Με τι μέθοδο διαβάζετε;

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εχω ενα προβλημα οσο αναφορα στην αποστηθηση θεωριτικων μαθηματων, και και τυπων στη φυσικη και μαθηματικα... εχω ξοδεψει πολλεσ ωρες και ... στυλους γραφοντας τα σε τετραδια κ διαβαζοντας τα δεκαδες φορες, τα μαθαινω και την αλλη μερα δεν τα θυμαμαι...Μηπως ειναι δυσλεκτικο προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Η δυσλεξία είναι μια πάθηση διαφορετική από το πρόβλημα που αναφέρεις. ;)

Τώρα σχετικά με το πως μπορείς να μάθεις καλύτερα κατά τη γνώμη μου στα θετικά μαθήματα (φυσική-μαθηματικά) ο καλύτερος τρόπος είναι να μάθεις μέσα από ασκήσεις. Δηλαδή αν λύνεις πολλές ασκήσεις και ακόμα και αν δεν γνωρίζεις τους τύπους εξαρχής στην πορεία επειδή θα τους έχεις χρησιμοποιήσει πολλές φορές θα τους μάθεις από την εξάσκηση.

Σχετικά με τα θεωρητικά μαθήματα πιστεύω ότι η κατανόηση είναι το Α και το Ω για εύκολη αποστήθιση. Δηλαδή να καταλαβαίνεις αυτό που μαθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
εχω ενα προβλημα οσο αναφορα στην αποστηθηση θεωριτικων μαθηματων, και και τυπων στη φυσικη και μαθηματικα... εχω ξοδεψει πολλεσ ωρες και ... στυλους γραφοντας τα σε τετραδια κ διαβαζοντας τα δεκαδες φορες, τα μαθαινω και την αλλη μερα δεν τα θυμαμαι...Μηπως ειναι δυσλεκτικο προβλημα?

Αυτό είναι το λάθος που κάνεις, οτι προσπαθείς να αποστηθίσεις κι όχι να τα κατανοήσεις.
Δεν το συζητάμε βέβαια για τη φυσική και τα μαθηματικά, όπου προσπαθώντας να αποστηθίσεις χάνεις πολύτιμο χρόνο και δεν κερδίζεις τίποτα σε γνώσεις. Τολμώ να πω οτι δε χρειάζεται να μάθεις απ'έξω ούτε καν τους τύπους αν καταλάβεις τη βάση του εκάστοτε μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ σπάω τη θεωρία των θεωρητικών μαθημάτων σε ερωτήσεις μεταφέροντάς τη σε ένα τετράδιο. :)

Π.χ. αν για αύριο έχω να διαβάσω τις 2 σελίδες που μου έβαλε η καθηγήτρια, μεταφέρω τη θεωρία στο τετράδιο σπασμένη σε ερωτήσεις [κατανοώντας αυτά που μεταφέρω στο τετράδιο] και ύστερα τα διαβάζω. :)
Για να τα αποστηθίσω, συνήθως διαβάζω την ερώτηση και μετά προσπαθώ να μαθαίνω απ' έξω πρόταση - πρόταση. Δηλαδή αφού μάθω την πρώτη πρόταση, προσπαθώ να μάθω και τη δεύτερη και ύστερα λέω απ' έξω 1η+2η μαζί. Ύστερα αφού μάθω και την τρίτη την επαναλαμβάνω 5-6 φορές και ύστερα λέω απ' έξω 1η+2η+3η και πάει λέγοντας. :P

ΒΕΒΑΙΑ, οι θεωρίες δεν μαθαίνονται με μία μέρα διάβασμα. Αν διαβάσεις μια μέρα κάτι θεωρητικό, μέσα σε 2-3 μέρες καλό είναι να το ξανα διαβάσεις/ επαναλάβεις (το ίδιο) αλλιώς είναι σαν να μην το έχεις διαβάσει καθόλου. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ δεν εχω ιδεα..
δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα..

