ΠΚΕ (προκαταρτικες εξετάσεις) στρατιωτικών σχολών

Nickymtss

Νεοφερμένος

Η Nickymtss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία για τις προκαταρτικες εξετάσεις κυρίως στις αθλητικές δοκιμασίες... Εν παραδείγματι, θα χρειαστεί να ξεκινήσω προετοιμασία μερικούς μήνες πριν την δοκιμασία? Επιπρόσθετα, υπάρχει κάποιος τρόπος για να προετοιμαστουμε για τα ψυχομετρικα τεστ?Επίσης, όσο αφορά τις ιατρικές εξετάσεις, σε παίρνανε από όλες τις ειδικότητες? Εχω μια λάθος στάση σώματος, την οποία και προσπαθώ να βελτιώσω όσο μπορώ... Πιστεύετε ότι αυτό θα γίνει αιτία αποκλεισμού?

Υ. Γ. Όταν μιλάω για προετοιμασία, δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις υποψηφίων που δεν σχετίζονται με την γυμναστική και ξεκινάνε από το 0.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον προσφερθεί να με διαφωτίσει :thumbsup:!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν θέματα στο φόρουμ "Αθλήματα στρατιωτικών σχολών", "Στρατιωτικές Σχολές" που θα σε βοηθήσουν σε αυτά που ρωτάς.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία για τις προκαταρτικες εξετάσεις κυρίως στις αθλητικές δοκιμασίες... Εν παραδείγματι, θα χρειαστεί να ξεκινήσω προετοιμασία μερικούς μήνες πριν την δοκιμασία? Επιπρόσθετα, υπάρχει κάποιος τρόπος για να προετοιμαστουμε για τα ψυχομετρικα τεστ?Επίσης, όσο αφορά τις ιατρικές εξετάσεις, σε παίρνανε από όλες τις ειδικότητες? Εχω μια λάθος στάση σώματος, την οποία και προσπαθώ να βελτιώσω όσο μπορώ... Πιστεύετε ότι αυτό θα γίνει αιτία αποκλεισμού?

Υ. Γ. Όταν μιλάω για προετοιμασία, δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις υποψηφίων που δεν σχετίζονται με την γυμναστική και ξεκινάνε από το 0.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον προσφερθεί να με διαφωτίσει :thumbsup:!

Προφανώς και χρειάζεται προετοιμασία για τις αθλητικές δοκιμασίες (το πόσο πριν εσύ το αποφασιζεις).
Σε κάθε περιοχή υπάρχουν ειδικά κεντρα προετοιμασίας ΤΕΦΑ/παραγωγικών σχολών και σε μεγάλες πόλεις λ.χ. Αθήνα, Θεσσ/νίκη υπάρχουν εξειδικευμένα προπονητικά κέντρα τα οποία ,απ' ότι ξέρω, προετοιμάζουν και για τις ψυχοτεχνικές.
Τώρα για την σωματική ικανότητα δες το σχετικό ΦΕΚ.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία για τις προκαταρτικες εξετάσεις κυρίως στις αθλητικές δοκιμασίες... Εν παραδείγματι, θα χρειαστεί να ξεκινήσω προετοιμασία μερικούς μήνες πριν την δοκιμασία? Επιπρόσθετα, υπάρχει κάποιος τρόπος για να προετοιμαστουμε για τα ψυχομετρικα τεστ?Επίσης, όσο αφορά τις ιατρικές εξετάσεις, σε παίρνανε από όλες τις ειδικότητες? Εχω μια λάθος στάση σώματος, την οποία και προσπαθώ να βελτιώσω όσο μπορώ... Πιστεύετε ότι αυτό θα γίνει αιτία αποκλεισμού?

Υ. Γ. Όταν μιλάω για προετοιμασία, δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις υποψηφίων που δεν σχετίζονται με την γυμναστική και ξεκινάνε από το 0.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον προσφερθεί να με διαφωτίσει :thumbsup:!
Να σου απαντήσω σύντομα:
1. Για να δώσεις αθλήματα φυσικά και χρειάζεται να κάνεις προετοιμασία λίγους μήνες πριν δώσεις
2. Δεν θεωρώ πως χρειαζεται προετοιμασία για τις ψυχοτεχνικες δηλαδή σε ρωτάνε απλά πράγματα, για εσένα.
3. Μπορείς να ψάξεις ποια είναι τα κύρια νοσήματα ή παθήσεις ή οτιδήποτε, που αποκλείουν κάποιον. Αν και είσαι 15, έχεις χρόνο μέχρι και να δώσεις και να αλλάξεις τη στάση του σώματος σου. Μπορείς να επισκεφτείς και ορθοπαιδικό ή να πηγαίνεις γυμναστήριο για να κάνεις ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν στη στάση σώματος.
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Για τα αθλήματα, χρειάζεσαι μερικούς μήνες προπόνησης στα αθλήματα που θα δώσεις. Αν πας απροετοίμαστος και δεν έχεις μια σχετική φυσική κατάσταση, μην περιμένεις να περάσεις. Όσον αφορά τα ψυχομετρικά, δεν χρειάζεται προετοιμασία, μιας και δεν κόβεται σχεδόν κανένας. Ο αδερφός μου πχ έκανε μόνο μια δεκάλεπτη προετοιμασία σε πιθανές ερωτήσεις, και την επόμενη μέρα πέρασε, και ο ίδιος μου είπε πως είναι πολύ δύσκολο να κοπείς. Τέλος, στις ιατρικές εξετάσεις κοίτα στην προκήρυξη του στρατού αν έχεις κάποια νόσο ή πάθηση που δεν σου επιτρέπει να περάσεις. Άμα δεν έχεις κάτι, μη φοβάσαι.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όσοι δίνουν ΠΚΕ:
Αθλείστε ή λόγω κορονοϊού τίποτα;
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Όσοι δίνουν ΠΚΕ:
Αθλείστε ή λόγω κορονοϊού τίποτα;
Έτσι και αλλιώς, δεν απαγορεύεται η ατομική άθληση σε εξωτερικό χώρο. Προφανώς χρειάζεται προσοχή. Εγώ για 1 μήνα πείρα "ρεπό", για θέμα υγείας (δεν είναι κάτι σοβαρό που να με αποκλείει από τον στρατό). Είμαι στο μονόζυγο κυρίως, κάνω έλξεις αλλά κυρίως τεντομαι, μπας και κλέψω 1 με 2 πόντους ☺️.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έτσι και αλλιώς, δεν απαγορεύεται η ατομική άθληση σε εξωτερικό χώρο. Προφανώς χρειάζεται προσοχή. Εγώ για 1 μήνα πείρα "ρεπό", για θέμα υγείας (δεν είναι κάτι σοβαρό που να με αποκλείει από τον στρατό). Είμαι στο μονόζυγο κυρίως, κάνω έλξεις αλλά κυρίως τεντομαι, μπας και κλέψω 1 με 2 πόντους ☺.

Για σώματα ασφαλείας ενδιαφέρεσαι;
Στείλε πμ θέλω να σε ρωτήσω κάτι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top