Aegean Omiros College & Metropolitan College

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
΄Εχω μια απορία. ΄Οποιος έχει τόσα λεφτά να διαθέσει για μια τέτοια σχολή γιατί δεν προσπαθεί και δεύτερη και τρίτη φορά πανελλαδικές? Τόσες σχολές υπάρχουν στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ όλης της Ελλάδας. Δεν μπορεί να βρει μια σχολή που τον ενδιαφέρει και να κάνει την προσπάθειά του? Δεδομένου ότι η οικονομική του επιφάνεια επιτρέπει τη διάθεση ενός τέτοιου ποσού, σίγουρα θα μπορούσε να είχε την βοήθεια που θα χρειαζόταν για την εισαγωγή του και σίγουρα θα μπορούσε να αντέξει τα έξοδα αν έμπαινε κάπου μακριά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας του.

Κοιτα, εγω ειχα περασει Ηρακλειο Κρητης και εμεινα καποιο διαστημα, ηθελα σχεδον τα διπλασια χρηματα. Ηταν προ κρισης και στην αρχη της οποτε πες νταξει. Αλλα ακομα και 600 ευρω το μηνα να θελει καποιος του βγαινει το ιδιο (και λιγο παραπανω για μενα) στο χρονο, και εχει κανει τουλαχιστον ενα χρονο ακομα (+3-4000) για τις πανελληνιες. Ειναι περισσοτερα χρηματα για να πας επαρχια απο το να πας σε κολλεγιο στην πολη σου. Τωρα αν γινεται να περασεις στην πολη σου μαλλον αξιζει, αρκει να μενεις με τους γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πηγαίνοντας σε ένα καλό φροντιστήριο που θα σε καθοδηγεί σωστά για έναν χρόνο παράλληλα με το δικό σου συνειδητό "στρώσιμο" (είναι γνωστό ότι η δουλειά γίνεται όταν είμαστε απόλυτα αφοσιωμένοι στο στόχο μας) νομίζω ότι αρκούν για να συγκεντρώσεις τα 15000 περίπου μόρια που χρειάζονται για τη σχολή που ενδιαφέρεσαι. Για τα χρήματα που λες (αν περάσεις στην επαρχία) δεν συμφωνώ γιατί αφενός οι τιμές των ενοικίων έχουν πέσει πολύ αφετέρου εξαρτάται από εσένα τι είδους ζωή θα κάνεις και πόσα θα ξοδεύεις. Επίσης άλλο είναι να δώσεις πάνω από 20000 ευρώ σε 3 χρόνια και άλλο είναι να τα δίνεις σιγά σιγά κατά τη διάρκεια των σπουδών σου.΄Ασε που μπορεί να μπεις εδώ οπότε δεν θα ξοδέψεις τίποτα. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι κατά πόσο η αγορά εργασίας αποδέχεται ένα χαρτί ιδιωτικού ιδρύματος. Κατά πόσο δηλ θα σε προτιμήσουν σε σχέση με έναν απόφοιτο δημοσίου ΑΕΙ. Τέλος πάντων εγώ απλά εκφράζω την άποψή μου, εσύ είσαι αυτή που θα αποφασίσεις για τον εαυτό σου.
Καλα κανεις και την εκφραζεις γιατι ετσι κι αλλιως εδω ειμαστε για να εκφραζουμε τις αποψεις μας και να ακουμε των αλλων...:D Και για να απαντησω...δεν ξερω ποσο χρονων εισαι απλα δυστυχως τα πραγματα σημερα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο τα παρουσιαζεις..κανεις μας δεν θελει να δινει λεφτα για να σπουδασει αλλα πλεον το συστημα με τον εναν η τον αλλον τροπο σε αναγκαζει..δεν θελω να ανοιξω συζητηση πανω σε αυτο το θεμα γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε..παντως οσον αφορα εμενα..λογοθεραπεια δεν εχει στην αθηνα..τα κολλεγια πλεον αναγνωριζονται απο τον ιδιωτικο τομεα..( νομιζω και το δημοσιο) αλλα ετσι και αλλιως μολις τελειωσω θα φυγω εξωτερικο..οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την επιλογη μου να παω σε κολλεγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να κάνεις φροντιστήρια 1,2 χρόνια για να καταφέρεις να μπεις στη Σχολή που επιθυμείς? Θα εχεις ξοδέψει παραπάνω χρήματα τελικά και μετά έχεις και τα χρόνια των σπουδών, και καλά θα είναι να έχεις μπει στην πολη σου... σε αντίθετη περίπτωση δεν συμφέρει καθόλου με τα ενοίκια και τα υπολοιπα έξοδα. Επομένως είμαι της άποψης να μην χάνεις χρόνο - γιατί να ξεκινήσεις τις σπουδές σου στα 20? Πας στο Κολλέγιο που αν ειναι στην πόλη που μένεις συμφέρει πολύ περισσότερο τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα κανεις και την εκφραζεις γιατι ετσι κι αλλιως εδω ειμαστε για να εκφραζουμε τις αποψεις μας και να ακουμε των αλλων...:D Και για να απαντησω...δεν ξερω ποσο χρονων εισαι απλα δυστυχως τα πραγματα σημερα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο τα παρουσιαζεις..κανεις μας δεν θελει να δινει λεφτα για να σπουδασει αλλα πλεον το συστημα με τον εναν η τον αλλον τροπο σε αναγκαζει..δεν θελω να ανοιξω συζητηση πανω σε αυτο το θεμα γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε..παντως οσον αφορα εμενα..λογοθεραπεια δεν εχει στην αθηνα..τα κολλεγια πλεον αναγνωριζονται απο τον ιδιωτικο τομεα..( νομιζω και το δημοσιο) αλλα ετσι και αλλιως μολις τελειωσω θα φυγω εξωτερικο..οποτε δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την επιλογη μου να παω σε κολλεγιο :)

