Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Ιωαννίνων

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν αξίζει να μαλώνετε για σχολές πληροφορικής και ημμυ. Το πλεονέκτημα του ημμυ ήταν ο άμεσος διορισμός στο δημόσιο αλλά και οι υψηλές απολαβές που είχαν από ιδιωτικές εταιρίες . Πλέον με την κρίση αυτά τα πλεονεκτήματα έφυγαν οπότε η μόνη διαφορά του ημμυ και πληροφορικής είναι απλά τα διαφορετικά μαθήματα.

Σε καμία σχολή πληροφορικής στην Ελλάδα δεν βγαίνεις έτοιμος να αντιμετωπίσεις την αγορά εργασίας με τις γνώσεις που θα πάρεις από την σχολή. Επίσης οι εταιρίες που ψάχνουν πληροφορικό δεν δίνουν τόσο πολύ βάση στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά αλλά στις πραγματικές γνώσεις. Οπότε μη πηγαίνετε σε τέτοια σχολή αν δεν έχετε τις βάσεις η την όρεξη να διαβάσετε πολλαπλάσια και να προσπαθήσετε διπλάσια από αυτό που επιβάλει η σχολή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
stelkr ναι σαι καλα :D με καλυψες πληρως!
Και κατι λεπτομερειες που θα ηθελα να ρωτησω..
Το τμημα αυτο θεωρηται πολυτεχνικο δηλαδη;
Επισης,σου δινεται η δυνατοτητα ενασχολησης και με αλλους κλαδους εκτος πληροφορικης;Π.χ Τεχνητη νοημοσυνη ή ρομποτικη..
Και κατι ισως αστειο..Που σε οδηγει κυριως το τμημα αυτο;(ξερω απο εμενα εξαρταται αλλα γενικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η τεχνητή νοημοσύνη είναι κλάδος της πληροφορικής. Δύσκολα να βρεις αντίστοιχη σχολή που να μην ασχολείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κοιτα τα Ιωαννινα δεν εχουν πολυτεχνειο αλλα η φοιτηση ειναι 5ετης στο τμημα. Περισσοτερο εχει να κανει με τις μοναδες ECTS στις οποιες παιρνεις πτυχιο νομιζω, οποτε εξω νομιζω θεωρειται ανταξιο του Master. Στην Ελλαδα δεν ειμαι σιγουρος. Υπαρχουν τα δυο μαθηματα που ειπες. Η σχολη δεν εχει κατευθυνσεις πραγμα που ειναι καλο οπως ειχε τονισει κ ενας καθηγητης μας. Παιρνεις ενα γενικο πτυχιο κ αν θελεις να εξειδικευτεις καπου κανεις ενα μεταπτυχιακο που σ'αρεσει. Την τελευταια ερωτηση δεν την καταλαβα, μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος πλιζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η τελευταια τεινει προς κατι το πολυ γενικο..Εννοω μπορω να εχω την δυνατοτητα να ασχοληθω με κατι πολυ καλο εχοντας το πτυχιο και τις γνωσεις της σχολης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οπως ειπες κ συ αυτο εξαρταται απο σενα και το ποσο θα ψαξεις και θα επιδιωξεις αυτο που σαρεσει. Η σχολη δεν σου εξασφαλιζει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια ετοιμη για το μηχανογραφικο!Απο αποψη πολης εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι ειναι πολυ ωραια φοιτητουπολη. Και γλιτωνεις και τις τεραστιες αποστασεις των μεγαλων πολεων. Δεν ειναι μικρη πολη και εχει αρκετες επιλογες. Αν βγαινεις καθε μερα βεβαια θα την βαρεθεις, αλλα αν μπεις σαυτη τη σχολη, αποκλειεται να προλαβεις να την βαρεθεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εχω ξαναερθει :p
Ευχαριστω για την βοηθεια ;D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Να 'σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αν μπεις σαυτη τη σχολη, αποκλειεται να προλαβεις να την βαρεθεις! :P
Τόσο γρήγορα παίρνουν το πτυχίο τους τα καμάρια μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Το επίπεδο το συγκρίνεις ανάλογα τις βάσεις, μάλιστα το διαβάσαμε και αυτό εδώ μέσα..... :hmm:

