ΙΕΚ ΑΛΦΑ

Νικόλ

Νεοφερμένος

Ο Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδια , με λενε Νικολέτα
Λοιπον θελω να περάσω μαιευτική, αλλα δεν έχω γραψει και πολυ καλα.
Το θεμα ειναι οτι κέρδισα μια υποτροφία για 1 χρονο στο ΙΕΚ αλφα.
Μηπως μπορει να μου πείτε αν ξερε αν ειναι καλο?
Και ποσο ειναι συνήθως τα δίδακτρα ?
Ευχαριστώ πολυ !​
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γειά σας παιδια , με λενε Νικολέτα
Λοιπον θελω να περάσω μαιευτική, αλλα δεν έχω γραψει και πολυ καλα.
Το θεμα ειναι οτι κέρδισα μια υποτροφία για 1 χρονο στο ΙΕΚ αλφα.
Μηπως μπορει να μου πείτε αν ξερε αν ειναι καλο?
Και ποσο ειναι συνήθως τα δίδακτρα ?
Ευχαριστώ πολυ !​

Καλησπέρα ως Απόφοιτη ιεκ για μαιευτικη θα σου έλεγα μακριά!!!χαμένα λεφτά και χρόνος από την ζωή σου..τελείωσα την σχολή ξαναεδωσα φέτος πανελληνιες μιας και ότι σου παρουσιάζουν είναι εκτός πραγματικότητας
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα ως Απόφοιτη ιεκ για μαιευτικη θα σου έλεγα μακριά!!!χαμένα λεφτά και χρόνος από την ζωή σου..τελείωσα την σχολή ξαναεδωσα φέτος πανελληνιες μιας και ότι σου παρουσιάζουν είναι εκτός πραγματικότητας


Μα εσύ δεν είχες πει σε άλλο θέμα ότι σπουδασες στο Μητροπολιτικό κολλέγιο;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μα εσύ δεν είχες πει σε άλλο θέμα ότι σπουδασες στο Μητροπολιτικό
Ναι το ιεκ ακμη συγκεκριμένα που πήγαινα είναι ίδιος όμιλος με το μητροπολιτικό κολλέγιο κάναμε και εκεί κάποια θεωρητικά μαθηματα.μην πιανεσαι από την λεπτομέρεια καλή μου τι κολλέγιο τι ιεκ όλα ανήκουν στην ιδιωτική μεταδευτεροβαθμια εκπαίδευση τίποτα περισσότερο.αν θες να σπουδάσεις κάτι τύπου αισθητική μαγειρική βεβαίως να πας, για οτιδήποτε άλλο καλό θα είναι να ξαναδώσεις πανελληνιες μέχρι να το καταφερεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν πρέπει να ξεκινήσω καινούργιο thread, αλλά επειδή βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση απαντάω εδώ.
Κέρδισα και εγώ μια ετήσια υποτροφιά στο συγκεκριμένο ΙΕΚ και δεν ξέρω εάν θέλω να κινηθώ προς τα εκεί.
Θα ήθελα ιδανικά κάτι σχετικό με την σχολή μου.
Ωστόσο, ακούω ότι παιδιά που έχουν τελειώσει ΙΕΚ τεχνικών φαρμάκων/βοηθών νοσηλευτών κτλπ. και δεν έμειναν ευχαριστημένοι.
Για αυτό σκέφτομαι να στραφώ προς το σχέδιο μόδας ή την γραφιστική που με ενδιαφέρουν εξίσου.
Να προσθέσω ότι αγαπώ αυτό που σπουδάζω αυτή την στιγμή οπότε το πανεπιστήμιο έχει πάντα προτεραιότητα.

