Κατεύθυνση στη Γεωπονία

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Φετος εδωσα πανελληνιες και μαλλον περναω στην γεωπονια στο απθ.Εχω ακουσει πολλα γαι τις κατευθυνσεις..Μου εχουν πει πως οι καλυτερες ειναι η τεχνολογια τροφιμων και η αγροτικη οικονομια.Εγω ενδιαφερομαι πιο πολυ για την δευτερη..Μπορει να μου πει καποιος αν ως αγροτοοικονομολογος θα εχω καποιο μελλον;Επισης αν θα μπορω να δουλεψω ως λογιστρια;[που δεν νομιζω]..περιμενω απαντησεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσουμε ότι το δίπλωμα του γεωπόνου είναι ενιαίο ανεξάρτητα της κατεύθυνσης που έχει επιλέξει ή του τμήματος του ΓΠΑ που αποφοίτησε. Όλοι οι γεωπόνοι ανεξαρτήτως ειδικότητας έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Ως λογίστρια είμαι 99% σίγουρος ότι δεν μπορείς να δουλέψεις από γεωπονική εκτός αν πάρεις κάποιο μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στη λογιστική. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ο μεταπτυχιακός τίτλος δεν προσδίδει επαγγελματικά δικαιώματα, γιατί για παράδειγμα, ένας χημικός με μεταπτυχιακό στην ιατρική, θα γινόταν γιατρός,...κοκ. Στην Ελλάδα, όπως αναφέρει ο Γιώργος, τα πτυχία είναι ενιαία ως προς την δομή τους και αυτό γιατί ισχύει το παλιό και νέο Άρθρο 16. Δηλαδή, δεν γίνεται όπως στο εξωτερικό, όπου οι προπτυχιακές "κατευθύνσεις" αντιστοιχούν σε επαγγελματικές εξειδικεύσεις και βλέπεις για παράδειγμα φοιτητές που σπουδάζουν γεωπονική να επιλέγουν κάποιο πτυχίο γεωπονία και τεχνολογία τροφίμων και ειδικεύονται εξ' αρχής εκεί. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει ξερό πτυχίο γεωπονικής με ενσωματωμένες κατευθύνσεις οι οποίες απλά να επιλέγονται για κάλυψη των επιστημονικών ενδιαφερόντων του φοιτητή. Για να γίνω περισσότερο κατανοητός, οι κατευθύνσεις είναι τα προγράμματα μαθημάτων που προσφέρουν οι Τομείς σε ένα Τμήμα Πανεπιστημίου και οι οποίες ως επί το πλείστον αντιστοιχούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών ίδιου ή συναφούς ή ευρύτερου κλάδου της συνολικής επιστήμης (π.χ. γεωπονική στην συγκεκριμένη περίπτωση). Αντίθετα, στην χώρα μας, οι προπτυχιακές "κατευθύνσεις" ικανοποιούν μόνο τα επιστημονικά ενδιαφέροντα και αποτελούν μια δομή σπουδών (κατηγοριοποίηση των μαθημάτων επιλογής) του φοιτητή για να λάβει το πτυχίο του. Οπότε οι φοιτητές γεωπονικής, οποιαδήποτε κατεύθυνση και αν επιλέξουν και οποιοδήποτε μεταπτυχιακό και αν κάνουν, γεωπόνοι θα είναι. Ότι λέει το βασικό πτυχίο τους.

Το ίδιο ισχύει και για άλλες επιστήμες: φυσική, μαθηματικά, χημεία, βιολογία, γεωλογία, επιστήμη υλικών, πληροφορική, παιδαγωγική, φιλολογία, φιλοσοφία, θεατρολογία, οικονομικά,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα... Καλοκαιράκι γαρ... οι παραλίες δεν μας επιτρέπουν την τακτική επίσκεψη στο φόrουμ... Γενικά καλά τα λέτε Civilara και nPb, αλλά έχετε πέσει και στην περίπτωση... Εξηγώ πάραυτα


Α) Κατευθύνσεις στο ΑΠΘ = Τμήματα στο ΓΠΑ.

Β) Ερώτηση προς vasoyla: Τί εννοείς ακριβώς ως «καλύτερες κατευθύνσεις»? Και κατ’ επέκταση το «κάποιο» μέλλον ως «αγροτοοικονομολόγος»?

