Τι Τμήμα πρέπει να επιλέξω για να εργαστώ ως πιλότος;

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παλιά αγάπη η πολεμική αεροπορία και είχα όραση 20/20 τότε αλλα δυστυχώς όταν είδα τις συνθήκες στο καβούρι αηδίασα απίστευτα.

Ελπίζω τώρα που μου έχει κάτσει η πολιτική αεροπορία να πάρω και το δίπλωμα πιλότου που ήθελα πάντα :D
Φιλε ξεκινησες fATPL ή PPL;Εξωτερικο ή εδω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλε ξεκινησες fATPL ή PPL;Εξωτερικο ή εδω;

Στους μηχανικούς είμαι στην υπηρεσια πολιτικής αεροπορίας στο Βενιζελος.

Επόμενο χρόνο θα ξεκινήσω στα σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Στους μηχανικούς είμαι στην υπηρεσια πολιτικής αεροπορίας στο Βενιζελος.

Επόμενο χρόνο θα ξεκινήσω στα σίγουρα.
Ανειδικευτος μηχανικός είσαι ή έχεις πάρει το Β1-Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ανειδικευτος μηχανικός είσαι ή έχεις πάρει το Β1-Β2?

nope, τωρα θα ξεκινησω με το νεο χρονο.

Καταραμενο ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny-airplanes

Νεοφερμένος

Η anny-airplanes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επίσης για να σιγουρευτεις ότι αυτό θες να ακολουθήσεις αλλά και για διασκέδαση μπορείς να αρχίσεις να ασχολείσαι με flight simulators να πάρεις και ένα joystick και να αρχίσεις να πετάς από...τώρα!! Επειδή ασχολούμαι καιρό με εξομοιωτες σε διαβεβαιώ ότι είναι υπεροχο.Επίσης μπορείς να μπεις στο www.liveatc.net και να ακούς τον Πύργο ελέγχου από παρά πολλά αεροδρόμια σε όλο τον κόσμο τη συνομιλία τους με τα αεροπλάνα κατα τη διαδικασία απογείωσης ή προσγείωσης.Άλλη φαση;):jumpy:


χεχε ευχαριστώ πολύ που μου το πρότεινες αλλά το έχω ήδη!Χρησιμοποιώ το flight simulator(gold ediction)της microsoft είναι πραγματικά τέλειο.Έχω αγοράσει και το κατάλληλο joystick.Όσο αναφορά τις προσγειώσεις,δεν μου αρέσουν και πολύ αλλά οι απογειώσεις ειναι θεικές!!Και κάτι τελευταίο σε κάποια αερολέσχη από πόσο χρονών μπορείς να γραφτείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
χεχε ευχαριστώ πολύ που μου το πρότεινες αλλά το έχω ήδη!Χρησιμοποιώ το flight simulator(gold ediction)της microsoft είναι πραγματικά τέλειο.Έχω αγοράσει και το κατάλληλο joystick.Όσο αναφορά τις προσγειώσεις,δεν μου αρέσουν και πολύ αλλά οι απογειώσεις ειναι θεικές!!Και κάτι τελευταίο σε κάποια αερολέσχη από πόσο χρονών μπορείς να γραφτείς?
Οι προσγειωσεις όμως είναι το δύσκολο κομμάτι και εκεί φαίνεται η μαεστρία του πιλότου.Για το όριο ηλικίας στην αερολεσχη για το ερασιτεχνικό πτυχίο πιλότου ο υποψηφιος πρέπει να έχει κλεισει το 14ο έτος ηλικίας για έναρξη επίσημης εκπαίδευσης,το 16ο έτος για την εκτέλεση πτήσεων solo και το 17ο έτος για απόκτηση του πτυχίου.Φυσικά εφόσον είσαι ανήλικη όλα αυτά απαιτούν τη γραπτή συγκατάθεση των γονέων.Πάντως και το ερασιτεχνικό πτυχίο(ppl) είναι σχετικά ακριβό.Το συνολικό κόστος κυμαίνεται στα 8000-10000 ευρώ!!
Θα σε συμβούλευα να τελειωσεις το σχολείο και να πας κατευθείαν σε μια σχολή επαγγελματιων πιλότων και να αρχίσεις από το μηδέν παρά να πας τώρα για το ερασιτεχνικό σε μια αερολεσχη και να συνεχίσεις μέρα σε κάποια επαγγελματική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny-airplanes

Νεοφερμένος

Η anny-airplanes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οι προσγειωσεις όμως είναι το δύσκολο κομμάτι και εκεί φαίνεται η μαεστρία του πιλότου.Για το όριο ηλικίας στην αερολεσχη για το ερασιτεχνικό πτυχίο πιλότου ο υποψηφιος πρέπει να έχει κλεισει το 14ο έτος ηλικίας για έναρξη επίσημης εκπαίδευσης,το 16ο έτος για την εκτέλεση πτήσεων solo και το 17ο έτος για απόκτηση του πτυχίου.Φυσικά εφόσον είσαι ανήλικη όλα αυτά απαιτούν τη γραπτή συγκατάθεση των γονέων.Πάντως και το ερασιτεχνικό πτυχίο(ppl) είναι σχετικά ακριβό.Το συνολικό κόστος κυμαίνεται στα 8000-10000 ευρώ!!
Θα σε συμβούλευα να τελειωσεις το σχολείο και να πας κατευθείαν σε μια σχολή επαγγελματιων πιλότων και να αρχίσεις από το μηδέν παρά να πας τώρα για το ερασιτεχνικό σε μια αερολεσχη και να συνεχίσεις μέρα σε κάποια επαγγελματική σχολή.