Δεν παίζουν ρόλο δηλαδή οι :
-εξωτερικές αξιολογήσεις
-Κτιριακός εξοπλισμός
-εργαστηριακός εξοπλισμός
-ερευνητική προσφορά
-ακαδημαικό προσωπικό
- κ.α

Φτωχή μου Ελλαδάρα!!!!!!!!!!!
Δεν ειπα οτι δεν παιζουν ρολο αυτα που λες.Αλλα το βασικο ειναι το επιπεδο των φοιτητων το οποιο φαινεται στην βαση ,ας ειμαστε ρεαλιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τόσο γρήγορα παίρνουν το πτυχίο τους τα καμάρια μας;

Χαχα, οχι απλα δεν εχουν χρονο για εξοδους οπως ο μεσος ελληνας φοιτητης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αρχικα το πτυχιο οχι δεν ειναι ιδιο με των ΗΜΜΥ. Λενε οτι το πτυχιο των ΗΜΜΥ ειναι ανωτερο αλλα δεν το καταλαβαινω. Προκειται για αλλο τομεα, ασχετο που μοιαζουν τα ονοματα των σχολων.Μπορει στους ΗΜΜΥ το ονομα να περιεχει το "ΜΥ" αλλα γνωστοι μου, μου εχουν πει οτι ασχολουνται πολυ λιγο με πληροφορικη σε σχεση με αυτο το τμημα στα Γιαννενα. Στους ΗΜΜΥ εχουν πολλα μαθηματα φυσικης νομιζω που ασχολουνται με τα ηλεκτρολογικα και αλλα πολλα. Σε μας 2-3 μαθηματα για τα απολυτως βασικα.
Τωρα για το επιπεδο των φοιτητων τι να σου πω, δεν ξερω με ποια κριτηρια το καθοριζεις. Αρκετα αντικειμενικα παντως η σχολη ειναι πολυ δυσκολη. Μια ερευνα πριν 2 χρονια ειχε δειξει οτι το ποσοστο των φοιτητων που τελειωνουν στα χρονια που πρεπει(4 ή 5) ειναι μονο 1.8%.
Απο αποψη φημης, και παλι συμφωνα με ερευνες που δημοσιευει το πανεπιστημιο, ειναι η 1η ή η 2η καλυτερη σχολη που ασχολειται με υπολογιστες στην Ελλαδα(παλια ηταν πρωτοι οι Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι στην Κρητη, αλλα νομιζω περσι καταταχθηκαν δευτεροι και εβαλαν την δικη μας πρωτη). Οσον αφορα το εξωτερικο, οι ερευνες που εχω δει αφορουν το πανεπιστημιο Ιωαννινων ως συνολο και οχι συγκεκριμενα αυτη τη σχολη. Και παλι ομως ειναι αρκετα ψηλα, ισως 1ο ή 2ο. Και αν θελετε να πειτε για το ΕΜΠ, άλλο ρολο παιζει η φημη που ειχε παλια και αλλο τωρα.
Τελος για τις εγκαταστασεις πραγματικα μπορω να πω οτι ισως ειναι απο τις καλυτερες στην Ελλαδα. Σε ολο το πανεπιστημιο φωναζουν τη σχολη μας "νοσοκομειο" γιατι ειναι η πιο καθαρη και καλοδιατηρημενη. Ειχα παει στο ΑΠΘ και πραγματικα τοσο σκουπιδι και αθλιο γκραφιτι δεν εχω ξαναδει. Σε μας τουλαχιστον θυμιζει πανεπιστημιο. Στο τμημα υπαρχουν 2 εργαστηρια προγραμματισμου με πολλους Η/Υ και ενα εργαστηριο Κυκλωματων με εξοπλισμο για μαθηματα οπως Ψηφιακη Σχεδιαση και Ηλεκτρονικη.
Για το αν αξιζει σε σχεση με τις σχολες ΗΜΜΥ που ρωτας, νομιζω πρεπει να καταλαβεις με τι θελεις να ασχοληθεις. Οπως ειπα κ πανω μοιαζουν τα ονοματα αλλα τα πτυχια δεν ανοικουν στον ιδιο τομεα. Για να το καταλαβεις δες τα μαθηματα καθε τμηματος ή σε περιπτωση μεταγραφης ποια τμηματα μπορεις να δηλωσεις(Θα δεις οτι τα τμηματα ΗΜΜΥ δεν περιλαμβανονται). Ισως μια ευστοχη συγκριση ειναι τα τμηματα Φιλολογιας και το Ιστορικο Αρχαιολογικο. Μοιαζουν αλλά αλλού εμβαθυνει το ενα και αλλού το άλλο.
