Η μαγεία των μαθηματικών!

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ομολογω οτι και με τις δυο λογικες εγω θεωρουμαι εξυπνος (λατρευω και την ιστορια και τα μαθηματικα και γραφω και στα 2 πανω απο 19):P:P:down:

ανεξαρτητα απο αυτο.Τα μαθηματικα θεωρω οτι ειναι κατι παραπανο απο επιστιμη , φιλοσοφεια ,τεχνη αλλα ταυτοχρονα και ολα αυτα.

Θεωρω βεβαια οτι ουσιαστικα κανενας μας μεσα στο forum εκτος ισως απο τους μαθηματικους μας(και καποιες φορες ουτε αυτοι) δεν εχει καταλαβει την ουσια των μαθηματικων ...αν εχετε διαβασει τον αλχημιστη οι περισσοτεροι ανηκουμε στη πρωτη κατηγορια αλχημιστων

τωρα σχετικα με μια θεση που διαβασα καπου προς την αρχη...Ακομα και αν το σύμπαν δεν υπήρχε τα μαθηματικα οχι σαν μαθημα αλλά σαν έννοιες θα υπηρχαν και παλι

τωρα σχετικα με το πρωτο προβλημα που τεθηκε η λυση γινεται με την θεωρια των αριθμων.Ωστοσο εχω να βαλω δυο αλλα , να μου λυσετε
1) εχετε δυο τριψηφιους αριθμους που και των δυο(χωριστα) τα ψηφια εχουν ισο αθροισμα να μου αποδειξετε οτι η διαφορα τους ειναι πολλαπλασιο του 9
2)η ελενη εχει μηλα δινει το 1/3 στον μανωλη το 1/30 στην αννα το 1/256 στον ανδρεα και το 1/50 στην ειρηνη , της εμειναν 27 ποσα ηταν αρχικα τα μηλα;(στη λυση να μη χρησημοποιηθει εξησωση)( το νουμερο μπορει να ειναι δεκαδικος αριθμος γιατι δε θυμαμε τους κανονικους αριθμους)


τη δευτερη ,παρα τη γελειωτητατης, την εβαλα για να σας δειξω κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ομολογω οτι και με τις δυο λογικες εγω θεωρουμαι εξυπνος (λατρευω και την ιστορια και τα μαθηματικα και γραφω και στα 2 πανω απο 19):P:P:down:

ανεξαρτητα απο αυτο.Τα μαθηματικα θεωρω οτι ειναι κατι παραπανο απο επιστιμη , φιλοσοφεια ,τεχνη αλλα ταυτοχρονα και ολα αυτα.

Θεωρω βεβαια οτι ουσιαστικα κανενας μας μεσα στο forum εκτος ισως απο τους μαθηματικους μας(και καποιες φορες ουτε αυτοι) δεν εχει καταλαβει την ουσια των μαθηματικων ...αν εχετε διαβασει τον αλχημιστη οι περισσοτεροι ανηκουμε στη πρωτη κατηγορια αλχημιστων

τωρα σχετικα με μια θεση που διαβασα καπου προς την αρχη...Ακομα και αν το σύμπαν δεν υπήρχε τα μαθηματικα οχι σαν μαθημα αλλά σαν έννοιες θα υπηρχαν και παλι

τωρα σχετικα με το πρωτο προβλημα που τεθηκε η λυση γινεται με την θεωρια των αριθμων.Ωστοσο εχω να βαλω δυο αλλα , να μου λυσετε
1) εχετε δυο τριψηφιους αριθμους που και των δυο(χωριστα) τα ψηφια εχουν ισο αθροισμα να μου αποδειξετε οτι η διαφορα τους ειναι πολλαπλασιο του 9
2)η ελενη εχει μηλα δινει το 1/3 στον μανωλη το 1/30 στην αννα το 1/256 στον ανδρεα και το 1/50 στην ειρηνη , της εμειναν 27 ποσα ηταν αρχικα τα μηλα;(στη λυση να μη χρησημοποιηθει εξησωση)( το νουμερο μπορει να ειναι δεκαδικος αριθμος γιατι δε θυμαμε τους κανονικους αριθμους)


τη δευτερη ,παρα τη γελειωτητατης, την εβαλα για να σας δειξω κατι


1) Έστω
x : ψηφίο μονάδων
y : ψηφίο δεκάδων
z : ψηφίο εκατοντάδων

Για τους ακέραιους αριθμούς ισχύουν:





Έχουμε:






2) Υπολογίζω την τιμή της παρακάτω παράστασης Α ο πολλαπλασιασμός της οποίας με τον αριθμό των μήλων που είχε αρχικά η Ελένη θα μας δώσει 27, δηλαδή τα μήλα που της έμειναν



Αν ο αριθμός των μήλων που είχε αρχικά η Ελένη πολλαπλασιαστεί με Α τότε θα μας δώσει 27, συνεπώς τα μήλα που είχε αρχικά η Ελένη είναι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
σωστα αυτες ειναι η λυσεις...Το δευτερο προβλημα το εβαλε ενας πανεπιστημιακος καθηγητης σε μια διαλεξη για τα παιχνιδια και τα μαθηματικα... και παρα το γεγονος οτι βρισκονταν πολλοι μαθηματικοι μεσα οταν τους ειπε χωρις εξησωση κανενας δεν ηξερε κανενας την απαντηση...τελικα εγω τη βρηκα αλλα δεν ειδε το χερι μου σηκωμενο

αλλο...:συμφωνα με τη παλαια διαθηκη ποιο σημειο του κοσμου ειδε ο ηλιος ακριβως μια φορα και ποιο δυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ΑΑΑΑ....εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα μαθηματικά αλλά με αυτά που λες παραπάνω με τρομάζεις:xixi:

Α μην ανησυχείς τίποτα δεν είναι. Αυτό που έγραψα είναι ο ορισμός. Στο σχολείο θα σας τα δώσουν πιο βατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εντυπωσιαστικα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris Gr

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά...
Αν δεν σας αρέσουν τα μαθηματικά,και δεν έχετε σκοπό να αλλάξετε γνώμη,απλώς μην ασχολείστε...
Δεν σας αναγκάζει κανένας ούτε να αγαπήσετε τα μαθηματικά,ούτε να συνεχίζετε να ασχολείστε μα αυτό το φόρουμ και το θέμα...
Πάντως,όσον αφορά τα μαθηματικά,οι γνώστες του "επαγγέλματος" αναγκαστικά είναι και έξυπνοι άνθρωποι...και επειδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι πολύ έξυπνοι,δεν καταλαβαίνουν και όλοι μαθηματικά...Γι΄αυτό έχουμε και τα θεωρητικά μαθηματα,που πάνε όσοι έχουν την ικανότητα να αποστηθίζουν,και αυτοί που δεν τους κόβει...!
Και αν θέλετε να ξέρετε,εγώ είχα 20 μαθηματικά,και 20 ιστορία!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top