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να πληρώσω τον δεύτερο χρόνο και να έχω είτε ένα plus στα πτυχία μου, είτε μια εναλλακτική για να πιάσω δουλειά; Ή να κρατήσω τα λεφτά για μεταπτυχιακό;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Τελείωσα κι εγώ νοσηλευτική χειρουργείου από το ΙΕΚ Άλφα Θεσσαλονίκης. Αυτό που έχω να πω είναι ΜΑΚΡΙΑ!
Τα ΙΕΚ επί πληρωμή αξίζουν μόνο για ειδικότητες όπως είναι τα τουριστικά, μαγειρική, κομμωτική κτλ. Μόνο από τέτοιες ειδικότητες έχω ακούσει καλά σχόλια γενικά από όλα τα ΙΕΚ, όχι μόνο το Αλφα.
Η δική μου εμπειρία δεν ήταν καθόλου καλή. Έχει κάποιους καλούς καθηγητές με γνώσεις κι προσπαθούν να κάνουν ο,τι μπορούν, όμως η οργάνωση είναι άστα να πάνε.
Πολλοί από αυτούς τους καθηγητές είναι κι στα δημόσια ΙΕΚ, καλύτερα να παει εκεί οποιος θέλει για τις ειδικότητες υγείας, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Γενικά κατά μεγάλη βάση τα περισσότερα που μαθαίνεις είναι στα πρακτικά μαθήματα κι μετέπειτα στη πρακτική... Είναι κρίμα να πληρώνεις τόσα λεφτά για να μάθεις αφού έχεις τελειώσει τη σχολή. (Αυτό το λέω γιατι πολλοί πήραν υποτροφία μόνο για έναν χρόνο, όχι κι για τους δύο, τώρα δεν ξέρω στα δύο παιδιά που αναφέρθηκαν τι τους δόθηκε).
Α επίσης, αν όντως αποφασίσετε να πάτε, μην πάρετε το NCFE, είναι μια κοροϊδία για έξτρα λεφτά.
Προσωπικά απογοητεύτηκα κι φέτος θα δώσω ξανά πανελλαδικές.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τελείωσα κι εγώ νοσηλευτική χειρουργείου από το ΙΕΚ Άλφα Θεσσαλονίκης. Αυτό που έχω να πω είναι ΜΑΚΡΙΑ!
Τα ΙΕΚ επί πληρωμή αξίζουν μόνο για ειδικότητες όπως είναι τα τουριστικά, μαγειρική, κομμωτική κτλ. Μόνο από τέτοιες ειδικότητες έχω ακούσει καλά σχόλια γενικά από όλα τα ΙΕΚ, όχι μόνο το Αλφα.
Η δική μου εμπειρία δεν ήταν καθόλου καλή. Έχει κάποιους καλούς καθηγητές με γνώσεις κι προσπαθούν να κάνουν ο,τι μπορούν, όμως η οργάνωση είναι άστα να πάνε.
Πολλοί από αυτούς τους καθηγητές είναι κι στα δημόσια ΙΕΚ, καλύτερα να παει εκεί οποιος θέλει για τις ειδικότητες υγείας, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Γενικά κατά μεγάλη βάση τα περισσότερα που μαθαίνεις είναι στα πρακτικά μαθήματα κι μετέπειτα στη πρακτική... Είναι κρίμα να πληρώνεις τόσα λεφτά για να μάθεις αφού έχεις τελειώσει τη σχολή. (Αυτό το λέω γιατι πολλοί πήραν υποτροφία μόνο για έναν χρόνο, όχι κι για τους δύο, τώρα δεν ξέρω στα δύο παιδιά που αναφέρθηκαν τι τους δόθηκε).
Α επίσης, αν όντως αποφασίσετε να πάτε, μην πάρετε το NCFE, είναι μια κοροϊδία για έξτρα λεφτά.
Προσωπικά απογοητεύτηκα κι φέτος θα δώσω ξανά πανελλαδικές.