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!!Όσο αναφορά για την γραπτή συγκατάθεση των γονέων είμαι οκ ο μπαμπάς μου,μου το έχει προτείνει και τώρα για το κόστος,σίγουρα θα είναι υψηλό,ντάξει αεροπλάνα είναι αυτά.Κι εγώ πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα να τελειώσω πρώτα το σχολείο,απλός θα μου άρεσε να πήγαινα σε μία αερολέσχη έτσι για να απασχολούμε!Τώρα μήπως γνωρίζεις καμία σχολή(για το μακροπρόθεσμο μέλλον)που να είναι για πιλότους αλλά για πολιτική αεροπορία στην Ελλάδα.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!!Όσο αναφορά για την γραπτή συγκατάθεση των γονέων είμαι οκ ο μπαμπάς μου,μου το έχει προτείνει και τώρα για το κόστος,σίγουρα θα είναι υψηλό,ντάξει αεροπλάνα είναι αυτά.Κι εγώ πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα να τελειώσω πρώτα το σχολείο,απλός θα μου άρεσε να πήγαινα σε μία αερολέσχη έτσι για να απασχολούμε!Τώρα μήπως γνωρίζεις καμία σχολή(για το μακροπρόθεσμο μέλλον)που να είναι για πιλότους αλλά για πολιτική αεροπορία στην Ελλάδα.?
Το ερασιτεχνικό πτυχίο πιλότου δεν είναι έτσι απλά για να απασχολεισαι!Δεν είναι αστεία υπόθεση.Στο ερασιτεχνικό μαθαίνεις να πετάς μικρά αεροπλάνα cessna πχ και δεν είναι κάτι απλό αυτό.Δεδομένου ότι έχεις και σχολείο θα είναι ελαφρώς δύσκολο γιατί για το ppl θα περάσεις και από θεωρητικό σχολείο.Αν θες κάτι να απασχολεισαι είπαμε flight sim,ακου και κανένα πύργο ελεγχου,λίγο planespotting διάβασε και κανά remove before flight και έχει ο Θεος!
Αν θες πάλι να ξεκινήσεις το ερασιτεχνικό από τώρα είναι δική σου απόφαση και σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Για σχολές επαγγελματιών πιλότων στην Ελλαδα υπάρχουν μερικές.Καλα λόγια έχω ακούσει για τη Global,ενώ υπάρχουν και άλλες όπως η Egnatia,μια στη Κρήτη,μια στη Ρόδο,η ΣΕΧΟΑ της Ολυμπιακής και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους αλλά με μια αναζήτηση στο google τις βρίσκεις εύκολα.Γενικά πολλές σχολές δημιουργούνται τα τελευταία χρόνια στην Ελλαδα.
Αν ήμουν στη θέση σου όμως θα πηγαινα Αμερικη.Είναι πολύ ανώτερη στην αεροπορική εκπαίδευση και πολύ φτηνοτερη.Θα πληρώσεις βέβαια κάποια χρήματα για τη μετατροπή του πτυχίου σου από τα αμερικανικά πρότυπα στα ευρωπαϊκά(συν κάποιες ώρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captaindimos

Νεοφερμένος

Ο captaindimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 68 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλό θα ειναι να δείς και αυτό πρίν αποφασίσεις....www.hero-aviation.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μονο μεσω της σχολης ικαρων γινεται κανεις? επισεις ισχυει γενικα το ιδιο οτι και για τα ελικοπτερα πρεπει να εχεις 0 μυωπεια για να παρεις το διπλωμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Για τα ελικόπτερα της ΠΑ μόνο από Ικάρων, για ελικόπτερα του ΣΞ από ΣΜΥ και Ευελπίδων και για Ναυτικό ΣΜΥΝ Δοκίμων και κάποιοι από Εμπορικό Ναυτικό. Για την ΠΑ και τον ΣΞ ισχύει 0 μυωπία για το Ναυτικό δε ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikros pilotos

Νεοφερμένος

Ο mikros pilotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι 16 χρόνων..και τώρα θα πάω Λύκειο ..Θα ήθελα να ξέρω αν παίζει ρολο ο βαθμός του απολυτηρίου από το Λύκειο ..ώστε να μπεις σε μια σχολή επαγγελματιών ..είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Δες εδώ κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top