Κατι τελευταιο απο μενα που δεν το ρωτησες αλλα ισως να σου φανει χρησιμο στην επιλογη σου. Αφορα τη σχολη απο την σκοπια καποιου που ειναι μεσα.Οπως σου ειπα η σχολη ειναι πολυ δυσκολη. Οι περισσοτεροι καθηγητες δεν νοιαζονται(με εξαιρεση 2-3) αλλα αυτο θα μου πειτε συμβαινει παντου στην Ελλαδα. Ειμαι απο τους φοιτητες που πηγαινουν καθημερινα στη σχολη και οχι οποτε μου καπνισει. Να ξερεις παντως, σ'αυτη τη σχολη για να περασεις τα μαθηματα θελει να πηγαινεις συνεχεια στις διαλεξεις και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα περνας τα μαθηματα. Στις εξετασεις βαζουν πολυ δυσκολοτερα θεματα απο αυτα που διδαχθηκαμε. Την φοιτητικη ζωη οπως την εχεις στο νου σου ξεχνα την. Ενδεχεται να εχεις 10ωρα στο πανεπιστημιο κ οταν γυριζεις σπιτι να εχεις διαβασμα για σετ ασκησεων, προοδους, εργαστηρια, προτζεκτ. Τα περισσοτερα μαθηματα εχουν τουλαχιστον ενα απ'αυτα τα παραπανω και δεν ειναι ποτε απαλακτικα. Μετρανε ποσοστο στο βαθμο αρα πρεπει να τα κανεις και να δωσεις και εξετασεις στο τελος. Επιπλεον δεν αφηνουν ποτε κενο αναμεσα σε εξαμηνο και εξεταστικη. Με το που τελειωνει το εξαμηνο την επομενη Δευτερα αρχιζει η εξεταστικη και με το που τελειωσει η εξεταστικη αρχιζει το εξαμηνο. Μια φορα θυμαμαι τελειωνε η εξεταστικη Τεταρτη και Πεμπτη ειχαμε μαθημα. Ειναι κακο αυτο γιατι δεν σε αφηνουν ποτε να χαλαρωσεις. Με εξαιρεση 2 μηνες το καλοκαιρι. Ακομη τα μισα μαθηματα σχεδον(40% περιπου) ειναι μαθηματικα, και αν δεν σου αρεσουν δεν σου προτεινω να την δηλωσεις. Μιλαμε για δυσκολα μαθηματικα. Εμενα μου αρεσε ο προγραμματισμος και την δηλωσα τοτε. Τελος η πληροφορικη σαν τομεας ειναι κατι που θελει να ψαχτεις πολυ μονος σου. Στη σχολη θα νιωσεις οτι σου προσφερουν το 10% μονο της γνωσης, τα απολυτως βασικα, αλλα μετα για οτιδηποτε παραπανω πρεπει να ασχοληθεις μονος σου. Το κακο ειναι οτι με τετοιο προγραμμα δεν θα προλαβαινεις. Γνωστοι μου που εχουν τελειωσει και το ομονυμο τμημα της Πατρας μου εχουν πει οτι μονοι τους εμαθαν αυτα που τους χρειαζονται στις δουλειες τους αφου τελειωσαν τη σχολη. Και αυτο θα σου χρειαστει κ μεσα στη σχολη. Σε πολλα μαθηματα, τα προτζεκτ ειναι ασχετα με την διδασκαλια οποτε ψαχνεις μονος σου στο ιντερνετ να μαθεις, μπας και τα καταφερεις. Δυστυχως η σχολη αν και εχει πολυ καλη φημη στην Ελλαδα ειναι πολυ θεωρητικη. Εξω δεν θα σου χρειαστουν ολες αυτες οι γνωσεις αλλα κατι πιο πρακτικο. Σε καποια σημεια τα ΤΕΙ πιστευω κανουν καλυτερη δουλεια γιατι εκει τουλαχιστον οι φοιτητες ασχολουνται κ με πραγματα που θα τους χρειαστουν και μετα το περας των σπουδων. Πιστευω οτι αυτο το τμημα ειναι για καποιον που πραγματικα αγαπαει την πληροφορικη και θελει να εμβαθυνει αρκετα σε θεωρητικο επιπεδο.
Ελπιζω να σε καλυψα. Για ο,τι αλλη αποροια εχετε πειτε μου.