Γ) Σιγουράκι τρελλό ως λογίστρια ΔΕΝ δικαιούσαι να εργαστείς. Αυτό το αναλύουμε λίγο παραπάνω εδώ... Βασικά Λογιστής με την εργασιακή έννοια του όρου βγαίνεις μόνο από ΤΕΙ (Λογιστικής, Διοίκησης επιχειρήσεων, Τουριστικών Επαγγελμάτων, Εμπορίας-Διαφήμισης), ενώ από ΑΕΙ ως ΠΕ-Οικονομολόγος. Για το τί είναι ακριβώς αυτά στην αγορά εργασίας κοίταξε τη δημοσίευσή μου εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50337&page=12
Συμπέρασμα (για τα παρακάτω πρέπει να έχεις διαβάσει το link): Για Οικονομολόγος πρέπει να είσαι μέλος του ΟΕΕ. Ο Αγροτοοικονομολόγος είναι μέλος του ΓΕΩΤΕΕ à ΟΧΙ «Λογιστής». Ξέρει όμως «Αγροτο-Λογιστικά»... Άρα? Χχχχχμμμμμμμμ για να μην σε/σας μπερδέψω/κουράσω με το τί συνέβαινε στο παρελθόν και του τί γίνεται στις μέρες μας στις θέσεις εργασίας των Αγροτοοικονομολόγων... ας περιοριστούμε προς το παρόν ότι ως «λογιστής» μπορείς να εργαστείς ως Αγροτοοικονομολόγος (όμως λίγες αυτές οι θέσεις στις ημέρες μας) με πλαφόν μεγέθους οικονομικομελετών (δηλαδή βιβλία Α και Β τάξης).

Δ) Ο Civilara έχει δίκιο πώς το δίπλωμα (όρος που έχει επικρατήσει στα Πολυτεχνεία... στις Γεωπονικές το λέμε πτυχίο παρόλο την 5ετία... ΤΕΙ: Τεχνολόγοι Γεωπονίας) είναι ενιαίο ανεξάρτητα κατεύθυνσης.Και ναι όλοι οι Γεωπόνοι έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ανεξαρτήτου κατεύθυνσης (ΠΔ 344/2000). ΟΜΩΣ: Τα τελευταία χρόνια στο Δημόσιο έχουν αρχίσει στις προκηρύξεις να ζητούνται Γεωπόνοι της αντίστοιχης Ειδικότητας/Τμήματος (και άρα οι υπόλοιποι αποκλείονται) ΚΑΙ θέσεις ΠΕ-Γεωπόνοι (και άρα ζητούνται όλοι, ανεξαρτήτου Τμήματος/Κατεύθυνσης. Αντίστοιχα και στον Ιδιωτικό τομέα υπάρχουν ανάλογα παραδείγματα (π.χ.: Ζητείται Γεωπόνος-Ζωικής Παραγωγής για την διαχείριση κτηνοτροφικής μονάδας πουλερικών) και πάει λέγοντας...

Ε) Ο nPb έχει δίκιο ότι ο μεταπτυχιακός τίτλος ΔΕΝ προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα. Τί σημαίνει αυτό πρακτικά? Αν είσαι Φυσικός (πτυχίο από τμήμα Φυσικής) και κάνεις MSc/PhD σε ένα τμήμα Χημείας (και με περιεχόμενο ειδίκευσης Χ στη Χημεία) ΔΕΝ θα είσαι και χημικός. Για πάντα θα είσαι Φυσικός! ΟΜΩΣ υπάρχει μια εξαίρεση εδώ. Ποια? Το MBA (και τα συναφή/παρεμφερή του). Γιατί? Γιατί σου επιτρέπει το ΟΕΕ με μεταπτυχιακό τίτλο στα «Οικονομικοδιαχειριστικά» να γίνεις μέλος του και άρα να αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν από αυτό και άρα να είσαι «Οικονομολόγος»! Να εξασκήσεις το επάγγελμα δηλαδή (να ανοίξεις π.χ. γραφείο μελετών), αλλά ΔΕΝ έχεις πτυχίο «Οικονομίας» (δηλαδή σε προκήρυξη που ζητά «Οικονομολόγο» είσαι εκτός, γιατί ΔΕΝ έχεις το αντίστοιχο πτυχίο)!

ΑΡΑ: Αγροτοοικονομολόγος και «MBA» à μπορείς να ιδιωτεύσεις ως «λογίστρια», αλλά πάντα είσαι «γεωπόνος» και ουχί «οικονομολόγος»... Περισσότερες λεπτομερείς πληροφορίες επ’ αυτού στο ΟΕΕ.

Στ) Ο nPb έχει δίκιο περί «ειδικεύσεων» στα πτυχία να μην προσφέρουν εξεζητημένα επαγγελματκά δικαιώματα μιας και το πτυχίο γράφει μόνο και μία επαγγλματική ιδιότητα για όλους. Εξαιρείται η Γεωπονία με τα Τμήματα σε αρκετές περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια, η Ιατρική με τις «ειδικότητες» μετά το πτυχίο, ενώ το πολυτεχνείο τα έχει διαχωρίσει στα πτυχία/διπλώματά του και τις 8-9 βασικές κατηγορίες στο ΤΕΕ.

