Υπέρ ή κατά των Πανελληνίων;

TiNk!!!

Νεοφερμένος

Η TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και τώρα γεμίζουν οι σχολές με άτομα που δεν τους ενδιαφέρει η σχολή και που αργότερα 8α βαριούνται το μελλοντικό τους επάγγελμα τους επειδή δεν είχαν αρκετά μόρια για να μπουν στην σχολή που πραγματικά ήθελαν. :P

Επίσης και τώρα κα8ηγητές αει /τει μας κρίνουν κατα κάποιον τρόπο,Αυτόι βάζουν τα 8έματα :P
Αυτό το φαινόμενο όντως υπάρχει και θα πρέπει να μην σκεφτόμαστε μόνο τις χαμηλές βάσεις ή τις χρηματικές απολαβές του επαγγέλματος που θα ακολουθήσουμε.
Δεν αντιλέγω αλλά στις πανελλαδικές δεν βαθμολογούν του στυλ αυτό το παιδί είναι πολύ καλό ή αυτός όλο κόντρα μου πάει θα του δείξω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αυτό το φαινόμενο όντως υπάρχει και θα πρέπει να μην σκεφτόμαστε μόνο τις χαμηλές βάσεις ή τις χρηματικές απολαβές του επαγγέλματος που θα ακολουθήσουμε.
Δεν αντιλέγω αλλά στις πανελλαδικές δεν βαθμολογούν του στυλ αυτό το παιδί είναι πολύ καλό ή αυτός όλο κόντρα μου πάει θα του δείξω εγώ.

Ναι είναι αλή8εια πως δεν 8α πρεπε να το σκεφτόμαστε, αλλά τι 8α κάνεις αν η σχολή που 8ες έχει μεγάλη βάση και ξέρεις πως δεν μπορεις να γράψεις τόσο μεγάλο βα8μό? Αναγκάζεσαι να συμβιβαστείς και να δηλώσεις μια σχολή με χαμηλότερη βάση που να μην σ'αρέσει στην τελική. Δεν λέω υπάρχουν και παιδιά που δηλωσαν μια σχολή και τελικά τους άρεσε αλλά δεν ισχύει πάντα αυτό.

Nαι όντως αλλά 8α μπορούσε να υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πανελλήνιες και στις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παντως μεχρι να καταργηθουν οι πανελλαδικες και να εφαρμοστει το νεο συστημα που θα τις αντικαταστησει θα περασουν καμια 5-6 χρονια....
Αυτο που πρεπει να γινει πιστευω εκτος απο το την καταργηση των πανελλαδικων ειναι να μπορεις αν μετανιωσεις να αλλαξεις αει η τει ελευθερα
Βεβαια με καποιους περιορισμους πχ καποιος που περασε στο πολυτεχνειο δεν θα μπορει να παει στη νομικη κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TiNk!!!

Νεοφερμένος

Η TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι είναι αλή8εια πως δεν 8α πρεπε να το σκεφτόμαστε, αλλά τι 8α κάνεις αν η σχολή που 8ες έχει μεγάλη βάση και ξέρεις πως δεν μπορεις να γράψεις τόσο μεγάλο βα8μό? Αναγκάζεσαι να συμβιβαστείς και να δηλώσεις μια σχολή με χαμηλότερη βάση που να μην σ'αρέσει στην τελική. Δεν λέω υπάρχουν και παιδιά που δηλωσαν μια σχολή και τελικά τους άρεσε αλλά δεν ισχύει πάντα αυτό.

Nαι όντως αλλά 8α μπορούσε να υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις πανελλήνιες και στις σχολές.
Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά να μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά να μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα...

