Δίλημμα κατεύθυνσης

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι πτυχιούχος τμήματος αρχαιολογίας. Τον επόμενο Σεπτέμβριο πρόκειται να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό. Πέρυσι ήμουν σίγουρος ότι ήθελα την κατεύθυνση αρχαίας ιστορίας . Φέτος, όμως, και μετά από αρκετό διάβασμα, άρχισαν να μου αρέσουν η προϊστορική αρχαιολογία ( κυρίως τα Μυκηναϊκά που δεν είχα κάνει παρά ελάχιστα στο προπτυχιακό) και η περίοδος των σκοτεινών αιώνων μέχρι και τα αρχαϊκά. Ως εκ τούτου είμαι πολύ προβληματισμένος, δίοτι επαγγελματικά και μόνο αν το σκεφτώ είναι προτιμότερο(; ) να επιλέξω κατεύθυνση αρχαιολογίας ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μου αρέσει). Είναι εξάλλου η κατεύθυνση του πτυχίου μου. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν περίοδοι που μου αρέσουν εξίσου. Να σημειώσω ότι δεν έχω ανασκαφική εμπειρία πλην της υποχρεωτικής πρακτικής (ακριβώς επειδή ήθελα την αρχαία ιστορία μέχρι πέρυσι οπότε δεν το κυνήγησα. Προσπάθησα φέτος να πάω για εθελοντισμό αλλά δεν το κατάφερα. Αυτά στο περίπου.Καμία συμβουλή στο πως να κινηθώ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φιλοσοφικάριε γιατί δεν σηκώνεσαι να πας έξω; Δεν αναφέρομαι μόνο σε Αγγλία. Σκέψου το ενδεχόμενο να διευρύνεις τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες με αυτό που σ' αρέσει να κάνεις.
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Φιλοσοφικάριε γιατί δεν σηκώνεσαι να πας έξω; Δεν αναφέρομαι μόνο σε Αγγλία. Σκέψου το ενδεχόμενο να διευρύνεις τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες με αυτό που σ' αρέσει να κάνεις.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να κάνω το διδακτορικό μου έξω. Απλά σε αυτή τη φάση ζωής δεν είναι κάτι που μου περνά από το μυαλό το εξωτερικό. Αν θα το έκανα θα ήταν έχοντας κάποια χρήματα στην άκρη. Στην παρούσα φάση, όπως καταλαβαίνεις, είναι δυσκολο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο σ΄αυτόν να κάνεις μεταπτυχιακό. Το μόνο που θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά είναι τι πραγματικά σου αρέσει περισσότερο. Τίποτα άλλο!
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
΄Οποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο σ΄αυτόν να κάνεις μεταπτυχιακό. Το μόνο που θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά είναι τι πραγματικά σου αρέσει περισσότερο. Τίποτα άλλο!


Το ξέρω αλλά πλέον δεν υπάρχει κάτι που μου αρέσει περισσότερο από άλλο. Αυτό είναι το πρόβλημα. Τουλάχιστον στην κλασική αρχαιολογία μπορώ να το συνδυάσω και με γραμματειακές πηγές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουλάχιστον στην κλασική αρχαιολογία μπορώ να το συνδυάσω και με γραμματειακές πηγές.


Συμφωνώ με το παραπάνω. Πάντως ρίξε μια ματιά στον περσινό οδηγό σπουδών του μεταπτυχιακού. Μπορεί τα μαθήματα που διδάσκονται σε κάθε κατεύθυνση να σε βοηθήσουν στην απόφασή σου.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Kαλημέρα, Φιλοσοφικάριε! Σα να το έγραψα εγώ το κείμενό σου, τέσσερα-πέντε χρόνια πριν. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ακολουθήσω το ένστικτό μου και να κάνω αυτό που με εξίταρε ένα απειροελάχιστο κλικ περισσότερο αλλά και που μου φαινόταν το πιο δύσκολο (γι' αυτό και δίσταζα να παραδεχτώ ότι μου άρεσε λίγο παραπάνω απ' τα υπόλοιπα). Μήπως βρίσκεσαι σε μία παρόμοια κατάσταση; Είτε ναι είτε όχι, σκέψου το καλά, πού θα ήθελες να δουλεύεις, με τι συνθήκες, τι θα ήθελες να διαβάζεις όλη μέρα, τι είδους έρευνα να κάνεις κλπ.
Όσο για την αρχαιολογία, σου προτείνω να ψάξεις και προγράμματα στο εξωτερικό, όχι τόσο βασισμένος στα rankings αλλά στη φήμη και τις δημοσιεύσεις του εκάστοτε εργαστηρίου αρχαιολογίας.
Σου εύχομαι καλή τύχη! :)
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Συμφωνώ με το παραπάνω. Πάντως ρίξε μια ματιά στον περσινό οδηγό σπουδών του μεταπτυχιακού. Μπορεί τα μαθήματα που διδάσκονται σε κάθε κατεύθυνση να σε βοηθήσουν στην απόφασή σου.


Έχεις δίκιο. Αλλά αφενός ο νέος οδηγός δεν έχει βγει ακόμα ( αν και βάσει του περσινού δεν υπάρχουν δυστυχώς Μυκηναϊκά_ και αφετέρου προσπαθώ να το δω πιο μακριά και να μην επικεντρωθώ μόνο στο μεταπτυχιακό αλλά και στο τί θέλω να κάνω μετά από αυτό.

Kαλημέρα, Φιλοσοφικάριε! Σα να το έγραψα εγώ το κείμενό σου, τέσσερα-πέντε χρόνια πριν. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να ακολουθήσω το ένστικτό μου και να κάνω αυτό που με εξίταρε ένα απειροελάχιστο κλικ περισσότερο αλλά και που μου φαινόταν το πιο δύσκολο (γι' αυτό και δίσταζα να παραδεχτώ ότι μου άρεσε λίγο παραπάνω απ' τα υπόλοιπα). Μήπως βρίσκεσαι σε μία παρόμοια κατάσταση; Είτε ναι είτε όχι, σκέψου το καλά, πού θα ήθελες να δουλεύεις, με τι συνθήκες, τι θα ήθελες να διαβάζεις όλη μέρα, τι είδους έρευνα να κάνεις κλπ.
Όσο για την αρχαιολογία, σου προτείνω να ψάξεις και προγράμματα στο εξωτερικό, όχι τόσο βασισμένος στα rankings αλλά στη φήμη και τις δημοσιεύσεις του εκάστοτε εργαστηρίου αρχαιολογίας.
Σου εύχομαι καλή τύχη! :)


Ακριβώς αυτό. Θα ήθελα να εργάζομαι είτε καθηγητής πανεπιστημίου ( ακαδημαϊκή καριέρα) είτε ως αρχαιολόγος στο πεδίο κάτι που μπορώ να το συνδυάσω με το προηγούμενο είτε ως ξεναγός ( αλλά χρειάζονται γλώσσες για αυτό και αν δεν βρω δουλειά δεν θα μπορέσω να το κάνω σύντομα). Αυτές είναι οι προοπτικές μου αξιολογικά. Για το εξωτερικό το σκέφτομαι για αργότερα όχι για το μεταπτυχιακό λόγω επιπέδου γλωσσών. Το θέμα μου είναι η επιλογή περιόδου όχι πλέον τόσο αντικειμένου ( ιστορίας ή αρχαιολογίας. αυτό έχει ξεκαθαρίσει).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top