Eπαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων μαθηματικών τμημάτων

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω παιδια που γνωριζουν(απο προσωπικη εμπειρια,οικογενεια,γνωστους κτλ) αλλα και καθηγητες μαθηματικους ποιες ειναι οι επαγγελματικες προοπτικες μετα την αποφοιτηση απο το τμημα των μαθηματικων(οχι σεμφε,μονο μαθηματικο,ασχετα αν υπαρχουν ομοιοτητες)???ειναι μεσα στις πρωτες μου επιλογες το μαθηματικο για αυτο η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυ χρησιμη και σημαντικη...ευχαριστω εκ των προτερων....:)(σορι για το εικονιδιο "διαβαστε" αλλα υπαρχουν θεματα που δεν εχουν λαβει ουτε μια απαντηση!!!!!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariosgers

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κοιταξε φιλε μου απο οτι ξερω υπαρχουν πολλες ευκαιριες για επαγγελματικη αποκατασταση. Προσωπικα εχω εναν φιλο που περασε φετος μαθηματικο αθηνας. Βεβαια οφειλω να σε ενημερωσω πως η κυρια απασχοληση ειναι καθηγητης ειτε σε γυμνασιο ειτε σε λυκειο. Υπαρχει φυσικα και η εργασια σε φροντιστηριο. Ο μαθηματικος ειναι η πιο επικερδης ιδιοτητα διοτι σκεψου οτι ο χημικος πχ κανει ιδιαιτερα και μαθηματα φροντιστηριου μονο στο μαθημα χημειας. Δλδ ενα μονο μαθημα. Αντιθετως ο μαθηματικος εχει μαθηματικα κατευθυνσης,γενικης. αλγεβρα,γεωμετρια. τα παντα ολα. Αρα περισσοτερα ιδιαιτερα αρα περισσοτερα λεφτα. Να σε προειδοποιησω πως θα πρεπει να εισαι πολυ πορωμενος με τα μαθηματικα για να μπεις σε μαθηματικο τμημα διοτι 4 χρονια θα κανεις ΜΟΝΟ μαθηματικα και τπτ αλλο και επισης μιλαμε για τρελο επιπεδο δυσκολιας. Βεβαια με προσπαθεια ολα γινονται!:D
Ελπιζω να σε βοηθησα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πέρα όμως απο την εκπαίδευση, τι άλλες δυνατότητες παρέχονται? Σκεφτομαι αρκετά τη ΣΕΜΦΕ και καποιο μαθηματικό τμήμα αλλά δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με Β'βάθμια εκπαίδευση είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πέρα όμως απο την εκπαίδευση, τι άλλες δυνατότητες παρέχονται? Σκεφτομαι αρκετά τη ΣΕΜΦΕ και καποιο μαθηματικό τμήμα αλλά δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με Β'βάθμια εκπαίδευση είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα...



φαντάζομαι και με κάποιο μεταπτυχιακό μπορούν να σε πάρουν σε καμία τράπεζα, σε καμία υπηρεσία (ΟΤΕ,ΔΕΗ. .) όχι ότι δε σε παίρνουν από αλλού εκεί.... αλλά λέμε τώρα.... κι εγώ φέτος μαθηματικό πέρασα!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Να σε προειδοποιησω πως θα πρεπει να εισαι πολυ πορωμενος με τα μαθηματικα για να μπεις σε μαθηματικο τμημα διοτι 4 χρονια θα κανεις ΜΟΝΟ μαθηματικα και τπτ αλλο και επισης μιλαμε για τρελο επιπεδο δυσκολιας. Βεβαια με προσπαθεια ολα γινονται!:D
Ελπιζω να σε βοηθησα:no1:

Δεν χρειάζεται να είσαι πορωμένος ή να είσαι ταλέντο (προσωπική εμπειρία) αλλά χρειάζεται να υπάρχει θέληση και οργανωτική μελέτη. Σε ποιο Τμήμα Μαθηματικών αναφέρεσαι; Εμείς δεν κάνουμε μόνο μαθηματικά. Έχουμε πήξει στις συναφείς επιστήμες που συνεργάζονται - απορρέουν από τα μαθηματικά.

Φίλε solid snake, πιστεύω ότι το Τμήμα Μαθηματικών (όπως και το Τμ.Φυσικής) είναι από τα μόνα Πανεπιστημιακά Τμήματα που σε εφοδιάζουν με πολύ υψηλού επιπέδου γενικές γνώσεις από όλες τις βασικές θετικές-τεχνολογικές επιστήμες έτσι ώστε με κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα εξειδικευμένων σπουδών* να είσαι πάντα επαγγελματικά in στην ολοένα μεταβαλλόμενη αγορά εργασίας, εκτός δημόσιας/ιδιωτικής εκπαίδευσης.