Nαι, σωστά. Το μόνο σίγουρο είναι ποτέ πως δεν θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα ένα ιδανικό σύστημα για την εισαγωγή στην τρτοβά8μια εκπαίδευση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι υπέρ με την αποσύνδεσή τους από το Λύκειο και τη σύνδεση τους περισσότερο, αν και σε άλλη μορφή, με την τριτοβάθμια απευθείας. Το πανελλήνιο επίπεδο διασφαλίζει, αποδεδειγμένα, το αδιάβλητο που δε μπορεί να επιτύχει κανένα πανεπιστήμιο σε δικό του επίπεδο.
Ιδανικό σύστημα δεν υπάρχει πουθενά. Δεν είναι ανεξάρτητη η εκπαίδευση από τη ζωή. Κι εκεί που γίνονται τα συστήματα έτσι ώστε να μπαίνουν στα πανεπιστήμια μόνο οι πραγματικά καλοί, κατά σύμπτωση συμβαίνει οι οικονομίες να είναι τόσο ανεπτυγμένες ώστε να χρειάζονται πτυχιούχους και να μην έχουν, με αποτέλεσμα τα μεγαλα ποσοστά ανεργίας στους ανειδίκευτους που τελικά θα είναι και η πλειοψηφία. Η καραμέλα του "στην Ελλάδα ζούμε" προσωπικά μου δείχνει μόνο πόσο μοιρολάτρης αλλά και ανενημέρωτος, όσον αφορά τις αντίστοιχες διαδικασίες στο εξωτερικό είναι κάποιος, παρά κάποιο κομμάτι της ουσίας του προβλήματος. Ναι, ζείτε στην Ελλάδα (με την έννοια που εσείς της προσδίδετε) γιατί έτσι το θελήσατε. Πολύ απλά, δεν φταίει κάποιος άλλος. Αν λοιπόν ενδιαφέρεστε, αφήστε τα δημοσιογραφίστικα κλισεδάκια και ψάξτε το πιο σοβαρά.

Btw, για σένα το "Πανελλήνιες και στις σχολές" τι ακριβώς σημαίνει; Και γιατί αυτό θα ήταν το ιδανικό; Μπορείς να μου εξηγήσεις;

Μου λέτε ότι μόνο στο πανεπιστήμιο θα έπρεπε να φαίνεται ο καθένας αν μπορεί ν'ανταπεξέλθει; Φαίνεται μάλλον δεν γνωρίζεται πόσο εύκολο (ή πόσο δύσκολο) είναι να τελειώσεις ένα πανεπιστήμιο αν σε βοηθούν (ή σε εμποδίζουν) κάποιοι παράγοντες εντελώς προσωπικοί (σε σχέση με τον καθηγητή) που ουδεμία σχέση έχουν με την επάρκειά σου σε αντικείμενο. Κι αυτό δεν είναι ελληνικό πρόβλημα. Είναι αλλιώς να αξιολογείσαι πανελληνίως, με ίδια μέτρα σύγκρισης, ανώνυμα και στα ίδια πλαίσια με όλους τους άλλους κι αλλιώς να αξιολογείσαι μόνο από έναν ανθρωπο που τυχαίνει να ξέρει πράγματα για σένα (τυχόν περισσότερα απ'οσο θα πρεπε) και να εξαρτάσαι από τη δική του κρίση. Κι αυτό δεν είναι πρόβλημα της Ελλάδας. Είναι το πάγιο και παγκόσμιο πρόβλημα πως μεταξύ δύο ατόμων με επαγγελματικές σχέσεις και σχέσεις εξουσίας, σχεδόν ποτέ δεν παραβλέπονται οι πλάγιες παράμετροι που συχνά δεν έχουν καμία σχέση με την επαγγελματική σχέση. O καθηγητής είναι πάντα άνθρωπος, δεν είναι computer. Ο νοών νοείτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των πανελληνίων εξετάσεων. Συμφωνώ με το ότι προκαλούν υπερβολικό άγχος στους μαθητές,δεδομένουν ότι από αυτές θα εξαρτηθεί η εισαγωγή τους στο πανεπιστήμιο. Παρ'όλα αυτά,με την κατάργησή τους,δίνουμε το ελεύθερο σε κάποιους οι οποίοι δεν αξίζουν να μπουν στο πανεπιστήμιο. Ίσως να είμαι λίγο μικρή και να μην ξέρω τι παίζεται,αλλά αυτό πιστεύω. Το 'χω ξαναπεί σε άλλο θέμα. Δε γίνεται να μπαίνει όλη η σάρα και η μάρα στα πανεπιστήμια και μετά να λένε "α,είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου και είμαστε κάποιοι".

Αυτό που δε μου αρέσει όσον αφορά τις πανελλήνιες είναι ότι πολλοί μαθητές επιλέγουν σχολές που δεν τους αρέσουν για να έχουν άμμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Δε λέω είναι σοβαρό θέμα,αλλά μ'αυτό τον τρόπο μπαίνουν σε μια δουλειά που δεν τους κινεί το ενδιαφέρον με αποτέλεσμα να μην ασκούν καλά το επάγγελμα που επέλεξαν. Παράδειγμα,εμένα η μάνα μου με πιέζει να πάω στρατιωτικές σχολές,γιατί θα πάρω αμέσως μισθό. Ναι,αλλά εμένα δε μου αρέσουν. Δε θέλω να πάω στρατιωτικές σχολές. Απ'την άλλη βέβαια, δεν είναι και ό,τι καλύτερο μετά τις σπουδές σου να κάνεις συνεχώς χαρτιά ή να δίνεις εξετάσεις στον ΑΣΕΠ για να δουλέψεις.

