Hardware Πληροφορική

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλημέρα,
Εψαξα απο εδώ,έψαξα απο εκεί μπερδεύτηκα με τόσα θέματα.
Λοιπόν υπάρχει σχολή που ειδικεύετε σχεδόν μόνο Hardware ?(Τεχνικά μέρη του υπολογιστή ),δεν λέω ωραίος και ο προγραμματισμός αλλά μου αρέσει πολύ παραπάνω το Hardware του υπολογιστή.
Ξέρει κανείς μια ? (ΤΕΙ κυρίως γιατί για ΑΕΙ λίγο δύσκολα να βγάλω τόσα μόρια):no1:

Επίσης εάν ξέρει κανείς τι είναι η Βιοτεχνολογία συστημάτων ? Κάπου την είχε πάρει το μάτι μου.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όταν λες Hardware τι εννοείς;
Να παίρνεις τα κομμάτια και να τα συναρμολογείς κτλ;
Τότε μάλλον πως έπρεπε να έχεις πάει ΕΠΑΛ.

Αλλιώς θες μάλλον κάποια σχολή ηλεκτρονικής (ή ΗΜΜΥ με κατεύθυνση ηλεκτρονικής) αλλα σε καμιά περίπτωση δεν γλιτώνεις απο προγραμματισμούς (το hardware έχει πολύ προγραμματισμό)

Πάντως να ξέρεις οτι το hardware είναι απόλυτα συνυφασμένο με το software, καθότι το hardware το φτιάχνεις για να τρέξει το software σε αυτό, οπότε ότι και να κάνεις, δεν το γλιτώνεις, έστω και λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ναι δεν αντι-λέω οτι θα το γλιτώσω.
Έχω γνώση γλωσσων προγραμματισμού.Απλά με ενδιαφέρει πάρα πολυ το θέμα Hardware,όπως ανέφερες λύσιμο/επισκεύη/κατασκευή συστημάτων που πανω θα περάσουν τα Software,όχι απλά το πως φτειάχνω εναν υπολογιστή γενικά την τεχνολογία του Hardware ας έχει και προγραμματισμό δεν με καίει,απλά θελω να έχει ως βάση το συστηματικό μέρος του υπολογιστή.
Έχεις να μου προτείνεις κάποια σχολή ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
θα σου προτεινω να πας ΗΜΜΥ αλλα επειδη οπως ειπες το βλεπεις δυσκολο,για τει σου προτεινω ηλ/κων υπολ. συστηματων στον πειραια.βεβαια αν θες μπορεις να πας και σε αει,σε πιο χαμηλοβαθμες σχολες απο την ΗΜΜΥ.ελπιζω να σε βοηθησα λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Κάτι σε Θεσσαλονίκη σχολή έχετε να μου προτείνετε ?Εάν οχι πείτε μου οποια σχολή νομίζετε οτι είναι καλύτερο,μέχρι 14000 μόρια γιατί παραπάνω λίγο δύσκολα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η καλύτερη σχολή ΑΕΙ για αυτό το αντικείμενο είναι "Μηχανικοί Η/Υ και πληροφορικής" που βρίσκεται στην Πάτρα. Στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Θα σου πρότεινα ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ναι και εγώ εκεί καταλήγω,απλά ως μια 2η,3η σχολή τι θα ήταν καλο να κοιτάξω ?Σκέφτομαι για ΤΕΙ Ηλεκτρονικής...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ρε geoste άραξε με την Πάτρα. Απο που και ως που η καλύτερη; :P

Trolen αν θες να κάνεις δουλειά που κάνει ένας τεχνικός (να καίγεται η mobo και να την αλλάζεις πχ), δεν είναι η λύση κάποιο ΑΕΙ, ή ακόμα και ΤΕΙ. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις απο αυτό που έγραψες. Απάντησε λίγο πιο καθαρά

θες:

(i) Αν χαλάει ο Α,Β,Γ υπολογιστής να μπορείς να τον φτιάχνεις;
(ii) Να μπορείς να σχεδιάζεις τα chipάκια των επεξεργαστών/πλακετών κτλ;
(iii) Να μπορείς να βελτιστοποιείς software/hardware χωρίς όμως να εμβαθύνεις στο επίπεδο των ηλεκτρονικών;

Για το (i) σου κάνει το ΕΠΑΛ, για το (ii) θες ΗΜΜΥ ή άλλο ΑΕΙ/ΤΕΙ ηλεκτρονικής και
για το (iii) μάλλον θες οποιαδήποτε σχολή που να ασχολείται με την επιστήμη των υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
το ΙΙ ) μου ταιριάζει πολύ!!!!!!!!! ακριβώς αυτό το πράγμα.Όπως και το 3ο μου κάνει σχετικά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ξέρεις όμως ότι τα τμήματα ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ έχουν υψηλές βάσεις. Μια καλύ λύση θα είναι και το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών του πολυτεχνείου Κρήτης για ΑΕΙ αλλιώς ΤΕΙ Ηλεκτρονικής ή ΤΕΙ Πληροφορικής και τεχνολογίας υπολογιστών.

(Το χω παρακάνει λίγο με την Πάτρα, το ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
το ΙΙ ) μου ταιριάζει πολύ!!!!!!!!! ακριβώς αυτό το πράγμα.Όπως και το 3ο μου κάνει σχετικά πολύ.

Αν ειναι ετσι τοτε ετοιμασου να γραψεις 19 σε ολα τα μαθηματα.

@geoste: αμαν πια με την Πατρα, υπαρχουν και αλλες αξιολογες σχολες στο συγκεκριμενο αντικειμενο.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μια καλύ λύση θα είναι και το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών του πολυτεχνείου Κρήτης για ΑΕΙ
Μέχρι 14.000 μόρια είπε το παιδί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
με φάγατε όλοι με τις υψηλές βάσεις,1 ΤΕΙ Ηλεκτρονικής θα χτυπήσω και είμαι καλά πιστεύω,η ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top