Αστυφυλάκων - Λιμενοφυλάκων- Πυροσβεστών

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλή χρονιά! Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για τις 3 αυτές σχολές. Ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε τμήμα. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλή χρονιά! Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για τις 3 αυτές σχολές. Ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε τμήμα. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
Καλησπέρα φίλε! Ήμουν κι εγώ πέρυσι στη θέση σου, έδινα πανελλήνιες και ενδιαφερόμουν για αυτές τις 3 σχολές. Εντούτοις δεν τα κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια από αυτές αλλά θα το προσπαθήσω με το 10% και το 4%. Λοιπόν, και οι 3 σχολές όπως θα γνωρίζεις προσφέρουν άμεση αποκατάσταση καθώς αμέσως εντάσσεσαι στην Αστυνομία, στο Λιμενικό Σώμα και στο Πυροσβεστικό Σώμα αντίστοιχα. Οι μισθοί είναι οι ίδιοι και για τα 3 σώματα. Από ό,τι ξέρω το λιμενικό και η πυροσβεστική είναι πιο ξεκούραστα από την αστυνομία όπως είναι λογικό καθώς η αστυνομία έχει μεγαλύτερη επαφή με τον πολίτη και για ό,τι γίνει χρειάζεται η επέμβαση της Αστυνομίας. Ελπίζω να σε κατατόπισα. Αν θες και κάτι πιο συγκεκριμένο, ρώτα και εφόσον το γνωρίζω, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
έχω ακούσει απλά ότι στην αστυνομία έχει πιο πολλές υπηρεσίες σε σχέση με τα άλλα δύο. Εσύ τί θα επέλεγες πρώτο; με ποιά σειρά;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλή χρονιά! Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για τις 3 αυτές σχολές. Ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε τμήμα. Εσείς τι θα μου προτείνατε;

Καλή χρονιά!!! Δεν θεωρώ ότι κάποιο από αυτά έχει περισσότερα θετικά το ένα από το άλλο. Και τα τρία είναι σώματα ασφαλείας, ανάλογα και τι θες δηλαδή, αν θες να γίνεις αξιωματικός ή γενικά να είσαι εκεί όταν γίνεται κυριολεκτικά, το οτιδήποτε. Είναι δύσκολο λειτούργημα και δεν μπορούν όλοι να ανταπεξέλθουν πλήρως σε αυτό. Μπορεί να θεωρηθεί θετικό ο άμεσος μισθός, αλλά δεν είναι και ένας μισθός με τον οποίο θα κάνεις την ζωαρα. Από τη στιγμή που θα θεώρησε αστυνομικός ή οποιοδήποτε επιλέξεις, θα πρέπει να έχεις υπόψη πως κάποιες φορές έρχεται πρώτα το σώμα και μετά όλα τα άλλα. Έχω συγγενή που ήταν ένστολος και θυμάμαι πάρα πολλές φορές (πυροσβέστης ήταν) να λείπει από το σπίτι, να μην έχει την ευκαιρία, καλή ώρα, να περάσει την πρωτοχρονιά του μαζί μας , γιατί έχει υπηρεσία. Ελπίζω να μην αποτελεί μοναδικό σου κριτήριο επιλογής ο μισθός, γιατί συνήθως όσοι πάνε με τέτοιο κριτήριο το βρίσκουν όλο ανυπόφορο, γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκαν αν όντως τους ταίριαζε. Οι ένστολοι αντιμετωπίζουν τρομακτικές καταστάσεις, ίσως και σε καθημερινή βάση, που δεν μπορεί ένα άτομο που δεν είναι στο σώμα να καταλάβει, που δεν το ζει, ε ναι γιατί έχει κυριαρχήσει η αντίληψη ότι: "α οι πυροσβέστες μόνο το καλοκαίρι δουλεύουν, " ε, οι αστυνομικοί και να σου συμβεί κάτι σιγά μην σε βοηθήσουν" και πάρα πολλά άλλα. Για να γίνεις ένστολος πρέπει να το θες πάρα πολύ, να έχεις δυνατότητες αντίληψης και να είσαι διατεθειμένος να στερηθεις ίσως κάποια πράγματα, να μην δίνεις σημασία σε περίπτωση που κάποιος σε υποτιμήσει μπροστά σου και φυσικά να το κάνεις για τον συνάνθρωπο. Στα λέω αυτά πιο πολύ γιατί βλέπω συμμαθητές μου που στοχεύουν εκεί μόνο για τον μισθό και για να φοράνε μια "ωραία" στολή. Ήθελα πάρα πολύ και εγώ να στοχεύσω προς τα εκει, αλλά έχω 2 ή 1 πόντο απόκλισης από το προβλεπόμενο ύψος.