Τέλος πάντων,το σύστημα είναι μπάχαλο. Δεν ξέρω πώς θα τα βγάλουμε πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των πανελληνίων εξετάσεων. Συμφωνώ με το ότι προκαλούν υπερβολικό άγχος στους μαθητές,δεδομένουν ότι από αυτές θα εξαρτηθεί η εισαγωγή τους στο πανεπιστήμιο. Παρ'όλα αυτά,με την κατάργησή τους,δίνουμε το ελεύθερο σε κάποιους οι οποίοι δεν αξίζουν να μπουν στο πανεπιστήμιο. Ίσως να είμαι λίγο μικρή και να μην ξέρω τι παίζεται,αλλά αυτό πιστεύω. Το 'χω ξαναπεί σε άλλο θέμα. Δε γίνεται να μπαίνει όλη η σάρα και η μάρα στα πανεπιστήμια και μετά να λένε "α,είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου και είμαστε κάποιοι".

...

Κάποιος είπε πριν για αυτό που γίνεται στη Γαλλία, θα μπορούν να μπαίνουν όλοι, αλλά στο πρώτο έτος θα μένουν μόνο όσοι πραγματικά αξίζουν..
Είναι σαφές ότι όσοι μπαίνουν σε ένα πανεπιστήμιο με μεγάλες απαιτήσεις ,χωρίς τις σωστές βάσεις πιθανότατα θα αποτυγχάνουν και πως όσοι διάβαζαν και το έκαναν για τον εαυτό τους δε θα χάσουν τα κίνητρα τους.Αν όλοι οι μαθητές δηλώσουν την πρόθεση τους να εισαχθούν σε μία συγκεκριμένη σχολή ,τότε το σύστημα απλούστατα απέτυχε. Απέτυχε να προετοιμάσει συνειδητοποιημένα παιδιά ,που θα ακολουθούν τις επιθυμίες τους ,γνωρίζοντας παράλληλα τις δυνατότητες τους καθώς και τις ενδεχόμενες δυσκολίες ,τις οποίες θα συναντήσουν.

Κάντε τον κόπο να μπείτε και να πείτε τις απόψεις σας: https://besproject.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παρατηρώ με ιδιαίτερη απορία ότι οι περισσότεροι είναι υπέρ, κατά τ'άλλα όμως γκρινιάζουμε και δε μας αρέσει το σύστημα και διαμαρτυρόμαστε. Τελικά τί θέλουμε ρε παιδιά;;;
-Συγγνώμη σας αρέσει να είστε κάθε μέρα από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ φροντιστήριο;;
-Σας αρέσει να χάνετε τα πιο ωραάι χρόνια διαβάζοντας σκληρά και να μην έχετε χρόνο να ασχοληθείτε με πράγματα που σας αρέσουν ή με τα χόμπυ σας;
-Σας αρέσει να διαβάζετε μέχρι τις 02.00 το βράδυ;;
-Σας αρέσει να πηγαίνετε σχολείο αναγκαστικά όπως γίνεται τώρα;;;;;Αντί να το θέλουμε;
-Σας αρέσει οι γονείς σας να δίνουν ένα μισθό στα φροντιστήρια;;;;
-Σας αρέσει η ζωή σας να κρέμεται από βάσεις εισαγωγής;;;

Δε μπορώ να το καταλάβω. Εγώ φέτος έχω φθάσει στα όριά μου... Πίεση, άγχος, κούραση, αγανάκτηση. Και είστε υπέρ;;;

Φυσικά και φψηφίζω ΟΥ . Και όχι γιατί είμαι τεμπέλης και λέω μου φταίει το σύστημα αλλά όλο αυτό είναι ψυχοφθόρο. Δε λέγεται εξέταση αυτό. Είμαι σύμφωνος στο αδιάβλητο των πανελληνίων αλλά σε τίποτα άλλο.

