Κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό;

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όταν ήμουν εγώ φοιτητής, συνάντησα έναν 55άρη, που είχε 2-3 πτυχία από ΤΕΙ, 2-3 πτυχία από ΑΕΙ και 2-3 μεταπτυχιακά. Αυτός μου είπε, ότι το πρώτο πτυχίο που παίρνεις 18-23 είναι το πιο σημαντικό που σου φτιάχνει την προσωπικότητα, και σου δίνει τις κατευθύνσεις στην ζωής σου. Όλα τα άλλα μετά από αυτό είναι δευτερευούσης σημασίας. Και πιο γενικά, ότι κάνει ένας άνθρωπος σε αυτή την ηλικία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ζωής του.

Οπότε εγώ προτείνω, αν δεν πέρασες τώρα, να δώσεις ξανά για χημικούς μηχανικούς ή χημικούς. Αλλά νομίζω έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιες σημαντικές διαφορές αυτών των δύο. Πρώτον, διαφορετικά μαθήματα (βαρύτητας) στις πανελλήνιες, δεύτερον, διαφορετική διάρκεια (5-4 χρόνια) και διαφορετική ισοτιμία (M.Eng. - B.Sc.), διαφορετικά μαθήματα για πτυχίο, διαφορετικά δικαιώματα (καθηγητής - μηχανικός). Ουσιαστικά μόνο λίγο στο όνομα, και σε 10-15 μαθήματα υπάρχει τομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όταν ήμουν εγώ φοιτητής, συνάντησα έναν 55άρη, που είχε 2-3 πτυχία από ΤΕΙ, 2-3 πτυχία από ΑΕΙ και 2-3 μεταπτυχιακά. Αυτός μου είπε, ότι το πρώτο πτυχίο που παίρνεις 18-23 είναι το πιο σημαντικό που σου φτιάχνει την προσωπικότητα, και σου δίνει τις κατευθύνσεις στην ζωής σου. Όλα τα άλλα μετά από αυτό είναι δευτερευούσης σημασίας. Και πιο γενικά, ότι κάνει ένας άνθρωπος σε αυτή την ηλικία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ζωής του.

Οπότε εγώ προτείνω, αν δεν πέρασες τώρα, να δώσεις ξανά για χημικούς μηχανικούς ή χημικούς. Αλλά νομίζω έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιες σημαντικές διαφορές αυτών των δύο. Πρώτον, διαφορετικά μαθήματα (βαρύτητας) στις πανελλήνιες, δεύτερον, διαφορετική διάρκεια (5-4 χρόνια) και διαφορετική ισοτιμία (M.Eng. - B.Sc.), διαφορετικά μαθήματα για πτυχίο, διαφορετικά δικαιώματα (καθηγητής - μηχανικός). Ουσιαστικά μόνο λίγο στο όνομα, και σε 10-15 μαθήματα υπάρχει τομή.

Θα συμφωνήσω με αυτά που λες και καταλαβαίνω τις διαφορές του κάθε τμήματος.. άλλωστε έχω δει το πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολής και με τι αυτή ασχολείται.
Όμως,όπως προανέφερα και παραπάνω, εάν αποφασίσω να ξαναδωσω δεν μου εγγυάται κάνεις ότι θα μπω σε μια από τις 2 αυτές σχολές(μπορεί οντως να γράψω καλύτερα αλλά όχι τόσο όσο χρειάζομαι για να μπω) . Επίσης,από ψυχολογικής πλευράς, η 2η φορά θεωρώ ότι σε αγχώνει ακόμα πιο πολύ και το ενδεχόμενο αποτυχίας θα σου επιφέρει μεγαλύτερη απογοήτευση..:worry:

Σ'ευχαριστώ πάντως που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις και να μου παραθέσεις την γνώμη σου :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για Διατροφολογια Χαροκοπειου μετα απο πρωτο πτυχιο πληροφορικης AEI ? Οχι οτι δε μου αρεσει η πληροφορικη, απλα γιατι απο το λυκειο υπαρχει μια καψα για σπουδες πανω σε ενα αντικειμενο που βασιζεται πολυ πανω σε βιολογια και χημεια αλλα και τον ανθρωπο. Thank you!!!! Επισης συνδυαζεται καπως η σχολη μαζι με δουλεια;


?? Anyone?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top