θα ρωτησω ομως την καθηγητρια μας που μας τα χει πρηξει με το ΠΩΣ πρεπει να διαβαζουμε...
τα λεει αυτη, αλλα εγω δεν την πολυακουω :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Η αποστήθιση είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν (συνήθως) οι μαθητές. Κι επαναλαμβάνω, μην αποστηθίζετε, θα γυρίσει εναντίον σας κάποια στιγμή αυτό.


Και θα δώσω ένα παράδειγμα για τη φυσική, όπου μας λέει η Δήμητρα για τους τύπους.
Έστω ένας απλός τύπος που διδάσκονται οι μαθητές στην Α΄ Λυκείου, που δεν είναι άλλος από τον τύπο της στιγμιαίας ταχύτητας u=x/t . Αν κάποιος ξέρει τι είναι η ταχύτητα τότε εύκολα φαντάζεται και τη μαθηματική σχέση με την οποία υπολογίζεται η ταχύτητα ενός σώματος (και προφανώς μιλάμε για απλές καταστάσεις - ούτως ή άλλως αυτές τις απλές καταστάσεις διδάσκεται ένας μαθητής στο σχολείο). Με το σκεπτικό λοιπόν οτι η ταχύτητα είναι ο ρυθμός της μεταβολής της θέσης ενός σώματος, δηλαδή "το πόσο γρήγορα ή αργά μετατοπίζεται ένα σώμα από μια θέση Α σε μια θέση Β", τότε εύκολα καταλαβαίνει κάποιος οτι ο τύπος της ταχύτητας θα πρέπει να είναι ο παραπάνω.
Οκ, μπορεί να μου πείτε οτι αυτό είναι κάτι απλό. Αλλά να σας πω και κάτι, χωρίς ασκήσεις και εξάσκηση τα μαθηματικά και η φυσική δε μαθαίνονται, με την εξάσκηση λοιπόν κανείς κατανοεί και εμπεδώνει τους τύπους και τα θεωρήματα.

Όσον αφορά τα θεωρητικά μαθήματα, θεωρώ οτι το καλύτερο είναι και πάλι η κατανόηση. Στις πανελλαδικές εξετάσεις δεν ελέγχεται η μνήμη των μαθητών αλλά το πόσο καλά έχουν κατανοήσει το μάθημα και κατά πόσον έχει γίνει κτήμα τους. Αφήστε δηλαδή που με την αποστήθιση στην ιστορία μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να κάνει τραγικά λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πάντως εμάς, στη θεωρητική κατεύθυνση, φέτος στη Γ' Λυκείου, μας λένε πως ο μόνος τρόπος να μπεις στο πετσί της Ιστορίας και του Αρχαίου Φιλοσοφικού Λόγου, είναι να τα μαθαίνεις παπαγαλία. Να βλέπεις το μάθημα και να το φωτογραφίζεις.
Κι εμείς παραπονιόμαστε πως τόσα χρόνια, μας δίδασκαν να προσπαθούμε να μαθαίνουμε τα κείμενα και γενικά τα μαθήματα με δικό μας τρόπο, κάναμε κόπο για να το καταστήσουμε δυνατό αυτό οι περισσότεροι και τώρα μας τα γυρνάνε.
Εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να μάθω κάτι καρμπόν. Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τον συγγραφέα σε μεγάλο βαθμό, αλλά θα κρατήσω την προσωπική μου χροιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πάντως εμάς, στη θεωρητική κατεύθυνση, φέτος στη Γ' Λυκείου, μας λένε πως ο μόνος τρόπος να μπεις στο πετσί της Ιστορίας και του Αρχαίου Φιλοσοφικού Λόγου, είναι να τα μαθαίνεις παπαγαλία. Να βλέπεις το μάθημα και να το φωτογραφίζεις.
Κι εμείς παραπονιόμαστε πως τόσα χρόνια, μας δίδασκαν να προσπαθούμε να μαθαίνουμε τα κείμενα και γενικά τα μαθήματα με δικό μας τρόπο, κάναμε κόπο για να το καταστήσουμε δυνατό αυτό οι περισσότεροι και τώρα μας τα γυρνάνε.
Εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να μάθω κάτι καρμπόν. Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τον συγγραφέα σε μεγάλο βαθμό, αλλά θα κρατήσω την προσωπική μου χροιά.