Και όσο αφορά τον αριθμό των εισακτέων, δε σημαίνει ότι να καταργηθούν οι πανελλήνιες θα μπαίνουν όλοι στα πανεπιστήμια, απλώς η διαλογή των καλύτερων αθ γίνεται από τα πανεπιστήμια. Εδώ μπορεί κάποιος να πετύχει στις πανελλήνιες και να βγει πτυχιούχος αργότερα ο οποίος να είναι 3 πουλάκαι κάθονται.
Αν όμως η διαλογή γίνετια στα πανεπιστήμια θα κρατάνε τους καλούς και θα παίρνουν πτυχίο αυτοί που πραγματικα΄το αξίζουν

Και μη μου πείτε πως δεν έχετε αντιληφθεί πως ο καθένας παίρνει από ένα πτυχίο στις μέρες μας και όχι πάντα σύμφωνα με τις ικανότητές του,αλλά απλώς επειδή ηταν παπαγάλος στην εξεταστική.

Επίσης και με τις πανελλήνιες πάλι έχουμε μεγάλο αριθμό εισακτέων.

Δεν ξέρω μπορεί αν διαφωνείτε αλλά είμαι κατά.

Διάβασα στο Πρώτο Θέμα την Κυριακή για ένα νέο συστημα που προωθείτα. Δε νομίζω να γίενι άμεσα, αλλά όποος το διάβασε θα είδε ότι έιναι σίγουρα καλύτερο. ΤΟ μόνο πρόβλημα του υπουργείου είανι να εξασφαλίσει τη διαβλητότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TiNk!!!

Νεοφερμένος

Η TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Είμαι υπέρ με την αποσύνδεσή τους από το Λύκειο και τη σύνδεση τους περισσότερο, αν και σε άλλη μορφή, με την τριτοβάθμια απευθείας. Το πανελλήνιο επίπεδο διασφαλίζει, αποδεδειγμένα, το αδιάβλητο που δε μπορεί να επιτύχει κανένα πανεπιστήμιο σε δικό του επίπεδο.


Btw, για σένα το "Πανελλήνιες και στις σχολές" τι ακριβώς σημαίνει; Και γιατί αυτό θα ήταν το ιδανικό; Μπορείς να μου εξηγήσεις;. ;)
Πανελλήνιες μόνο στις σχολές και όχι και στις σχολές.Πιστεύω ότι οι πανελλήνιες θα πρέπει να αποσυνδεθούν από το λύκειο και οι ενδιαφερόμενοι να εγγράφονται στις σχολές που επιθυμούν κι εκεί να δίνουν εξετάσεις(διατηρώντας την ανωνυμία των πανελλαδικών)σχετικές με το αντικείμενο της σχολής.Τώρα για την βαθμολόγηση των γραπτών καλό πιστεύω ότι θα ήταν να γινόταν σε κάποια ανάλογη σχολή άλλου νομού όμως.
Για τον αδιάβλητο χαρακτήρα των παννεληνίων έκανα κι εγώ λόγο και ήταν ο μόνος μου ενδοιασμός για το αν πρέπει να καταργηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είμαι υπέρ με την αποσύνδεσή τους από το Λύκειο και τη σύνδεση τους περισσότερο, αν και σε άλλη μορφή, με την τριτοβάθμια απευθείας. Το πανελλήνιο επίπεδο διασφαλίζει, αποδεδειγμένα, το αδιάβλητο που δε μπορεί να επιτύχει κανένα πανεπιστήμιο σε δικό του επίπεδο.
Ιδανικό σύστημα δεν υπάρχει πουθενά. Δεν είναι ανεξάρτητη η εκπαίδευση από τη ζωή. Κι εκεί που γίνονται τα συστήματα έτσι ώστε να μπαίνουν στα πανεπιστήμια μόνο οι πραγματικά καλοί, κατά σύμπτωση συμβαίνει οι οικονομίες να είναι τόσο ανεπτυγμένες ώστε να χρειάζονται πτυχιούχους και να μην έχουν, με αποτέλεσμα τα μεγαλα ποσοστά ανεργίας στους ανειδίκευτους που τελικά θα είναι και η πλειοψηφία. Η καραμέλα του "στην Ελλάδα ζούμε" προσωπικά μου δείχνει μόνο πόσο μοιρολάτρης αλλά και ανενημέρωτος, όσον αφορά τις αντίστοιχες διαδικασίες στο εξωτερικό είναι κάποιος, παρά κάποιο κομμάτι της ουσίας του προβλήματος. Ναι, ζείτε στην Ελλάδα (με την έννοια που εσείς της προσδίδετε) γιατί έτσι το θελήσατε. Πολύ απλά, δεν φταίει κάποιος άλλος. Αν λοιπόν ενδιαφέρεστε, αφήστε τα δημοσιογραφίστικα κλισεδάκια και ψάξτε το πιο σοβαρά.

