Άσκηση: Να βρεθεί ο αριθμός των αζωτούχων βάσεων

nightzer

Νεοφερμένος

Η nightzer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα,αποφάσισα μετα απο 8 χρόνια να ξανα δώσω πανελλήνιες και προσπαθώ μονη μου να διαβασω.εχω μια απορια σε μια ασκηση Μιτοχονδριακο DNA σποτελειτσι σπο 40.000 νουκλεοτιδια ενω προσδιοριστηκε οτι για το μόριο ισχύει A/C=1/4 Να βρεθεί ο αριθμος των αζωτουχων βασεωνΜπορεί κάποιο να με βοηθησει;κατι εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπερα,αποφάσισα μετα απο 8 χρόνια να ξανα δώσω πανελλήνιες και προσπαθώ μονη μου να διαβασω.εχω μια απορια σε μια ασκηση Μιτοχονδριακο DNA σποτελειτσι σπο 40.000 νουκλεοτιδια ενω προσδιοριστηκε οτι για το μόριο ισχύει A/C=1/4 Να βρεθεί ο αριθμος των αζωτουχων βασεωνΜπορεί κάποιο να με βοηθησει;κατι εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο
ευχαριστω


Καταρχας εχει αλλαξει η υλη απο τοτε που ειχες δωσει πανελληνιες σε πολλα μαθηματα (πχ φυσικη,χημεια), οποτε ισως θα ηταν καλυτερο να κανεις καποια μαθηματα ωστε να μπεις στο κλιμα.
Τωρα για την απορια σου. Το μιτοχονδριακο DNA ειναι δικλωνο κυκλικο, αρα ισχυουν οι σχεσεις Α=Τ (σχεση 1) και C=G (σχεση 2)
απο την σχεση που σου δινει κανεις χιαστι και βγαινει οτι C=4A (σχεση 3)
Τα νουκλεοτιδια ειναι 40.000 αρα ισχυει T+A+C+G=40.000
Απο τη σχ.1 και τη σχ.2 εχουμε 2A+2C=40.000
Τελος, απο την σχ. 3 εχουμε 2Α+8A=40.000, δηλαδη 10Α=40.000 αρα Α=4000. Επειδη Α=Τ, εχουμε Τ=4000. Απο τα 40.000 νουκλεοτιδια αφαιρουμε τις Α+Τ, αρα C+G=32.000. Τελος, επειδη C=G προκυπτει οτι C=16.000 και G=16.000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nightzer

Νεοφερμένος

Η nightzer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ...τελικα μετα απο κοπο την βρηκα την απαντηση...ναι με την υλη το ψαχνω γενικα...απλως δεν μπορω να κανω φροντιστηριο....ελπιζω να εχω βοηθεια απο εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top