Σπουδάζω ήδη σε τομέα υγείας αλλά όπως μοιράστηκες και εσύ, δεν λέει να συνεχίσεις στον κλάδο της υγείας από ΙΕΚ...Εμένα με ενδιέφερε τεχνικός φαρμάκων από αυτά, αλλά αφού είναι τόσο άσχημα όσο λένε όλοι προτιμώ να κινηθώ προς γραφιστική ή ακόμη και διοίκηση επιχειρήσεων...το NCFE είναι κάποιου είδους πιστοποίηση; Και αν επιτρέπεται, μήπως είχες και θέματα αναγνώρισης πτυχίου, με βάση το τελευταίο;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Σπουδάζω ήδη σε τομέα υγείας αλλά όπως μοιράστηκες και εσύ, δεν λέει να συνεχίσεις στον κλάδο της υγείας από ΙΕΚ...Εμένα με ενδιέφερε τεχνικός φαρμάκων από αυτά, αλλά αφού είναι τόσο άσχημα όσο λένε όλοι προτιμώ να κινηθώ προς γραφιστική ή ακόμη και διοίκηση επιχειρήσεων...το NCFE είναι κάποιου είδους πιστοποίηση; Και αν επιτρέπεται, μήπως είχες και θέματα αναγνώρισης πτυχίου, με βάση το τελευταίο;
Μπορείς να πας τεχνικός φαρμάκων από δημόσιο ΙΕΚ, αξίζει περισσότερο, κι από όσο έχω δει δουλεύουν αρκετά αυτά τα παιδιά. Αλλά ο,τι σου αρέσει εσένα παραπάνω!
Το NCFE είναι έξτρα 500€ τη χρονιά, κάνεις δυο πτυχιακές εργασίες κι παίρνεις παραπάνω μόρια από αυτό λένε , από ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού που ποτέ δεν είπαν ποιο είναι 🤷🏼‍♀️ όλα τα ιδιωτικα ιεκ το έχουν αυτό απλά με διαφορετικό όνομα.
Δεν έχω κάνει πρακτική ακόμα λόγω κοβιντ κι διαφόρων άλλων υποχρεώσεων, αλλά δεν έχω ακούσει από κανέναν κάτι ακόμη, οπότε φαντάζομαι όλα καλά σε αυτό το θέμα. Δεν τους συμφέρει κιόλας γιατί παλιά που ήταν με άλλο όνομα αυτό το ΙΕΚ, είχε κλείσει για αυτό το λόγο κι άνοιξε εδώ κι κάποια χρόνια ως ΙΕΚ ΑΛΦΑ (από όσο ξέρω τουλάχιστον)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση για τα παιδια που ασχολουνται με τα ΙΕΚ.
Υπαρχουν στην ουσια δημοσια ΙΕΚ?
Εδω στο πειραια εχουμε ενα τετοιο το οποιο στεγαζεται στην παλια ονομαστη σχολη ΣΚΥΠ (Κλωστο
ϋφαντουργειας) απ'εξω δεν εχει ουτε πινακιδα , ΕΠΑΛ λεει.
Μηπως τα ΔΙΕΚ ειναι απογευματινα ΕΠΑΛ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τελείωσα κι εγώ νοσηλευτική χειρουργείου από το ΙΕΚ Άλφα Θεσσαλονίκης. Αυτό που έχω να πω είναι ΜΑΚΡΙΑ!
Τα ΙΕΚ επί πληρωμή αξίζουν μόνο για ειδικότητες όπως είναι τα τουριστικά, μαγειρική, κομμωτική κτλ. Μόνο από τέτοιες ειδικότητες έχω ακούσει καλά σχόλια γενικά από όλα τα ΙΕΚ, όχι μόνο το Αλφα.
Η δική μου εμπειρία δεν ήταν καθόλου καλή. Έχει κάποιους καλούς καθηγητές με γνώσεις κι προσπαθούν να κάνουν ο,τι μπορούν, όμως η οργάνωση είναι άστα να πάνε.
Πολλοί από αυτούς τους καθηγητές είναι κι στα δημόσια ΙΕΚ, καλύτερα να παει εκεί οποιος θέλει για τις ειδικότητες υγείας, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Γενικά κατά μεγάλη βάση τα περισσότερα που μαθαίνεις είναι στα πρακτικά μαθήματα κι μετέπειτα στη πρακτική... Είναι κρίμα να πληρώνεις τόσα λεφτά για να μάθεις αφού έχεις τελειώσει τη σχολή. (Αυτό το λέω γιατι πολλοί πήραν υποτροφία μόνο για έναν χρόνο, όχι κι για τους δύο, τώρα δεν ξέρω στα δύο παιδιά που αναφέρθηκαν τι τους δόθηκε).
Α επίσης, αν όντως αποφασίσετε να πάτε, μην πάρετε το NCFE, είναι μια κοροϊδία για έξτρα λεφτά.
Προσωπικά απογοητεύτηκα κι φέτος θα δώσω ξανά πανελλαδικές.