Δηλαδή στην ουσία μιλάς για κατάργηση των Πανελληνίων στη μορφή και στο περιεχόμενο που έχουν σήμερα. Αλλά το αδιάβλητο είναι το μόνο υπέρ των Πανελληνίων. Και θα μπορούσε να διατηρηθεί, αν σε εξετάσεις (διαφορετικές για το κάθε πανεπιστήμιο) τα γραπτά διορθώνονταν από τυχαία άτομα και τα θέματα επίσης επιλέγονταν τυχαία από μια ευρεία γκάμα. Εξάλλου, αν οι πανελλήνιες χαρακτηρίζονταν πια από τόση αδιαβλητότητα, δε θα υπήρχε και κανένας λόγος να αντιτίθενται κάποιοι στο να επιτραπεί στους υποψηφίους να δουν τα διορθωμένα γραπτά τους.

Μου λέτε ότι μόνο στο πανεπιστήμιο θα έπρεπε να φαίνεται ο καθένας αν μπορεί ν'ανταπεξέλθει; Φαίνεται μάλλον δεν γνωρίζεται πόσο εύκολο (ή πόσο δύσκολο) είναι να τελειώσεις ένα πανεπιστήμιο αν σε βοηθούν (ή σε εμποδίζουν) κάποιοι παράγοντες εντελώς προσωπικοί (σε σχέση με τον καθηγητή) που ουδεμία σχέση έχουν με την επάρκειά σου σε αντικείμενο. Κι αυτό δεν είναι ελληνικό πρόβλημα. Είναι αλλιώς να αξιολογείσαι πανελληνίως, με ίδια μέτρα σύγκρισης, ανώνυμα και στα ίδια πλαίσια με όλους τους άλλους κι αλλιώς να αξιολογείσαι μόνο από έναν ανθρωπο που τυχαίνει να ξέρει πράγματα για σένα (τυχόν περισσότερα απ'οσο θα πρεπε) και να εξαρτάσαι από τη δική του κρίση. Κι αυτό δεν είναι πρόβλημα της Ελλάδας. Είναι το πάγιο και παγκόσμιο πρόβλημα πως μεταξύ δύο ατόμων με επαγγελματικές σχέσεις και σχέσεις εξουσίας, σχεδόν ποτέ δεν παραβλέπονται οι πλάγιες παράμετροι που συχνά δεν έχουν καμία σχέση με την επαγγελματική σχέση. O καθηγητής είναι πάντα άνθρωπος, δεν είναι computer. Ο νοών νοείτο. ;)

Ναι, με μια (όχι και τόσο λεπτή) διαφορά: αλλού κάνουν ελέγχους, και αν πιάσουν κάποιον να βάζει έναν γνωστό του με μέσον σε μια οποιαδήποτε θέση, πάει φ-υ-λ-α-κ-ή.

Δεν είναι ανάγκη ούτε να αξιολογείται κάποιος από ένα γνωστό και υποκειμενικά, ούτε να συμβαίνει ένα αλαλούμ για να εξασφαλισθεί μια σχετική αδιαβλητότητα. Υπάρχει και μια μέση οδός.

Είμαι υπέρ των πανελληνίων εξετάσεων. Συμφωνώ με το ότι προκαλούν υπερβολικό άγχος στους μαθητές,δεδομένουν ότι από αυτές θα εξαρτηθεί η εισαγωγή τους στο πανεπιστήμιο. Παρ'όλα αυτά,με την κατάργησή τους,δίνουμε το ελεύθερο σε κάποιους οι οποίοι δεν αξίζουν να μπουν στο πανεπιστήμιο. Ίσως να είμαι λίγο μικρή και να μην ξέρω τι παίζεται,αλλά αυτό πιστεύω. Το 'χω ξαναπεί σε άλλο θέμα. Δε γίνεται να μπαίνει όλη η σάρα και η μάρα στα πανεπιστήμια και μετά να λένε "α,είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου και είμαστε κάποιοι".

Δεν τις καταργούμε και τέρμα. Τις καταργούμε και εισάγουμε ένα σύστημα που τις αντικαθιστά.

