Κατατακτήριες ή ξανά πανελλήνιες;

ekostop

Νεοφερμένος

Η ekostop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι 24 χρόνων απόφοιτη ΤΕΙ διοίκησης τουριστικών επιχειρήσεων και νυν μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο εαπ στη διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων. Θέλω να μπω σε κάποιο ΑΕΙ για την απόκτηση δεύτερου τίτλου και θα ήθελα την συμβουλή σας. Υπάρχει κάποια διαφορά στο να δώσω ξανά πανελλήνιες με το να μπω σε μια σχολή με κατατακτήριες;; Επαγγελματικά θα έχω κάποια διαφορά;(για προκυρηξεις στο δημόσιο εννοώ). Επίσης τα δικαιώματα θα είναι ίδια είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο; Και τέλος, πλέον με τις κατατακτήριες δικαίουνται βιβλία και πάσο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι 24 χρόνων απόφοιτη ΤΕΙ διοίκησης τουριστικών επιχειρήσεων και νυν μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο εαπ στη διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων. Θέλω να μπω σε κάποιο ΑΕΙ για την απόκτηση δεύτερου τίτλου και θα ήθελα την συμβουλή σας. Υπάρχει κάποια διαφορά στο να δώσω ξανά πανελλήνιες με το να μπω σε μια σχολή με κατατακτήριες;; Επαγγελματικά θα έχω κάποια διαφορά;(για προκυρηξεις στο δημόσιο εννοώ). Επίσης τα δικαιώματα θα είναι ίδια είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο; Και τέλος, πλέον με τις κατατακτήριες δικαίουνται βιβλία και πάσο;;

Διαφορες...στα επαγγελματικα & φοιτητικα σου δικαιωματα(πασο,βιβλια),απολυτως καμια σε σχεση με οσους μπηκαν απο πανελληνιες.Ειναι απλα ενα αλλος τροπος εισαγωγης,οπως ειναι και οι πανελληνιες.

Απο εκει και περα τα θετικα ειναι οτι θα διαβασεις συγκεκριμενα πραγματα σε αντιθεση με τις πανελληνιες που θα διαβαζεις παλι εκθεσεις και ενα αλλο ακυρο συμπληρωματικο της κατευθυνσης(π.χ. προγραμματισμο). Οποτε δεν θα βαριεσαι...Αυτο βεβαια μπορει να ειναι και αρνητικο καθως μπορει να μην ειχες στο παρελθον απολυτως καμια επαφη με αυτα που θα διαβασεις και να νιωσεις "χαμενη".Ενα αλλο καλο ειναι οτι αναλογα τι θα δωσεις,μπορεις να μπεις απο το 3ο εξαμηνο στην σχολη,οποτε να γλυτωσεις εναν χρονο.

Στα αρνητικα ειναι οτι δεν εχεις προσβαση σε αλλα τμηματα παρα μονο σε αυτο που δινεις.Εκτος βεβαια εαν διαβασεις για να δωσεις και σε αλλο τμημα κατατακτηριες.Σαφως αυτο ειναι αρκετα αναποτελεσματικο και ιδιαιτερα δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ekostop

Νεοφερμένος

Η ekostop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση σας. Η αλήθεια είναι πως θέλω να μπω σε κάποιο τμήμα πληροφορικής(μάλλον) είμαι ακόμα στην έρευνα για το πως θα μπορέσω να συνδέσω και το πρώτο μου πτυχίο εφόσον είναι ο τομέας που θέλω να απασχοληθωστο μέλλον.. από γενικό λύκειο τεχνολογικής κατεύθυνσης μπήκα στο ΤΕΙ τότε και με πολλά περισσότερα μαθήματα εξεταζόμενα για τις πανελλήνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση σας. Η αλήθεια είναι πως θέλω να μπω σε κάποιο τμήμα πληροφορικής(μάλλον) είμαι ακόμα στην έρευνα για το πως θα μπορέσω να συνδέσω και το πρώτο μου πτυχίο εφόσον είναι ο τομέας που θέλω να απασχοληθωστο μέλλον.. από γενικό λύκειο τεχνολογικής κατεύθυνσης μπήκα στο ΤΕΙ τότε και με πολλά περισσότερα μαθήματα εξεταζόμενα για τις πανελλήνιες!

