Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αυτο εγινε το 2010 κ ναι νομιζω απαιτειται ακομα υπογραφη κ των δυο!
Δεν αμφισβητώ αυτό ακριβώς απλά αν χρειάζεται απαραίτητα η φυσική παρουσία των γονέων στο γραφείο. Εκεί είναι, αν όχι το πρόβλημά μου, η ενόχλησή μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ αυτό ακριβώς απλά αν χρειάζεται απαραίτητα η φυσική παρουσία των γονέων στο γραφείο. Εκεί είναι, αν όχι το πρόβλημά μου, η ενόχλησή μου.:)
Πιστεύω ότι είναι θέμα του διευθυντή του σχολείου για το πώς θα εφαρμόσει τη νομοθεσία, δηλαδή αν θέλει τη φυσική παρουσία και των δύο γονέων στο γραφείο. Πολύ απλά, όταν ανοίξουν τα σχολεία το Σεπτέμβριο, θα τον ρωτήσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδερφε μην κανεις καν τον κοπο να ρωτησεις κανας δεινοσαυρος χουντικος θα ειναι ο διευθυντης σου τυπολατρης και υπηρετης του συστηματος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αδερφε μην κανεις καν τον κοπο να ρωτησεις κανας δεινοσαυρος χουντικος θα ειναι ο διευθυντης σου τυπολατρης και υπηρετης του συστηματος .
Καλά ρε, που τον ξέρεις τον διευθυντή μου?? χαχα
Πραγματικά φίλε δε θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη μαντεψιά... Είναι από τους χειρότερους ανθρώπους που ξέρω:mad:. Είναι αυτό που λέμε <<την έχω δει και πολύ κάπως με το διευθυντιλίκι μου>>, φωνάζει σε όλους, μαθητές και καθηγητές χωρίς να τον νοιάζει αν είναι μπροστά σε κόσμο και ντροπιάζει το άτομο που κατσαδιάζει (τις περισσότερες φορές για λόγους ασήμαντους), και αν κάποιος τολμήσει να του κάνει παρατήρηση για τον τρόπο του, του βάζει και χέρι και τον απειλεί ακόμα περισσότερο... Είναι τόσο απαίσιο άτομο, που απορώ πως τον ανέχονται οι καθηγητές...Τι να πω...
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μου κάνει τσιριμόνιες γιατί τυχαίνει να είναι και πολύ θρησκευόμενος απ'όσο ξέρω, αλλά δε με ξέρει καλά... Ας μου αρνηθεί τα δικαιώματα μου και θα δει πως θα το λύσουμε...:kill::kill::kill::kill::kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι διευθυντες ρε μαν εχουν σχεδον παντα το ιδιο προσωπο του διορισμενου κομματικου ακολουθου ( aka κομματοσκυλου ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Έχεις δημιουργήσει την δικιά σου θεωρεία.Επειδή όμως έχω δίπλα μου την εκκλησία, τους γονείς μου που μου έδωσαν την ευκαιρία να καταλάβω κάποια πράγματα δεν μπορώ να δηλώσω άθεη..... Τώρα αν όντως έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα , είναι απλό να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δύο φίλες μου που πήραν απαλλαγή δεν χρειάστηκε να πάνε και οι δύο γονείς στο σχολείο. Πήγαν οι μαμάδες τους και συμπλήρωσαν μια δήλωση και αυτό ήταν. Μετά κανόνισαν σε ποιά τάξη να μπαίνουν και όλα οκ. :)
Και εγώ το σκέφτομαι πάντως. Δεν την μπορώ αυτή που μας κάνει καθόλου! Συν το ότι μου φαίνεται ανούσιο τελείως το μάθημα με τον τρόπο που διδασκεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
τόσα χρόνια στο σχολείο δεν έμαθες κάτι στο μάθημα των θρησκευτικών? :P πάντως ξανασκέψου το. :P
Μπορείς να ρωτήσεις τις απορίες σου σε κάποιον θεολόγο.

δεν έχει κάτι να χάσεις αν κάνεις μάθημα, ίσα ίσα θα ωφεληθείς... τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τόσα χρόνια στο σχολείο δεν έμαθες κάτι στο μάθημα των θρησκευτικών? :P πάντως ξανασκέψου το. :P


Στοιχημα οτι μπορει να γραψει ενα βιβλιο με τιτλο : " 1000 και 1 τρόποι για να τα ξυσεις "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω παντως τοσα χρονια,επιτηδες δεν επαιρνα απαλλαγη στα θρησκευτικα,προτιμουσα να ερχομαι σε αντιπαραθεσεις με την θεολογο και να κανουμε διαλογο πανω σε αυτα τα ζητηματα,το βρηκα περισσοτερο εποικοδομητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
τελικά οι πολλές ώρες θρησκευτικών στα σχολεία μπορεί να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εμείς φέτος είχαμε μία μαθήτρια που πήρε απαλαγή επειδή είναι άθεη και εκείνη την ώρα που "κάναμε" θρησκευτικά αυτή έκανε κενο. Πάντως το μάθημα των θρησκευτικών δεν είναι τίποτα γιατί δεν προσέχει έτσι και αλλιώς κανείς και είναι η ώρα του παιδιού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
τόσα χρόνια στο σχολείο δεν έμαθες κάτι στο μάθημα των θρησκευτικών? :P πάντως ξανασκέψου το. :P
Μπορείς να ρωτήσεις τις απορίες σου σε κάποιον θεολόγο.