Κάντε τον κόπο να μπείτε και να πείτε τις απόψεις σας: https://besproject.com/

:thanks:

Παρατηρώ με ιδιαίτερη απορία ότι οι περισσότεροι είναι υπέρ, κατά τ'άλλα όμως γκρινιάζουμε και δε μας αρέσει το σύστημα και διαμαρτυρόμαστε. Τελικά τί θέλουμε ρε παιδιά;;;
-Συγγνώμη σας αρέσει να είστε κάθε μέρα από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ φροντιστήριο;;
-Σας αρέσει να χάνετε τα πιο ωραάι χρόνια διαβάζοντας σκληρά και να μην έχετε χρόνο να ασχοληθείτε με πράγματα που σας αρέσουν ή με τα χόμπυ σας;
-Σας αρέσει να διαβάζετε μέχρι τις 02.00 το βράδυ;;
-Σας αρέσει να πηγαίνετε σχολείο αναγκαστικά όπως γίνεται τώρα;;;;;Αντί να το θέλουμε;
-Σας αρέσει οι γονείς σας να δίνουν ένα μισθό στα φροντιστήρια;;;;
-Σας αρέσει η ζωή σας να κρέμεται από βάσεις εισαγωγής;;;

Δε μπορώ να το καταλάβω. Εγώ φέτος έχω φθάσει στα όριά μου... Πίεση, άγχος, κούραση, αγανάκτηση. Και είστε υπέρ;;;

Φυσικά και φψηφίζω ΟΥ . Και όχι γιατί είμαι τεμπέλης και λέω μου φταίει το σύστημα αλλά όλο αυτό είναι ψυχοφθόρο. Δε λέγεται εξέταση αυτό. Είμαι σύμφωνος στο αδιάβλητο των πανελληνίων αλλά σε τίποτα άλλο.

Και όσο αφορά τον αριθμό των εισακτέων, δε σημαίνει ότι να καταργηθούν οι πανελλήνιες θα μπαίνουν όλοι στα πανεπιστήμια, απλώς η διαλογή των καλύτερων αθ γίνεται από τα πανεπιστήμια. Εδώ μπορεί κάποιος να πετύχει στις πανελλήνιες και να βγει πτυχιούχος αργότερα ο οποίος να είναι 3 πουλάκαι κάθονται.
Αν όμως η διαλογή γίνετια στα πανεπιστήμια θα κρατάνε τους καλούς και θα παίρνουν πτυχίο αυτοί που πραγματικα΄το αξίζουν

Και μη μου πείτε πως δεν έχετε αντιληφθεί πως ο καθένας παίρνει από ένα πτυχίο στις μέρες μας και όχι πάντα σύμφωνα με τις ικανότητές του,αλλά απλώς επειδή ηταν παπαγάλος στην εξεταστική.

Επίσης και με τις πανελλήνιες πάλι έχουμε μεγάλο αριθμό εισακτέων.

Δεν ξέρω μπορεί αν διαφωνείτε αλλά είμαι κατά.

Διάβασα στο Πρώτο Θέμα την Κυριακή για ένα νέο συστημα που προωθείτα. Δε νομίζω να γίενι άμεσα, αλλά όποος το διάβασε θα είδε ότι έιναι σίγουρα καλύτερο. ΤΟ μόνο πρόβλημα του υπουργείου είανι να εξασφαλίσει τη διαβλητότητα.