* δια βίου εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε npb...θελω και φυσικο εννοειται αλλα δεν ξερω αν εχω το καταλληγλο φυσικο υποβαθρο για να ανταπεξελθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
μα τα Τμ.Φυσικής δεν απευθύνονται σε παιδιά Dirac, De Broglie, Schrodinger,...Einstein :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε npb...θελω και φυσικο εννοειται αλλα δεν ξερω αν εχω το καταλληγλο φυσικο υποβαθρο για να ανταπεξελθω...

Ε σιγα το υποβαθρο που χρειαζεσαι τα μαθαινεις απο την αρχη ετσι κι αλλιως, no worries. Διαβασμα θελει απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ειστε σιγουροι ρε παιδια?μν χαραμιστω σ αλλη σχολη ενω θελω φυσικο επειδη νμζ οτι δν θα τ καταφερω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ειστε σιγουροι ρε παιδια?μν χαραμιστω σ αλλη σχολη ενω θελω φυσικο επειδη νμζ οτι δν θα τ καταφερω....

εννοειται στο λεω γιατι φυσικο ειμαι κ εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
σε ποιο ετος??πως βλεπεις τ πραγματα?αθηνα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
σε ποιο ετος??πως βλεπεις τ πραγματα?αθηνα εισαι?

2ο ετος στο ηρακλειο
κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με σενα αλλα μετα απο ενα χρονο καταλαβα οτι το διαβασμα ειναι που μετραει περισσοτερο και οχι το αν τα ξερεις καλα απο πριν, τα μαθαινεις στην πορεια ολα. Αρκει απλα να διαβαζεις και να λυνεις ασκησεις μονος σου και φυσικα να ψαχνεις οποτε εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ιαχυει οτι μ ενα πτυχιο φυσικης κ καταλληλη επιλογη μεταπτυχιακου σου ανοιγονται παρα πολλοι διαφορετικοι 'δρομοι" οσον αφορα τν επαγγελματικη αποκατασταση...τ εχω ακοθσει επανελλημενα....παλιος σιμμαθητης της μανας μου γυρω στ 45 τωρα τελειωσε τ φυσικο,εκανε μεταπτυχιακο στις οπτικες ινες και τωρα δουλευει στην intracom του κοκκαλη σ ηγετικη θεση και περνει 5.000 ευρω το μηνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εννοειται, μπορεις να κανεις οτιδηποτε μετα απο ερευνα μεχρι στελεχος επιχειρησης ασχετο με τη φυσικη
οι φυσικομαθηματικες σχολες σου ανοιγουν πολλους δρομους γενικα γιατι χτιζουν τη σκεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
εννοειται, μπορεις να κανεις οτιδηποτε μετα απο ερευνα μεχρι στελεχος επιχειρησης ασχετο με τη φυσικη
οι φυσικομαθηματικες σχολες σου ανοιγουν πολλους δρομους γενικα γιατι χτιζουν τη σκεψη
Συμφωνώ και εγώ άλλωστε κτάφερα και πέρασα φυσικό Αθήνας, αν και ήθελα να πάω Ρέθυμνο που είναι το καλύτερο Φυσικό. Μπορείς να κάνεις αρκετά μεταπτυχιακά... σε πολλούς τομείς αλλα θέλει αφωσίωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ηρακλειο εννοεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
επομενως ας παψειας παψει αυτος ο μυθος που θελει οσους περναν μαθηματικο και φυσικο να γινονται μονο καθηγητες...η επιστημη της φυσικης και των μαθηματικων ειναι παντα επικαιρη και θα προταγωνιστει διαρκως...αρα υπαρχει πολυ μελλον....καποιος απο το φυσικο αθηνας που θελωνα περασω ας μου απαντησει...πως ειναι η σχολη??οργανωση?καθηγητες?
...εχω ακουσει πολλα(οχι μονο καλα)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ε σιγα το υποβαθρο που χρειαζεσαι τα μαθαινεις απο την αρχη ετσι κι αλλιως, no worries.
Αυτο ισχιει μονο στο μαθηματικο-φυσικο και χημικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
γνωστός μου, έχει τελειώσει το Μαθηματικό Πάτρας με προπτυχιακή ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Ανάλυση & Μαθηματική Φυσική, έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και τώρα εργάζεται σε τράπεζα σαν εξειδικευμένος ανώτατος υπάλληλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top