Από ό,τι ξέρω το λιμενικό και η πυροσβεστική είναι πιο ξεκούραστα από την αστυνομία όπως είναι λογικό καθώς η αστυνομία έχει μεγαλύτερη επαφή με τον πολίτη και για ό,τι γίνει χρειάζεται η επέμβαση της Αστυνομίας.
Από πού άκουσες ότι η πυροσβεστική είναι πιο ξεκούραστη σε σχέση με την αστυνομία; Σε ορισμένες περιπτώσεις πρώτα επεμβαίνει η πυροσβεστική και μετά η αστυνομία πχ όταν γίνεται τροχαίο. Προφανώς η πυροσβεστική δεν υπάρχει μόνο για να σβήνει φωτιές, μπορούν να την καλέσουν ακόμη και αν κάποιος βρει ένα φίδι στην αυλή του, ως τον απεγκλωβισμό κάποιου ζώου. Έχει και άλλες αρμοδιότητες αλλά δεν θεωρώ πως είναι πιο ξεκούραστο σώμα από την αστυνομία. Σε κανένα σώμα δεν θεωρώ πως υπάρχει η ξεκούραση, όλα είναι σε επιφυλακή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλή χρονιά!!! Δεν θεωρώ ότι κάποιο από αυτά έχει περισσότερα θετικά το ένα από το άλλο. Και τα τρία είναι σώματα ασφαλείας, ανάλογα και τι θες δηλαδή, αν θες να γίνεις αξιωματικός ή γενικά να είσαι εκεί όταν γίνεται κυριολεκτικά, το οτιδήποτε. Είναι δύσκολο λειτούργημα και δεν μπορούν όλοι να ανταπεξέλθουν πλήρως σε αυτό. Μπορεί να θεωρηθεί θετικό ο άμεσος μισθός, αλλά δεν είναι και ένας μισθός με τον οποίο θα κάνεις την ζωαρα. Από τη στιγμή που θα θεώρησε αστυνομικός ή οποιοδήποτε επιλέξεις, θα πρέπει να έχεις υπόψη πως κάποιες φορές έρχεται πρώτα το σώμα και μετά όλα τα άλλα. Έχω συγγενή που ήταν ένστολος και θυμάμαι πάρα πολλές φορές (πυροσβέστης ήταν) να λείπει από το σπίτι, να μην έχει την ευκαιρία, καλή ώρα, να περάσει την πρωτοχρονιά του μαζί μας , γιατί έχει υπηρεσία. Ελπίζω να μην αποτελεί μοναδικό σου κριτήριο επιλογής ο μισθός, γιατί συνήθως όσοι πάνε με τέτοιο κριτήριο το βρίσκουν όλο ανυπόφορο, γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκαν αν όντως τους ταίριαζε. Οι ένστολοι αντιμετωπίζουν τρομακτικές καταστάσεις, ίσως και σε καθημερινή βάση, που δεν μπορεί ένα άτομο που δεν είναι στο σώμα να καταλάβει, που δεν το ζει, ε ναι γιατί έχει κυριαρχήσει η αντίληψη ότι: "α οι πυροσβέστες μόνο το καλοκαίρι δουλεύουν, " ε, οι αστυνομικοί και να σου συμβεί κάτι σιγά μην σε βοηθήσουν" και πάρα πολλά άλλα. Για να γίνεις ένστολος πρέπει να το θες πάρα πολύ, να έχεις δυνατότητες αντίληψης και να είσαι διατεθειμένος να στερηθεις ίσως κάποια πράγματα, να μην δίνεις σημασία σε περίπτωση που κάποιος σε υποτιμήσει μπροστά σου και φυσικά να το κάνεις για τον συνάνθρωπο. Στα λέω αυτά πιο πολύ γιατί βλέπω συμμαθητές μου που στοχεύουν εκεί μόνο για τον μισθό και για να φοράνε μια "ωραία" στολή. Ήθελα πάρα πολύ και εγώ να στοχεύσω προς τα εκει, αλλά έχω 2 ή 1 πόντο απόκλισης από το προβλεπόμενο ύψος.