+++

Αν και πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να εγκαθιδρυθεί νέο σύστημα, θα περάσουν χρόνια και χρόνια, και ίσως να λέγανε τα ίδια σάπια λόγια περί αλλαγής και παλαιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πρόταση που εγώ ακούω είναι "να καθορίζεται κάποιος μόνο στο πανεπιστήμιο"¨. Κι αυτό σημαίνει σχέση καθηγητή. Κι αυτό, πίστεψέ με, δε μπορεί να μη βασίζεται και σε άσχετους παράγοντες. Κι αλλού έτσι γίνεται και το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Όσο καλύτερη η σχέση σου με τον καθηγητή, τόσο μεγαλύτερη η επιείκια.
Όχι, κατάλαβες λάθος. Δεν υποστηρίζω την κατάργηση των Πανελληνίων, αλλά την αποσύνδεσή τους από το Λύκειο. Και την αλλαγή μορφής σε κάποια από τα μαθήματα γιατί σε αρκετά (πχ. Μαθηματικά) το επίπεδο είναι στη Γ' Λυκείου πολύ ανώτερο από αντίστοιχα επίπεδα του εξωτερικού, όσον αφορά το αντικείμενο μελέτης. Η διδασκαλία είναι που χρήζει αλλαγής.
Ναι, είτε το πιστεύετε, είτε όχι, είναι από τους πιο αδιάβλητους θεσμούς μπροστά στην ξεφτίλα και τη βρωμιά της τριτοβάθμιας, που άνθρωποι μπορούν να περνάνε μαθήματα χωρίς καν να πατάνε να δώσουν εξετάσεις. Ναι, οκ, κι αλλού γίνονται έλεγχοι. Κι αν σε πιάσουν, έχεις τις κυρώσεις. Αν όχι, παίρνουν τα @@ τους. Κατ'αρχήν ένας καθηγητής πανεπιστημίου είναι ελεύθερος, δε μίλησα εγώ για τέτοια ρουσφέτια που κάνουν μπαμ. Πίστεψέ με, είτε ο λόγος είναι η ακαδημαική αξία ενός φοιτητή, είτε κάτι άλλο τελείως άσχετο, πουθενά στον κόσμο δεν κλείνουν φυλακή έναν καθηγητή επειδή σε αξιολόγησε σύμφωνα με την κρίση του.
Τα διορθωμένα γραπτά τους δεν τα βλέπουν για έναν απλούστατο λόγο. Είναι υπογεγραμμένα από τους διορθωτές και διορθωτής-εξεταζόμενος δεν πρέπει να γνωρίζονται ούτε ονομαστικά, για λόγους ασφαλείας. Πολλοί τρελοί υπάρχουν. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να δεις το γραπτό σου, από τη στιγμή που σε εξετάζεις τέτοιου εύρους δεν υπάρχει η δυνατότητα αναβαθμολόγησης.
-----------------------------------------
Πανελλήνιες μόνο στις σχολές και όχι και στις σχολές.Πιστεύω ότι οι πανελλήνιες θα πρέπει να αποσυνδεθούν από το λύκειο και οι ενδιαφερόμενοι να εγγράφονται στις σχολές που επιθυμούν κι εκεί να δίνουν εξετάσεις(διατηρώντας την ανωνυμία των πανελλαδικών)σχετικές με το αντικείμενο της σχολής.Τώρα για την βαθμολόγηση των γραπτών καλό πιστεύω ότι θα ήταν να γινόταν σε κάποια ανάλογη σχολή άλλου νομού όμως.
Για τον αδιάβλητο χαρακτήρα των παννεληνίων έκανα κι εγώ λόγο και ήταν ο μόνος μου ενδοιασμός για το αν πρέπει να καταργηθούν.

Το σύστημα της τριτοβάθμιας είναι πολύ ελεύθερο, πολύ freestyle και πολύ ανοιχτό για να διοργανώσει με αυστηρότητα τέτοιου εύρους εξετάσεις. Στο εξωτερικό (πχ. Γαλλία), απλά κόβουν το 50% στο τέλος του πρώτου έτους, έτσι απλά και πτυχία τελικά δεν παίρνουν και τόσοι πολλοί, σε μία οικονομία υψηλού επιπέδου, όπως η γαλλική, που οι πτυχιούχοι χρειάζονται. Κι αυτό συμβαίνει και σε άλλες χώρες. Κι ακριβώς γι'αυτό Έλληνες, πρωήν Γιουγκοσλάβοι, Ανατολικοευρωπαίοι και Ασιάτες, που τα τελευταία είκοσι χρόνια έχει ανέβει πάρα πολύ το μορφωτικό τους επίπεδο (αν δεν κάνω λάθος η Ελλάδα είναι η τεταρτη χώρα στον κόσμο με τους περισσότερους πτυχιούχους σε αναλογία πληθυσμού), στελεχώνουν τα περισσότερα δυτικά πανεπιστήμια. Σε αντιθεση με τους δυτικούς που ασχολούνται τελευταία πολύ με το Arts & Crafts. Η ελληνική παραγωγή πτυχιούχων θα εξυπηρετούσε μια εξελιγμένη οικονομία, τύπου Ιαπωνίας, όχι μια μικτή μεσογειακή οικονομία, όπως η ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
To πανεπιστήμιο δεν αποτελείται μόνο από τον καθηγητή. Αυτό που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να γίνεται, είναι το κάθε πανεπιστήμιο να θέτει ορισμένες προϋποθέσεις στη βαθμολογία ορισμένων μαθημάτων, σχετικών με το αντικείμενο των σπουδών που προσφέρει. Όχι να πρέπει να ξέρεις Ιστορία για να εισαχθείς σε σχολή Μεταφραστών ή Αγγλικής Φιλολογίας. Ή τέλεια Μαθηματικά για να μπεις Ιατρική (οπότε σε αυτό φαντάζομαι ότι συμφωνούμε)/Φαρμακευτική/Βιολογία. Ή Χημεία για να μπεις στο Μαθηματικών. Τα θέματα των εξετάσεων να επιλέγονται τυχαία, με την εξεταστέα ύλη να επιλέγεται από τους πανεπιστημιακούς και όχι από τους ανθρώπους του Π.Ι.. Νομίζω ότι κάθε άλλο παρά freestyle σύστημα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουμε...