Νόμιζα οτι για τα επαγγέλματα υγείας τα ΙΕΚ είναι ταμάμ... όπως και για μηχανικούς αυτοκινήτων,κλπ
που δεν απαιτείται και τόσο το πτυχίο πανεπιστημίου για να πιαστείς κάπου καλά, οχι?

και για παρεμφερή επαγγέλματα με τα υγείας όπως..

ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ
ΒΟΗΘΟΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ
ΒΟΗΘΟΣ ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ

ολα είναι ο θεός ΒΟΗΘΟΣ?? :rolleyes:

Εχω μια ερωτηση για τα παιδια που ασχολουνται με τα ΙΕΚ.
Υπαρχουν στην ουσια δημοσια ΙΕΚ?
Εδω στο πειραια εχουμε ενα τετοιο το οποιο στεγαζεται στην παλια ονομαστη σχολη ΣΚΥΠ (Κλωστο
ϋφαντουργειας) απ'εξω δεν εχει ουτε πινακιδα , ΕΠΑΛ λεει.
Μηπως τα ΔΙΕΚ ειναι απογευματινα ΕΠΑΛ?

δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις ΔΙΕΚ κάνουμε μάθημα συνήθως σε εγκαταστάσεις ΕΠΑΛ (παραχωρημένες αίθουσες που δεν χρησιμοποιούνται).

και εργαστήρια σε κάποια αίθουσα που μπορεί να είναι διαθέσιμη ή αν δεν είναι σε καλή κατάσταση,
υπάρχουν και τα ΕΚ (εργαστηριακά κέντρα) έχει τύχει να πρέπει να βγούμε (σπουδαστές και
καθηγητής) απο αίθουσα εργαστηριού γιατι εκείνη την ώρα είχαν μάθημα άλλοι.



Τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτικές μονάδες του Υ.ΠO.ΠΑΙ.Θ, έχουν αυτοτελή διοικητική δομή στην λειτουργία τους ως σχολικές μονάδες και συνεργάζονται με τα ΕΠΑ.Λ, τις Σ.Ε.Κ. και τα Ι.Ε.Κ. της περιοχής τους.

 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Νόμιζα οτι για τα επαγγέλματα υγείας τα ΙΕΚ είναι ταμάμ... όπως και για μηχανικούς αυτοκινήτων,κλπ
που δεν απαιτείται και τόσο το πτυχίο πανεπιστημίου για να πιαστείς κάπου καλά, οχι?

και για παρεμφερή επαγγέλματα με τα υγείας όπως..

ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ
ΒΟΗΘΟΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΒΟΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ
ΒΟΗΘΟΣ ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ

ολα είναι ο θεός ΒΟΗΘΟΣ?? :rolleyes:



δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις ΔΙΕΚ κάνουμε μάθημα συνήθως σε εγκαταστάσεις ΕΠΑΛ (παραχωρημένες αίθουσες που δεν χρησιμοποιούνται).

και εργαστήρια σε κάποια αίθουσα που μπορεί να είναι διαθέσιμη ή αν δεν είναι σε καλή κατάσταση,
υπάρχουν και τα ΕΚ (εργαστηριακά κέντρα) έχει τύχει να πρέπει να βγούμε (σπουδαστές και
καθηγητής) απο αίθουσα εργαστηριού γιατι εκείνη την ώρα είχαν μάθημα άλλοι.



Τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτικές μονάδες του Υ.ΠO.ΠΑΙ.Θ, έχουν αυτοτελή διοικητική δομή στην λειτουργία τους ως σχολικές μονάδες και συνεργάζονται με τα ΕΠΑ.Λ, τις Σ.Ε.Κ. και τα Ι.Ε.Κ. της περιοχής τους.