Αν είναι ποτέ δυνατόν, κατ'αρχήν δε γίνεται να αποστηθίσεις όλα αυτά (ιδιαίτερα στην ιστορία) και πέρα από αυτό είναι δυνατόν να διδάσκεσαι αρχαίο φιλοσοφικό λόγο χωρίς να τον κατανοείς; Τότε ποιό το νόημα της διδασκαλίας; Το ανθρώπινο μυαλό είναι φτιαγμένο για να σκέφτεται κι όχι για να φωτογραφίζει, γι αυτό ας πάρουν μια sony cybershot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ό,τι συμβαίνει παραθέτω αγαπητό αδέσποτο.
Εν μέρει φυσικά και θέλουν να κατανοούμε το μάθημα, αλλά πάντα σε γενικές γραμμές. Τις βαθύτερες αξίες που περνάνε τέτοια μαθήματα, τις έχουν κρεμασμένες στην ταράτσα να τις καίει ο ήλιος.
Θεωρούν (εντάξει, σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις) πως έχουν επιτελέσει το έργο τους, όταν εγώ θα περάσω στη σχολή που θέλω και δεν θα θυμάμαι αν βασιλιάς ήταν ο Όθων ή ο Υψηλάντης, κάποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ σπάω τη θεωρία των θεωρητικών μαθημάτων σε ερωτήσεις μεταφέροντάς τη σε ένα τετράδιο. :)...

Αυτό το έκανα κι εγω.Με βοηθουσε αρκετά.

Πλέον,επείδη διαβάζω κυρίως μαθήματα πού δεν χρειάζονται απλή αποστίθιση,
φροντίζω να κατανοήσω τη θεωρία κι έπειτα κάθομαι και λύνω αρκετές ασκήσεις ώστε να το εμπεδώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσον αφορά τα θετικά μαθήματα, συμφωνώ με τους παραπάνω, και ειδικά με το αδέσποτο.
Όσον αφορά τα ...αρνητικά μαθήματα (:P) καλύτερα να μην σου προτείνω εγώ τίποτα, πάντα τα σιχαινόμουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
εχω ενα προβλημα οσο αναφορα στην αποστηθηση θεωριτικων μαθηματων, και και τυπων στη φυσικη και μαθηματικα... εχω ξοδεψει πολλεσ ωρες και ... στυλους γραφοντας τα σε τετραδια κ διαβαζοντας τα δεκαδες φορες, τα μαθαινω και την αλλη μερα δεν τα θυμαμαι...Μηπως ειναι δυσλεκτικο προβλημα?

Εγώ προσωπικά τους τύπους στην φυσική και στα μαθηματικά τους μαθαίνω εύκολα λύνοντας πολλές ασκήσεις. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά τους τύπους στην φυσική και στα μαθηματικά τους μαθαίνω εύκολα λύνοντας πολλές ασκήσεις. :redface:


:eek::eek::eek::eek::eek: Ντροπη καλε !















































:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εμένα πάντα σε μαθήματα θεωρίας με βοηθούσε να βάζω επικεφαλίδες σε καθε παράγραφο έτσι θυμόμουν της επικεφαλίδες κ μετά... έκανα ανάπτυξη το θέμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με ηρεμιστικά (:D) και με αντιγραφές απο βιβλίο σε χαρτί. Αλλιώς δε μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά τους τύπους στην φυσική και στα μαθηματικά τους μαθαίνω εύκολα λύνοντας πολλές ασκήσεις. :redface:
Κι εγώ!!! :D



Πάνω-κάτω συμφωνώ με αδέσποτο. Παπαγαλία και θετικά μαθήματα δεν συνάδουν. :)

Παπαγαλία και θεωρητικά... δεν με νοιάζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top