία δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολη, απλά έχει πολλές έννοιες και αρκετή ύλη που πρέπει να την κατανοήσεις. Ευελπιστώ να πέσουν κρίσεως και όχι απλά θεωρίες....Η εισαγωγή στην κοινωνική εργασία εντάξει είναι βατό μάθημα που αν διαβάζεις γράφεις, τα άλλα 2 είναι πιο σύνθετα!

Σε κάτι άλλα τμήματα ξέρω ότι είναι επίσης δύσκολα, αλλά σε κάποια άλλα έχουν πρόσβαση και με τον βαθμό του πρώτο σου πτυχίου!

Παιδιά όσοι έχετε δώσει κατατακτήριες, πώς και πόσο διαβάσατε, ώστε να μπείτε; Εγώ αφιερώνω καθημερινά και με πρόγραμμα περίπου 8-10 ώρες διαβάσματος και με διαλείμματα εννοείται ....Τώρα που έρχεται καλοκαίρι φοβάμαι μην κάνω κοιλιά και πάρουν τα μυαλά μου αέρα!!

Έχω ακούσει και με αγχώνει αυτό, ότι σαν τρόπος αξιολόγησης δεν είναι τόσο καλός και ότι γίνονται πολλά. Ισχύει αυτό; Γιατί με αποθαρρύνει κάτι τέτοιο αν δεν είναι όντως αξιοκρατικός!
 

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαιρετω την ομαδα, ειμαι πτυχιουχος αποφοιτος δραματικης σχολης, του θεατρου τεχνης το 2008 και με τις εξετασεις του υπουργειου πολιτισμου (ισοτιμο πτυχιο ΤΕΙ/ΑΤΕΙ), σκεφτομαι πολυ σοβαρα τις κατακτηριες εξετασεις σε εντελως αλλο πεδιο απο το χωρο του θεατρου, Αρχιτεκτονικη στο ΕΜΠ. Παντα ειχα αγαπη στην αριχτεκτονικη και πλεον ειμαι σε μια θεση οπου εχω και τον χρονο και τη δυνατοτητα να αφιερωθω σοβαρα σε πανεπιστημιακες σπουδες. Γνωριζω τις απαιτησεις της σχολης και κατα την διαρκεια της φοιτησης οσο και για τις εξετασεις εισαγωγης. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, εχω δικαιωμα συμμετοχης στις κατατακτηριες εξετασεις του πολυτεχνειου, ή το πτυχιο μου με περιοριζει μονο σε κατατακτηριες στο θεατρικων σπουδων του εκπα και γενικοτερα σε συγκεκριμενες σπουδες που αφορουν τον κλαδο του πτυχιου μου; Εχω μπερδευτει στο τι οριζει ο νομος για πτυχια και σχολες που υπαγονται σε αλλα υπουργεια, οποτε δεν καταλαβαινω εαν με περιλαμβανει η οχι. Στοχευω για τις εξετασεις του 2021-22 γιατι τωρα δεν προλαβαινω να προετοιμαστω και στο σχεδιο, οποτε εαν δεν εχω δυνατοτητα μεσω κατατακτηριων να στρωθω για πανελληνιες.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια!!

Γιώργος.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς (δεν είμαι 100% σίγουρος). Υπήρξε προσφάτως συζήτηση να ισοτιμηθείς με τα ΤΕΙ (και από ανώτερες σπουδές να γίνεις ανώτατες σπουδές), δεν ξέρω αν έγινε τελικά. Ψάξε το αυτό.

Αν μπορείς να συμμετέχεις στις κατατακτήριες εξετάσεις (ως ανώτερη σχολή υπερδιετούς φοίτησης), πας όπου θέλεις και διεκδικείς το 12% των προσφερομενων θέσεων του κάθε τμήματος με πανελλήνιες με εξετάσεις σε 3 μαθήματα, που ορίζει το κάθε τμήμα.
 

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το πτυχιο δραματικης σχολης μεσω υπουργειου πολιτισμου ειναι ισοτιμο με τει, αυτο το γνωριζω. Χωρις τις εξετασεις του υπουργειου απλως παιρνεις μια βεβαιωση παρακολουθησης για τα τρια ετη της σχολης, με οτι συνεπαγεται αυτο.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το πτυχιο δραματικης σχολης μεσω υπουργειου πολιτισμου ειναι ισοτιμο με τει, αυτο το γνωριζω. Χωρις τις εξετασεις του υπουργειου απλως παιρνεις μια βεβαιωση παρακολουθησης για τα τρια ετη της σχολης, με οτι συνεπαγεται αυτο.

έτσι όπως το γράφεις τώρα (γιατί δεν τα ξέρω τα της δραματικής σχολής), μού θυμίζει την πιστοποίηση των ΙΕΚ και άρα, εικάζω, για συμμετοχή σε κατατακτήριες δεν (θα) αρκεί η βεβαίωση παρακολούθησης
 

Valter

Νεοφερμένος

Ο Valter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχουμε σιγουρα δικαιωμα συμμετοχης σε κατατακτηριες στο θεατρικων σπουδων ΑΕΙ. κατοπιν επιτυχιας, περναμε στο δευτερο ετος με αναγνωρισμενα τα μαθηματα του πρωτου ετους.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εχουμε σιγουρα δικαιωμα συμμετοχης σε κατατακτηριες στο θεατρικων σπουδων ΑΕΙ. κατοπιν επιτυχιας, περναμε στο δευτερο ετος με αναγνωρισμενα τα μαθηματα του πρωτου ετους.

Στις κατατακτήριες εξετάσεις δεν υπάρχουν πια περιορισμοί σε επιστημονικούς κλάδους και τμήματα. Υπήρχε βέβαια παλιότερα (στο τότε, π.χ. αν έχεις τελειώσει το ΤΕΙ Α, έχεις δικαίωμα στο ΑΕΙ Α και Β κ.λπ. ως συναφείς κλάδοι και μόνο).
Τώρα αν έχει τέτοιο περιορισμό (μόνο σε θεατρικών σπουδών, φαντάζομαι και θεάτρου) οι πτυχιούχοι δραματικών σχολών δεν το έχω ακούσει ξανά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Γιώργο,
Δεν μπορείς να δώσεις κατατακτηρίες δυστυχώς τουλάχιστον μέχρι πέρυσι, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι φέτος.

Σε άλλο forum επαγγελματικού προσανατολισμού υπήρχε ερώτηση τέτοια και η απάντηση ήταν αρνητική.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στο θεατρικών σπουδών μπορεί, μάς το επιβεβαίωσε ο ενδιαφερόμενος... Όμως εδώ: https://www.theatre.uoa.gr/fileadmin...es_exetaseis_sto_Tmima_THeatrikon_Spoydon.pdf

Επιβεβαιώνομαι φαίνεται στο ότι δεν αρκεί η βεβαίωση παρακολούθησης στη δραματική σχολή (λέει και για πιστοποίηση).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top