όχι οι ειδικότητες στα ΙΕΚ είναι κατώτερες των Πανεπιστημίων, άσχετα αν στο τέλος κάνεις τα ίδια πράγματα. Κι ναι στο πτυχίο ονομάζεται βοηθός αλλά όπως είπα είναι τα ίδια πράγματα. Απλά των ΙΕΚ τους διορίζουν πιο εύκολα και γενικά βρίσκουν εργασία πιο εύκολα γιατί είναι πιο χαμηλόμισθοι
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είχα δηλώσει συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό του συγκεκριμένου ιεκ και κέρδισα μερική υποτροφία σε ειδικότητα που είχα επέλεξει.Μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν και πληρώνω τον δεύτερο. Μου έδωσαν την επιλογή να πληρώσω ένα συμβολικό πόσο για να μου κρατήσουν θέση, αφού φέτος δίνω πανελλαδικές. Είμαι αρκετά καχύποπτη εάν όντως ισχύει ή είναι κάποιου είδους απάτη. Έχουν "κερδίσει" αρκετά άτομα και αναρωτιέμαι...μοιράζουν έτσι υποτροφίες; Ποιά είναι η άποψη σας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είχα δηλώσει συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό του συγκεκριμένου ιεκ και κέρδισα μερική υποτροφία σε ειδικότητα που είχα επέλεξει.Μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν και πληρώνω τον δεύτερο. Μου έδωσαν την επιλογή να πληρώσω ένα συμβολικό πόσο για να μου κρατήσουν θέση, αφού φέτος δίνω πανελλαδικές. Είμαι αρκετά καχύποπτη εάν όντως ισχύει ή είναι κάποιου είδους απάτη. Έχουν "κερδίσει" αρκετά άτομα και αναρωτιέμαι...μοιράζουν έτσι υποτροφίες; Ποιά είναι η άποψη σας;
ποσα χρηματα ειναι ο 2ο χρονος?
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είχα δηλώσει συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό του συγκεκριμένου ιεκ και κέρδισα μερική υποτροφία σε ειδικότητα που είχα επέλεξει.Μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν και πληρώνω τον δεύτερο. Μου έδωσαν την επιλογή να πληρώσω ένα συμβολικό πόσο για να μου κρατήσουν θέση, αφού φέτος δίνω πανελλαδικές. Είμαι αρκετά καχύποπτη εάν όντως ισχύει ή είναι κάποιου είδους απάτη. Έχουν "κερδίσει" αρκετά άτομα και αναρωτιέμαι...μοιράζουν έτσι υποτροφίες; Ποιά είναι η άποψη σας;
Ναι αλλά κοίτα να πληρώνεις μήνα-μήνα. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να φύγεις να μην έχεις σκάσει τόσα λεφτά τσάμπα.
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι αλλά κοίτα να πληρώνεις μήνα-μήνα. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να φύγεις να μην έχεις σκάσει τόσα λεφτά τσάμπα.
Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν είναι η αλήθεια.Απλώς αναρωτιέμαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μαλιστα ..διοικηση επιχειρησεων εισαι?
Όχι, υγείας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν είναι η αλήθεια.Απλώς αναρωτιέμαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι, υγείας.
εισαι και σε δυσκολo τομεα
αληθεια λενε ...απλα βαζουν τα μισα του 1ου χρονου στον 2ο ( δηλαδη δεν κανουν εκπτωση στον 2ο)
η αποψη μου ειναι οχι να μην δωσεις προκαταβολη διοτι:
1) ισως μπεις πανεπιστημιο
2) τετοιες προσφορες θα ξανακανουν του χρονου το καλοκαιρι
3) αν δεν μπεις σε πανεπιστημιο ,μπορεις να μπεις σε δημοσιο ιεκ νοσηλευτικης νοσοκομειου που ειναι ανωτερο.
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εισαι και σε δυσκολo τομεα
αληθεια λενε ...απλα βαζουν τα μισα του 1ου χρονου στον 2ο ( δηλαδη δεν κανουν εκπτωση στον 2ο)
η αποψη μου ειναι οχι να μην δωσεις προκαταβολη διοτι:
1) ισως μπεις πανεπιστημιο
2) τετοιες προσφορες θα ξανακανουν του χρονου το καλοκαιρι
3) αν δεν μπεις σε πανεπιστημιο ,μπορεις να μπεις σε δημοσιο ιεκ νοσηλευτικης νοσοκομειου που ειναι ανωτερο.
Όχι δεν θα δώσω προκαταβολή... Δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον 😅
 

metallou

Νεοφερμένος

Η metallou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τελειωσα νοσηλευτική στο ιεκ αλφα πριν 5 χρονια. Η επαφή η δική μου ήρθε όντως μεσω διαγωνισμού στον οποιο είχα κερδίσει υποτροφια. Στην αρχη δεν το πιστευα αλλα τα διδακτρα ηταν οντως μειωμενα κατα πολύ και το καταλαβα μετα κάνοντας ερευνα και σε αλλα ιεκ. Αν σκεφτω οτι με το συγκεκριμενο πτυχιο καταφερα μετα απο λιγα χρονια να δουλευω στο εξωτερικο πανω στο αντικειμενο εχοντας γνωσεις χωρις να μπλεξω με πανελληνιες και με μισα διδακτρα, ε παιδια ηταν τιμια επιλογη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top