Αφού έχεις αυτό το πλάνο στο μυαλό σου τότε γιατί δεν φεύγεις από φέτος για το εξωτερικό? Θα πάρεις εκεί τη σειρά σου για τις σπουδές που θέλεις να κάνεις και συγχρόνως θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα χρήματά σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία ο,τι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αφού έχεις αυτό το πλάνο στο μυαλό σου τότε γιατί δεν φεύγεις από φέτος για το εξωτερικό? Θα πάρεις εκεί τη σειρά σου για τις σπουδές που θέλεις να κάνεις και συγχρόνως θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα χρήματά σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία ο,τι και αν κάνεις.
Γιατι αν παω εξωτερικο τωρα θα πληρωνω πολυ περισσοτερα χρηματα απο το να παω σε κολλεγιο...
Αφου εξω θα πληρωνω ενοικια, φαι ρευμα κτλπ..συν το πανεπιστημιο που στην αγγλια ειναι ολα ιδιωτικα...δυστυχως δεν εχω αυτην την δυνατοτητα τωρα...ευχαριστω πολυ..και εσυ καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατι αν παω εξωτερικο τωρα θα πληρωνω πολυ περισσοτερα χρηματα απο το να παω σε κολλεγιο...
Αφου εξω θα πληρωνω ενοικια, φαι ρευμα κτλπ..συν το πανεπιστημιο που στην αγγλια ειναι ολα ιδιωτικα...δυστυχως δεν εχω αυτην την δυνατοτητα τωρα...ευχαριστω πολυ..και εσυ καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις :)

Ολα τα πανεπιστημια στην Βρετανια ειναι κρατικα, απλα εχουν διδακτρα. Μπορεις να βρεις υποτροφια αμα το θελεις, και στη Σκωτια τα διδακτρα για φοιτητες απο την ΕΕ ειναι δωρεαν. Θα πρεπει να πληρωνεις την εστια νομιζω (αν και ξερω ατομα που δεν πληρωναν ουτε εστια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ολα τα πανεπιστημια στην Βρετανια ειναι κρατικα, απλα εχουν διδακτρα. Μπορεις να βρεις υποτροφια αμα το θελεις, και στη Σκωτια τα διδακτρα για φοιτητες απο την ΕΕ ειναι δωρεαν. Θα πρεπει να πληρωνεις την εστια νομιζω (αν και ξερω ατομα που δεν πληρωναν ουτε εστια).
Ευχαριστω για την πληροφορια..θα το κοιταξω..να σαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonz

