''Το καλοκαίρι συνδυάζει διάβασμα με ξεκούραση''. Τι πιστεύετε;

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Απο Α'Λυκείου -> Β'Λυκείου (καλοκαίρι) , καλύτερα 3 μήνες ξεκούραση !
Γιατί έπειτα μας περιμένουν 2 χρόνια σκληρής (αλλα μες στα όρια "Παν μέτρον άριστον") προετοιμασίας με μόνο λίγες μέρες το καλοκαίρι ξεκούρασης πριν τον "καθοριστικό" χρόνο ! Εγώ έτσι το βλέπω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tania_r

Νεοφερμένος

Η tania_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν πιστεύω ότι για τη Β' Λυκείου χρειάζονται τα εξής:
-Μια βαθιά ανάσα ξεκούρασης το καλοκαίρι (αν κανείς πιστεύει πως η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων τον χαλαρώνει και τον ευχαριστεί, είναι σίγουρα γόνιμο, ειδάλλως ας απολαύσει το καλοκαίρι του όπως του αρέσει)
-Μετά τις 20 Αυγούστου καλό θα ήταν να ξεκινήσει κανείς σιγά σιγά μαθήματα κυρίως στα μαθήματα εκείνα που θα χρησιμεύσουν ως βάσεις για την επόμενη χρονιά των Πανελληνίων (Αρχαία, Λατινικά, Μαθηματικά, Φυσική, Έκθεση)
-Κάτι το οποίο δεν πρέπει να ξεχνά κανείς κανείς είναι ότι η γραφική παράσταση της απόδοσής μας στα μαθήματα πρέπει να είναι ευθεία ανιούσα, δηλαδή δεν πέφτουμε στην αρχή με τα μούτρα με αποτέλεσμα μετά τα Χριστούγεννα να είμαστε κουρασμένοι, ξεκινάμε χαλαρά και με μέτρο και σταδιακά μέχρι το Πάσχα ανεβάζουμε ταχύτητες ως τις εξετάσεις οπότε και φορτσάρουμε.
-Το ότι είναι κανείς Β' ή Γ' Λυκείου δε σημαίνει ότι ζει για να διαβάζει. Ο καφές, η βραδινή έξοδος, η τηλεόραση, το internet και ό,τι ευχαριστεί τον καθένα, έχει πάντα θέση στην καθημερινότητά μας. Άλλωστε δεν είμαστε μηχανές. Θεωρώ προτιμώτερο να κάνει κανείς ένα διάλειμμα στις ξένες γλώσσες κλπ (άλλωστε στο πανεπιστήμιο υπάρχει άπλετος χρόνος γι' αυτά).
-Τέλος, τα μάτια είναι πάντα στραμμένα στο στόχο! Φροντίζουμε στο τέλος της Β' Λυκείου να είμαστε κατασταλαγμένοι ως προς το τι θέλουμε ουτως ώστε να κινηθούμε ανάλογα στη Γ'. Διαβάζουμε με κίνητρο και οχι για να ευχαριστήσουμε ή να ανταγωνιστούμε τους γύρω μας.

So...περάστε καλά και απολαύστε το καλοκαίρι σας! Παραλία και Άλγεβρα, beach bar και Οβίδιος, club και Ιουστινιανός δεν πάνε μαζί! Απλά το ένα ακολουθεί το άλλο σε έναν αέναο κύκλο που κρατήσει πολλά πολλά χρόνια. Οι στιγμές ξεκούρασης είναι για τον εαυτό μας όπως και οι στιγμές διαβάσματος, κάντε καθενα από τα δύο ξεχωριστά!

Καλό Καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπορεί για εσας να μην ταιριάζει αλλά εγώ έχω σκοπό να διαβάσω 1-11 Αυγούστου λίγο Μαθηματικά(ιδιετέρος Άλγεβρα:Ταυτότητες,διακρίνουσα,συστήματα και άλλα πριν αρχίσει το φροντηστήριο) και απ 12 Αυγούστου-10 Σεπτεμβρίου θα διαβάσω λίγο Ιστορία και Καζαντάκη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί post-hunters που ικανοποιούνται έχοντας έναν μεγάλο αριθμό μηνυμάτων..:D
Ραφαέλα:

  • Μηνύματα ανά ημέρα: 17
Οχι και πολλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
..... θα διαβάσω λίγο Ιστορία .....:)

Γιατί Ιστορία μέσα στο καλοκαίρι;;;; (επειδή είσαι "κολλημένη" ή για κάποιο άλλο λόγο;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εγο το μονο που θα διαβασω ειναι το λυκοφως!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Απο Α'Λυκείου -> Β'Λυκείου (καλοκαίρι) , καλύτερα 3 μήνες ξεκούραση !
Γιατί έπειτα μας περιμένουν 2 χρόνια σκληρής (αλλα μες στα όρια "Παν μέτρον άριστον") προετοιμασίας με μόνο λίγες μέρες το καλοκαίρι ξεκούρασης πριν τον "καθοριστικό" χρόνο ! Εγώ έτσι το βλέπω !

Χωρίς το "παν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γιατί Ιστορία μέσα στο καλοκαίρι;;;; (επειδή είσαι "κολλημένη" ή για κάποιο άλλο λόγο;;;)
Μου αρέσει να διαβάζω Ιστορία το καλοκαίρι.Είναι ένας υπέροχος τρόπος να κάνω διαφορετικό το αύριο μαθαίνοντας καινούργια πράγματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Στην Μυτιλήνη είσαι λατρεία??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
συγουρα το καλοκαιρι ειναι για ξεκουραση...
αλλα, μπορεισ εκει που καθεσαι στην παραλια να εχεισ και το βιβλιο τησ κατευθυνσης μαζι σου(εφοσον την διαλεξες θα συμενει πωσ σου αρεσουν τα μαθηματα της)και να κανεις καμια επαναληψη.εγω λεω να παρω μαθηματικα και φυσικη αφου η χημεια ειναι πανευκολη τι να την κανω μαζι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στην παραλία;Έλα χριστέ και παναγιά:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
συγουρα το καλοκαιρι ειναι για ξεκουραση...
αλλα, μπορεισ εκει που καθεσαι στην παραλια να εχεισ και το βιβλιο τησ κατευθυνσης μαζι σου(εφοσον την διαλεξες θα συμενει πωσ σου αρεσουν τα μαθηματα της)και να κανεις καμια επαναληψη.εγω λεω να παρω μαθηματικα και φυσικη αφου η χημεια ειναι πανευκολη τι να την κανω μαζι μου!
Ελπιζω να αστειευεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
κι εγω συχνα διαβαζω στην παραλια ! τελεια ειναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι δεν ειναι κακο η λαθος...Βασικα αναλογως στην κατασταση που εισαι,πχ αν εισαι μονος τοτε λεει να κανεις μια ασκησουλα μαθηματικων η φυσικης!Αν τωρα εισαι με παρεα,καλυτερος νομιζω ειναι ο χαβαλες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
αμέ ΟΛΑ τα συνδυάζει 1 καλοκαιράκι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soula

Νεοφερμένος

Η Soula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι εγώ...Και μάλιστα Δεκαπενταύγουστο και έπειτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω τη βρισκω μια πολυ ωραια λυση να περασει η ωρα σου(κανεισ συχρωνοσ και επαναληψη)οταν οι αλλοι κανουν ηλιοθεραπια και εσυ βαριεσαι τη ζωη σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mα αυτη είναι η λογική ενός καλοκαιριού για το μαθητή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top