Από πού άκουσες ότι η πυροσβεστική είναι πιο ξεκούραστη σε σχέση με την αστυνομία; Σε ορισμένες περιπτώσεις πρώτα επεμβαίνει η πυροσβεστική και μετά η αστυνομία πχ όταν γίνεται τροχαίο. Προφανώς η πυροσβεστική δεν υπάρχει μόνο για να σβήνει φωτιές, μπορούν να την καλέσουν ακόμη και αν κάποιος βρει ένα φίδι στην αυλή του, ως τον απεγκλωβισμό κάποιου ζώου. Έχει και άλλες αρμοδιότητες αλλά δεν θεωρώ πως είναι πιο ξεκούραστο σώμα από την αστυνομία. Σε κανένα σώμα δεν θεωρώ πως υπάρχει η ξεκούραση, όλα είναι σε επιφυλακή.
Καλή χρονιά! Προς Θεού. Δεν είπα αυτό που λένε οι "παντογνώστες" ότι οι πυροσβέστες κάθονται. Φυσικά και εργάζονται και έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και αρμοδιότητες αλλά όσο να πεις η αστυνομία χρειάζεται σε ό,τι κι αν συμβεί.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Άρα τελικά με ποιά σειρά θα τα βαζες;
Σίγουρα και τα τρία έχουν πολλές δυσκολίες...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα τελικά με ποιά σειρά θα τα βαζες;

Η σειρά δήλωσης είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. ΄Αρα θα τα δηλώσεις σύμφωνα με την επιθυμία σου.
Απλά για να ξέρεις φέτος (και τις προηγούμενες χρονιές πάνω-κάτω τα ίδια ήταν) οι βάσεις αυτών των σχολών ήταν:
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: Αξιωματικών: 18241 μόρια
Αστυφυλάκων: 16550 μόρια

ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ: Ανθυποπυραγών: 18367 μόρια
Πυροσβεστών: 17312 μόρια

ΛΙΜΕΝΙΚΟ: Σημαιοφόρων: 17723 μόρια
Λιμενοφυλάκων: 16253 μόρια.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Άρα τελικά με ποιά σειρά θα τα βαζες;
Σίγουρα και τα τρία έχουν πολλές δυσκολίες...
Όπως είπε και η Λένω είναι καθαρά δική σου υπόθεση πώς θα τα βάλεις ανάλογα με το τι σου αρέσει περισσότερο. Εγώ τελικά είχα δηλώσει πρώτες επιλογές τις σχολές των αξιωματικών των 3 σωμάτων (1. Αξιωματικών ΕΛΑΣ, 2. Ανθυποπυραγών, 3. Δοκίμων Σημαιοφόρων) και μετά με την εξής σειρά: Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών, Λιμενοφυλάκων. Μην παρασυρθείς όμως από μένα και γενικά από κανέναν. Ακολούθησε αυτό που θέλεις εσύ περισσότερο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι για φέτος!

Ααααα και να κερδίσει ο καλύτερος το Σάββατο ;)
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
στην αστυνομια λετε να υπαρξει αυξηση εισακτεων?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
στην αστυνομια λετε να υπαρξει αυξηση εισακτεων?

Νομίζω δύσκολο. Πιο πιθανό είναι να ξανακάνουν διαγωνισμό για ειδικούς φρουρούς, πάρα να αυξήσουν θέσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου, που μακάρι να διαψευστώ...

Καλή χρονιά! Προς Θεού. Δεν είπα αυτό που λένε οι "παντογνώστες" ότι οι πυροσβέστες κάθονται. Φυσικά και εργάζονται και έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και αρμοδιότητες αλλά όσο να πεις η αστυνομία χρειάζεται σε ό,τι κι αν συμβεί.
Δεν ένιωσα να υποτιμάς τη δουλειά τους. Εθιξα πιο πολύ αυτό που είπες ότι στην αστυνομία υπάρχει πιο άμεση επαφή με τον πολίτη, από ότι στην πυροσβεστική ή ότι είναι πιο ξεκούραστο επάγγελμα από την αστυνομία. Προφανώς και τα 2 έχουν πολλές και διάφορες αρμοδιότητες που μερικοί ούτε καν τις γνωρίζουν. Και είναι εξίσου επικίνδυνα ( εννοείται με διαφορετικό τρόπο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και δεύτερη μέρα της νέας χρονιάς θα φανώ κακός. Υποτιμώ εγώ τη δουλειά τους. Και κυρίως των στρατιωτικών. Σπαταλάμε σαν χώρα από τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη στα σώματα ασφαλείας και στην άμυνα και προσωπικά θεωρώ ένα ντου να μας έκανε η οποιαδήποτε χώρα "θα έφτανε μέχρι την Αθήνα σε ένα βράδυ", ενώ στις χώρες της Ευρώπης που έχω ταξιδέψει τόση ανασφάλεια που μου προσφέρει η Αθήνα έχει καταλάβει τον θρόνο.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια έιναι όμως ότι θα ήθελα από κάποιον να μου παραθέσει εν συντομία τα θετικά και τα αρνητικά για το κάθε τμήμα, έτσι ώστε να το σκεφτώ πιο καθαρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top