Νεοφερμένος

Ο antonz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχει σπουδάσει κανεις ή σπουδάζει στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο? Σκέφτομαι να παω για bachelor στην Πολυτεχνική σχολή που έχει, Αρχιτεκτονική μαλλον. Μπορείτε να μου πειτε πως ειναι η δουλεια εκεί, οι καθηγητές και αν ειναι δύσκολα τα μαθήματα (ειναι στα αγγλικά)? Σκέφτομαι να παω και από εκεί να δω τι παίζει και να ρωτήσω, απλά θα ήθελα να με φωτίσετε όσοι έχετε περάσει από αυτό το Κολλέγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημέρα antonz, σπουδάζω στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο, και τελειώνω φέτος, βέβαια όχι στην Πολυτεχνική σχολή είμαι σε άλλο τομέα. Κοίτα, δεν υπάρχει άλλο Κολλεγιο αυτού του τύπου που να συγκρίνεται με το Μητροπολιτικό. Εχει ένα campus το οποίο καμία σύγκριση έχει με τα υπόλοιπα που ειναι απλά κτίρια, προγραμμα βασισμένο στα αγγλικά πρότυπα και το επίπεδο των καθηγητών ειναι πολύ υψηλό. Ομως θέλει διάβασμα και συνεχή ενασχόληση, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει να στρωθείς και να διαβάσεις. Ειναι μία δεσμευση που πρέπει να κάνεις με τον εαυτό σου. Εχω ακούσει ότι η Αρχιτεκτονική ειναι αρκετά απαιτητικός κλάδος όπως και τα άλλα bachelors της συγκεκριμένης σχολής, αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις... Συνήθως τα πρώτα δύο χρόνια ειναι στα ελληνικά και τα υπόλοιπα δύο στα αγγλικά, έτσι έχεις χρόνο να μάθεις τη γλώσσα χωρίς να αγχώνεσαι και να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Το να κλείσεις ένα ραντεβού, να δεις τις εγκαταστάσεις και να μιλήσεις με τους υπεύθυνους ειναι το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις για να καταλάβεις αυτά που σου περιγράφω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

St.George

Νεοφερμένος

Ο St.George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα antonz, σπουδάζω στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο, και τελειώνω φέτος, βέβαια όχι στην Πολυτεχνική σχολή είμαι σε άλλο τομέα. Κοίτα, δεν υπάρχει άλλο Κολλεγιο αυτού του τύπου που να συγκρίνεται με το Μητροπολιτικό. Εχει ένα campus το οποίο καμία σύγκριση έχει με τα υπόλοιπα που ειναι απλά κτίρια, προγραμμα βασισμένο στα αγγλικά πρότυπα και το επίπεδο των καθηγητών ειναι πολύ υψηλό. Ομως θέλει διάβασμα και συνεχή ενασχόληση, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πρέπει να στρωθείς και να διαβάσεις. Ειναι μία δεσμευση που πρέπει να κάνεις με τον εαυτό σου. Εχω ακούσει ότι η Αρχιτεκτονική ειναι αρκετά απαιτητικός κλάδος όπως και τα άλλα bachelors της συγκεκριμένης σχολής, αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις... Συνήθως τα πρώτα δύο χρόνια ειναι στα ελληνικά και τα υπόλοιπα δύο στα αγγλικά, έτσι έχεις χρόνο να μάθεις τη γλώσσα χωρίς να αγχώνεσαι και να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Το να κλείσεις ένα ραντεβού, να δεις τις εγκαταστάσεις και να μιλήσεις με τους υπεύθυνους ειναι το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις για να καταλάβεις αυτά που σου περιγράφω παραπάνω.

