Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,821 εγγεγραμμένα μέλη και 2,472,174 μηνύματα σε 78,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 290 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γεωλογικό - Επαγγελματική αποκατάσταση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,870 μηνύματα.

O nPb ζω σε μια βρώμικη πόλη...έλεος! έγραψε: στις 19:19, 22-01-10:

Γενικά στο εξωτερικό, σε μεταπτυχιακά στην Μετεωρολογία, δέχονται αιτήσεις συμμετοχής από πτυχιούχους από όλες τις θετικές επιστήμες (γεωλογία, φυσική, μαθηματικά, πληροφορική, βιολογία, χημεία)...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Blackjack

Φοιτητής

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Blackjack έγραψε: στις 20:23, 25-01-10:

οκ ευχαριστω...και και ακομα μετα μολις τελειωσεις τν σχολη 8α βρεις δουλεια???ή ειναι δυσκολο???
ο σεισμολογος βρισκει ευκολα δουλεια μετα ??
Παράθεση

Commander (Γιάννης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Commander . έγραψε: στις 15:00, 25-06-12:

πως θα χαρακτηριζατε την αποκατασταση των γεωλογων? θα μπορω να βρω δουλεια στην ελλαδα η πρεπει να παω εξωτερικο?
Παράθεση

Fdr_Foster

Νεοφερμένος

Ο Fdr_Foster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Fdr_Foster έγραψε: στις 00:35, 27-06-12:

Με 14000 μόρια περίπου είναι η μόνη σχολή που μου φαίνεται καλή αλλά αν ξέρει και κάποιος που πηγαίνει ήδη στη σχολή ας απαντήσει. Υπάρχει κάποιο μέλλον από αυτήν την σχολή ή να ξαναδώσω???
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 03:55, 27-06-12:

Το μέλλον τους είναι δύσκολο.Παρόλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή.Απλά θέλει πολύ τρέξιμο από τα προπτυχιακά χρόνια.
Παράθεση

marialena! (Μαριαλένα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Γεωλογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H marialena! έγραψε: στις 22:51, 06-09-12:

Εγώ που έδωσα φέτος πέρασα Γεωλογία και σκέφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου για γεωπονία... Υπάρχει δουλειά εδώ σαν γεωλόγος ή πρέπει να αποδημήσω;;;
Παράθεση

sofia18

Νεοφερμένος

H sofia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sofia18 έγραψε: στις 20:43, 18-09-12:

Περασα Γεωλογια Πατρας ...Εχει περασει κανεις αλλος?
Παράθεση

Commander (Γιάννης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Commander . έγραψε: στις 16:25, 05-12-12:

τιποτα με πετρελαια δεν μπορει να κανει ο αποφοιτος του γεωλογικου...αυτο στο μελλον ακομα και στην ελλαδα πιστευω πως θα εχει ψωμι...
Παράθεση

partblah1990

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O partblah1990 Hello to all έγραψε: στις 15:32, 19-12-12:

νομιζω οτι πολυ γεωλογοι μπορουν να κανουν διαφορες μελετες για το πετρελαιο και αλλα ορυκτα καυσιμα καθως και για ερευση νεων τροπων εξορυξης !
Παράθεση

dimitrisma8

Νεοφερμένος

Ο dimitrisma8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimitrisma8 έγραψε: στις 11:55, 13-09-13:

Θα μπορουσα να κανω μερικες ερωτησεις οπως γιατι αυτο το θεμα επαψε να ενημερωνεται και πλεον εν μεσω 2013 και κρισης ποιες ειναι πραγματικα οι επιλογες επαγγελματικης αποκαταστασης απο τα διαφορα πανεπιστημια του γεωλογικου?
Παράθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε: στις 15:25, 10-06-14:

Παιδια η γεωλογια εχει αποστηθιση μεσα; Γιατι εχω σοβαρο θεμα με την αποστηθιση και αν εχει θα με δυσκολεψει πολυ
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,677 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε: στις 15:32, 10-06-14:

Κοίτα. Θέλει καλό μυαλό και κατανόηση αυτών που διαβάζεις.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολή στο 2ο,4ο πεδίο που να έχει τρελή αποστήθιση. Αλλά γενικά σαφώς και χρειάζεται να αποστηθίσεις τα βασικά πράγματα.
Εσυ νομίζω ότι δεν μπορείς την παπαγαλία!
Άλλο παπαγαλία και άλλο αποστήθιση.