δεν έχει κάτι να χάσεις αν κάνεις μάθημα, ίσα ίσα θα ωφεληθείς... τέσπα.
Όχι, δεν έμαθα τίποτα που θα μου χρησιμεύσει πραγματικά στην υπόλοιπη ζωή μου... Και δεν έχω καμία απορία να ρωτήσω σε κάποιον θεολόγο γιατί ότι ήταν να δω, ότι ήταν να διαβάσω, το διάβασα από τα ίδια τα <<άγια>> κείμενα της θρησκείας <<μας>> με τα ίδια μου τα μάτια... Και ήταν αυτά τα οποία μου δώσανε την τελευταία κλωτσιά, έξω από αυτό το παραμύθι που λέγεται θρησκεία.

Και όχι, όχι, έχω να χάσω, κάνοντας αυτό το μάθημα, τζάμπα μια ώρα απ'την ζωή μου όπου θα μπορούσα να κάνω κάτι πολύ πιο εποικοδομητικό και χρήσιμο για 'μένα. Sorry κιόλας, αλλά δε βρίσκω πουθενά ωφέλεια και χρησιμότητα σ'αυτό το μάθημα. Για 'μένα είναι απλά σπατάλη πολύτιμου χρόνου και τίποτε άλλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και όχι, όχι, έχω να χάσω, κάνοντας αυτό το μάθημα, τζάμπα μια ώρα απ'την ζωή μου όπου θα μπορούσα να κάνω κάτι πολύ πιο εποικοδομητικό και χρήσιμο για 'μένα. Sorry κιόλας, αλλά δε βρίσκω πουθενά ωφέλεια και χρησιμότητα σ'αυτό το μάθημα. Για 'μένα είναι απλά σπατάλη πολύτιμου χρόνου και τίποτε άλλο!!
Σπατάλη πολύτιμου χρόνου; Δηλαδή αν κάνεις σε εκείνη την ώρα κενό τι ποιό επικοδομιτικό θα κάνεις εκτός από το να κόβεις βόλτες στην αυλή; Το μάθημα των θρησκευτικών και μέσα στην τάξη κενό είναι, ότι θα κάνεις και με την απαλαγή εκείνη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Σπατάλη πολύτιμου χρόνου; Δηλαδή αν κάνεις σε εκείνη την ώρα κενό τι ποιό επικοδομιτικό θα κάνεις εκτός από το να κόβεις βόλτες στην αυλή; Το μάθημα των θρησκευτικών και μέσα στην τάξη κενό είναι, ότι θα κάνεις και με την απαλαγή εκείνη την ώρα.