Καλημέρα,

Είμαι απόφοιτος τμήματος Ψυχολογίας. Ενδιάφερομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο, και συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα που προσφέρει σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Ανατολικού Λονδίνου,MSc Psychology.Υπάρχει κανείς ο οποίος παρακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Τι παίζει με την αναγνώριση;Οι καθηγητές πως είναι; το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο είναι καλό;

Eυχαριστώ εκ, των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημέρα St George, η κολλητή μου κάνει μεταπτυχιακό Ψυχολογίας στο Μητροπολιτικό. Το συγκεκριμένο Κολλέγιο εξειδικεύεται στον τομέα της Ψυχολογίας (γι 'αυτό όπως θα δεις έχει και διάφορα μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα) κι αυτό γιατί και το University of East London που αναφέρεις έχει πολύ μεγάλη ιστορία σε σπουδές Ψυχολογίας. Βασικά το Master που παίρνεις είναι από το University of East London (το Μητροπολιτικό έχει το Franchise) και οι καθηγητές ειναι ανώτατου επιπέδου, νομίζω οι περισσότεροι έχουν και διδακτορικό.
Τώρα για την αναγνώριση που ρωτάς, ισχύει η ίδια νομοθεσία που ισχύει για όλα τα προπτυχιακά προγραμματα, δηλαδή αναγνωρίζονται από τον ΣΑΕΠ και έχεις επαγγελματικά δικαιώματα και στην Αγγλία και στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τρομερό το Πανεπιστήμιο του East London...

https://www.thestudentroom.co.uk/showthread.php?t=268255

Είναι στην προτελευταία θέση στη βαθμολογία όλων των Βρετανικών Πανεπιστημίων (122 στα 123 Πανεπιστήμια)

https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings

Θέση 122 με απόλυτο πάτο στη θέση 123 το London Metropolitan.

Με ωραία Πανεπιστήμια συνεργάζονται τα κολλέγια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συγγνώμη!? Θέλοντας να δυσφημίσεις το University of East London, και επομένως και το Μητροπολιτικό ανεβάζεις έτσι αυθαίρετα μία συζήτηση σε αγγλικό φοιτητικό φόρουμ από το 2006, που αμφιβάλλω ότι την έχεις διαβάσει - καθότι υπάρχουν και θετικά και αρνητικά σχόλια (καθώς και σχόλια που αφορούν όσους κάνουν δυσφήμιση γενικότερα) οπότε διάβασε το κι εσύ.
Οσον αφορά το ranking, τι σημασία έχει, όλα τα δημόσια πανεπιστήμια στην Αγγλία είναι καλά πανεπιστήμια. Σίγουρα άλλο η Οξφόρδη και άλλο το East London αλλα τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι καλύτερα? Τουλάχιστον το East London έχει τέλειες εγκαταστάσεις - όπως και το Μητροπολιτικο, αλλά όσοι εχουν διάθεση να ειρωνευτούν και να δυσφημίσουν, παρουσιάζουν ότι τους συμφερει...
Στην τελική ένας απόφοιτος του Μητροπολιτικού ή του East London αν θέλεις, σε τι υστερεί σε σχέση με εσένα που σπουδάζεις σε ΑΕΙ?
Καλοπροαίρετα πάντα, χαιρετώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητή Liaki-m δεν γνωρίζω το αγγλικό πανεπιστήμιο που αναφέρεις οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Αυτά που έχω να σου πω είναι πρώτον ότι σίγουρα ΔΕΝ είναι όλα τα αγγλικά πανεπιστήμια καλά και δεύτερον ότι ένα πανεπιστήμιο σίγουρα δεν το επιλέγεις από το πόσο τέλειες εγκαταστάσεις έχει. ΄Οσο για το ότι ένας απόφοιτος ιδιωτικού κολλεγίου είναι το ίδιο με έναν απόφοιτο ΑΕΙ σίγουρα είναι κάτι που το έγραψες πάνω στα νεύρα σου. Δεν νομίζω ότι το πιστεύει κανένας ούτε ακόμα και εσύ η ίδια. Τέλος θα μας επιτρέψεις χωρίς παρεξήγηση να έχουμε μια καχυποψία για άτομα που εγγράφονται στο forum και προσπαθούν στοχευμένα να κάνουν διαφήμιση σε "ιδιωτικές εγκαταστάσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν νευρα από την πλευρά μου τουλάχιστον.. απλά δεν μου αρεσει να ακούω (και να διαβάζω) ανακρίβειες σχετικά με τα ιδιωτικά Κολλέγια. Εχω διαβάσει που γράφετε και για το Deree... από το οποίο έχει αποφοιτήσει η αδερφή μου, πήγε για Μάστερ στο LSE και έχει δουλέψει σε πολυεθνική στο Λονδίνο και τώρα στην Αθήνα. Δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία μας, κι εμείς διαβάζουμε απλά επιλέξαμε να σπουδάσουμε σε Ιδιωτικό Κολλέγιο και δεν νομίζω ότι πρέπει να μας αντιμετωπίζετε ως κατώτερους... anyway... θα φανει στην πορεία. Οσο για τη διαφήμιση που λες, νομίζω απάντησα ήδη.
υγ. επειδή κάποιους τους ενδιαφέρουν τα rankings κοιτάξτε λοιπόν και των ελληνικών πανεπιστημίων https://www.look4studies.com/katataxeis-panepistimiwn.html
τι έκπληξη... το Οικονομικό Παν. Αθηνών 701+, όπως και το East London! Τα υπόλοιπα λίγο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν νευρα από την πλευρά μου τουλάχιστον.. απλά δεν μου αρεσει να ακούω (και να διαβάζω) ανακρίβειες σχετικά με τα ιδιωτικά Κολλέγια. Εχω διαβάσει που γράφετε και για το Deree... από το οποίο έχει αποφοιτήσει η αδερφή μου, πήγε για Μάστερ στο LSE και έχει δουλέψει σε πολυεθνική στο Λονδίνο και τώρα στην Αθήνα. Δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία μας, κι εμείς διαβάζουμε απλά επιλέξαμε να σπουδάσουμε σε Ιδιωτικό Κολλέγιο και δεν νομίζω ότι πρέπει να μας αντιμετωπίζετε ως κατώτερους... anyway... θα φανει στην πορεία. Οσο για τη διαφήμιση που λες, νομίζω απάντησα ήδη.
υγ. επειδή κάποιους τους ενδιαφέρουν τα rankings κοιτάξτε λοιπόν και των ελληνικών πανεπιστημίων https://www.look4studies.com/katataxeis-panepistimiwn.html
τι έκπληξη... το Οικονομικό Παν. Αθηνών 701+, όπως και το East London! Τα υπόλοιπα λίγο καλύτερα.