Δεν ισχυει αυτο που λες. Το τμημα στα Γιανννενα εχει μικροτερη βαση γιατι ειναι στην επαρχια. Απο αποψη πληθυσμου και μονο φοιτητων που λογω οικονομικων θελουν να μεινουν στην πολη τους πιστευεις οτι ιδια θα ειναι η ζητηση στην αθηνα, θεσσαλονικη και ιδια στα γιαννενα?
Ωραια ,συμφωνω.Στην ουσια ομως τι εχουμε? ,φοιτητες που μπηκαν με βαθμολογιες μαπα .Καλως ή κακως αυτο ειναι το βασικο ,καθως αυτοι αντιπροσωπευουν το τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
.Αλλα το βασικο ειναι το επιπεδο των φοιτητων το οποιο φαινεται στην βαση ,ας ειμαστε ρεαλιστες.

,φοιτητες που μπηκαν με βαθμολογιες μαπα .Καλως ή κακως αυτο ειναι το βασικο ,καθως αυτοι αντιπροσωπευουν το τμημα

μάλιστα μάλιστα ....... :hmm: :hmm:
επιβεβαιώνομαι, τα μυαλά της χώρας μας είναι ''φτωχά'' (το λιγότερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ουυυ πονεσε αυτο:/.Εφοσον εχουμε εσας ομως ,δεν φοβομαστε τιποτα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Stelkr μεχρι ποσα μαθηματα επιλογης μπορω να παρω;Γιατι βλεπω στο προγραμμα σπουδων ιατρικη πληροφορικη,αρχιτεκτονικη υπολογιστων και αλλα 2-3 που με ενδιαφερουν αρκετα!Τουλαχιστον μεχρι 2 μπορω να παρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η αρχιτεκτονική υπολογιστών ειναι υποχρεωτικό. Θα την κανεις ετσι κ αλλιώς. Απο το 3ο ετος κ μετα περνεις τουλάχιστον 3 μαθήματα επιλογής ανα εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα..θελω να δηλωσω στην σχολη Μηχανικων πληροφορικης του πανεπιστιμιου Ιωαννινων..Εχει περιπου 13800 και κατι..
Παρ'ολα αυτα εγω για να ειμαι σιγουρος το καλοκαιρι(μην παθω και καμια συγκοπη καλοκαιριατικα ;P)οφειλω να γραψω γυρω στα 15000 για να ειμαι σιγουρος;Επισης οι βασεις στο περιπου μεχρι ποσα μορια ανεβοκατεβαινουν;
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν γίνεται να ξέρουμε απο τωρα, πρέπει να δούμε τι θέματα θα πέσουν και πως θα τα πάνε οι μαθητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top