Οι διεξοδοι ειναι παρα πολλοι μεσω της πληροφορικης.Δεν υπαρχει τομεας που δεν επηρεαζει αμεσα και ιδιως ο τουριστικος.
Θα μπορουσες να πας προς την κατευθυνση του αναλυτη δεδομενων,στατιστικολογου και/η αναλογιστη(επιστημες αρρηκτα συνδεμενες με την πληροφορικη) και ενα σωρο αλλες κατευθυνσεις που εχουν αμεση σχεση με τα τουριστικα,τα οικονομικα και την διοικηση επιχειρησεων. Ειναι τομεις που γνωριζουν τεραστια αναγνωριση και αναπτυξη. Ανθρωποι με ικανοτητες στα μαθηματικα ,την επιστημη υπολογιστων και εν γενει στην εξορυξη δεδομενων και την επιχειρησιακη ερευνα ειναι απολυτως απαραιτητοι σε καθε εταιρια και η αξια τους ανεκτιμητη αφου αποτελουν τα αισθητηρια οργανα της.Οταν μαλιστα γνωριζουν και πραγματα που σχετιζονται με την οικονομια και την διοικηση,τους κανει ιδιαιτερα ελκυστικους στους διαφορους εργοδοτες.

Να εχεις στο νου σου παντως οτι θα δεις και αλλα πραγματα εαν πετυχεις καθαρο τμημα πληροφορικης οπως ηλεκτρομαγνητισμο,ηλεκτρονικα,τηλεπικοινωνιες και μερικα πιο θεωρητικα πραγματα οπως αναλυση περιπλοκοτητας αλγοριθμων.Εαν δεν εχεις θεμα και δεν σε ενοχλει να δεις και αλλα πραγματα που ισως θα σε ενδιεφεραν να ασχοληθεις τοτε θα ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Εαν δεν θες με τιποτα να δεις και τετοια πραγματα(και θα ειναι αρκετα σε αριθμο τετοια μαθηματα) τοτε ισως και το 2ο μεταπτυχιακο να ηταν καλη επιλογη για εσενα. Το σιγουρο ειναι και στο λεω απο τωρα οτι θα δεις πολλα παραπανω πραγματα απο αυτα που θα χρειαστεις για να κανεις αυτα που εχεις στο μυαλο σου.Αυτο βεβαια σε εποχη κριση που ζουμε δεν το βλεπω σαν αρνητικο αλλα εσυ ξερεις.Εγω απλα σου λεω ενδεικτικα τι υπαρχει δεξια και αριστερα να ξερεις που θες να "πεσεις" :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ekostop

Νεοφερμένος

Η ekostop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστω πολύ και πάλι για την άμεση απάντηση σας και για τις τόσο χρήσιμες συμβουλές σας!! Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου απλώς ψάχνω να βρω τα συν και τα πλην σε ένα 2ο προπτυχιακό αντί για ένα 2ο μεταπτυχιακό.. και την επαγγελματική αποκατάσταση που μου δίνουν στο τέλος αυτές οι εναλλακτικές είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε στον δημόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστω πολύ και πάλι για την άμεση απάντηση σας και για τις τόσο χρήσιμες συμβουλές σας!! Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου απλώς ψάχνω να βρω τα συν και τα πλην σε ένα 2ο προπτυχιακό αντί για ένα 2ο μεταπτυχιακό.. και την επαγγελματική αποκατάσταση που μου δίνουν στο τέλος αυτές οι εναλλακτικές είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε στον δημόσιο...