Riiiiiight . εγω οσους ξερω που εχουν παει σε κολλεγιο παντως ,δεν ειχαν πανω απο 10κ μορια στις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν νευρα από την πλευρά μου τουλάχιστον.. απλά δεν μου αρεσει να ακούω (και να διαβάζω) ανακρίβειες σχετικά με τα ιδιωτικά Κολλέγια. Εχω διαβάσει που γράφετε και για το Deree... από το οποίο έχει αποφοιτήσει η αδερφή μου, πήγε για Μάστερ στο LSE και έχει δουλέψει σε πολυεθνική στο Λονδίνο και τώρα στην Αθήνα. Δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία μας, κι εμείς διαβάζουμε απλά επιλέξαμε να σπουδάσουμε σε Ιδιωτικό Κολλέγιο και δεν νομίζω ότι πρέπει να μας αντιμετωπίζετε ως κατώτερους... anyway... θα φανει στην πορεία. Οσο για τη διαφήμιση που λες, νομίζω απάντησα ήδη.
υγ. επειδή κάποιους τους ενδιαφέρουν τα rankings κοιτάξτε λοιπόν και των ελληνικών πανεπιστημίων https://www.look4studies.com/katataxeis-panepistimiwn.html
τι έκπληξη... το Οικονομικό Παν. Αθηνών 701+, όπως και το East London! Τα υπόλοιπα λίγο καλύτερα.

