Κατατακτήριες για τρίτο πτυχίο για Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας

Gery

Νεοφερμένος

Ο Gery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω πτυχίο Γεωγραφίας και σε λιγο Οικονομικων και θα ήθελα να περάσω στο Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας της Παντείου.
Αν περασω σε ποιο έτος εισερχομαι;
Ισχύει ότι από Οικονομικές Επιστήμες για πολιτικές επιστήμες το 1/3 του προγράμματος σπουδών είναι ίδιο;
Ποια μαθήματα θα αναγνωριστούν από το τμήμα Γεωγραφίας του ΠΑ;
Τα βιβλία λίγο δύσκολο να τα δανειστώ γιατι κατοικω πολύ μακριά από Αθήνα
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια Pdf θα πρέπει να κατεβάσω και να μελετήσω από το repository.kallipos.gr ;
Τι υποχρεωτικές παρουσιες εχω στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας της Παντείου;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Έχω πτυχίο Γεωγραφίας και σε λιγο Οικονομικων και θα ήθελα να περάσω στο Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας της Παντείου.
Αν περασω σε ποιο έτος εισερχομαι;
Ισχύει ότι από Οικονομικές Επιστήμες για πολιτικές επιστήμες το 1/3 του προγράμματος σπουδών είναι ίδιο;
Ποια μαθήματα θα αναγνωριστούν από το τμήμα Γεωγραφίας του ΠΑ;
Τα βιβλία λίγο δύσκολο να τα δανειστώ γιατι κατοικω πολύ μακριά από Αθήνα
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια Pdf θα πρέπει να κατεβάσω και να μελετήσω από το repository.kallipos.gr ;
Τι υποχρεωτικές παρουσιες εχω στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας της Παντείου;


καλησπέρα Gery αρχικά χαρά στο κουράγιο σου, μπράβο για τα 2 πτυχία σου :P. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι το εξής: όταν εισάγεσαι σε μία σχολή δεν νομίζω ότι μπορούν να θεωρήσουν και τα 2 τμήματα προέλευσης ως elligible για αναγνώριση μαθημάτων (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια οπότε αν μπορείς ρώτα τη γραμματεία με ένα τηλεφώνημα ή email) οπότε να επιλέξεις το πτυχίο με τα περισσότερα κοινά μαθήματα :). Το εξάμηνο εισαγωγής αναφέρεται πάντα στην εκάστοτε εγκύκλιο Κατατακτηρίων της σχολής που θες να εισαχθείς , τσέκαρέ το στην ιστοσελίδα της σχολής. Τέλος στην εγκύκλιο Κατατακτηρίων αναφέρει ΚΑΙ τα συγγράματα που προτείνονται για κάθε μάθημα οπότε αν θες δες κι αυτά και κατέβασε τα από τον Κάλλιπο. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου εύχομαι :clapup:.
 

Gery

Νεοφερμένος

Ο Gery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Tα pdf της ύλης από το repository.kallipos.gr αν μπορεί κανείς τα βάλει τα λινκ κάτω από το σχόλιο αυτό. Αν γνωρίζει κάποιος



1. Μάθημα: "Πολιτική Επιστήμη Ι"



α) Εισαγωγή στην Πολιτική, Heywood, A. (2014), Θεσσαλονίκη: Επίκεντρο

1. Τι είναι Πολιτική; 2. Πολιτική, Ιδέες και Ιδεολογίες 3. Πολιτική και Κράτος, 4. Δημοκρατία και Νομιμότητα, 5. Έθνη και Εθνικισμός, 10. Κόμματα και Κομματικά Συστήματα, 11. Ομάδες, Συμφέροντα και Κινήματα.


β) Συγκριτική Πολιτική και Διακυβέρνηση, Hague, Rod, Martin Harrop (2011), Αθήνα:

Εκδόσεις Κριτική

1. Πολιτικές έννοιες, 6. (Απολυταρχική εξουσία), 10 (Εκλογές και ψηφοφόροι)


γ) Η Νεωτερικότητα Σήμερα: Οικονομία, Κοινωνία, Πολιτική, Πολιτισμός, Hall Stuart, David Held, Anthony McGrew (επιμ.) (2003), Αθήνα: Εκδόσεις Σαββάλας.

2. Μια Παγκόσμια Κοινωνία;



2. Μάθημα: " Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία (19ος αι.) "



α) Ιστορία της Ευρώπης, τομ. 2: Η ευρωπαϊκή συμφωνία και η Ευρώπη των Εθνών, 1815-1919, Berstein S., - Milza P., Αθήνα, Αλεξάνδρεια, 1997.

β) Νεότερη και Σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία, Stuart Miller, Αθήνα Gutenberg, 2018, σελ. 98-513.



3. Μάθημα: "Εισαγωγή στην Κοινωνική Θεωρία"



α) Θεωρίες της πολιτικής και του κράτους. Hobbes, Locke, Rousseau, Kant, Hegel. Εισαγωγή-Μετάφραση: Μανόλης Αγγελίδης, Θανάσης Γκιούρας, Σαββάλας, Ίδρυμα Σάκη Καράγιωργα, Αθήνα 2005, σελ. 392.

β) Θεωρίες του Κοινωνικού Συμβολαίου. Από τον Γκρότιους στον Ρουσσώ, Άρης Στυλιανού. Πόλις, Αθήνα 2006, σελ. 231.

γ) Η Δημοκρατία στην εξορία. Ένας οδηγός για την σκέψη του Ρουσσώ 300 χρόνια μετά την γέννησή του, Rojda Azizoglou, Γιώργος Φαράκλας (επ.), Νήσος, Αθήνα 2012, σελ. 463.

δ) Λόγος και αιτιότητα στη νέα φυσική και πολιτική επιστήμη, Ιόλη Πατέλλη,Ίδρυμα Σάκη Καράγιωργα, Αθήνα 1995, σελ. 211.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Χαρα στο κουραγιο σου...Μπορεις να μας πεις εμπειρια απο κατατακτηριες? Σκεφτεσαι να το κανεις εξ αποστασεως? Την υλη πρεπει να πας για να την φωτοτυπησεις αν δεν υπαρχει στην πολη σου, η να μιλησεις με σπουδαστες/ αποφοιτους
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top