Κανενα προβλημα,χαιρομαι που βοηθησα,και φυσικα μπορεις να μου μιλας στον ενικο :) .
Τα καλα του δευτερου πτυχιου ειναι πολλα αυτο εξυπακουεται.Επειδη μιλαμε για ενα συγκεκριμενο αυτο της πληροφορικης,μπορεις να κανεις οτι εχεις στο μυαλο σου,το ερωτημα δεν ειναι τι μπορει να κανει το πτυχιο αλλα τι θες να κανεις εσυ. Απο ενα προγραμμα που θα μπορει να βρισκει τον καλυτερο προορισμο βασει τις προτιμησεις ενος τουριστα μεχρι ολοκληρο λογισμικο αυτονομου οχηματος για εξερευνηση στον Αρη. Οποτε για το συγκεκριμενο πτυχιο αυτου του τομεα και τα συναφη επειδη και εγω σπουδαζω σε αυτα,μπορω να σου πω οτι ειναι στο επικεντρο λογω της λεγομενης 4ης επαναστασης,τεχνολογικης μαλιστα που θα προκαλεσει. Για πρωτη φορα στην ιστορια της ανθρωποτητας ειμαστε κοντα στο να αποκτησουμε και τα 3 κλειδια για το μελλον :

α)5G δικτυα που θα θεσουν τα θεμελια για να συλλεγονται και να διανεμονται ταχυτατα τεραστιοι ογκοι δεδομενων οχι απο ανθρωπους μονο αλλα και απο τις ιδιες τις ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες συσκευες(το λεγομενο internet of things).

β)Η κβαντικη υπολογιστικη που εκμεταλλευομενη τις ιδιοτητες της κβαντομηχανικης θα δημιουργησει νεους υπολογιστες με ικανοτητα εκθετικης αυξησης της υπολογιστικης ισχυος σε σχεση με τους τωρινους ψηφιακους(που φτανουν στα φυσικα τους ορια και δεν μπορουν να προσφερουν αλλο).

γ) Η τεχνητη νοημοσυνη που θα αποτελεσει το "στεμμα" ,τον εγκεφαλο ουσιαστικα,και μεσω των 2 προηγουμενων θα ειναι ο "χειριστης" των δεδομενων και ο λυτης των διαφορων προβληματων που θα ανατιθονται.

Αυτη ειναι μια πολυ γενικη εικονα για να δεις που κατευθυνεται η πληροφορικη και εν τελει ο κοσμος,και βλεποντας τα παραπανω νομιζω δεν θα μπορουσε να διαφωνησει κανεις οτι σιγουρα θα επηρεασουν καθοριστικα τον κοσμο. Φυσικα οι κλαδοι ειναι παρα πολλοι οπως για παραδειγμα η κρυπτογραφια,που ειναι απαραιτητη για την διασφαλιση ,την προστασια και την ακεραιοτητα των προσωπικων δεδομενων και των απορρητων πληροφοριων. Αλλα εν τελει ολοι με τον εναν η τον αλλο τροπο στηριζουν το παραπανω "οικοδομημα". Οποτε σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν ενα πτυχιο πληροφορικης "χαμενος" χρονος.Επισης ειναι τελειως φανερο οτι ολα αυτα θα απαιτησουν νεους επιστημονες καθως ειναι νεοι κλαδοι,οποτε 100% θα υπαρχει τρομερη ζητηση τα επομενα χρονια τοσο για ερευνα οσο και για εφαρμογη.Εξαλλου καμια γνωση δεν ειναι πραγματικα περιττη. Το ερωτημα εδω οποτε ειναι κατα ποσο σε ενδιαφερουν ολα αυτα και κατα ποσο θα ηθελες να τα δεις και αυτα. Εαν οχι τοτε το μεταπτυχιακο σου ταιριαζει καλυτερο,εαν σε ελκυουν,μπορεις να ριξεις μια πιο βαθεια ματια με ενα δευτερο πτυχιο :yes: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top