Κανένας δεν σας αντιμετώπισε σαν κατώτερους και επίσης ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Η αλήθεια όμως είναι ότι ένας απόφοιτος ιδιωτικού κολλεγίου δεν έχει τις ίδιες επιλογές που έχει ένας απόφοιτος ΑΕΙ. Κατ αρχήν τα πτυχία των κολλεγίων δεν είναι ακαδημαικά ισότιμα με τα πτυχία των ΑΕΙ επίσης κάποιοι θέλουν να δώσουν κατατακτήριες σε κάποια άλλη σχολή, κάποιοι θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα και σίγουρα όλοι θέλουν να έχουν ανοιχτές όλες τις επιλογές στην αγορά εργασίας τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. ΄Οσο για αυτό που γράφεις για την αδελφή σου πραγματικά μου κάνει εντύπωση καθώς η επίσημη ιστοσελίδα του LSE αναφέρει τα εξής για τα μεταπτυχιακά προγράμματα "To be considered for admission to a master΄s programme we would require the Ptychion (awarded by an AEI) with marks of at least 7 out of 10".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για την Ελλάδα ναι. Το Deree όμως ειναι Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο. Με credits και GPA (γενικος βαθμος) στο Bachelor.
Entry Requirements
To be considered for admission to a master's programme we require a bachelor's degree with a GPA of 3.5 on a 4 point scale, or 4.3 on a 5 point scale or 85 per cent overall.
Ειναι σαν να έχεις σπουδάσει στην Αμερική.

Οσον αφορά αυτό που λεει ο Μοριακός Αρχιτέκτονας παραπάνω και εγώ και η αδερφή μου είχαμε απολυτήριο λυκείου πανω από 19, αλλά λόγω μισής ξένης καταγωγής δεν θέλαμε να δώσουμε πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την Ελλάδα ναι. Το Deree όμως ειναι Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο. Με credits και GPA (γενικος βαθμος) στο Bachelor.
Entry Requirements
To be considered for admission to a master's programme we require a bachelor's degree with a GPA of 3.5 on a 4 point scale, or 4.3 on a 5 point scale or 85 per cent overall.
Ειναι σαν να έχεις σπουδάσει στην Αμερική.

Οσον αφορά αυτό που λεει ο Μοριακός Αρχιτέκτονας παραπάνω και εγώ και η αδερφή μου είχαμε απολυτήριο λυκείου πανω από 19, αλλά λόγω μισής ξένης καταγωγής δεν θέλαμε να δώσουμε πανελλήνιες.

Είναι σαν να έχεις σπουδάσει στην Αμερική????????? Τέλος πάντων από ότι κατάλαβα εσύ και η αδελφή σου είστε μια ειδική περίπτωση. Αφενός έχετε πολλά χρήματα και αφετέρου μάλλον σας ενδιαφέρει να εργαστείτε και να ζήσετε μόνιμα στο εξωτερικό. Για την ελληνική πραγματικότητα αυτό το πλάνο δεν ισχύει. Σκιζόμαστε να μπούμε στο Πανεπιστήμιο, κάνουμε τα μεταπτυχιακά μας (εδώ ή στο εξωτερικό) και ο,τι άλλο μπορούμε για να αυξήσουμε τα προσόντα μας και ελπίζουμε να ζήσουμε και να εργαστούμε στην πατρίδα μας. Μην κοιτάς που λόγω της κρίσης αναγκάζονται πολλοί να ξενιτευτούν. Αν τους ρωτήσεις σίγουρα θα σου απαντήσουν πως αν τους δοθεί μια καλή ευκαιρία θα γυρίσουν τρέχοντας στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jokerakos

Νεοφερμένος

Ο Jokerakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι απόφοιτος Βρετανικού κολλεγίο, και ο κύκλος σπουδών για πρώτο πτυχίο είναι 3 ετής.
Για να μου αναγνωρίσει το ΣΑΕΠ τα επαγγελματικά προσόντα πρέπει να έχω 4 χρόνια βασικών σπουδών όπως και οι απόφοιτοι των Ελληνικών Πανεπιστημίων;
Είμαι κάτοχος πτυχίου στην Ψυχολογία και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Αν κάνω μεταπτυχιακό στην Κλινική Παιδοψυχολογία που θέλω υπάρχει περίπτωση η Ελληνική Επικράτεια να μου ενσωματώσει τον μεταπτυχιακό τίτλο στο βασικό, πτυχίο και έτσι να χάσω τον μεταπτυχιακό τίτλο μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top