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι είναι μια πολύ απαιτητική σχολή που αν δεν σου αρέσει την παρατάς 100%.
Παράθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε: στις 07:44, 11-06-14:

Ποια η διαφορα παπαγαλιας και αποστηθισης ; σου ειχα στειλει Pm παλια εσενα για την ΣΑΕΑ αλλα δεν μου απαντησες
Παράθεση

Κωνσταντίνος 96

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Κωνσταντίνος 96 έγραψε: στις 20:18, 07-07-14:

Γνωρίζει κανείς τι μπορει να κάνει ενας Γεωλόγος στην Ελλαδα ?Σκεφτομαι να δηλώσω Γεωλογικό ΑΠΘ πρωτη επιλογη αλλα δεν ξερω αν θα βρω δουλεια μετα ...Ειμαι αναμεσα σε αυτο ,στη Δασολογια ΑΠΘ και στην Τεχνολογια Τροφίμων ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης που ακουω καλα λογια .Παρακαλω απαντηστε συντομα πριν την οριστικοποιηση μηχανογραφικού.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O aladdin έγραψε: στις 20:22, 07-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Κωνσταντίνος 96
Γνωρίζει κανείς τι μπορει να κάνει ενας Γεωλόγος στην Ελλαδα ?
Το σταυρο του!
3
Παράθεση

Κωνσταντίνος 96

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Κωνσταντίνος 96 έγραψε: στις 20:37, 07-07-14:

χαχα ok, αυτον για ολα τα επαγγελματα τον κανουμε
2
Παράθεση

dreamboxer

Νεοφερμένος

H dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H dreamboxer έγραψε: στις 22:02, 07-07-14:

Οι προοπτικές απασχόλησης είναι περιορισμένες για το γεωλόγο, γι’ αυτό οι μεταπτυχιακές σπουδές θεωρούνται απαραίτητες για την αναζήτηση εναλλακτικών επαγγελματικών διεξόδων με ικανοποιητικές αποδοχές στους τομείς της αξιοποίησης νέων ενεργειακών πηγών, της κατασκευής μεγάλων έργων υποδομής και της προστασίας του περιβάλλοντος.
Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 22:05, 07-07-14:

1
Παράθεση

antis

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering . Έχει γράψει 1,806 μηνύματα.

O antis έγραψε: στις 22:51, 07-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από dreamboxer
Οι προοπτικές απασχόλησης είναι περιορισμένες για το γεωλόγο, γι’ αυτό οι μεταπτυχιακές σπουδές θεωρούνται απαραίτητες για την αναζήτηση εναλλακτικών επαγγελματικών διεξόδων με ικανοποιητικές αποδοχές στους τομείς της αξιοποίησης νέων ενεργειακών πηγών, της κατασκευής μεγάλων έργων υποδομής και της προστασίας του περιβάλλοντος.
Και γιατί να μην πάρουν έναν μηχανικό ορυκτών πόρων πχ στην κατασκευή έργων ?
Παράθεση

Κωνσταντίνος 96

Φοιτητής

O Κωνσταντίνος 96 έγραψε: στις 00:01, 08-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από dreamboxer
Θα ηθελα να μαθω ΠΟΙΕΣ ειναι αυτες οι περιορισμενες προοπτικες απασχολησης (διχως το μεταπτυχιακο που προσφερει ετσι και αλλιως νεες ευκαιριες για καθε σχολη ) ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωνσταντίνος 96 : 08-07-14 στις 00:03. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anastasia12

Βρείτε παρόμοια