Για να μπει κάποιος σε μια θέση, σε μία σχολή, πρέπει να δώσει εξετάσεις, ή να βαθμολογηθεί καλά από τον καθηγητή, και να δώσει μετά εξετάσεις στη σχολή. Οπότε και στις δύο περιπτώσεις, υπάρχει ένα γραπτό, σύμφωνα με το οποίο μπορούν οι υπεύθυνοι φορείς να ελέγξουν το κατά πόσο είναι θεμιτή η εισαγωγή του κάθε φοιτητή σε μια σχολή. Ο έλεγχος είναι κάτι που δε μπορεί να απαξιωθεί εύκολα.

Η υπογραφή του διορθωτή μπορεί και να καλυφθεί, ώστε να μη φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Kατα την ταπεινή μου γνωμη ειναι αδικο να δινουμε 7 μαθηματα απο τα οποια λιγα θα μας χρησιμευσουν στη σχολη που θα επιλεξουμε..πχ,εγω θελω παιδαγωγικο!!σε τι θα μου χρησιμευσει η αναπτυξη εφαρμογων;;;αν αλλαξει το συστημα και μπορεις να επιλεξεις τη σχολη που θες χωρις να διαβαζεις 600 ασχετα μαθηματα,τοτε ειμαι υπερ του να καταργηθουν οι πανελλαδικες...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
το ζητουμενο ειναι να καταργηθουν τα φροντιστηρια σωστα?
αν για καθε σχολη πρεπει να δινεις διαφορετικα μαθηματα, τοτε ειναι αδυνατο να διδασκονται ολα τα μαθηματα για ολες τις σχολες στο σχολειο.. αρα τα πραγματα γινονται χειροτερα γτ καπου θα πρεπει να πας να τα μαθεις ολα αυτα... αν γινει παλι αυτο με το συστημα της Γαλλιας ,ειναι πολυ μεγαλη βλακεια κατα τη γνωμη μου γιατι πες πως κατι τυχαινει και δεν γραφεις στο τελος τις χρονιας... τι καταφερες? εχεις χασει εναν ολοκληρο χρονο απο τη ζωη σου, και δεν εχεισ κανει τπτ.. τουλαχιστον τωρα αν δεν γραψεις καλα καπου περνας..κατι που δεν καταλαβα(δεν νομιζω να αναφερθηκε πουθενα) ειναι αν αφου δεν γραψεις στο συστημα της Γαλλιας, μετα μπορεις να πας παλι στην ιδια σχολη? αν δεν γινετε αυτο , τοτε δεν το δεχομαι με τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το ζητούμενο βέβαια δεν είναι η αντιγραφή συστημάτων. Είναι και η σωστή εναρμόνησή τους με τη χώρα μας. Κάτι που δε βλέπω να κάνουν σωστά. Παιδιά είναι 1000 πράγματα που πρέπει να κάνουν. Εδώ κολλάνε σε απλά θα λύσουν αυτό;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το βάσανο δεν είναι 100% οι πανελλήνιες, πανελλαδικές, γενικές, εθνηκές κλπ οπως μετονομάζοντε απο καιρούς σε καιρούς, αλλα το θέμα της αποσύνδεσης του λυκείου απο αυτές. Και επηδεί δεν υπάρχει πλέων κανένας και καμία που να μη θέλει να εισαχτεί σε σχολή για αυτό όσο πάνε γίνοντε και πιό πιεστικές πιο δύσκολες και πιο αγχοτικές. Ας κειτάξουν οι αρμόδιοι πρώτα να αποσυνδέσουν το λύκειο απο τις πανελλαδικές ( ας κάνουν τη γ΄λυκείου προπαρασκευαστικό έτος ) και μετά όλα θα έχουν πιο εύκολη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top