Μα τι άλλο; Να λύνει ασκήσεις για φροντ. Welcome to Γ λυκ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα τι άλλο; Να λύνει ασκήσεις για φροντ. Welcome to Γ λυκ. :D
Φυσικά είναι και αυτό :P Γενικά αυτό γίνεται σε όλα τα μαθήματα όχι μόνο στα θρησκευτικά! :D
Αλλά γενικά τα θρησκευτικά πάντα η ώρα του παιδιού ήταν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σπατάλη πολύτιμου χρόνου; Δηλαδή αν κάνεις σε εκείνη την ώρα κενό τι ποιό επικοδομιτικό θα κάνεις εκτός από το να κόβεις βόλτες στην αυλή; Το μάθημα των θρησκευτικών και μέσα στην τάξη κενό είναι, ότι θα κάνεις και με την απαλαγή εκείνη την ώρα.
Αν, λέω αν, κάνω εκείνη την ώρα κενό, θα μπορούσα άνετα να διαβάσω για την επόμενη ώρα ή στο τέλος τέλος να πάρω κανένα βιβλίο από το σπίτι μου και να περάσω έτσι ευχάριστα και εποικοδομητικά επαναλαμβάνω, το κενό μου...
Και στο μάθημα ίσως να γίνεται για λίγη ώρα παιδική χαρά, αλλά δεν είναι όλη την ώρα έτσι γιατί παραδίδει κανονικά αφού μας κάνει και σκάσουμε με κάποιο τρόπο. Και δε θα το χαρακτήριζα ούτε μεταφορικά κενό, γιατί τυχαίνει να έχει τη διαφορά ότι σ'αυτό το ''κενό'' εξεταζόμαστε στις παπαριές που μας λέει ο θεολόγος κάθε φορά και γράφουμε και διαγωνίσματα σ'αυτό το ''κενό'' και γράφουμε και εξετάσεις στο τέλος σε όλες αυτές τις σαχλαμάρες. Ok?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βασικα για μενα,εχει σχεση παρα πολυ η Θεολογος.Ας πουμε εγω θυμαμαι την θεολογο που ειχα,ηταν ανοιχτομυαλη,δεν ηθελε να παραδιδει μονο μαθημα και την αλλη φορα ενας μαθητης να τα παπαγαλισει,ηθελε να κανουμε διαλογο και να συζητηταμε πανω στα θεματα που εθετε το βιβλιο,γιαυτο και δεν πηρα απαλλαγη απο το μαθημα.Αλλα ειναι ορισμενοι κολλημενοι θεολογοι,που εχουν και ενα κομπλεξ κατωτεροτητας ως θεολογοι,αφου το αντικειμενο που σπουδαζουν οσο παει ολο και αποφευγεται απο τους μαθητες,ε και κανουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι.Αυτοι ειναι για απαλλαγη αμεσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ο καθένας παίρνει απαλλαγή, αν θέλει. Φυσικά, χρειάζεται ενυπόγραφη δήλωση γονέων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν ο διευθυντής αρνηθεί, τότε μία καταγελία στη διεύθυνση/γραφείο δευτεροβάθμιας είναι ό,τι πρέπει:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν, λέω αν, κάνω εκείνη την ώρα κενό, θα μπορούσα άνετα να διαβάσω για την επόμενη ώρα ή στο τέλος τέλος να πάρω κανένα βιβλίο από το σπίτι μου και να περάσω έτσι ευχάριστα και εποικοδομητικά επαναλαμβάνω, το κενό μου...
Και στο μάθημα ίσως να γίνεται για λίγη ώρα παιδική χαρά, αλλά δεν είναι όλη την ώρα έτσι γιατί παραδίδει κανονικά αφού μας κάνει και σκάσουμε με κάποιο τρόπο. Και δε θα το χαρακτήριζα ούτε μεταφορικά κενό, γιατί τυχαίνει να έχει τη διαφορά ότι σ'αυτό το ''κενό'' εξεταζόμαστε στις παπαριές που μας λέει ο θεολόγος κάθε φορά και γράφουμε και διαγωνίσματα σ'αυτό το ''κενό'' και γράφουμε και εξετάσεις στο τέλος σε όλες αυτές τις σαχλαμάρες. Ok?:)
Στην 3η λυκείου πρέπει να έχεις ακούσει ότι οι μαθητές στα μαθήματα που δεν τα δίνουν στις πανελλήνιες δεν προσέχουν και φυσικά δε νομίζω ότι το να είσαι μέσα στην τάξη εκείνη την ώρα θα σε εμποδίσει να διαβάσεις για άλλο μάθημα ή να διαβάσεις κάποιο άλλο βιβλίο όπως λες. Επίσης στην 3η λυκείου κανένας καθηγητής που κάνει μαθήματα γενικής παιδείας δεν έχει την απαίτηση να προσέχεις γιατί και αυτοί καταλαβαίνουν ότι αυτό που μας νοιάζει είναι τα μαθήματα που θα δώσουμε στις πανελλήνιες. Και τα θρησκευτικά είναι όλη η ώρα παιδική χαρά για τον πολύ απλό λόγο ότι ο καθηγητής μόνος του τα λέει, μόνος του τα ακούει(εκτός και αν έχεις κανλενα σταβόξυλο θεολόγο τι να πω..). Αυτή η ώρα δεν είναι τίποτα (και εμένα πχ δεν με αρέσει που θα έχω στη Γ μία ώρα αρχαία γιατί τα μισώ αλλά δεν κάνω και έτσι) :)
Βασικα για μενα,εχει σχεση παρα πολυ η Θεολογος.Ας πουμε εγω θυμαμαι την θεολογο που ειχα,ηταν ανοιχτομυαλη,δεν ηθελε να παραδιδει μονο μαθημα και την αλλη φορα ενας μαθητης να τα παπαγαλισει,ηθελε να κανουμε διαλογο και να συζητηταμε πανω στα θεματα που εθετε το βιβλιο,γιαυτο και δεν πηρα απαλλαγη απο το μαθημα.Αλλα ειναι ορισμενοι κολλημενοι θεολογοι,που εχουν και ενα κομπλεξ κατωτεροτητας ως θεολογοι,αφου το αντικειμενο που σπουδαζουν οσο παει ολο και αποφευγεται απο τους μαθητες,ε και κανουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι.Αυτοι ειναι για απαλλαγη αμεσα :)
Όντως έχεις δίκαιο σε αυτό που λες είναι ορισμένοι θεολόγοι για ξύλο. Με είχε πει η ξαδέρφη μου ότι είχαν έναν στην Γ λυκείου που έκανε προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμόυ και επειδή αυτή διαφώνησε της έβαλε στο τετράμηνο 16(ενώ όλοι είχαν 20) και μάλιστα της έλεγε πως δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει εκεί που θέλει..
Τι να πεις..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top