Ζ) Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι διαφορετικά και ποικίλλουν. Ως προς τις ειδικότητες στο πτυχίο (Ευρώπη-Αμερική) τις έχουν κάνει ολόκληρο τμήμα. Ακόμα συνενώνουν δύο trendy σε μία και μερικές φορές βγαίνουν κάτι τίτλοι κουκουρούκου (και οι φωστήρες μας τα παίρνουν και τα λουζόμαστε σε κάτι νεοϊδρυθεντα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ). Anyway στο θέμα μας. Υπάρχουν γεωπόνοι και στο εξωτερικό (κυρίως ΗΠΑ) όπως το εννοούμε στην Ελλάδα, υπάρχουν και τμήματα «εφαρμοσμένης βιολογίας» (ΜΒ κυρίως) που αντιστοιχούν κατά κάποιο τρόπο στη γεωπονία. Δεν το αναλύω περισσότερο, δεν αφορά αυτό τώρα τη vasoyla. Αυτό που θέλω εδώ να ξανατονίσω είναι ότι στην περίπτωση της Γεωπονίας έχει σημασία και το τμήμα, γιατί σε αρκετές περιπτώσεις ζητείται το άτομο του συγκεκριμένου τμήματος/κατεύθυνσης.

Η) Γεωπονία και Κατευθύνσεις... ΑΠΘ όμως, οπότε εξαιρούμε τη Γεωπονική Βιοτεχνολογία. Μένουν οι υπόλοιπες 5 (στα πρότυπα του ΓΠΑ). Στο ΑΠΘ έχεις 3 κατευθύνσεις που είναι Φυτική Παραγωγή, οπότε μην μπερδεύεσαι (θαρρώ θα τις καταλάβεις). Έχουμε Φυτική Παραγωγή, Ζωική Παραγωγή, Τρόφιμα, Αγροτοοικονομία, Έγγειες Βελτιώσεις (ή ΑΦΠ&ΓΜ).

Ερώτηση: Τί σου αρέσει περισσότερο από τις γεωπονικές κατευθύνσεις? Θεωρούμε ως απάντηση τα Τρόφιμα και Αγροτοοικονομία. Ποια είναι η «καλή» (ένα ερώτημα που ποικίλλει μεταξύ των ατόμων, αλλά τόσο κλασσικό ερώτημα στο i-school)? Προσωπική απάντηση μεταξύ αυτών των δύο (και για λόγους που ενδεχομένως να σακουλευτείς στο προσεχές μέλλον): Τ-ρ-ό-φ-ι-μ-α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες:

https://www.oe-e.gr/memb/prereq.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν πέρασες τελικά γεωπονία απθ(ειμαι εγώ εδώ ,για τυχόν απορίες πμ)
Μην σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα των κατευθύνσεων,κατεύθυνση διαλέγεις στο 3ο έτος.Η τεχνολογία τροφίμων είναι από τις καλές κατευθύνσεις αλλα δεν θα έλεγα το ίδιο και για την αγροτική οικονομία.Συνήθως την επιλέγουν άτομα που έρχονται με μεταγραφή και είναι υποχρεωμένοι να διαλέξουν αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
θελω καποιος να μου πει αν ενα παιδι που ηταν στην τριτη λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση μπορει να τα καταφερει στην κατευθυνση της τεχνολογιας τροφιμων
ρωταω γιατι ημουν τεχνολογικη κατευθυνση και ενδιαφερομαι για την τεχνολογια τροφιμων
στην δευτερα ημουν θετικη και ημουν παρα πολυ καλη στην χημεια και μου αρεσε παρα πολυ με αλλα λογια δεν ειχα κανενα προβλημα με την χημεια μεχρι που εφτασα στο σημειο να μετανιωνω που πηγα τεχνολογικη στην τριτη.
εσεις τι λετε; θα αντιμετοπισω κανενα μεγαλο προβλημα;

αν κατσω και διαβασω σοβαρα θα τα καταφερω;σε οσους το λεω με κανουν να πιστευω πως ειναι αδυνατο
απο την αλλη πιστευω πως αν διαβασω δεν θα εχω καποιο τεραστιο προβλημα
ειναι που μου αρεσει και η χημεια πολυ
τωρα θα μου πειτε γιατι πηγα τεχνολογικη
λογω πλησης εγκεφαλου απο το σπιτι οτι η θετικη ειναι πολυ δυσκολη και τετοια κλασικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top