Πληροφορικής, Γεωπληροφορικής ή Αυτοματισμού;

billyss

Νεοφερμένος

Ο billyss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σε όλους!

Είμαι σε δίλημμα με αυτές τις σχολές που αφορούν το ΤΕΙ. Τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buzz

Νεοφερμένος

Ο buzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αδερφε επειδη ξερω απο τον αδερφο μου το ΤΕΙ αυτοματισμου ειναι παραπολυ δυσκολο οσο για την πληροφορικη γιατι δεν βλεπεις και το ΑΕΙ (εγω εκει σκοπευω) που ειναι κοντα στα μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billyss

Νεοφερμένος

Ο billyss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ωραία θα το έχω στο νου... φιλαράκι thanks :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κοιτα και το τμημα βιομηχανικης πληροφορικης,εχω ακουσει πως ειναι καλο και δυνατο ...
Οσο για την αυτοματισμου επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα δυσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billyss

Νεοφερμένος

Ο billyss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λες ε? ωραία θα την δω.. με ενδιαφέρει οτιδήποτε έχει εφαρμογή στον τομέα της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Καί οι δύο σχολές είναι πάραααααα πολύ δύσκολες αλλα με άμμεση αποκατάσταση αν τις βγάλεις!!!!
Στην Βιομηχανική Πληροφορική σπουδάζει ένας γνωστός μου,ξόδεψε ίσα με 3000 ευρώ για την πτυχιακή του.
Ήθελε να φτίαξει ένα χέρι ρομπότ νομίζω :hmm: Οσο για την Αυτοματισμού εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα καν αφού ήξερα οτι ποτέ δεν θα τη βγάλω :P
Πολύ δύσκολες σχολές και οι δύο αλλα ενδιαφέρουσες παράλληλα!!! Αν είσαι διατεθημένος να διαβάσεις και να δουλέψεις σκληρά και σου αρέσει το αντικείμενο βέβαια μην το σκέφτεσαι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αφου θες πληροφορικη ψαξε τει πληροφορικης,τεχνολογιας υπολογιστωκ και τετοια!!
Και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι,σκεφτομαι αναμεσα σε αυτοματισμου ηλεκτρονικης και πληροφορικης...
Αμα ειναι να διαλεξω πληροφορικης θα ειναι βιομηχανικης ή τεχν.πληρ. και τηλεπ/ων στην αρτα,η οποια της αρτας ειναι η καλυτερη σε σχεση με τις αλλες αντιστοιχεσ,δεν το λεω σαν παλιος απο οτι εχω ακουσει απος φοιτητες των σχολων αυτων κ αποφοιτους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waves

Νεοφερμένος

Ο Waves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μου θυμίζετε τον εαυτό μου,ήθελα πιο πολυ πληροφορικής αλλά σκεφτόμουν και αυτοματισμού/ηλεκτρονικής.
Τελικά πέρασα αυτοματισμού(ευτυχώς που δεν πέρασα ηλεκτρονικής,έχουμε μερικα μαθήματα με ηλεκτρονικα και δεν μου πολυαρέσουν)το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αλλά αν θες να ασχοληθείς πιο πολύ με την πληροφορική πήγαινε στο πληροφορικής,το αυτοματισμού ειναι πιο πολύ Σ.Α.Ε.(συστήματα αυτομάτου ελέγχου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καταρχάς,αυτές οι 3 σχολές δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους!

Το τμήμα Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας βρίσκεται εδώ στις Σέρρες και έχει να κάνει με το αντικείμενο του Τοπογράφου...βγαίνοντας θα έχεις πτυχίο Τοπογράφου Μηχανικού Τ.Ε.,τα επαγγελματικά δικαιώματα του οποίου είναι ακόμη σε εκκρεμότητα...

Τώρα η πληροφορική,είτε τη σπουδάσεις σε Πανεπιστήμια είτε σε Τ.Ε.Ι. το πρόγραμμα είναι σχεδόν το ίδιο,ενδεχομένως σε Τ.Ε.Ι. να κάνεις περισσότερα εργαστήρια πάνω στις γλώσσες προγραμματισμού και τα συναφή...γράφεις και αναλόγως με τα μόρια επιλέγεις τμήμα!

Τώρα όσον αφορά το τμήμα Αυτοματισμού,πέραν του ότι δεν έχει ακόμη (δυστυχώς) επαγγελματικά δικαιώματα,αποτελεί ένα άκρως εξειδικευμένο τμήμα,πράγμα το οποίο δεν συνιστώ για ευνόητους λόγους...
Το πτυχίο,ειδικά στις δικές μας ηλικίες (που έχουμε "περιθώρια") είναι καλό να είναι ευέλικτο,να μαθαίνεις "λίγο απ'όλα" και στη συνέχεια να δεις προς τα που θα εξειδικευτείς,είτε μέσω των διάφορων ροών/τομέων μέσα στο προπτυχιακό πρόγραμμα,είτε μέσω ενός μεταπτυχιακού είτε στη δουλειά αργότερα...
Τα ίδια λέω και σε όσους στοχεύουν στο τμήμα π.χ. Οχημάτων!

Καλύτερα (άποψή μου) να επιλέξεις ένα τμήμα Μηχανικών Πολυτεχνείου ή Τ.Ε.Ι. αν δε σου φτάνουν τα "κουκιά" (μόρια) με ευρύτερο γνωστικό πεδίο,όπως π.χ. το τμήμα Μηχανολογίας που είμαι εγώ,όπου μαθαίνουμε Γενική Μηχανολογία στην αρχή και προς το τέλος διαλέγουμε τομείς κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top